Skocz do zawartości
Eltik

G Sync vs G Sync Compatible

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jakas roznica miedzy sprzetowym gsync a gsync compatible. Chodzi mi o to czy ten sprzetowy jest niezawodny i czy dziala lepiej niz programowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa lepiej, ale kosztuje względnie dużo i ma też swoje ograniczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

przy sprzętowym masz tez ULMB - podświetlenie stroboskopowe

 

Nvidia ULMB

 

Moduł G-Sync może sprawić, że monitor komputerowy będzie działał jeszcze w jednym trybie: ULMB, czyli Ultra Low Motion Blur. Jest to tryb, który sprawia, że obraz na ekranie LCD jest idealnie ostry, także w ruchu. Dzieje się tak za sprawą odpowiedniego wygaszania i zapalania systemu podświetlenia matrycy (backlight strobing). Szybka animacja na wyświetlaczu z aktywowanym trybem ULMB wygląda tak, jakby użytkownik siedział przed monitorem CRT, lecz konsekwencją użycia ULMB jest znacznie zmniejszona jasność obrazu.

 

ja osobiście w ASUS MG248QR mam podobna opcje , działa tylko przy 120 Hz ale obraz jest idealnie ostry.

Edytowane przez trueoxia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa lepiej, ale kosztuje względnie dużo i ma też swoje ograniczenia.

Co działa lepiej? Ja mam monitor bez modułu a G-Sync działa tak, że naprawdę nie mam się o co przyczepić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co działa lepiej? Ja mam monitor bez modułu a G-Sync działa tak, że naprawdę nie mam się o co przyczepić.

A ja owszem tak.

Np. migotanie obrazu...

Ale niektórzy tego nie widzą, jak też nierównomiernie podświetlonej matrycy, shutteringu i innych mankamentów współczesnego świata.

Nic tylko zazdrościć.

Mój kumpel biega w butach z Lidla i mówi, że lepsze niż Asics. Kiedyś spróbowałem i wróciłem na bosaka :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli monitor jest certyfikowany to tak samo dziala dobrze jak sprzetowy a nawet lepiej bo nie ma ograniczen w postaci kolorow czy HDR.

 

Jak ktos porownuje monitor niekompatybilny, ktory ma problemy to oczywiscie modul bedzie tutaj prowadzil ale chyba nie o takim porownaniu piszemy.

 

Finalnie przy sprawnym g-sync comapatible roznic brak.

 

moj pomimo braku na liscie dziala perfekcyjnie, poprzedni Dell 240hz mial co jakis czas lekkie migotanie obrazu ale teraz wiekszosc nowych monitorow nie ma problemu.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja owszem tak.

Np. migotanie obrazu...

Ale niektórzy tego nie widzą, jak też nierównomiernie podświetlonej matrycy, shutteringu i innych mankamentów współczesnego świata.

Nic tylko zazdrościć.

Mój kumpel biega w butach z Lidla i mówi, że lepsze niż Asics. Kiedyś spróbowałem i wróciłem na bosaka :E

Może jeszcze wyskoczysz z porównaniem ziemniaków z bazaru i z dyskontu?

A co mnie obchodzi, że niektórzy nie zwracają uwagi na jakość obrazu. Ja zwracam. W sygnaturze podałem dokładny model mojego monitora. Nie ma on żadnych wymienionych przez ciebie wad. Nie ma też modułu G-Sync. Jeszcze raz pytam, czemu to akurat miałoby być jego wadą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jest

G-Sync Compatible programowy + darmowy + nie wszystkie monitory mogą działać należycie

G-Sync sprzętowy + ULMB + przetestowane + podlega pod gwarancje w razie problemów

G-Sync Ultimate jak sama nazwa wskazuje wyższa półka uwzględnia dodatkowo HDR (1000-nits)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co działa lepiej? Ja mam monitor bez modułu a G-Sync działa tak, że naprawdę nie mam się o co przyczepić.

 

Działa lepiej, bo jest brak rozmywania, działa w niższych zakresach częstotliwości, stabilniej itp. Artykułów porównywających Freesync z G-Synciem jest mnóstwo.

Mi też wystarcza FreeSync ale to nie znaczny, że działa tak samo dobrze.

 

Jesli monitor jest certyfikowany to tak samo dziala dobrze jak sprzetowy a nawet lepiej bo nie ma ograniczen w postaci kolorow czy HDR.

Nie działa tak samo dobrze, certyfikacja nie ma tu wiele do rzeczy znakomita większość monitorów ze zwykłym FreeSynciem działa identycznie z kartami nVidii.

