Skocz do zawartości
wre45ASQ34z

quad channel

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś porównanie najlepszego w grach procka intela obsługującego quad channel z intelem i9 9900k? Z tego co widziałem quad channel sporo daje w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pewnie daje ale nie tak duzo jak myslisz a i to tylko w momencie gdy sa to gry lubiace duza przepustowosc (Sandbox, otwarty swiat itd.)

 

Pierwsze z brzegu:

Jesli CPU i GPU nie sa zapchane na 100% to okazuje sie, ze Quad cos tam daje (zwykle na poziomie ~5% wydajnosci MAX)

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test Liptona jest całkowicie źle przeprowadzony. GPU jest cały czas na maxa obciążone, procki były przyblokowane a mogły dać więcej fps. Pewnie nawet użył procki które nie obsługują quad channel.

Tu masz test prawidłowy, jest duża różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest spora a i9 9900k obsługuje tylko dual channel wiec jestem bardzo ciekaw czy da się prześcignąć 9900k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście Liptona akurat procki były OK.

Ale pierwsze co nasuwa mi się przy teście z Twojego linka to, że były one robione na wolnych pamięciach ram.

 

 

Tu masz test dual vs quad przy szybkich pamięciach i różnica już jest minimalna.

 

A i zacytuje odpowiedź z komentarza od autora testu:

 

"Na platformie mainstream i tak i tak maks to Dual. Natomiast HEDT korzysta z Quada i to ładnie. Najbardziej widać to w wypadku SLI, ale tutaj robiłem test single GPU, gdyż SLI posiada zdecydowanie za mało osób.

Im większa moc GPU, tym bardziej Quad da o sobie znać. Po za tym przepaść w wypadku Dual vs Quad jest w kontekście zapisu, odczytu itp. Inna sprawa to fakt, że używanie HEDT z Dualem dosłownie zamula system, czuć, że sprzęt chodzi jakby chciał, a nie mógł. Tu nie chodzi o fpsy w grach, chodzi o responswyność itp. Dla HEDT Quad to mus, a mainstream i tak tego nie obsłuży :). Planuje powtórzyć testy przy użyciu SLI 2x 2080Ti albo 2x TITAN RTX, wtedy ludzie z kapci wylecą jak zobaczą różnice. Pozdrawiam, Konrad."

 

Ale tego testu niestety nie zrobił bo nie znalazłem takiego filmu.

Edytowane przez Apeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tu masz test dual vs quad przy szybkich pamięciach i różnica już jest minimalna.

 

 

 

Czyli doszło do granic możliwości procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sieci jest jeden test z którym nie ma sensu dyskutować:

 

https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr4-single-vs-dual-vs-quad-channel

 

jak widać czasami nie ma różnic, czasami są rzędu kilkunastu procent, czasami jest zdrowy odjazd typu:

 

"...Test Total War: Warhammer II - 1920x1080 / Ultra

 

Total War: Warhammer II jest strategią wykorzystującą mechanizmy znane z poprzednich gier Creative Assembly m.in.: Shogun czy ROME. Najbardziej widowiskowym elementem rozgrywki są oczywiście bitwy toczone w czasie rzeczywistym, które stanowią wyzwanie dla procesorów. Tutaj robi się ciekawie - single notuje ogromne spadki wydajności, dual mocno poprawia sytuację, ale dopiero quad channel całkowicie ją uzdrawia, niwelując przy okazji koszmarny stuttering. ..."

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli doszło do granic możliwości procka?

 

Niekoniecznie, bo przy niektórych grach procek w dualu czy quad jest wykorzystywany w 90%.

Generalnie wydaje mi się, że tu dużo zależy od samego procka i jego kontrolera bo wydaje mi się, że procki obsługujące quada mogą sobie słabiej radzić pracując z dualem niż quadem.

Dodatkowo przy obecnych szybkich pamięciach różnice w wydajności w porównaniu do ceny są nieopłacalne. Zwróć uwagę, że praktycznie wszystkie testy, gdzie quad odjeżdża dualowi są przeprowadzane na Ramach <3000 i starszych generacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...