Skocz do zawartości
sladowskiwiktor

Problemy z nowym komputerem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym zapytać o opinię na temat działania mojej karty graficznej. Otóż złożyłem sobie komputer za 5000 zł. Zainstalowałem gry, w tym GTA 5. I nie jestem przekonany, że gra działa dobrze. Mam takie problemy, kiedy gram na ustawieniach Ultra:

 

- FPS w mieście wahają się od 75 do 60, a na wsi (gdzie jest dużo trawy) od 55 do 40. Przy każdym takim spadku/ zawahaniu można zauważyć małe ścięcie, prawie niezauważalne ale jest. Czy takie spadki i ścięcia są normalne przy takim zestawie?

 

- Użycie GPU waha się między 70-90% aczkolwiek rzadko osiąga 90%. Przy innych grach tak samo. Zwykle osiąga +/- 80%, a taktowanie rdzenia zwykle jest na poziomie 1860 MHz. Temperatura GPU dochodzi do 76/77 stopni. Przy 75 stopniach taktowanie spada do 1845Mhz. Czy to wszystko (temperatury, użycie i taktowanie) jest normalne czy jednak coś jest nie tak?

 

 

 

Mój zestaw:

 

Procesor: Intel Core i5-9400F

 

GPU: Gigabyte RTX 2060 OC 6GB

 

Płyta główna: Gigabyte Aorus Gaming 3 WiFi

 

RAM: HyperX 16GB (2x8GB) DDR4-2666 Non-ECC CL16 Fury

 

Dyski: 500GB SSD (na SSD jest GTA 5) i 1000GB HDD

 

Zasilacz: SeaSonic Focus Plus Gold 550W (SSR-550FX)

 

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB [/font]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Temat trawy w GTA był tak wałkowany, że mimo iż nie gram w tą grę, to mi się nawinął na uszy z pierdylion razy ;).

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat trawy w GTA był tak wałkowany, że mimo iż nie gram w tą grę to mi się nawiną na uszy z pierdylion razy ;).

Też myślałem żeby zmniejszyć jakość trawy, ale to nie zmienia faktu, że mam dość niskie użycie GPU i lekkie ścięcia przy niewielkich spadkach FPS (spadki małe, o kilka FPS) i nie wiem czym może to być spowodowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grasz w niskiej rozdziałce, to gpu się nudzi, a cpu wysila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 1920x1080 jeśli o to chodzi?

 

Jak grasz w niskiej rozdziałce, to gpu się nudzi, a cpu wysila.

A użycie procka też mam 50-60%

 

Jak grasz w niskiej rozdziałce, to gpu się nudzi, a cpu wysila.

Mam 1920x1080 jeśli o to chodzi, a użycie procka też jest 50-60%

post-620896-1590953901546_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw i to normalne w GTA 5 że na wsi okolo 40FPS. Poprostu gra nie wykorzystuje GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmniejsz tą trawę na high, MSA x2, wyłącz wszelkie limity klatek, V-sync i sprawdź. (ale jak już mówiłem nie gram w tą grę, porada na logikę i z tego co pamiętam co pisano o trawie)

 

A co do tego, ze jakaś gra nie trzyma stałych klatek to nic nowego, jaki masz monitor? Masz w nim free-sync? powinno pomóc, może w msi afterburner zrób locka w na te 75.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz tą trawę na high, MSA x2, wyłącz wszelkie limity klatek, V-sync i sprawdź. (ale jak już mówiłem nie gram w tą grę, porada na logikę i z tego co pamiętam co pisano o trawie)

 

A co do tego, ze jakaś gra nie trzyma stałych klatek to nic nowego, jaki masz monitor? Masz w nim free-sync? powinno pomóc, może w msi afterburner zrób locka w na te 75.

Mam monitor Acer B247YBMIPRX. Mam włączony G-sync. Jak mam G-sync włączony to mogę w grze wyłączyć V-sync?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor Acer B247YBMIPRX. Mam włączony G-sync. Jak mam G-sync włączony to mogę w grze wyłączyć V-sync?

Musisz mieć wyłączony V-sync, inaczej nie ma sensu G-sync :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTA to optymalizacyjnie jest jedna wielka Duda.

