Skocz do zawartości
Sewciu

Niestabilne ramy (?)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Od okolo miesiaca posiadam swoj nowy pc:

Ryzen 1600af

16gb (8x2) cruciale ballistixy 3600mhz cl16

1660 gigabyte super gaming oc

silentiumpc rg6v

b450 msi gaming plus max

vero l3 600w

Dzis podkrecalem gpu i wszystko bylo fajnie wiec postanowilem ze zglebie troche temat podkrecania ramow nieudolnie jednak, wykorzystywalem ryzen dram calculator i np timingi dla 3200 czyli cl15 chcialem dac na taktowaniu 3600 i stopniowo zwiekszajac napiecia ale nawet na 1,410v nie chcialo wstac komputer pikal i sie resetowal :hmm: ale nie o to mi chodzi aktualnie korzystam z profilu xmp na 3600mhz cl16 chwile temu sprawdzilem opoznienia dla cl15 z tego kalkulatora i niestety nie bylo to stabilne bo po 2min w aidzie pc sie resetowal... Postanowilem ze sprobuje z ciekawosci zrobic taki test na 3600 cl16 czyli profilu xmp ktory moge sobie wybrac i tutaj rowniez nie minely 2 minuty i crash... Dzis rano testowalem pamieci memtestem86 chyba okolo 7 min i wszystko bylo w porzadku, borykam sie rowniez z problemem kernel-power 41 (63) od dluzszego czasu przewaznie w warzonie, co jest grane?

edit. wszystkie wartosci tj. napiecia, opoznienia pozmieniane na auto tak jak bylo wczesniej

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor nie ogarnia 3600mhz na ramie. Ustaw 3533/3466 MHz i zobacz że problem znikł. Testuj albo tm5 v3, albo memtestem wbudowanym w kalkulator dram. A jak imc nie ogarnia, co podejrzewam, to puść po prostu occt na 20min, dam sobie rękę uciąć, ze albo utracisz zasilanie albo będziesz miał masę błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmienilem tak jak zalecales na 3533 zrobilem test w aidzie64 - 10minut bezproblemowo nic sie nie srashowalo jak poprzednio po 2min... Czym jest tm5 v3? Niestety nie znam takiego programu :( Test w occt tryb occt przebiegl pomyslnie bez zadnego bledu wykonywalem go przez 30min okolo jednak 3d test wywala mi co pare sekund bledy jednak to juz chyba karta graficzna? Czyzby moje OC tutaj poszlo niepomyslnie? (w grach wszystko ok) Czyli chyba jednak miales racje ze CPU nie wyrabia na 3600mhz myslalem caly czas ze jedynie co to CPU moze nie wykorzystywac 3600 i miec limit na przykladowo 3400 a nie spodziewalem sie ze takie smaczki wyjda i chyba to by tlumaczylo moje bledy kernel-power w grach :hmm: Jednak na poczatku gdy zlozylem PC robilem krotkie, kilko minutowe testy w AIDA64 i nic mi nie wywalalo wiec dlaczego akurat teraz? :hmm: A mialem juz wtedy 3600 odpalone wydaje mi sie :hmm:

edit. Korzystajac z tematu przypomnialo mi sie jak dzis testowalem pamieci w memtest86 i pokazywalo mi temperatury CPU nawet 105 stopni... Jak to mozliwe? Czy to pokazuje jednak bledna temperature?

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tm5 v3 to program do testu ramu. Ale najprościej możesz użyć tego z kalkulatora dram. Uruchamiasz kalkulator, podzakładka "membench" , wybierasz Membench mode -> memtest , i zmieniasz task scope, na 400 z 100 . Naciskasz run, i leci test stabilności ramu. Jeśli dobije do 400 % na wszystkich wątkach to masz ram w 100% stabilny.

 

Z tym błędem 3d , to zrzuć kartę na stock i puść test. Zobacz czy nie będzie błędów. Pc trzeba kręcić stopniowo, bo jak kręcisz wszystko na raz i masz problemy, to nie wiadomo gdzie ich szukać. Jak już podkręciłeś ram, i masz kręcony procesor, to również sprawdź jego stabilność, bo poprawna kolejność kręcenia to : Ram-> procesor .

 

Zen i zen+ nieraz potrafią mieć problem przekroczyć 3200mhz, dopiero zen2 daję możliwość przeskoczenia ponad 3600mhz na ramie. Procesor chłodzisz oryginalnym chłodzeniem? Kręciłeś go ?

