Skocz do zawartości
Matt91111

Dużo za wysokie temperaturny na CPU i3-4160

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaniepokoiły mnie temperatury na CPU podczas grania dobijały do 100C, pomyślałem zmiana pasty załatwi sprawę.

Próbując złożyć chłodzenie po wymianie pasty, zauważyłem mocno wygięty kołek (na chłodzeniu, push pin?). Zamówiłem zestaw nowych oraz wymieniłem wszystkie dla pewności.

Zamontowałem pograłem chwilę (wystarczyło 10 min) i znowu dobija do 100C.

 

W internecie natrafiłem na informację że:

- Max. temp. dla tego CPU nie powinna przekraczać 72C.

- Przyczyną może być źle założone chłodzenie (wygląda na to, że nie mam luzu na chłodzeniu, ale o tym dokładnie napiszę dalej)

- Możliwą przyczyną może być zasilacz (kilka miesięcy temu zmieniłem, ponieważ stary umarł)

 

Temperatury po krótkim testowaniu:

Przy obciążeniu (na dany rdzeń?):

< ~10%: ~50C

~10% - 20%: < ~60C

~20% - 40%: (nie testowałem)

~40% - 50%: ~90 - 100C

 

Chłodzenie po próbie ruszania nim ( nie szarpałem :E, ale wywierałem nacisk palcem z każdej strony po kolei ) trzyma się stabilnie, według instrukcji powinno być założone na odwrót (przeczytałem już po złożeniu :/ ), kabel który wychodzi od chłodzenia jest po przeciwnej stronie do wejścia na płycie (cpu fan).

 

CPU: i3-4160

MOBO: MSI h81m p33

(niedawno nabyty) ZASILACZ: Cooler master 500W

Temperatury mierzyłem: Core Temp

 

Komputer nigdy się nie wyłączył przy "katowaniu" CPU.

 

Byłbym wdzięczny za jakieś rady co mogę zrobić/przetestować/sprawdzić/wymienić oraz za informację czy takie temperatury na dłuższą sprawę mogą doprowadzić do uszkodzenia CPU,

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie intel box?

Jeżeli dobrze zamontowane to nie ma mowy o takich temperaturach.

Przetestuj innym programem np. OCCT i sprawdź jakie temp. albo MSI afterburner podczas gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzałka na pushpinie ma iść od środka przy poprawnie zamocowanym chłodzeniu.

Nawet coś tak lichego jak box przy poprawnym montażu pozwala przenosić płytę główną trzymając tylko za niego - bez obaw że odpadnie ;)

 

100 na tym procku nie powinno mieć miejsca nawet przy padlinowym chłodzeniu i zaschniętej paście. Jeżeli pastę zmieniłeś, a box ma działający wentylator i jest poprawie zamontowany, to chyba zostaje glut pod czapką - ale to musiałby być już fatalnie zły przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wygląda to dobrze, temperatury (przy pomiarze OCCT) cały czas trzymają się w granicy 90-100C.

image.png

Edytowane przez Matt91111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałeś coś źle zamontować, pokaż zdjęcie chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzałki u Ciebie idą do środka. To pozycja w którą się obraca w celu demontażu, wtedy pushpin można pociągnąć do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść radiator + wentylator z kurzu...jeśli masz pastę termoprzewodzącą, oczywiście wymień.

Pastę wymieniałem dopiero co, radiator też przeczyściłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzałki u Ciebie idą do środka. To pozycja w którą się obraca w celu demontażu, wtedy pushpin można pociągnąć do góry.

Zamontowałem jeszcze raz teraz z strzałkami idącymi od środka i temperatura w biosie dobiła w ciągu minuty do 70C, wygląda że wszystkie piny siedzą, chwyciłem za samo chłodzenie i płyta się trzyma. Idę jeszcze raz instrukcję przejrzeć bo możliwe że ja coś źle robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazł się winny, był nim jeden push pin który był w "stanie pośrednim" (był częściowo nie zablokowany) i nie dociskał z jednej strony, nie wierze że umknęło mi to 3 razy podczas rozkręcania chłodzenia :E, teraz temperatury są duuużo niższe, dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Tylko uważaj na te push piny bo łatwo je ułamać przy montażu/demontażu chłodzenia. Każdy z 4 push pinów składa z 2 plastikowych zaczepów na końcu i łatwo ułamać jeden z nich przy montażu/demontażu chłodzenia a wtedy docisk nie jest już taki jaki ma być.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam zawsze sprawdzam z drugiej strony plyty czy wszystkie piny dobrze wyszly, te chlodzenie intela to zdradzieckie jest. Trzeba miec dobra powierzchnie zeby go zakladac na plyte (nie na czyms miekkim) no i musi dobrze kliknac :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...