Skocz do zawartości
Woocush

Monitor G-Sync 60Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

 

proszę o poradę czy warto kupić monitor G-Sync 60Hz?

Mój problem polega na tym, że gram z v-sync na monitorze 60Hz 1080p i w niektórych grach pojawiają się częste spadki odrobinę poniżej 60FPS i wtedy krzaczy się v-sync i obraz klatkuje. Dzieje się tak niezależnie od ustawień graficznych, czyli CPU nie wyrabia. Bez v-sync nie mogę znieść grania, bo nie dość, że mnie denerwuje szarpanie obrazu (tearing), to mój monitor całkowicie rozjeżdża się z moją kartą graficzną, czego efektem jest klatkujący obraz, pomimo, że licznik pokazuje 100FPS. Nagle przyszło mi do głowy, że zamiast wywalać majątek na nowy procesor i płytę, to może wystarczyłby monitor z g-sync, który bez gubienia kalek mógłby schodzić poniżej 60FPS(60Hz). Nie chcę monitora 144Hz bo nie mam i nie zamierzam mieć sprzętu do takiej płynności, a po drugie irytowałyby mnie wahania płynności np. od 50 do 100FPS, bo przyzwyczajam się do konkretnej płynności. Przykładowo gdy kiedyś na starszym sprzęcie grałem, gdzie były wahania 40-70FPS (monitor CRT 100Hz), to wolałem zablokować FPS, żeby było stałe 30FPS. Ktoś powie, to zablokujesz sobie w grze 60FPS. Tylko nie każda gra ma w ustawaniach limit FPS. Po drugie, po co wtedy dodatkowo płacić za opcję w monitorze 144Hz? Po trzecie, zauważyłem, że limit v-sync, karcie graficznej pozwala czasem odpoczywać podczas gry, bo gdy eksperymentowałem z opcją v-sync bez limitu klatek, to karta strasznie się grzała i nieznośnie szumiała, z klasycznym v-sync nigdy tak nie wyła, a na monitorze niczego to nie zmieniło.

 

Kolejny problem to, że monitory G-Sync 60Hz 1080p nie mają złącza display port, a czytałem, że G-Sync najlepiej komunikuje się przez display port. Czy G-Sync dobrze działa po HDMI do 60Hz?

 

 

Dziękuję za uwagę.

Edytowane przez Woocush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ustalmy - nie G-Sync a Adaptive Sync :)

 

Po prostu szukaj monitora 75Hz z Freesync i z DP 1.2 (takowy najprawdopodobniej bedzie obslugiwal AdaptyveSync)

 

Monitor z typowym G-sync od zielonych i 60Hz ? Po pierwsze - nie wiem czy jest a po drugie - sama technologia G-Sync to pare stowek a gdzie cena monitora ? :)

 

Wiec Jeszcze raz - monitor z DP 1.2 + obslugujacy Freesync, taki 75Hz i git

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie każda gra ma w ustawaniach limit FPS.

W ustawieniach karty graficznej jest taka opcja, z której korzystam sam, pomimo posiadania karty i GPU obsługującej freesync. Po ustawieniu limitu na 60 + V-sync całkiem nieźle to działa, bez jakiegoś wielkiego laga, którego miałem niegdyś przy samym Vsync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w identycznej sytuacji jak autor, kupiłem AOC 24G2U i mimo 144Hz (na początku chciałem brać 75Hz) to w grach czy ogólnie podczas używania systemu operacyjnego nie robi mi to żadnego problemu, monitor posiada zarówno adaptive sync jak i freesync premium, obsługuje g-sync compatible i posiada lfc co jest dodatkowym plusem.

 

Dzięki tym dodatkom nie musisz mieć zawsze stałych 144Hz bo monitor ogarnia pełną synchronizację z kartą grafiki niezależnie od fps i spadki nie są wyczuwalne i to jest fajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy.

 

w niektórych grach pojawiają się częste spadki odrobinę poniżej 60FPS

G-Sync nie eliminuje spadków, tylko je maskuje. Ale nie potrafi maskować dużych spadków typu 20 fps. To wciąż będzie odczuwalne.

