Skocz do zawartości
anderson20

RYZEN 3600X z kartą graficzną Radeon RX 570

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej

Mam w obecnym kompie kartę graficzną Radeon RX570 i jakąś starą płyte główną i procek sprzed 10-12 lat (Athlon x4). Zamierzam wymieniać trochę gratów, konkretnie to wszystko oprócz napędu DVD, obudowy i karty graficznej i być może dysktu twardego, a zamierzam zamówić:

Ryzen 3600X

płyta główna MSI B450 gaming plus MAX

zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2Z3200C16)

 

I jak prześledziłem w internecie różne testy połączenia karty graficznej z procesorem to wychodzi, ocena na niektórych stronach, że jest 100% bootlenecku, że ta karta jest za słaba dla tego procesora. I czy to znaczy, że ja mam kupić słabszy procesor bo słabszy procesor który nie będzie miał bootlenecku z kartą graficzną to będzie więcej klatek na sekundę w grach? Czy to jest jedynie informacja, że z tą kartą grafiki nie wykorzystasz w pełni mocy procesora, więc teoretycznie możesz zakupić słabszy procek, bo liczba klatek na sekundę będzie taka sama ze słabszym.

Z mojej perspektywy to chciałbym kupić ten 3600X, a karte grafiki sobie ewentualnie kiedyś za parę lat wymienię. Chyba że rzeczywiście tak jest (tego nie rozumiem), że zakup słabszego procesora i brak bootlenecku spowoduje zwiększenie liczby klatek na sekundę. Ktoś może tu coś doradzić czy mogę śmiało brać ryzena 3600X?

Edytowane przez anderson20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiało możesz brać tego ryzena i za jakiś czas zmienić kartę graficzną na rtx 2070super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kup zwykłego 3600, dopłacając do modelu z X-em nie zyskujesz nic.

 

A jakbyś miał zamiar podkręcać RAM to Crucial BL2K8G30C15U4W.

 

I tak, RX570 jest trochę za cienki do Ryzenów 3000, ale to nic nie szkodzi. Będziesz miał zapas by wrzucić sobie lepszą grafikę w przyszłości.

Edytowane przez Radio_Tirana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że lepiej wziąć Ryzena 3600 bez X, bo różnica w wydajności praktycznie zerowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ba - nowe partie 3600 dobrze się kręcą więc może być nawet lepszy niż 3600X. A za zaoszczędzoną kasę lepiej wziąć jakieś chłodzenie do kręcenia (np. Arctic Feezer 34), lepsze RAMy (Ballistixy 3000-3200 CL15-16 się dobrze kręcą, Ryzeny dużo na tym zyskują). A co do płyty to MSI B450M Mortar MAX jest o pół szczebelka wyżej niż Gaming Plus (lepsze chłodzenie sekcji zasilania). Niewiele droższy jest X470 Gaming Plus MAX, też świetna płyta.

 

Tak, Ryzen 3600 jest nieco "za dobry" do RX570, ale przynajmniej masz pewność, że nie będzie wąskiego gardła na CPU, wystarczy ci też na długo.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie odpowiadając na Twoje pytanie, to tak:

 

 

to jest jedynie informacja, że z tą kartą grafiki nie wykorzystasz w pełni mocy procesora, więc teoretycznie możesz zakupić słabszy procek, bo liczba klatek na sekundę będzie taka sama ze słabszym.

 

 

Z tym, że jak sam zaznaczyłeś tylko teoretycznie, bo w praktyce zawsze jest mieć lepiej dobry proc tak żeby pociągnął co najmniej dwie zmiany grafiki.

Edytowane przez zarart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę niewłaściwie rozumiesz bottleneck.

Oczywiście jest zjawisko negatywne, ale tylko ze względu finansowego bo płacisz za coś, czego nie jesteś w stanie wykorzystać. Czyli wyrzucasz pieniądze w błoto. Kupujesz wydajny procesor, który zgodnie z przejrzanymi testami powinien dać Ci 100 fps, ale Tobie daje tylko 50 czyli tyle samo co procesor o połowę tańszy. Winą nie jest sam procesor, a karta graficzna, która może wygenerować tylko 50 klatek. I właśnie tym jest bottleneck. Więc z finansowego punktu widzenia z tańszym procesorem miałbyś ten sam efekt. Ale.. Sytuacja zmienia się jeśli zamierzasz w niedalekiej przyszlość wymienić kartę na lepsza. Jeśli teraz wsadzisz sobie słabszy procesor to w przyszłość to on będzie blokował kartę graficzną więc sytuacja się powtórzy. Wsadzając teraz mocniejszy procesor i w przyszłym roku mocniejsza kartę otrzymasz zestaw optymalny i być może wystarczający na kilka lat.

Edytowane przez Apeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup zwykłego Ryzena 3600. Sam miałem RX 570 8GB z Ryzenem 3600. Ryzen się nudzi, dopiero coś nie coś pocił się przy Battlefieldach z 100fps+ ale ogólnie, nie ma źle, to grafa będzie wąskim gardłem, potem wymienisz sobie spokojnie na coś pokroju rtx 2060 czy droższego, zależnie od budżetu :)

 

W stopce masz link do mojego kanału na YT, mam tam kilka filmików z Ryzenem 3600 + RX 570. O ile masz jakieś obiekcje odnośnie czy to będzie działać, a działać będzie, proc jest na tyle dobry, mocny, że ogarnie lepsze karty od RX 570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj anderson20.

 

 

 

Ja mam właśnie Ryzena 5 3600 i Radeona RX 570 i jestem z tej konfiguracji bardzo zadowolony. Także polecam.

 

Ryzen 5 3600X ma dodatkowo wyższe TDP.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...