Skocz do zawartości
KeramZy

Piłokształtna temperatura procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

dopiero co złożyłem swój nowy komputer z Ryzenem 3700x i zrobiłem testy OCCT.

Bez obciążenia wyglądają jak widać w załączniku. Pod obciążeniem stabilizują się, ale bez przesady. Kwestia źle zamontowanego chłodzenia? Niby temperatury cywilizowane, ale skąd te piki? Pod obciążeniem trzyma zegary około 4,2GHz.

post-235939-15906722873959_thumb.png

Edytowane przez KeramZy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny tak już mają. Jest to związane z automatycznym agresywnym boostowaniem procesora pod wpływem jakiegoś komponentu windowsa okresowo się aktywującego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skoki w tym dziwnym "idle" do blisko 50* kiedy przy pełnym obciążeniu mam raptem 70* to normalka dla tych modeli?

post-235939-15906724767192_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Należy zwrócić uwagę ze te skoki to nie temperatura całego CPU tylko jednego z rdzeni który na kilka ms boostował do ~4,4GHz przy napięciu 1,40-1,50V

Pozostałe rdzenie mają pewnie w okolicach 30C. Dzieje się tak dlatego ze programy monitorujące podają temperaturę najcieplejszego rdzenia w procesorze jako temperaturę całego CPU

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoki są nawet na sztywnym nastawie ja np gram w BF5 mam 63-65c a nagle sekundowy skok do 72 i spada znów mimo że napięcie jest takie samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam na 3700x. Nie ma raczej czym się przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary jak świat - to normalny objaw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam na 3700x. Nie ma raczej czym się przejmować.

Jest się czym przejmować. Najczęściej ten problem związany jest z płytami b450, które mają ograniczone wsparcie dla ryzenów tej generacji, a jak włoży się do nich ryzeny generacji 4xxx, pewnie będzie jeszcze śmieszniej. Problemem konkretnie jest niewłaściwe zarządzanie napięciami, które początkowo w ogóle waliło pod sufit i procesory cały czas szły na 100% na biegu jałowym. Aktualizacja mikrokodu pozwoliła na ograniczenie problemu do takiego chaotycznego, ale stabilnego zachowania. Będzie to miało pewnie bardzo negatywny wpływ na żywotność procesorów. Pożyjemy, zobaczymy. Ten sprzęt jest po prostu niedopracowany, ale dobry marketing sprawia, że ten i inne problemy nie przebijają się do powszechnej świadomości.

 

Warto ustawić chłodzenie tak, by nie reagowało zbyt szybko na niewielkie zmiany temperatur. W przeciwnym razie może być hałaśliwe. Jeśli masz na tyle szczęścia w nieszczęściu, że te boosty są krótkotrwałe, da się żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest się czym przejmować. Najczęściej ten problem związany jest z płytami b450, które mają ograniczone wsparcie dla ryzenów tej generacji, a jak włoży się do nich ryzeny generacji 4xxx, pewnie będzie jeszcze śmieszniej. Problemem konkretnie jest niewłaściwe zarządzanie napięciami, które początkowo w ogóle waliło pod sufit i procesory cały czas szły na 100% na biegu jałowym. Aktualizacja mikrokodu pozwoliła na ograniczenie problemu do takiego chaotycznego, ale stabilnego zachowania. Będzie to miało pewnie bardzo negatywny wpływ na żywotność procesorów. Pożyjemy, zobaczymy. Ten sprzęt jest po prostu niedopracowany, ale dobry marketing sprawia, że ten i inne problemy nie przebijają się do powszechnej świadomości.

 

Warto ustawić chłodzenie tak, by nie reagowało zbyt szybko na niewielkie zmiany temperatur. W przeciwnym razie może być hałaśliwe. Jeśli masz na tyle szczęścia w nieszczęściu, że te boosty są krótkotrwałe, da się żyć.

Gadasz głupoty, mam dokładnie to samo z vcore i mnożnikiem na sztywno. Sprzęt z sygnatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te głupotki wyżej już widziałem wczoraj ale się nie odzywałem, ale skoro koledzy o tym piszą to potwierdzam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standard tak jak opisano wyżej nie ma co się martwić.

Tu masz screena jak to u mnie wygląda na stokowych ustawieniach:

 

81f657dbaddc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to się zaczęło dopiero w 3. generacji ryzena? Ja mam 3200G (więc jedna generacja do tyłu) i w idle temperatura jest bardzo płaska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda idle u mnie na 3900x. Ciekawostka, kursor w bezruchu cpu package 17W, kursor w ruchu 28W :) Idle między żółtymi kreskami.

Ogólnie sytuacja wyglądała bardzo podobnie na 1600 i na 2600.

hHGM8P4.png

Edytowane przez kmlnvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...