Bez v-sync nie mogę znieść grania (...) to mój monitor całkowicie rozjeżdża się z moją kartą graficzną

Tutaj, przyznam się, nie za bardzo wiem o co chodzi. Oprócz tearingu nie powinno być żadnych innych zjawisk. Chyba że masz stuttering przez obciążony w pełni CPU.

to wolałem zablokować FPS, żeby było stałe 30FPS

To rozsądne wyjście :)

Tylko nie każda gra ma w ustawaniach limit FPS

Nie musi mieć, v-sync można narzucić w sterowniku karty. Poza tym gier bez takiej opcji jest bardzo mało.

Po trzecie, zauważyłem, że limit v-sync, karcie graficznej pozwala czasem odpoczywać podczas gry

No tak, ponieważ karta z włączonym v-sync generuje tylko tyle klatek ile może wyświetlić monitor. Z wyłączonym v-sync generuje tyle klatek ile sama jest w stanie.

a na monitorze niczego to nie zmieniło.

Bo monitor może wyświetlić 60 klatek i ani jednej więcej. Dlatego nie ma sensu grac bez v-sync, no chyba że grasz w gry typu CS.

Czy G-Sync dobrze działa po HDMI do 60Hz?

G-Sync w ogóle nie działa przez HDMI.

 

A teraz tak ogólnie. Jest G-Sync sam w sobie, i monitory z modułem G-Sync są drogie i na pewno nie występują w wariancie z 60 Hz. Jest też G-Sync Compatible, który jest niczym innym jak wsparciem dla Freesync na kartach Nvidii - i to Cię właśnie interesuje. Monitory z Freesync są tanie. Niestety, żeby korzystać z G-Sync Compatible trzeba spełnić kilka warunków - mieć monitor z Display Portem, mieć kartę graficzną z rodziny co najmniej GTX 10xx lub nowszą i mieć odpowiednio nowe sterowniki i wersję Windowsa 10.

Dodam jeszcze, ze Freesync działa w określonym zakresie klatek. Zazwyczaj dopiero od 48. Oznacza to, że Freesync (dla Ciebie G-Sync Compatible) będzie działał u Ciebie w zakresie 48-60 klatek. Ani poniżej, ani powyżej. Można to ręcznie edytować, ale oczywiście wszystko na własne ryzyko.

 

Tak mi to wygląda, że masz stary komputer, więc i tak z tego wszystkiego nici.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

G-Sync nie eliminuje spadków, tylko je maskuje. Ale nie potrafi maskować dużych spadków typu 20 fps. To wciąż będzie odczuwalne.

 

 

Wiem, chodzi mi o spadki do około 50FPS.

Mam 1070 GTX, czy dobrze działałaby na monitorze FreeSync 60Hz, w zakresie 48-60 FPS?

Czy każdy monitor z display port i FreeSync będzie "G-Sync Compatible", czy trzeba szukać testów monitorów pod tym kątem?

Edytowane przez Woocush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Byłem w identycznej sytuacji jak autor, kupiłem AOC 24G2U i mimo 144Hz (na początku chciałem brać 75Hz) to w grach czy ogólnie podczas używania systemu operacyjnego nie robi mi to żadnego problemu, monitor posiada zarówno adaptive sync jak i freesync premium, obsługuje g-sync compatible i posiada lfc co jest dodatkowym plusem.

 

 

Dodam jeszcze, ze Freesync działa w określonym zakresie klatek. Zazwyczaj dopiero od 48. Oznacza to, że Freesync (dla Ciebie G-Sync Compatible) będzie działał u Ciebie w zakresie 48-60 klatek. Ani poniżej, ani powyżej. Można to ręcznie edytować, ale oczywiście wszystko na własne ryzyko.

 

LFC to nie jest coś po stronie monitora. To dzieje się po stronie karty (sterownik) i polega na tym, że karta zwiększa dwukrotnie częstotliwość wysyłania klatki do monitora (tą samą wyrysowaną klatkę wyśle 2x). W efekcie nawet jeśli fpsy spadną do 40, to ze względu na to podwojenie, karta wyśle 80 klatek do monitora, które ten wyświetli z częstotliwością 80Hz. Czyli pomimo spadku fps'ów poniżej zakresu Freesync, LFC pozwala dalej z tego Freesync korzystać.

