Skocz do zawartości
DziubekR1

E6600@3G vs E8400@3G vs E7500@3,6G vs E5700@4G

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

Aktualnie mam E6600 podkrecony na 3Ghz. Jako, ze na allegro seria E8xxx, E7xxx i E5xxx jest sprzedawana doslownie po pare zlotych to chcialbym sobie wymienic tego proca, ale ogranicza mnie plyta glowna - Asus P5N32-SLI Wifi/AP Premium chipset NForce 590, ktory mi da maksymalnie FSB 333Mhz.

 

Takie FSB sprawia, ze E8400 bedzie dzialal bez podkrecenia, czyli standardowe 3GHz, E7500 dzieki wyzszemu mnoznikowi, pojdzie na jakies 3,6Ghz, a znowu E5700 dzieki mnoznikowi 16, pojdzie nawet na 4Ghz. E8400 ma 6MB L2, E7500 3MB L2, a E5700 2MB L2 cache.

 

Pytanie ktory z nich bylby najlepszym rozwiazaniem i czy w ogole jest sens zmieniac E6600? Chce tez zmienic grafike, bo obecnie mam GTX460, mysle nad GTX1060 czy RX580, pytanie, czy taki nawet podkrecony procesor nie bedzie ograniczał tak mocnej grafiki?

 

Z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to dla celów retro czy hobbystycznych, czy na co dzień? W tym drugim przypadku jedyny manewr którym warto się pobawić to c2q.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta płyta nie obsługuje przypadkiem tylko procków 65nm?

 

Jestem zdania że jak zmieniać, to na quada, no chyba że wchodzą w grę jakieś specjalistyczne wymagania.

 

Jakiś przypadkowy submit z quadem się znalazł -> KLIK, ale nie potrafię ocenić czy ruszył ot tak po prostu, czy po modyfikacji bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy dwurdzeniowy procek Core2Duo kosztuje maksymalnie 8zł (E8400) sens żaden na takich plytach. Płyta pod C2Q to koszt od 50zł sam procek od 35zł. Za 100zł to kupisz już płyte pod 1155 z CPU SandyBridge i to jest lepszy pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce tez zmienic grafike, bo obecnie mam GTX460, mysle nad GTX1060 czy RX580, pytanie, czy taki nawet podkrecony procesor nie bedzie ograniczał tak mocnej grafiki?

Nawet najmocniejszy procesor który byłbyś w stanie włożyć do swojej płyty nie ma żadnego sensu w połączeniu z GTX1060/RX580.

Po prostu wszelkie Core2Duo są już za słabe do nowych produkcji, niezależnie od używanej karty.

Spora część tytułów ma problem by w ogóle uruchomić się na dwuwątkowych procesorach.

 

Zbieraj na nową platformę, a swój obecny zestaw możesz zachować dla celów hobbystycznych.

On ma obecnie większą wartość w metalach użytych do produkcji płyty niż jako sprzęt. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Plyta teoretycznie nie obsluguje podanych przeze mnie prockow, ale z tego co widze to na niej dzialaja - https://forums.tomshardware.com/threads/intel-e8400-asus-p5n32-problem.267689/ - gosc tu ma problem, bo plyta wstala na FSB266, kiedy ten proc ma standardowo 333, dlatego mu wykryla na 2.4Ghz zamiast 3Ghz. Zakladam, ze jak by zmienil FSB na 333, to wtedy proc bedzie mial te swoje 3Ghz.

 

Nie chce mi sie bawic w wymiany plyt, bo wtedy dojdzie jeszcze ram z DDR2 na DDR3, a to jest komp na ktorym cos odpale w Niedziele jak akurat jestem w domu. Quady w z tych serii wyzej to maja jakies smieszne taktowania po 2.2-2.4Ghz, wiec podejrzewam, ze podkrecony 2 core na 3.6-4Ghz wcale wiele by nie ustapowal Quadowi na 2Ghz.

 

Generalnie dostalem tego kompa za friko, bo normalnie nie bawie sie juz w stacjonarki dlatego nie chce inwestowac, taki proc za 5zl z allegro, to hobbystycznie bym sobie wymienil, do tego jakas grafa i mozna jeszcze na tym popykac w sporo gierek moim zdaniem.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, ale z tych co podalem wyzej, to ktory bylby najlepszy?

