Skocz do zawartości
mk2boro

Lenovo G510 z R7 M265 - Radeon zniknął

Rekomendowane odpowiedzi

Dzińdybry, mam Lenovo G510 w wersji z dedykowaną R7 M265. Generalnie mało gram, a szczególnie na PC, ale wczoraj postanowiłem nabyć sobie gry i chwilę pograć. Kupiłem AO2 DE i popykałem trochę - wszystko było OK. Dzisiaj postanowiłem podłączyć zewnętrzny monitor. Włączam kompa, chciałem ustawić rozdzielczość i odświeżanie na zewnętrznym monitorze (FreeSync), ale AMD Control Center, czy jak to się teraz nazywa (to najnowsze) zgłosiło błąd. Zaglądam do menedżera urządzeń, a tam tylko i wyłącznie Intel HD4600 (Core i3 4000M). Sprawdziłem BIOS - niestety jest albo Switchable GPU, albo UMA - czyli Intel HD4600 na stałe. Nie można ustawić dedykowanej grafiki, jako jedynej. Zostawiłem na Switchable, ale nic to nie zmieniło. Odinstalowałem drivery AMD, próbowałem zainstalować starsze Catalyst 15.7.1, bo podobne mniej problematyczne, ale zgłasza błąd podczas instalacji - zdaje się, że nie wykrywa GPU w systemie.

 

Ktoś tak miał, wiecie, co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to jednak problem sprzętowy, a nie z oprogramowaniem. Jak możesz, to rozkręć obudowę, dostań się do GPU i spróbuj je wygrzać - popularna przypadłość w starych x360, które miały problem z tymi kulkami. Najwyraźniej gpu po prostu wzięło i umarło :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu często były problemy ze sterownikami do grafiki, czy w menadżerze urządzeń wyświetla się grafika dedykowana? Równie dobrze mogła zostać uszkodzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przestała się wyświetlać w menedżerze zadań. Jak znajdę czas, to zajrzę pod chłodzenie i spróbuję system na nowo postawić. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić mały update.

 

Przeczyściłem dziada w środku, zmieniłem pastę termoprzewodzącą i zainstalowałem sterowniki do chipsetu intela na nowo. Po uruchomieniu pojawił się Radeon w menedżerze urządzeń. Żeby wyeliminować temat przypadku - zainstalowałem windowsa 10 na nowo i uruchomiłem kilka razy. Pograłem trochę w AOEII DE i cały czas jest obecny i pracuje, jak na niego, to dość ciężko.

 

Zatem problem okazuje się być ze sterownikami. Obecnie używam tylko i wyłącznie starych Catalystów 15.7.1.

 

Dodatkowo - zauważyłem, że wcześniej szwankujące gniazdo słuchawkowe ma pękniętą blaszkę stykową. Dałem tam trochę lutu i jest git. Jeszcze do pełni szczęścia brakuje uruchomienia Bluetooth, bo ten za cholerę nie chce działać. Nie mam pojęcia dlaczego, bo karta jest sprawna - sprawdzona na innym kompie. Anteny są dobre, bo sprawdziłem. Sterowniki przeinstalowałem jakiś bazylion razy.

 

Ktoś może miał taki problem? Tu, niestety jest whitelista w BIOSie kart sieciowych i nie można sobie wsadzić jakiejkolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...