 

Żeby LFC zadziałał jest wymóg dla monitora, mianowicie najwyższa obsługiwana częstotliwość musi być przynajmniej dwukrotnie wyższa od najniższej (a w przypadku certyfikacji G-Sync compatible: 2.4x wyższa). Zwykle monitory 144Hz z Freesync mają odpowiednią rozpiętość obsługiwanych częstotliwości (mój ma zakres 48-144, czyli spełnia też wymóg G-Sync compatible). A dzięki LFC zakres obsługiwanych fps'ów wynosi 24-144.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy monitor z Freesync jest w stanie pracować z kartami Nvidii. Niektóre mają oficjalny certyfikat G-Sync Compatible (wtedy masz pewność), niektóre są na takich listach jak ta powyżej (wtedy też masz raczej pewność), a cała reszta może działać, a może również nie działać lub powodować problemy typu migotanie obrazu. Zazwyczaj jednak działa.

Jaki masz procesor w takim razie, skoro ogranicza Twojego GTXa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do sprzedania monitor Asus ASUS PG248Q używynay w idelanym stanie cena jaka mnie interesuje to 700zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

LFC to nie jest coś po stronie monitora. To dzieje się po stronie karty (sterownik) i polega na tym, że karta zwiększa dwukrotnie częstotliwość wysyłania klatki do monitora (tą samą wyrysowaną klatkę wyśle 2x). W efekcie nawet jeśli fpsy spadną do 40, to ze względu na to podwojenie, karta wyśle 80 klatek do monitora, które ten wyświetli z częstotliwością 80Hz. Czyli pomimo spadku fps'ów poniżej zakresu Freesync, LFC pozwala dalej z tego Freesync korzystać.

 

Żeby LFC zadziałał jest wymóg dla monitora, mianowicie najwyższa obsługiwana częstotliwość musi być przynajmniej dwukrotnie wyższa od najniższej (a w przypadku certyfikacji G-Sync compatible: 2.4x wyższa). Zwykle monitory 144Hz z Freesync mają odpowiednią rozpiętość obsługiwanych częstotliwości (mój ma zakres 48-144, czyli spełnia też wymóg G-Sync compatible). A dzięki LFC zakres obsługiwanych fps'ów wynosi 24-144.

Nie wydaje mi się, LFC działa tak, że jeżeli FPSów jest mniej niż zakres Adaptive Sync, to monitor działa z przynajmniej podwójnym odświeżeniem, np. zakres 48-144 Hz, FPS 30 -> 60 Hz. Tylko jeżeli zakres jest poniżej 2x, czyli np. 90-165 Hz, to LFC nie zadziała na kartach AMD, bo np. przy 85 FPS monitor musiałby mieć odświeżanie 190 Hz. Na Nvidii jeżeli zakres jest mniejszy niż 2x, to klatki są dublowane i LFC działa.

Jeżeli karta miała czas na wysłanie drugiej klatki, to równie dobrze miałaby na wyrenderowanie kolejnej.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do sprzedania monitor Asus ASUS PG248Q używynay w idelanym stanie cena jaka mnie interesuje to 700zł

 

Możesz przestać spamować z tym monitorem? w każdym wątku z nim wyskakujesz - od tego jest dział "sprzedam"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do sprzedania monitor Asus ASUS PG248Q używynay w idelanym stanie cena jaka mnie interesuje to 700zł

 

Mam uraz do Asusa, bo ich polski serwis wydymał mnie na nowej fabrycznie niesprawnej płycie głównej, nie chcieli mi jej wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeżeli karta miała czas na wysłanie drugiej klatki, to równie dobrze miałaby na wyrenderowanie kolejnej.

 

Zacznę od końca. Czym innym jest renderowanie klatki do bufora obrazu, a czym innym potem jej wysyłanie z tego bufora do monitora. LFC polega na tym, że zamiast wysłać z tego bufora klatkę raz (przy teoretycznej częstotliwości monitora np. 40Hz, której w rzeczywistości monitor nie obsługuje), to karta wysyła tą samą klatkę 2x z dwukrotnie wyższą częstotliwością (80Hz, którą monitor prawidłowo wyświetla). W tym czasie karta sobie renderuje klatkę kolejną do drugiego bufora obrazu. Nie myl renderowania klatki z jej późniejszym wyświetlaniem.

 

Nie wydaje mi się, LFC działa tak, że jeżeli FPSów jest mniej niż zakres Adaptive Sync, to monitor działa z przynajmniej podwójnym odświeżeniem, np. zakres 48-144 Hz, FPS 30 -> 60 Hz.

 

To dokładnie wcześniej napisałem, jeśli przełożenie 1:1 frametime'u na Hz nie jest możliwe, bo częstotliwość odświeżania byłaby poniżej zakresu monitora, to karta wysyła klatkę 2x z częstotliwością podwojoną (30fps -> 60Hz, 40fps -> 80Hz).

