Skocz do zawartości
xQuba

Skaczące RPM w GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, posiadam kartę Gigabyte GeForce GTX 1660 i od początku jej użytkowania zauważyłem, że obroty w Afterburner są stałe dopiero po włączeniu wentylatorów na 35%, niższe wartości powodują skakanie obrotami wentylatora od 0-1000 RPM. Ma ktoś tą kartę i jakąś dobrą krzywą, która nie odpala wentylatorów przy 40 stopniach na 40% i co 10 stopni o 10% wyżej? Powyżej 50% wentylatory wyraźnie słychać, co chce zniwelować odpowiednią krzywą RPM. Zrobiłem UV wg. poradnika Liptona.

https://imgur.com/5ySJJdj

Link do mojej krzywej RPM: https://imgur.com/COq4att

Edytowane przez xQuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam podałeś wartości, które Ciebie interesują więc zrobienie krzywej powinno być dziecinne proste. Przykładowo od 0 stopni do 50 czy 60 stopni 35% i nie będzie ciągłego załączenia wentylatora więc RPM nie będzie skakać. Dalej ustawiasz punkty chłodzenia jak Ci się podoba, ale zalecane jest żeby krzywa nie była zbyt agresywna w miarę możliwości - mniejsze skoki RPM przy zmianie temperatury. Musisz także mieć pod uwadze że mniejsze RPM spowoduje osiągnięcie wyższych temperatur. Nie mam twojej karty i nie wiem czy robiłeś jakieś OC czy UV więc nie ma sensu pokazania krzywej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sam podałeś wartości, które Ciebie interesują więc zrobienie krzywej powinno być dziecinne proste. Przykładowo od 0 stopni do 50 czy 60 stopni 35% i nie będzie ciągłego załączenia wentylatora więc RPM nie będzie skakać. Dalej ustawiasz punkty chłodzenia jak Ci się podoba, ale zalecane jest żeby krzywa nie była zbyt agresywna w miarę możliwości - mniejsze skoki RPM przy zmianie temperatury. Musisz także mieć pod uwadze że mniejsze RPM spowoduje osiągnięcie wyższych temperatur. Nie mam twojej karty i nie wiem czy robiłeś jakieś OC czy UV więc nie ma sensu pokazania krzywej.

 

Poprawiłem treść posta bo zapomniałem o UV: https://imgur.com/5ySJJdj, podaje też linka do ustawień krzywej

https://imgur.com/COq4att

Zastanawia mnie to, czy jest tu wszystko w miarę ok, bo grając w GTA max. temp. jakie miałem to 77 stopni już po UV

Edytowane przez xQuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak GPU się zachowuje. Jeśli zbyt często będzie w przedziale 40-50 stopni to RPM będzie skakać ze względu na agresywną krzywą. Spróbuj ustawić histereza temperatury na 3 może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak GPU się zachowuje. Jeśli zbyt często będzie w przedziale 40-50 stopni to RPM będzie skakać ze względu na agresywną krzywą. Spróbuj ustawić histereza temperatury na 3 może pomoże.

A czy to normalne, że od 35% wentylatory utrzymują stałe obroty, a pomiędzy 0-30% skaczą od 0 do 1000 RPM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gigabyte to raczej normalne. W niektórych modelach przeszkadza dźwięk włączającego się wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gigabyte to raczej normalne. W niektórych modelach przeszkadza dźwięk włączającego się wentylatora.

Ok, myślałem, że mam jakieś uszkodzone chłodzenie lub jakąś wadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie tak się zachowywać przy wyższych RPM to wtedy coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...