Skocz do zawartości
Sebek.

Monitor do gier/filmów/pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Im więcej czytam na temat monitorów tym więcej dylematów mam.

Nie znam się za bardzo w tym temacie i mam kilka pytań.

 

Mój aktualny sprzęt:

Intel i5-4590 3.3GHz,

Radeon R9 280x MSI Gaming 3GB,

Płyta główna: ASRock B85 PRO4 LGA1150

RAM: 16GB

(szału nie ma) :D

 

Szukam monitora głównie do gier(RPG, strategie, FPSy - rzadziej i amatorsko) ale również często zdarza mi się pracować na PC'cie (dokumenty, pisanie kodu) i oglądać filmy.

Preferowana wielkość 24-27'. Fajnie gdyby była też spora gama kolorów i dobre odwzorowanie czerni. Możliwość montażu na ścianie mile widziana.

Budżet to maksymalnie 1500zł, co nie znaczy że szukam tylko monitorów blisko tej ceny, jakieś tańsze porządne modele też wchodzą w grę.

Do tej pory użytkowałem LG 24EA53, lecz po dobrych 7 latach współpracy odmawia posłuszeństwa, pojawiła się pionowa kreska na środku ekranu no i zanim się włączy to kilka razy mruga ekranem, na sekundę wyświetla pulpit i znika.

Dopiero po kilku próbach się odpala. Z tego co czytałem to dość popularna usterka w tych modelach.

Komputer w niedługiej przyszłości będzie całkowicie wymieniony, tak więc zależy mi żeby to też była decyzja przyszłościowa.

 

Na tą chwilę zainteresował mnie ten model:

https://www.x-kom.pl/p/547723-monitor-led-27-msi-optix-mag272c-curved.html

Co sądzicie?

 

Pytania:

1. Jak częstotliwość odświeżania wpływa na wydajność? Czy przy powyższym sprzęcie mogę mocno odczuć jakieś spadki przy wyższych częstotliwościach?

2. Przy tych wymaganiach, które podałem warto pchać się w 144Hz+? Czy zostać raczej przy 60-75HZ?

Nie miałem okazji niestety wypróbować nigdy monitorów z wyższą częstotliwością przez co ciężko mi powiedzieć czy różnica będzie dla mnie mocno odczuwalna.

3. Jakie monitory możecie mi jeszcze polecić? Fajnie gdyby znalazło się też coś w granicach 1000zł, bo jeszcze sam nie jestem przekonany ile pieniędzy przeznaczyć.

Jeśli będzie spory upgrade to skłonię się ku większej kwocie.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sądzę, że do strategii (typu Surviving Mars), pisania kodu, gdzie fajnie odróżnić łatwo kropkę od przecinka, czy po prostu czytania, 27" FHD to śmiech na sali nie monitor :)

 

Co do sensownych rozdzielczości to nic poniżej 2560x1440 bym nie kupił (całkiem fajnie sprawdza się na 23,8" które mamy w pracy). Choć oczywiście przy 4K, nawet na większym ekranie jest lepiej/

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A nie myślałeś o monitorze 21:9? Idealny do gier,filmów (kinowe proporcje) i do pracy z dokumentami,np. TAKI Bez problemu powiesisz go na ścianie ;) Ja mam swój powieszony na ścianie za biurkiem i jest ok,choć to tylko 29"

 

Tak to u mnie wygląda:

 

9796689700_1590674749_thumb.jpg 5524031300_1590674751_thumb.jpg

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o monitorze 21:9? Idealny do gier,filmów (kinowe proporcje) i do pracy z dokumentami,np. Bez problemu powiesisz go na ścianie ;) Ja mam swój powieszony na ścianie za biurkiem i jest ok,choć to tylko 29"

 

Obawiam się że mogę mieć problem go wkomponować na obecnym biurku. Mam trochę mało miejsca, możliwość montażu na ścianie to trochę mój przyszłościowy pomysł ale to dopiero po zmianie mieszkania. :)

 

Jeśli kolega zdecydowałby się na 21:9, to tak czy inaczej nie kupiłbym 34" o tak niskiej rozdzielczości jak 2560x1080 (tak samo kiepskie PPI co na 27" FHD - bo 34" 21:9 to takie szersze 27" 16:9)

http://www.displaywars.com/34-inch-21x9-vs-27-inch-16x9

 

Co w takim razie proponujesz?

Jak rozumiem ten model, który zaproponowałem w pierwszym poście odpada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli kolega zdecydowałby się na 21:9, to tak czy inaczej nie kupiłbym 34" o tak niskiej rozdzielczości jak 2560x1080 (tak samo kiepskie PPI co na 27" FHD - bo 34" 21:9 to takie szersze 27" 16:9)

 

Ja tylko podałem przykład pierwszy z brzegu ;) Wiadomo że do 34" to 3440x1440,to takie minimum,a najlepiej jak by było 3840x1600 ;) Ale to już inna kasa i wymagania GPU ;)

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja widzę 3 opcje:

27" 2560x1440 144 Hz - Najbardziej uniwersalny i przyszłościowy wybór. W budżecie 1500 zł dostaniesz model na matrycy VA, na przykład samsung C27JG50. Do sensownego monitora IPS, na przykład LG 27GL83A-B musiałbyś trochę dołożyć

27" 4K 60 Hz - Bardzo dobry wybór do pracy i seriali, tekst jest o wiele bardziej wyraźny niż na 27" 2560x1440. Do gier może być, wymagania są niestety dość spore, choć to już zależy od specyfikacji komputera i gier w jakie grasz. Modeli jest od groma, ja ostatnio kupiłem asusa VG289Q i jestem bardzo zadowolony

34" 3440x1440 100 Hz - Ja nie jestem fanem tych proporcji, ale taki monitor do strategii, pracy i filmów jest świetny :) Do jakichś wciągajcych FPSów taki monitor też będzie spoko, ale jak grasz dużo w gry competetive typu CSGO to bym odradzał, bo proporcje 16:9 będą wtedy o wiele lepsze. Tutaj niestety musiałbyś trochę dołożyć, najtańsza sensowna propozycja to samsung S34J550 za 1700 zł, choć często są na niego promocje i idzie go złapać do 1500 zł

Edytowane przez MiMaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za konkrety!

Z modeli, które zaproponowałeś chyba najbardziej mi odpowiadają: LG 27GL83A-B i Asus VG289Q.

Trochę wykraczają poza planowany budżet. Hm, a jakieś tańsze alternatywy? Domyślam się że nie dostanę wszystkiego co mają te wyżej wymienione ale może jakiś kompromis. :)

 

A co sądzicie o tych modelach?

Acer Nitro VG270UBMIIPX

Lenovo Q27q-10

Edytowane przez Sebek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

tutaj masz jeszcze takie cudo gdzies czytałem że nie jest źle https: //www.morele.net/monitor-hp-x27i-8gc08aa-5941590/ usunąć spacje po : :E

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkrety!

Z modeli, które zaproponowałeś chyba najbardziej mi odpowiadają: LG 27GL83A-B i Asus VG289Q.

Trochę wykraczają poza planowany budżet. Hm, a jakieś tańsze alternatywy? Domyślam się że nie dostanę wszystkiego co mają te wyżej wymienione ale może jakiś kompromis. :)

 

A co sądzicie o tych modelach?

Acer Nitro VG270UBMIIPX

Lenovo Q27q-10

 

Na tej samej matrycy co asus jest Lenovo L28u-30 (1200 w xkom), z innych opcji jakieś LG 4k da się złapać za 1200 zł jeśli poszukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...