Hz są liczbą zmian w ciągu jednej sekundy: 1/60s * 2 (bo 2x wyświetlamy to samo) = 1/30s (efektywne 30Hz), czyli w efekcie jest to o co chodziło, mamy przełożenie frametime'u (30fps) na wyświetlanie.

 

Tylko jeżeli zakres jest poniżej 2x, czyli np. 90-165 Hz, to LFC nie zadziała na kartach AMD, bo np. przy 85 FPS monitor musiałby mieć odświeżanie 190 Hz.

 

Zgadza się, to napisałem, wymóg dla monitora w obsługiwanych częstotliwościach odświeżania: 2*min < max

 

Na Nvidii jeżeli zakres jest mniejszy niż 2x, to klatki są dublowane i LFC działa.

 

W takiej sytuacji jedynie VSync ma sens, a LFC jest zbędne :)

Bez Vsync takie podwajanie częstotliwości przerzuca tylko tearing z poniżej zakresu monitora na powyżej, tworząc 2 nieciągłe obszary z tearingiem pomiędzy: 45-82 (teoretyczne LFC), 83-89 (tearing), 90-165 (Freesync). Jak widać nie ma to żadnego sensu, stąd żeby LFC miało sens (i można było grać bez VSync, bo to o to się rozchodzi w tej technologii), to powstały zakres odświeżania musi być ciągły (czyli tak jak napisałem monitor musi spełniać co do obsługiwanego zakresu częstotliwości: 2*min < max)

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

W takiej sytuacji jedynie VSync ma sens, a LFC jest zbędne :)

 

 

To jeśli karta będzie renderować 50FPS, to funkcja LFC spowoduje, że gra bezie chodziła z 30FPS, bo zaczną być wysyłane klatki 30x2 = 60Hz, a bez LFC monitor z freesync ustawiłby sobie 50Hz i 50FPS?

 

Mój cel to kupić monitor, żeby grać w takie gry i w takich ustawaniach, żeby było płynnie 45-60FPS, bez zacięć i inputlaga.

 

 

Zastawiam się nad monitorem 24" lub 27", 1080p, 75Hz, freesync, ale też znalazłem, że ludzie często narzekają na te budżetowe monitory 75Hz, że kiepskie matryce, jakieś linie na obrazie widać i występuje to u kilku producentów. Ktoś coś o tym wie?

Też zastanawiam się czy 1080p na 27" to nie będzie pikselioza?

Edytowane przez Woocush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli karta będzie renderować 50FPS, to funkcja LFC spowoduje, że gra bezie chodziła z 30FPS, bo zaczną być wysyłane klatki 30x2 = 60Hz, a bez LFC monitor z freesync ustawiłby sobie 50Hz i 50FPS?

 

Monitor ma przedział odświeżania, w którym potrafi wyświetlać obraz. Przykładowo w moim aktualnym jest to 48-144Hz. Działanie Freesync polega na tym, że karta ustawia odświeżanie do prędkości renderowania. Czyli jeśli będzie renderować 50fps, to wysteruje monitor na 50Hz.

Do tego dochodzi LFC, czyli kompensacja niskich fps'ów, w moim przypadku chodzi o fps < 48. Jeśli fpsy tak spadną, karta zacznie wysyłać wyrenderowane klatki dwukrotnie z podwójną szybkością, wtedy monitor będzie mógł je nadal normalnie wyświetlać. Przykładowo jeśli te wcześniejsze 50 fps'ów spadnie w jakimś momencie do 40fps (gdzie granica monitora to 48Hz), to karta "zrobi" 2*40=80Hz, które monitor potrafi wyświetlić.

 

Zrobiłem filmik pokazujący jak to wygląda. W panelu RTSS masz aktualne fpsy "w grze", a monitor w OSD wyświetla ile klatek sam widzi. Przy 48fps'ach i poniżej aktywuje się LFC:

 

Mój cel to kupić monitor, żeby grać w takie gry i w takich ustawaniach, żeby było płynnie 45-60FPS, bez zacięć i inputlaga.

 

 

Zastawiam się nad monitorem 24" lub 27", 1080p, 75Hz, freesync, ale też znalazłem, że ludzie często narzekają na te budżetowe monitory 75Hz, że kiepskie matryce, jakieś linie na obrazie widać i występuje to u kilku producentów. Ktoś coś o tym wie?

