Skocz do zawartości
Smutny83

Absolutnie najlepszy cooler do CPU do 150zł

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki według Was jest najlepszy cooler do CPU do 150zł? W opiniach wszędzie prym wiodą dwa chłodzenia:

 

Feris 3 lub Arctic Freezer 34 eSports Duo, obydwa za ok 159zł.

 

Jest coś lepszego w tej cenie (max 159zł) ?

 

Lub coś porównywalnego w cenie do 100zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie bawi, że zakładasz drugi temat z pytaniem o poradę kupna czegoś zupełnie zwyczajnego z określeniem "absolutnie najlepszy" :E Polecam custom LC, ono będzie absolutnie lepsze niż absolutnie najlepszo najlepszy cooler :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie bawi, że zakładasz drugi temat z pytaniem o poradę kupna czegoś zupełnie zwyczajnego z określeniem "absolutnie najlepszy" :E Polecam custom LC, ono będzie absolutnie lepsze niż absolutnie najlepszo najlepszy cooler :D

 

Z nudów, miałęm dzwona na motorze i mam ponad kilo platyny tu i ówdzie i piszczy mi w uszach, szukam zajęcia żeby od pisku nie ocipieć, to sobie zakładam takie tematy. Myślę, że tytuł fajny i się przyda wielu osobom na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki według Was jest najlepszy cooler do CPU do 150zł? W opiniach wszędzie prym wiodą dwa chłodzenia:

 

Feris 3 lub Arctic Freezer 34 eSports Duo, obydwa za ok 159zł.

 

Jest coś lepszego w tej cenie (max 159zł) ?

 

Lub coś porównywalnego w cenie do 100zł?

Jest jeszcze Gelid Phantom Black. To jest taka trójka najbardziej opłacalnych coolerów w tym budżecie.

 

Wiem że metodyka tych testów o których za chwilę napiszę nie jest najlepsza i przez to same testy nie są w pełni miarodajne, ale na kanale MoreleTV był wielki test chłodzeń do 150 zł, ma być również druga część od 150 zł do 400 zł, plus u TechLiptona ma się również pojawić taki wielki test. Być może w tych testach wyłoni się jeszcze jakiś inny opłacalny cooler.

Zagraniczne testy pomimo wyższej rzetelności są niestety umiarkowanie przydatne, bo mają często modele niedostępne u nas lub na odwrót - nie mają modeli u nas dostępnych (czyli między innymi produktów SPC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z w/w trójki chłodzeń IMO najlepiej jest wybrać Fortisa. Dlaczego? A no dlatego, że nie huczy jak Freezer 34 Duo, czy Gelid - te 2 chłodzenia to typowe brute-force'y, które stawiają wydajność nad kulturą pracy na tyle bardzo, że no okej, parę *C zyskasz powiedzmy ponad Fortisa, ale przypłacisz to kosztem kilkukrotnie większego natężenia dźwięku działającego chłodzenia. Więc chyba lepiej mieć ciche i wydajne chłodzenie, niżeli bardzo głośne i trochę wydajniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było właśnie odwrotnie, że to Freezer jest cichszy od Fortisa według PCLab?

 

Gelid Phantom Black też jest dobry zapomniałem o nim :) Ale najgłośniejszy z tych trzech.

 

Plusem Fortisa jest jeszcze to, że wentylator wystaje na dole i coś tam zawsze wieje na sekcje zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak chłodzenie na 2x120mm @2100RPM ma być cichsze od chłodzenia z pojedynczym 140mm @1400RPM wentylatorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak chłodzenie na 2x120mm @2100RPM ma być cichsze od chłodzenia z pojedynczym 140mm @1400RPM wentylatorem?

sorry tam jest na tym teście Freezer 34 nie esport Duo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak chłodzenie na 2x120mm @2100RPM ma być cichsze od chłodzenia z pojedynczym 140mm @1400RPM wentylatorem?