 

E8400 @ 3G vs E7500 @ 3,6G vs E5700 @ 4G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam w sieci o tej płycie i jedni mają problem, żeby odpalić 45nm, drudzy żeby nawet odpalić Q6600 a jak już odpalą to nie dobijają do fsb 333mhz.

Płyta jest niestety trudna w obyciu, ciężko coś polecić, jeśli żadna z opcji może nie działać.

 

Obczaj ten temat:

https://forum.pclab.pl/topic/964186-LGA-775/

Ogromna analiza czy lepiej mieć pamieć podręczną czy taktowanie.

 

Najgorsze jednak jest to, że Twoje 3.0ghz E6600 z 4mb L2 pewnie ma wyniki w okolicach +/-10% do wszystkich które dajesz do porównania.

E8400 ma 6mb, E7500 3mb a E5700 2mb i nie wiadomo czy którykolwiek zadziała.

 

We współczesnych grach Q6600 @ 2.4ghz > E8400 @ 3 ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie jest dupa, E7500 nie odpala, ale to moze byc spowodowane starym biosem, bo pamietam ze sprawdzalem pare dni temu, a zapomnialem go updatnąć. Mam bios ze strony Asusa, ale to jest jakis plik .BIN, czy ktos z was orientuje sie moze czym to sie updatuje? Jakis pendrive boot trzeba zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Update biosu najlepiej zrobić poprzez narzędzie EZ Flash2 dostępne z poziomu biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Update biosu najlepiej zrobić poprzez narzędzie EZ Flash2 dostępne z poziomu biosu.

 

Wlasnie z tym walcze, ale jest jakas lipa, bo dyski A/B/C widzi, ale nie widzi zadnych plikow na tych dyskach... jak sie wku... to ta plyte wywale przez okno, bo to jakiś szajs jest.

 

EDIT:

 

Tak jak myslalem, cos z systemem plikow bylo nie tak, ale poszlo w koncu. Tak to jest ze starymi trupami.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ma się rozumieć wgrałeś najnowszą dostępną wersję biosu tzn. 1002?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma się rozumieć wgrałeś najnowszą dostępną wersję biosu tzn. 1002?

 

Tak, 1002, procesor E7500 ruszyl, plyta przy boot wywala info, ze trzeba zrobic bios update, bo to nieznany procesor (oczywiscie nowszego biosu juz nie ma :) ), ale odziwo, bios widzi nazwe procesora prawidlowo, tyle ze ustawia mi mnoznik 9.5x (standardowy dla E7500 jest 11x), a nie widze nigdzie w biosie opcji zmiany, wiec jest lipa, bo max co wyciagne z tego to 9.5x333 = 3163Mhz. Teraz pytanie czy E5700 tez ustawi na 9.5 czy jakis wyzszy, to wtedy tamtego moglbym zrobic OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Ale widzę w manualu jest opcja ustawienia mnożnika CPU (pod nazwą CPU Clock Ratio). Ta opcja jest w Advanced ---> JumperFree Configuration ---> AI Tuning [Manual] ---> Frequency Control.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety nie ma nic takiego, jest tylko NB/SB/FSB/MEM , ale nie ma nic z mnoznikiem pod żadną zakladka. A E5700 w ogole nie ruszyl niestety. Dupa, gówniana ta plyta jednym slowem :) Ale dziwne, ze wyglada na jakis model z wyzszej półki, a tu taka lipa.

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5N32-SLI%20Premium/e2749_p5n32-sli_pr.pdf

 

W manualu faktycznie jest cos takiego na stronie 4-20, a u mnie w biosie nie ma. WTF.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W takim razie chyba lepiej zostawić E6600@3 GHz (zamiast E7500@3163 MHz) z uwagi na 1MB więcej L2 Cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba lepiej zostawić E6600@3 GHz (zamiast E7500@3163 MHz) z uwagi na 1MB więcej L2 Cache.

