Skocz do zawartości
kola01

BeQuiet DP11 650W vs Seasonic Prime PX-650

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć.

 

Potrzebuję zasilacz w cenie max 700 zł do platformy , która pobiera max 300-400W.

Bardzo zależy mi na wzorowej ciszy bo komp jest mocno wyciszony (w grach jedynie pojawia się niewielki szum od grafiki) w dodatku jest używany zazwyczaj w idealnej ciszy nocnej i każdy dodatkowy szmer będzie wyraźnie słyszalny i denerwujący.

 

Zastanawiam się nad BeQuiet Dark Power Pro 11 650W vs Seasonic Prime PX-650. Oba mają sprawność 80+ Platinum i taką samą cenę 700 zł.

 

Wiem, że BQ DP11 z nawiązką spełni wymagania co do kultury pracy ale jeszcze rozważam ww. Seasonica.

 

Seasonic Prime PX-650 ma tryb półpasywny, czyli teoretycznie gwarantuje ciszę w pewnym zakresie obciążenia ale jednak kilku recenzentów wspomniało o przedmuchach nie precyzując o jakie momenty chodzi. Kilka osob też się skarżyło na wentylator w niższej serii FOCUS. W droższym PRIME jest jednak inny-większy wentylator. I tu mam pytanie, czy ktoś z Was miał okazję testować u siebie Seasonica PRIME i może się wypowiedzieć co do tego, jak zachowuje się w nim wentylator a dokładnie:

 

- czy w trybie półpasywnym, przy obciążeniu gdzie wentylator powinien być nieruchomy, pojawiają się co jakiś czas przedmuchy i czy są słyszalne?

- w jaki sposób załącza się wentylator gdy przy większym obciążeniu zasilacz przechodzi z trybu półpasywnego na aktywny, tzn. czy wentylator rusza powoli, czy ma przedmuch i po chwili zwalnia, jak to mam miejsce w niektórych kartach graficznych.

 

 

I pytanie ogólne: czy któryś z ww. zasilaczy jest lepszy elektrycznie? Wiem, że zaraz zauważycie, że Prime ma dłuższą gwarancję ale zasilacze tej klasy i tak spokojnie wytrzymują te 10, 12 czy nawet więcej lat. Trochę mnie martwi ale może niepotrzebnie fakt, że BQ DP11 to konstrukcja z 2015 roku..

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o Seasonicu Prime TX?

 

Jak dobrze zrozumiałem, w załączonym trybie półpasywnym (przycisk z tyłu), wentylator przy starcie kompa robi 1 przedmuch, zatrzymuje się, stoi i startuje dopiero po przekroczeniu obciążenia (np 60%). Czy w czasie postoju robi co jakiś czas przedmuchy?

 

A miałeś okazję zaobserwować, jak się zachowuje wentylator przechodząc z trybu pasywnego na aktywny (po przekroczeniu np 60% obciążenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator nie aktywuje się w zależności od obciążenia zasilacza, tylko w zależności od temperatury w jego wnętrzu. Wiadomo, że temperatura jest pochodną obciążenia, ale nie można tego tak upraszczać. W zimę, jak masz 19 stopni w pokoju wentylator może faktycznie włączy się przy 60% obciążenia, ale w lato, gdy masz 30 stopni w pokoju zrobi to znacznie szybciej. Inna sprawa, że zasilacz 650W przy długotrwałym obciążeniu włączy wentylator znacznie wcześniej niż 60%. Jednostki 1200W nie są w stanie oddać pasywnie więcej jak 350-400W przy długotrwałym obciążeniu.

 

Prime PX miałem tylko na szybkich testach, ale Prime TX (czy starsze Prime Titanium i Ultra Titanium, czyli to samo ze zmienioną nazwą) miałem okazję pobawić się dłużej. Wentylator nie robi żadnych przedmuchów, włącza się dopiero po przekroczeniu temperatury w środku określonej przez producenta (bodaj 50 stopni) i chodzi tak długo dopóki temperatura nie spadnie, Gdy znowu przekroczy ustalony próg wentylator się włączy. Wentylator w Prime TX / Prime Titanium / Prime Ultra Titanium startuje na 400-500 RPM i trzyma takie obroty aż do bardzo mocnego obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie.

A pomijając różnicę w długości gwarancji między BQ a SS, jaki zasilacz byś wybrał na moim miejscu?

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek weźmiesz będzie ok, oba zasilacze to już segment high-end i tutaj nie da się źle wybrać. Chcesz DP P11, to bierz, to dobry zasilacz.

 

Osobiście wziąłbym Seasonica (koniecznie u autoryzowanego dystrybutora - listę masz na stronie SS). 5 lat gwarancji ze strony BQ w tym segmencie cenowym to śmiech na sali. Jest to największa wada tego zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie.

A pomijając różnicę w długości gwarancji między BQ a SS, jaki zasilacz byś wybrał na moim miejscu?

widzę, że już nie przejmujesz się tym, którą wersję atx obsługuje zasilacz rotfl.gifKLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oj... wyczuwam sarkazm :E

Poza tym, nie wiem czy zauważyłeś ale w podlinkowanej przez Ciebie wypowiedzi, była mowa o innych zasilaczach.

A wracając do tematu, muszę kupić coś w ciągu max 2 dni bo po 14 latach, padł mi w jednym kompie Tagan 430W U15 Easycon. W jego miejsce trafi BQ DarkPower Pro 7 550W, który po 11 latach cały czas działa idealnie a z kolei w jego miejsce szukam czegoś nowego i jeszcze lepszego.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... wyczuwam sarkazm :E

Poza tym, nie wiem czy zauważyłeś ale w podlinkowanej przez Ciebie wypowiedzi, była mowa o innych zasilaczach.

wytykałeś brak atx 2.51... a rozważasz zasilacz z atx 2.4 i seasonica, który obsługuje "nie wiadomo jaki" atx (co wcześniej wyśmiewałeś)

 

A wracając do tematu, muszę kupić coś w ciągu max 2 dni bo po 14 latach, padł mi w jednym kompie Tagan 430W U15 Easycon. W jego miejsce trafi BQ DarkPower Pro 7 550W, który po 11 latach cały czas działa idealnie a z kolei w jego miejsce szukam czegoś nowego i jeszcze lepszego.

od dark power pro 7 to nawet vero l3 będzie lepsze, więc nie musisz ładować aż tyle kasy wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od dark power pro 7 to nawet vero l3 będzie lepsze, więc nie musisz ładować aż tyle kasy wink.gif

Zakup na co najmniej kolejnych 11 lat a więc pozwolę sobie na większy wydatek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PRIME trzeba uważać, były problemy z wentylatorami w tej serii. Ponoć rozwiązali ale...

W zeszłym roku kupiłem sobie PRIME 650W i jak nie inaczej trafiłem na grzechoczące łożysko w wentylatorze. Szczególnie słyszalne podczas załączania wentyla. Oddałem na rękojmie, kaskę oddali.

Kupiłem Corsaira hx 850i, i to był świetny zakup. Z moim zestawem biorącym koło 400W podczas grania, wentyl nawet się nie włącza. No i jest 10 lat gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takiej samej zasadzie mogę polecić modecom feel - kupiony w 2005 i dalej działa, ekstra zasilacz - top jakość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...