Normalnie. Wentylatory Freezera mogą pracować w zakresie od 200 do 2100 RPM. Jak się zapewne domyślasz wcale nie muszą pracować z pełną prędkością i póki tego nie robią to są ciche.

Same wentyle na tym chłodzeniu to najlepsze budżetowe wentyle na rynku. Ewentualne huczenie może być oczywiście spowodowane przepływającym przez finy powietrzem, ale przecież wieża nie ma jakichś wymyślnych finów.

 

Z testów wynika że Freezer jest wydajniejszy oraz cichszy od Fortisa, a oba są jednymi z najcichszych w swojej klasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Wentylatory Freezera mogą pracować w zakresie od 200 do 2100 RPM. Jak się zapewne domyślasz wcale nie muszą pracować z pełną prędkością i póki tego nie robią to są ciche.

Same wentyle na tym chłodzeniu to najlepsze budżetowe wentyle na rynku. Ewentualne huczenie może być oczywiście spowodowane przepływającym przez finy powietrzem, ale przecież wieża nie ma jakichś wymyślnych finów.

 

Z testów wynika że Freezer jest wydajniejszy oraz cichszy od Fortisa, a oba są jednymi z najcichszych w swojej klasie.

Chyba nie zrozumieliśmy się. Wytłumacz mi, jak mniejsze chłodzenie i z mniejszą ilością ciepłowodów ma być wydajniejsze od Fortisa, jak nie techniką brute-force (czyt. dobra wydajność, ale ciulowa kultura pracy, bo wentylatory chodzą na max obroty)?

Polecam zapoznać się z tym testem - https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_coolera_arctic_freezer_34_esports_duo-8587.html

Jasno widać, że tego typu chłodzenia nie będą ciche i wydajne - będą albo ciche, albo wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chyba nie zrozumieliśmy się. Wytłumacz mi, jak mniejsze chłodzenie i z mniejszą ilością ciepłowodów ma być wydajniejsze od Fortisa, jak nie techniką brute-force (czyt. dobra wydajność, ale ciulowa kultura pracy, bo wentylatory chodzą na max obroty)?

Polecam zapoznać się z tym testem - https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_coolera_arctic_freezer_34_esports_duo-8587.html

Jasno widać, że tego typu chłodzenia nie będą ciche i wydajne - będą albo ciche, albo wydajne.

Według testów z blackwhite TV na youtube arctic 34 duo jest wydajniejszy i cichszy niż grandis 2, czyli odwrotnie niż w teście z twojego linka. Nie wiem który jest bardziej realny.

Edytowane przez Kowal91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według testów z blackwhite TV na youtube arctic 34 duo jest wydajniejszy i cichszy niż grandis 2, czyli odwrotnie niż w teście z twojego linka. Nie wiem który z testów jest bardziej realny.

No tak na chłopski rozum. Masz mniejsze chłodzenie, o mniejszej pojemności cieplnej, mniejszej powierzchni oddawania tego ciepła itd. Co trzeba zrobić, żeby przynajmniej dorównać większym chłodzeniom? Dodać 2 wysoko-obrotowe wentylatory. Okej, mamy. Teraz PWM ustawi je tak, że pod obciążeniem będą na 100% praktycznie, czyli @2100RPM. No i wydajność powiedzmy Grandisa mamy. Kwestia teraz głośności - jak te dwa 120mm wentylatory o takiej prędkości obrotowej vs 1x140mm @1000RPM + 1x120mm @1600RPM mają być cichsze? No nie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Gelid Phantom chłodzi i7 860 przy obrotach wentylatora na poziomie ~800RPM, jest prawie niesłyszalny. Fortis przez swoją asymetryczną obudowę jest o tyle niefajny, że jak ktoś ma płytę główną gdzie socket na procesor jest względnie blisko panelu tylnego to się po prostu nie mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według testów z blackwhite TV na youtube arctic 34 duo jest wydajniejszy i cichszy niż grandis 2, czyli odwrotnie niż w teście z twojego linka. Nie wiem który jest bardziej realny.