U mnie 2600x z oc ram na 3533mhz cl14 + procek 4.25ghz@1.3v ma w testach obciążeniowych ponad 70*, a chłodzony jest cieczą. Jak masz oryginalny cooler i coś tam kręciłeś procesor, to faktycznie możesz przebijać 100*, bo ten cooler co dokładają do af, jest słabiutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wykonam ten test jeszcze dla spokoju

 

Z karta juz sie uporalem, zrzucilem lekko taktowanie rdzenia i pomoglo

 

Posiadam boxowe chlodzenie za tydzien planuje dokupic wiatraki na gorna czesc obudowy aby wyciagaly cieplo + oddzielne chlodzenie cpu jednak tutaj jeszcze nie wiem co a chcialbym cos "mocniejszego" do 200 zl zeby bylo na przyszle procki, rozmyslam nad Arctic Freezer 34 eSports Duo. CPU nigdy nie krecilem ten tutaj rowniez nie byl krecony nie bawilem sie w zadne UV po prostu nic z nim nie robilem w stress testach osiagal dosc wysoka temperature bo do okolo 80 stopni jesli pamietam za dlugo tez nie robilem takich testow na CPU nie ukrywam ze ta wyswietlana temperatura CPU w memtest86 bardzo mnie przestraszyla bo to chyba jednak program do testowania wylacznie pamieci wiec wydaje mi sie (i mam nadzieje) ze te max 105* ktore byly wyswietlane to jednak klamstwo.. Co myslisz?

 

Nie ukrywam ze moim malym marzeniem dla tych ramow bylo wykrecenie ich na 3600 cl14 (teraz 3533) bawilem sie tym dram calculatorem niestety wyliczalo mi tylko cl15 wiec zastosowalem "myk" i wprowadzilem ze chce 3200mhz i wtedy wyliczylo mi cl14 wiec w biosie ustawilem 3600mhz wartosci dla cl14 jakie wyliczyl mi kalkulator i podbijalem stopniowo napiecie o 0.1 zrezygnowalem po paru probach gdy z 1.35 dojechalem do 1.41 i pc po restarcie pikal i resetowal ram do podstawowej wartosci 2133 lub 2400 juz nie pamietam czy taki "sposob" ma w ogole sens? Dopiero raczkuje w tym temacie wiec taki oto pomysl mi wczoraj wpadl :hmm: Czy moglem cos uszkodzic? Czy po prostu te pikanie to sygnal ze ustawienia ktore wprowadzilem nie maja sensu i PC bezpiecznie przywrocil wartosci domyslne, taki sygnal ze nic sie nie stalo ale to co powpisywalem nie ma sensu? :hmm: Upewniajac sie, bezpieczne napiecie dla ramow to w maxie 1.45 prawda? Link do wartosci ktore wprowadzalem dla 3600 by osiagnac cl14 ->( https://imgur.com/K99aG1b )

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trfc daj na 540-570t , powinien wstać pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobowalem tak ja zalecales z ustawieniami z screena + Twoje trfc na napieciu 1.35v pikalo i nie chcialo wstac na 1.36 juz ruszylo juz sie cieszylem i zaczelo wywalac takie bledy https://imgur.com/a/wSbr6re ... Dlaczego tak sie moglo stac?

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest typowy objaw, jak źle są dobrane timingi. Daj na ram, 1.4v, cruciale cl14 robią od około 1.4v.

Teraz jeśli po podbiciu napięcia nadal, będzie problem ze startem, to możesz przepisać moje ustawienie:

 

060836fe19b3f270.jpg

 

 

 

Jak to będziesz miał stabilne, to możesz podszlifować trfc i trcdrd, ale po kolei, żebyś wiedział w razie coś, który timing Ci broi. A na koniec SCL możesz się pobawić. Nie wiem na ile zejdzie scl na zen+, bo na zen2 normalnie na 2 mi schodzi stabilnie. Ale zasada, trzymaj się blisko 1.4v na dram :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale i na moich i na Twoich ustawieniach na napieciu 1.4v wyskakiwal mi blad "reboot or select proper boot device" :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ram zamontowany w drugim i 4 slocie patrząc od procesora ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, 2 i 4 slot

edit. czemu wiec nie dziala? :hmm::(

Edytowane przez Sewciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...