Skocz do zawartości
Amberos

Jaki Procek AMD RYZEN do 500pln

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam Wszystkich,

 

Nadeszła wielkopomna chwila by wymienić mój wysłużony Athlon II x4 640 na nową jednostkę. Moje oczy zwrócone są jak zawsze na stajnie czerwonych, którzy ostatnio mocno grają na nosie niebieskim, wypuszczając dobre procki w dobrej cenie...

 

Do czego? -

głównie do gier, grywam w strategie typu Total War i inne RTSy, po za tym w niedzielne popołudnia lubie czasem urwać komuś j@j# granatem łupiąc w gry familijne typu Battlefield, czy Call of Duty. Dla ukojenia codziennej frustracji i zachowania wewnętrznej równowagi lubię też gry zabijacko - napadalskie Typu Dying Light czy Fallout, w których można komuś uciąć głowe, tudzież rozwalić czache na części pierwsze z dobrze widoczną na ekranie anatomią.

 

Pułap cenowy

-nie chce i nie moge dać za procka więcej niż 500pln - 600pln-MAX

 

Idea zestawu

Chcąc zbudować nowy zestaw, czekam na premierę MoBo zbudowanych na nowym chip secie B550, aby w przyszłości mieć możliwość modernizacji samego proca bez wymiany płyty gł. Tymczasem zostałem już zmuszony do zakupu nowej grafy, ponieważ moja stara wysłużona Radeon HD 7850 pewnego pięknego dnia, gdy z monitora łypał na mnie piękny Hydralisk ze Starcrafta, powiedziała do mnie: "Hasta la Vista Senior" i wyzionęła ducha na tzw. amen.

 

Czy będę podkręcał?

-Ponieważ z podkręcaniem mam tyle wspólnego, co z drogimi samochodami - czyli nic, będę podkręcał tylko delikatnie- automatycznie z biosu

 

Co już mam?

- na poczet nowego zestawu mam teraz:

Moja karta graficzna:

Radeon RX580 8 Gb

 

Mój monitor to:

aoc-g2460vq6

 

A więc będe grał w rozdziałce tzw Full HD 1920*1080. 75Mhz

 

Procki, które biorę pod uwagę:

Ryzen 3 3300X

Ryzen 3 3100

Ryzen 5 2600

Ryzen 5 1600AF

 

Porównanie

 

Wszystkie są na podobnym pułapie cenowym i o podobnej wydajności i tu mam dylemat. W jednych testach jeden wypada lepiej niż inny, by w drugich to ten teoretycznie słabszy wziął górę.

Zauważyłem, że w strategiach lepiej dają rade Procki 6 rdzeniowe(1600AF, 2600), pewnie ze względu na wiele obliczeń na raz. Jest to widoczne np TUTAJ

Natomiast w tytułach typu FPS lepiej wypadają nowe 4-ro rdzeniowe Ryzen 3 3300 i 3100/:

TUTAJ

 

Niby Ryzen 3 3300X w suchych danych tenicznych jest najlepszy, ale jego 5% wzrost wydajności jest okupiony 20% przyrostem cenowym względem pozostałych "braci". Pytanie - czy warto dopłacać?

 

Co radzicie Pany?

Edytowane przez Amberos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do 3300x trzeba lepsze chlodzenie niz te boxowe bodajze, bo sie grzeja bardzo. Ja na Twoim miejscu nie pchalbym sie w 4 rdzenie w 2020 roku, poszedlbym w 1600 af / 2600.

Edytowane przez skitty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zwłaszcza ze w grę będą wchodzić gry :E RTS, gdzie 12 wątków może się przydać bardzo. W tej cenie jak wyżej, tyle ze jak ostatnio patrzyłem, to cena tego pierwszego(1600AF) nie odbiega już znacznie od tego drugiego i brałbym 2600, albo poszukał używanego 2700 - licytacja

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używany 2700X byłby dobrą opcją ale nie wiem czy 'Amberos' chce się bawić w używki.

 

 

Osobiście nie pchał bym się w B550 o ile nie potrzebujesz PCI-E 4.0 i nie będziesz podłączał masy dysków. Do tego będą one po prostu drogie, bliskie X570. I pamiętaj - B550 będzie wspierać tylko Ryzeny 3000 i nowsze.

 

Zwróć uwagę na MSI B450M Mortar MAX. Kosztuje ok. 500zł, niedawno była w Proline za 455. Ma mocną sekcję zasilania, BIOS Flashback (update BIOSu z

USB), to taki mniejszy i tańszy Tomahawk. Producent już zapowiedział wsparcie dla Ryzenów 4000. Zaoszczędzone 200-300zł przeznacz na lepszą grafikę w przyszłości lub chłodzenie (Arctic Freezer 34 za 109zł) powinien wystarczyć żeby wysoko wykręcić 1600AF/2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R5 1600 AF/R5 2600 + B450 MAX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

 

 

Używany 2700X byłby dobrą opcją ale nie wiem czy 'Amberos' chce się bawić w używki.

- ostatniego nowego kompa składałem w 2007r Od tamtej pory jade na używkach, już nie chcę. Moja grafa, która padła to była używka i na drugie miała "Pomyłka", jak moja żona ;D

A 2 że używany R 2700 dochodzi do ok700pln- to za dużo

 

Osobiście nie pchał bym się w B550 o ile nie potrzebujesz PCI-E 4.0 i nie będziesz podłączał masy dysków. Do tego będą one po prostu drogie, bliskie X570. I pamiętaj - B550 będzie wspierać tylko Ryzeny 3000 i nowsze. Zwróć uwagę na MSI B450M Mortar MAX. Kosztuje ok. 500zł, niedawno była w Proline za 455. Ma mocną sekcję zasilania, BIOS Flashback (update BIOSu z

USB), to taki mniejszy i tańszy Tomahawk. Producent już zapowiedział wsparcie dla Ryzenów 4000. Zaoszczędzone 200-300zł przeznacz na lepszą grafikę w przyszłości lub chłodzenie (Arctic Freezer 34 za 109zł) powinien wystarczyć żeby wysoko wykręcić 1600AF/2600.

 

Słuszna uwaga kamrat kalderon :D

 

Analizując fakty, porady i inne na forum ślady- z mroku chaosu i niezdecydowania klaruje mi się bania :D

 

Pójde w R5 2600 i włoże go sobie w MSI B450 TOMAHAWK MAX, albo GAMING MAX. Wyczytałem, że to w sumie te same płyty, różnią się drobiazgami, wyglądem i tym, że Gaming świeci się jak bożo-narodzeniowa choinka albo kolorofon na dyskotece w remizie. Ta druga jest teraz w x-kom tej samej cenie co MORTAR, a po za tym wyczytałem z testów temperatury kamrata o dźwięcznie brzmiącym imieniu: Yacek2, że sekcje ma nieco chłodniejszą od Tomahawka. Do tego lepszy cooler, jakieś pamiątki fajne sobie obczaje i będzie la gitarra \m/

Edytowane przez Amberos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3 3100 plus płyta b550

Bez sensu jest takie połączenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...