Też zastanawiam się czy 1080p na 27" to nie będzie pikselioza?

 

Co do 24" 75Hz miałem taki monitor od AOC, nie potwierdzam narzekań. Zakres Freesync miał 34-75Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LFC to nie jest coś po stronie monitora. To dzieje się po stronie karty (sterownik) i polega na tym, że karta zwiększa dwukrotnie częstotliwość wysyłania klatki do monitora (tą samą wyrysowaną klatkę wyśle 2x). W efekcie nawet jeśli fpsy spadną do 40, to ze względu na to podwojenie, karta wyśle 80 klatek do monitora, które ten wyświetli z częstotliwością 80Hz. Czyli pomimo spadku fps'ów poniżej zakresu Freesync, LFC pozwala dalej z tego Freesync korzystać.

 

Żeby LFC zadziałał jest wymóg dla monitora, mianowicie najwyższa obsługiwana częstotliwość musi być przynajmniej dwukrotnie wyższa od najniższej (a w przypadku certyfikacji G-Sync compatible: 2.4x wyższa). Zwykle monitory 144Hz z Freesync mają odpowiednią rozpiętość obsługiwanych częstotliwości (mój ma zakres 48-144, czyli spełnia też wymóg G-Sync compatible). A dzięki LFC zakres obsługiwanych fps'ów wynosi 24-144.

 

 

Ze co? Karta wysle 80 klatek? Co ty to bzudry opowiadasz. LFC jest w monitorze a karta nie ma z tym nic wspolnego. Jesli by tak bylo to na wszystkich monitorach mielibismy 70 hz np jesli karta generowalaby 35 fps a tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle ta dyskusja skoro LFC nie istnieje w monitorach z odświeżaniem 75 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ze co? Karta wysle 80 klatek? Co ty to bzudry opowiadasz. LFC jest w monitorze a karta nie ma z tym nic wspolnego. Jesli by tak bylo to na wszystkich monitorach mielibismy 70 hz np jesli karta generowalaby 35 fps a tak nie jest.

 

Spadłem z krzesła ze śmiechu. A co śmieszniejsze, rano wkleiłem filmik to właśnie pokazujący, zrobiony na moim monitorze z licznikiem fps'ów :)

Tak, właśnie tam widać, że fpsy są na 40, a licznik klatek monitora pokazuje 80.

Załączam ponownie link:

 

LFC nie jest w żadnym monitorze. Owszem, w G-Sync monitor dostawał dodatkowy układ scalony, który podbijał częstotliwość w przypadku zejścia fpsów poniżej zakresu odświeżania monitora. Ale AMD rozwiązało sprawę inaczej, przerzucając rzecz całkowicie na kartę graficzną. Ostatecznie w "G-Sync compatible" NVidia przyjęła tą samą metodykę.

 

Po co w ogóle ta dyskusja skoro LFC nie istnieje w monitorach z odświeżaniem 75 Hz.

 

Jak najbardziej istnieje, mój poprzedni monitor miał zakres 34-75Hz, spełniał warunek 2-krotności i LFC działało, testowałem z limiterem fps'y poniżej 34. Jest sporo wątków w necie jak przy pomocy CRU można sobie zakres odświeżania monitora rozszerzyć, żeby mieć tą dwukrotność i uzyskać działanie LFC.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle ta dyskusja skoro LFC nie istnieje w monitorach z odświeżaniem 75 Hz.

 

 

Kolega GregM00 twierdzi ze karta graficzna jest za to w 100% odpowiedzialna zatem na kazdym monitorze powinno dzialac. Ciekaw jestem kto ma racje :hmm: .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kolega GregM00 twierdzi ze karta graficzna jest za to w 100% odpowiedzialna zatem na kazdym monitorze powinno dzialac. Ciekaw jestem kto ma racje :hmm: .....

 

Z każdym monitorem który ma Freesync i w którym maksymalne odświeżanie jest większe, niż dwukrotność minimalnego.