 

Z tym AC Duo to niezłe jaja są/ Wysłałem go do znajomego, który kupił sklepówkę. Okazało się, że wyszła mu różnica 4 st C na korzyść mojego sampla.Wygląda na to, że AC wysyła jakieś selekty na recki.I żeby nie było - w testach innych portali, ten Cooler również wypada bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Arctic Freezer 34 eSports Duo to badziewie. Radiator jak z chłodzeń za 80zł. Tam robotę robią wentylaroy ale jak się popsują albo będą głośne, uszkodzone to wydasz dużo kasy na nowe.

Radiator powinien być dwa razy większy jak np. w starych macho czy mugentach. Pewnie do dzisiaj będą to dużo lepsze chłodzenia od trzech proponowanych wyżej.

Ale z tych trzech brałbym chyba foris 3.

Podstawka wygląda jak orana pługiem a sam cooler też do ładnych nie należy ale wszytko podrożało i nie ma nic fajnego w tej cenie na AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie problem odbioru wielu recenzji, w których F34 eD wymiata względem takiej Fery 3, problem w tym, że nikt nie patrzy na hałas i obroty. Przy 2x2100 RPM Freezer 34 esport Duo jest jak odkurzacz. Jak zrównasz obroty obydwu (miałem okazję to sprawdzić) to okazuje się, że w tych samych obrotach Fera 3 z jednym tylko wentylem jest odrobinę lepsza niż F34. Pewnie przez wielkość radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Generalnie to tak

Wydajność - Gelid Phantom

Kultura pracy - Fortis 3

Kompatybilnosc z pamięcią ram - Fortis 3

Kompatybilnosc z płytami głównymi i obudowami - Gelid Phantom

 

 

Nie wiem tylko jak ma się sprawa zapinek w fortisie 3, ale w Gelidzie jest tragedia. O ile jeśli zakładamy to chłodzenie poza obudową to jeszcze się fajnie i łatwo montuje. Ale gdy płyta główna jest w obudowie już... Te śrubki ze sprężynkami to tragedia, ile razy ja się przy montażu nawyklinałem jak mi sprężyna odbiła i musiałem się gimnastykować żeby to wyciągnąć i wsadzić jeszcze raz. Chyba jeszcze zadno chłodzenie mnie tak nie wkurzyło.

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak brać całe kompletne chłodzenie to tylko od SPC, albo Fera 3 albo Fortis 3, wentylatory od Arctica może i są dobre w swojej cenie, lecz ich chłodzenia są mniej opłacalne od SPC. Osobiście wybrałbym Fortisa 3, przy podobnej cenie dostajemy większą wieżę i wentylator co ma jednak duży wpływ na kulturę całego zestawu.

Edytowane przez lolekol464

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może by tak Snowmana T6 z 6 rurkami odprowadzającymi ciepło za 95zł z Chinatown dorzucić do listy?

 

https://pl.aliexpress.com/item/32960698244.html?spm=a2g17.12010615.8148356.13.47cb5d1drodVoR

 

ruskie polecają :)

 

Przegrywa o jakieś 7 stopni (75 w stresie) z Deepcool Assasin III, i Aorus Liquid 280mm przy 3900X 4,2Ghz, ale zdecydowanie wygrywa z nimi kulturą pracy. 39db max dla Snowmana vs 51db dla Aorusa, i 46db dla asaysna.

Edytowane przez Smutny83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem kiedyś z ciekawości i jest jakiś test na YT, z którego wynika że to chłodzenie ma bliżej do Fery niż do Fortisa. Do tego nie wiadomo jak z głośnością i ogólną jakością wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem kiedyś z ciekawości i jest jakiś test na YT, z którego wynika że to chłodzenie ma bliżej do Fery niż do Fortisa. Do tego nie wiadomo jak z głośnością i ogólną jakością wentylatora.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten test mi chodzi. Nie pamiętam jak doszedłem do takiego wniosku, robiłem jakieś zaawansowane przeliczenia i porównania z innymi coolerami ;)

Ale mogłem się pomylić, nie zaprzeczam tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...