 

No w takiej sytuacji E6600 jest na pewno lepszym rozwiazaniem. Kukne czasem na allegro, moze pojawi sie jakas MSI P35 Neo za grosze, to bym wzial. Kiedys mialem ta plyte i z tego co pamietam to do 400FSB latała bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Na P35 core 2 duo powinien latać i na 450 MHz FSB jeśli nie trafi się na padakę sztukę CPU. Sam siedziałem na s775 od 2007 do 2020r (w tym okresie 2 płyty- na P965 i P45 i 3 CPU) więc wiem co piszę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby E5200 latał na FSB 450 to miałby... 5GHz więc baju baju....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Tylko że E5200 to nie Core 2 duo tylko dual core. Mam na myśli Core 2 Duo (np. E8XXX) czy nawet quady na magistrali 1333 MHz FSB, czyli w technologii 45 nm.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że będzie :P

Nie chciało Ci się bawić w wymiany płyt a tylko w wymianę procka dla +10% do tego poloneza którego masz, ale nic nowszego nie jest obsługiwane, więc skończy się na tym, że będziesz się bawił jeszcze więcej :P

Z E7500 w NAJLEPSZYM wypadku masz +600mhz, ale 1/4 pamięci mniej, więc generalnie wyjdzie prawie na to samo :/

Gorzej, że w innym niż najlepszy przypadku nie zyskasz nic, a możesz w ogóle tego nie odpalić. Ja bym zostawił jak jest teraz albo robił porządnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak właśnie myślałem, że będzie :P

Nie chciało Ci się bawić w wymiany płyt a tylko w wymianę procka dla +10% do tego poloneza którego masz, ale nic nowszego nie jest obsługiwane, więc skończy się na tym, że będziesz się bawił jeszcze więcej :P

Z E7500 w NAJLEPSZYM wypadku masz +600mhz, ale 1/4 pamięci mniej, więc generalnie wyjdzie prawie na to samo :/

Gorzej, że w innym niż najlepszy przypadku nie zyskasz nic, a możesz w ogóle tego nie odpalić. Ja bym zostawił jak jest teraz albo robił porządnie

 

Ale na porządnie, to juz rosną koszty, a PCta to ja prawie nie uzywam tak czy siak. E8400 @ 4Ghz by mi styknął bez problemu. Cos lepszego, to automatycznie plyta + proc + ram DDR3 + chlodzenie (teraz mam jakas wieżę Scythe, ale tylko z zapieciem na 775). Pewnie ze 300zl by na to poszlo, a tu kupie plyte za 30-40zl i bedzie gitara, bo reszta juz jest. Te procki 775 to ja kupilem hobbystycznie tak czy siak, bo za pare zlotych to aż grzech nie wziac, niech leżą sobie :)

 

EDIT:

 

A tak BTW, bo wypadlem z obiegu przez ostatnie lata, jak nie 775 to jaka inna platforma budzetowa jest dzisiaj warta uwagi? 1151, 1155, czy moze cos innego? Moze cos z AMD?

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby pozbyć się tego komunikatu, prawdopodobnie musiałbyś sam wrzucić zaktualizowany ucode do BIOS'u Twojej płyty głównej.

 

Przyzwoita płyta LGA 775 (DDR2) z prockiem za 90zł (+ trzeba liczyć wysyłkę 19zł) : LINK.

Do niej już wrzucisz Quada 45nm.

Tutaj BIOS : LINK.

 

Z budżetowych opcji - poniżej LGA 1155 nie warto brać, 1150 jest też OK ale masz mniejszy wybór jak chodzi o chipset do OC.

Jak stać ciebie na zestaw pamięci DDR4 - bierz LGA 1151.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby pozbyć się tego komunikatu, prawdopodobnie musiałbyś sam wrzucić zaktualizowany ucode do BIOS'u Twojej płyty głównej.

 

Przyzwoita płyta LGA 775 (DDR2) z prockiem za 90zł (+ trzeba liczyć wysyłkę 19zł) : LINK.

Do niej już wrzucisz Quada 45nm.

Tutaj BIOS : LINK.

 

Z budżetowych opcji - poniżej LGA 1155 nie warto brać, 1150 jest też OK ale masz mniejszy wybór jak chodzi o chipset do OC.

Jak stać ciebie na zestaw pamięci DDR4 - bierz LGA 1151.

 

Czekaj, czekaj, zebym nie dał dupy i nie zepsul tej plyty - https://genius239239.neocities.org/771/asus.htm - to sa jakies bety biosy, czy zmodyfikowane? Widze P5N32-E SLI na liscie, ale bios ma numer 1903.BIN i nie ma zadnych informacji, czy to pod moj chipset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...