Skocz do zawartości
topiq

Jaka płyta pod Ryzen 5 3600 ze starym złączem PCI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w temacie. Rozglądam się za płytą ze starym złączem PCI przynajmniej jednym pod tuner TV DVB-C HD2 Technisata.

W zasadzie brak tych złączy na najnowszych płytach z chipsetami B/X4xx i 5xx hamuje upgrade sprzętu.

Ostatnią płytę z nawet 2 x PCI znalazłem PRIME X370-A, gorzej jest z jej dostępnością w sklepach. No i chipset nieco już leciwy, teoretycznie obsługuje Ryzen 5/7 3xxx. Ciekawe jak w praktyce wygląda wydajność tych procesorów na tej płycie i ewentualnym późniejszym upgrade do Ryzena 5/7 3xxxXT i 4xxx jak wyjdą? Sama płyta niezgorsza, kątowe SATA pod kartą grafiki.

Z tunera nie chciałbym rezygnować, bo to kawał dobrego sprzętu. Zgrywa niezakodowane .ts bez żadnych zgubionych klatek nawet w 4K. Idealna sprawa dla mojej sklerozy, żeby nie przegapić jakiegoś serialu/filmu/programu w czasie kiedy córka zajmuje mi TV bajkami, albo żona swoimi programami.

Przejrzałem dziesiątki płyt B/X4xx i 5xx, raczej się już PCI w żadnych nie spotyka. Ale być może coś mi umknęło od jakiegoś mniej znanego ale również dobrego producenta płyt. Niestety na żadnej stronie producentów płyt porządnej wyszukiwarki po złączach na płycie nie uświadczysz.

 

Jak myślicie, ten Asus da radę czy znajdę coś nowszego z PCI? Kręcić proca nie będę, przeszło mi ;) No może delikatnie ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O uruchomienie 3xxxXT bym się nie martwił, bo to odświeżenie/kotlet z wyższymi zegarami. Powinny działać na istniejących biosach zgodnych z 3xxx.

Producenci płyt mają wolną rękę, ale o ile w serii 400 można się spodziewać beta biosów, o tyle 300 lekko trąci hurraoptymizmem. Nie można wykluczyć, w końcu różnic między chipsetami serii 300 i 400 praktycznie nie ma, no ale wiadomo :)

 

Niektórzy narzekają na gorsze możliwości OC ramu na starszych płytach.

 

W B550 Biostar zdecydował się dać PCI na płycie B550GTA. Jak Ci się nie śpieszy to możesz poczekać i zobaczyć jak będzie z ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To co kolega Sprzetowiec90 wysłał jest ok, tylko by musiał sprawdzić czy karta graficzna się wtedy zmieści w obudowie, bo z tego co widzę to karta graficzna przez to będzie trochę wyżej.

Edytowane przez Estiz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież do tego masz podłączyć właśnie tuner, a nie kartę graficzną ;)

Grafika zawsze do pierwszego x16.

 

Są jeszcze inne kontrolery PCI, jakby karta była wysokoprofila -> KLIK Wtedy pewnie szukałbyś płyty mATX, by dodatkowe gniazda dać pod płytą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Takie przejściówki nie dają gwarancji, że tuner będzie działał prawidłowo. No i kwestia montażu karty w budzie. Jakby nie patrzeć sporo w górę podnosi slot, a Technisat CableStar HD2 ma chyba śledź na stałe przymontowany. Też o takim czymś myślałem. Być może zamówię i wypróbuję, tylko właśnie kwestia zmieszczenia karty i wywalenia śledzia. Nie chcę go wycinać, bo kto wie może mi się odwidzi kiedyś albo kablówka wpadnie na durny pomysł, że tylko przez dekoder będzie TV działać i wtedy już mi ten tuner do niczego będzie. Póki co karta CI w slot i co potrzeba na dysk leci do późniejszego odtworzenia.

 

Nie pali mi się, bo obecny zestaw jeszcze daje radę. Ale ileż można siedzieć na IB i7 3770... Ani to chłodne, ani za wydajne. Zresztą jakoś z Asusem na bakier jestem. Dwie płyty Asusa mi się zjarały, na szczęście jedna przed końcem gwarancji. Doskwiera też brak M2. No i moja MSI ma SATA pod grafiką w pionie... Musiałem kombinować z przewodami kątowymi, każdy w inną stronę. Zaczynałem od AMD Athlona XP i na AMD chyba zakończę. Ten Biostar wygląda całkiem całkiem. Pytanie jak jego cena będzie się kształtować, jak z serwisem u nas itd?

Póki co jeszcze platformy pod AM4 są mi obce. Przede mną trochę lektury co i jak z pamięciami itd.

Nie dziwne, że tego Biostara nie wyhaczyłem. Bo jak szukałem płyt, to jeszcze o nim nic nie było :) Dzięki za cynk. Będę śledził jego losy ;)

Edytowane przez topiq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu na płytach nie ma prawdziwego PCI - wszędzie są mostki PCIe->PCI, zarówno na płytach, jak i linkowanych wyżej kontrolerach.

Jeżeli Twoja obecna płyta jest na innym chipsecie niż B albo Q, to też takie coś masz :D

Jedyna różnica dzisiaj między ww. kontrolerem a mostkiem przylutowanym na płycie to to, skąd brane jest napięcie -12V (tak, to ujemne).

 

Jeżeli nie masz NVMe, a naprawdę potrzebujesz, to zawsze są adaptery - to wszystko co trzeba, by dysk służył jako taki na dane.

Możliwość rozruchu wymaga więcej wysiłku - albo modyfikacji bios, albo środowiska przed-rozruchowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Współczesne chipsety do płyt głównych nie wspierają już złącz PCI, więc trzeba stosować protezy.

Więc albo zostaje się zakup takiej przejściówki, albo poszukać nowszy dekoder ze złączem PCI-E.

 

No i gdy autor 1 postu kupi płytę główną pełnowymiarową to nie będzie problemu z podłączeniem przejściówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam MSI Z77A-G43. Technisat chyba już nie produkuje kart TV. Ostatecznie zakupi się coś pod PCI-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze MSI B350 Tomahawk mial złącze PCI.

Ale..

 

Wg mnie lepszym rozwiązaniem jest zmiana tunera na nowszy, bo złącza PCI odchodzą do lamusa. Prędzej czy później i tak będziesz zmuszony to przerzucenia się na tuner PCI-E. I w mojej opinii kupowanie teraz starszej płyty mija się z celem. Na Twoim miejscu kupiłbym B450/X570 i na tym operował, zwłaszcza, że oba chipsety będą wspierać kolejną generację procków, która spokojnie na kilka lat wystarczy. Wtedy wymieniałbyś tylko sam procek na mocniejszy jeśli odczułbyś taką potrzebę.

Nie mam pojęcia ile kosztuje taki tuner, ale podejrzewam, że znacznie korzystniej w perspektywie czasu wyjdzie zakupienie lepszej płyty i nowego tuneru, bo nie zamykasz sobie tym drogi do kolejnych upgradów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga opcja to zakup niezależnego tunera na Linuksie choćby firmy VU+ i wtedy nie będzie problemu że nie ma sterowników albo czegoś innego. A z takiego dekodera też można dużo wyciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...