Mam i5-8400, czyli niemal identyczny procesor do twojego i mam dokładnie tak samo. W zadupicach sztywne 40fps, co bym nie robił, a w mieście stałe 75 klatek - limit fps na sterowniku.

Ta gra działa mi tylko w dwóch trybach: 40 i 75 fps. Innych nie uznaje. Fps jest idealnie stabilny, więc mi to nie przeszkadzało. Gra mi się ogólnie nie podoba, więc za długo nie testowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTA to optymalizacyjnie jest jedna wielka Duda.

Mam i5-8400, czyli niemal identyczny procesor do twojego i mam dokładnie tak samo. W zadupicach sztywne 40fps, co bym nie robił, a w mieście stałe 75 klatek - limit fps na sterowniku.

Ta gra działa mi tylko w dwóch trybach: 40 i 75 fps. Innych nie uznaje. Fps jest idealnie stabilny, więc mi to nie przeszkadzało. Gra mi się ogólnie nie podoba, więc za długo nie testowałem.

No u mnie FPS są bardzo niestabilne. W sensie co chwilę jest jakiś spadek o np. 5 FPS w dół a potem do góry i to powoduje malutkie ścięcia. Myślisz, że to normalne w tej grze? I czy użycie GPU też masz na poziomie 70-80%? Jak oglądałem testy na YT to wszyscy mieli stabilne 98%.

Edytowane przez sladowskiwiktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Twoj monitor ma Freesynca, a nie G-synca. I ja bym go w pierwszej kolejności wyłączyć w panelu NV. Niby teoretycznie można mieć Gsynca na Freesyncu, ale na niezatwierdzonych przez Nvidie monitorach nie działa on poprawnie. I sprawdź czy właśnie nie on powoduje te malutkie ścięcia. Jeśli nie pomoże to pobaw się w locka fpsów i odświeżanie. A jakim kablem masz podłączony monitor do karty?

 

Jeśli chodzi o użycie GPU i niestabilne fpsy - tak gra już tak ma. Obejrzałem kilka gampeplayów na 2060 i tam też to zauważyłem. Chcesz mieć wyższe zużycie to jedyne co możesz zrobić to ustawić skalowanie i grać w 2k. Wtedy będziesz miał praktycznie cały cas zużycie 95-100%.

 

A Twoja wersja 2060 jest z 3ma czy 2ma wiatrakami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. DisplayPort

2. 2 wiatraki

Dzięki za odpowiedź. Może trochę przesadzam jeśli chodzi o moje pytania ale jak złożyłem kompa za 5000 to chcę mieć pewność, że wszystko działa poprawnie.

 

Ale Twoj monitor ma Freesynca, a nie G-synca. I ja bym go w pierwszej kolejności wyłączyć w panelu NV. Niby teoretycznie można mieć Gsynca na Freesyncu, ale na niezatwierdzonych przez Nvidie monitorach nie działa on poprawnie. I sprawdź czy właśnie nie on powoduje te malutkie ścięcia. Jeśli nie pomoże to pobaw się w locka fpsów i odświeżanie. A jakim kablem masz podłączony monitor do karty?

 

Jeśli chodzi o użycie GPU i niestabilne fpsy - tak gra już tak ma. Obejrzałem kilka gampeplayów na 2060 i tam też to zauważyłem. Chcesz mieć wyższe zużycie to jedyne co możesz zrobić to ustawić skalowanie i grać w 2k. Wtedy będziesz miał praktycznie cały cas zużycie 95-100%.

 

A Twoja wersja 2060 jest z 3ma czy 2ma wiatrakami?

No i problem rozwiązany. Wyłączyłem G-synca i jest brak ścięć, mam stabilne 75-73 FPS i nawet temperaturki poszły w dół. Dzięki jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, ciesze się, że udało się rozwiązać problem :)

G-Sync, na monitorach Freesync nie zawsze chodzi dobrze. Na stronie NV jest lista monitorów przetestowanych przez NV, na których nie ma żadnych problemów. A w internecie jest rozszerzona lista monitorów testowana przez użytkowników. Nie sprawdzałem czy jest tam Twój monitor, ale czytając wymienione przez Ciebie objawy myślę, że nie. I dotyczy to każdej gry, nie tylko GTA V więc akurat u Ciebie zalecam trzymanie go na OFF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...