 

Pierwsze lepsze z netu: https://www.techspot.com/article/1630-freesync-2-explained/

zjedź do rozdziału FreeSync 2: Low Framerate Compensation

 

Jakiś fragment z konkretnym przykładem z tego:

In our previous example, to display 40 FPS using LFC, every frame is doubled and then this output is synced to the display running at 80 Hz. You can even run games at, say, 13 FPS and have that synced to a refresh rate; in that case the monitor would run at 52 Hz (to exceed the 48 Hz minimum) and then every frame would be displayed 4 times.
Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej istnieje, mój poprzedni monitor miał zakres 34-75Hz, spełniał warunek 2-krotności i LFC działało, testowałem z limiterem fps'y poniżej 34. Jest sporo wątków w necie jak przy pomocy CRU można sobie zakres odświeżania monitora rozszerzyć, żeby mieć tą dwukrotność i uzyskać działanie LFC.

Chodziło mi o "oficjalne" istnienie. Praktycznie wszystkie monitory 75 Hz mają zakres zaczynajacy się od 48 Hz, rzadziej od 40. Własnoręczne przeróbki to inny temat.

Tak swoją drogą to bawiłem się CRU u siebie i pomimo ustawienia dolnego zakresu na 30 Hz żadne LFC samoistnie mi się nie aktywowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega GregM00 twierdzi ze karta graficzna jest za to w 100% odpowiedzialna zatem na kazdym monitorze powinno dzialac. Ciekaw jestem kto ma racje :hmm: .....

 

LFC bylo zaimplementowane w G-Sync sprzetowo

W przypadku AMD i FreeSync - jest to robione software'owo, przez sterowniki (i po wczesniejszej aktywacji)

 

I aby to dzialalo - monitor musi miec FreeSync + dodatkowo - maksymalna wartosc odswiezania musi byc przynajmniej 2.5 razy wieksza niz minimalna (czyli np. monitor z zakresem od 40-48fps do 144)

Nie zadziala to np. na 75Hz monitorze (na 100Hz tylko w przypadku gdy minimalna wartosc to 40 choc nie jest tez to regułą)

 

A co do Adaptive Sync. Tutaj jest innaczej. Jesli zakres AdaptiveSync jest sporo (np. 48 - 144Hz) - przy np. 60 FPS nie podwoi bo monitor pokrywa wartosc FPS. Jesli mamy monitor z zakresem np. 90-144Hz - przy 60 fps podwoi i beda klatki dublowane (120)

 

To tak mniej wiecej wyglada (z tego co wiem) - chyba, ze gdzies o czyms zapomnialem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chodziło mi o "oficjalne" istnienie. Praktycznie wszystkie monitory 75 Hz mają zakres zaczynajacy się od 48 Hz, rzadziej od 40. Własnoręczne przeróbki to inny temat.

Tak swoją drogą to bawiłem się CRU u siebie i pomimo ustawienia dolnego zakresu na 30 Hz żadne LFC samoistnie mi się nie aktywowało.

 

AOC G2460VQ6 ma "fabryczny" zakres 35-76Hz. Testowałem LFC na wahadle od NV, tylko wzrokowo, bo monitor nie ma licznika fps'ów, ale tearing i jego brak od razu widać. Tak samo demo z wiatrakiem od AMD, jest tam tryb pionowego czerwonego paska, tearing ujawnia się od razu nawet ślepemu :).

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LFC bylo zaimplementowane w G-Sync sprzetowo

W przypadku AMD i FreeSync - jest to robione software'owo, przez sterowniki (i po wczesniejszej aktywacji)

 

I aby to dzialalo - monitor musi miec FreeSync + dodatkowo - maksymalna wartosc odswiezania musi byc przynajmniej 2.5 razy wieksza niz minimalna (czyli np. monitor z zakresem od 40-48fps do 144)

Nie zadziala to np. na 75Hz monitorze (na 100Hz tylko w przypadku gdy minimalna wartosc to 40 choc nie jest tez to regułą)

 

A co do Adaptive Sync. Tutaj jest innaczej. Jesli zakres AdaptiveSync jest sporo (np. 48 - 144Hz) - przy np. 60 FPS nie podwoi bo monitor pokrywa wartosc FPS. Jesli mamy monitor z zakresem np. 90-144Hz - przy 60 fps podwoi i beda klatki dublowane (120)

 

To tak mniej wiecej wyglada (z tego co wiem) - chyba, ze gdzies o czyms zapomnialem :)

 

 

To dlaczego u mnie przy gsync compatible jesli mam cos ponizej 60 fps chyba 58 to odswiezanie wbija na 116 hz czyli aktywuje sie lfc skoro zakres dla adaptive sync to 48-144

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...