ULMB, kalibracja kolorów, pełen zakres częstotliwości. Prawdziwy sprzętowy G-Sync daje lepszy obraz, ale jest drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje lepszy obraz, moze jeszcze dodaje fps :lol2:

 

Ty wiesz wgl co znacz certyfikacja? Tzn to ze monitor nie bedzie mial problemow przy wlaczony g-sync i bedzie dziala tak samo dobrze jak sprzetowy.

 

Niby cos tam udajesz ze sie znasz ale tak nie do konca wciskaajc na sile iz sprzetowy g-sync jest lepszy.

 

Zapamietaj sobie jedno, monitor kompatybilny z g-sync comaptible nie bedzie mial zadnego rozmywania, migotani itp itd, po to jest certyfikajca monitorw zeby spelnic wymogi.

 

Monitor bez certyfikajci jak np moj moze dzialac wzorowo ale nie musi.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapamietaj sobie jedno, monitor kompatybilny z g-sync comaptible nie bedzie mial zadnego rozmywania, migotani itp itd, po to jest certyfikajca monitorw zeby spelnic wymogi.

 

Miałem kiedyś monitor AOC C24G1 który nie jest na liście kompatybilnych i tam występowało migotanie obrazu w niektórych grach. Teraz siedzę na monitorze który jest na liście kompatybilnych (Asus VG259Q) i nic takiego nie występuje. Więc chyba coś w tym jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa lepiej, ale kosztuje względnie dużo i ma też swoje ograniczenia.

Jeżeli lepiej od dzisiaj = gorzej, to mogę się zgodzić :D

 

przy sprzętowym masz tez ULMB - podświetlenie stroboskopoweNvidia ULMBModuł G-Sync może sprawić, że monitor komputerowy będzie działał jeszcze w jednym trybie: ULMB, czyli Ultra Low Motion Blur. Jest to tryb, który sprawia, że obraz na ekranie LCD jest idealnie ostry, także w ruchu. Dzieje się tak za sprawą odpowiedniego wygaszania i zapalania systemu podświetlenia matrycy (backlight strobing). Szybka animacja na wyświetlaczu z aktywowanym trybem ULMB wygląda tak, jakby użytkownik siedział przed monitorem CRT, lecz konsekwencją użycia ULMB jest znacznie zmniejszona jasność obrazu.ja osobiście w ASUS MG248QR mam podobna opcje , działa tylko przy 120 Hz ale obraz jest idealnie ostry.

ULMB można zastąpić innymi funkcjami, Asus ma teraz ELMB, LG Motion 240, Aorus Aim Stabilizer itd.

 

A ja owszem tak.Np. migotanie obrazu...Ale niektórzy tego nie widzą, jak też nierównomiernie podświetlonej matrycy, shutteringu i innych mankamentów współczesnego świata.Nic tylko zazdrościć.Mój kumpel biega w butach z Lidla i mówi, że lepsze niż Asics. Kiedyś spróbowałem i wróciłem na bosaka :E

Aha, co ma nierównomierność podświetlenia matrycy, do elektroniki na płycie głównej monitora?

Migotanie? Problem losowy i programowy, miałem przez prawie 6 lat monitor ze sprzętowym G-Sync i po 3 latach problem migotania był tak nieznośny, że byłem w raju gdy go sprzedałem :E

Wystarczy odwiedzić forum NV i zobaczyć jakie gromy lecą od ludzi, który nadal się z tym męczą. Nie bez powodu producenci GPU i M$ rzeźbią nowy WDDM 2.7 usprawniający obsługę monitorów z VRR.

Wszystkie monitory z "Syncami" mogą sprawiać problemy i to robią w losowy sposób.

 

Z tego co wiem to jestG-Sync Compatible programowy + darmowy + nie wszystkie monitory mogą działać należycieG-Sync sprzętowy + ULMB + przetestowane + podlega pod gwarancje w razie problemówG-Sync Ultimate jak sama nazwa wskazuje wyższa półka uwzględnia dodatkowo HDR (1000-nits)

Tak, tak programowy, co może jeszcze frytki i happymeal? :D

Freesync działa sprzętowo podobnie jak G-Sync, opiera się tylko o zupełnie inne prostsze układy, a nie przepłacony CPU FPGA który jest wykorzystany w 10-20%.

 

Działa lepiej, bo jest brak rozmywania, działa w niższych zakresach częstotliwości, stabilniej itp. Artykułów porównywających Freesync z G-Synciem jest mnóstwo.Mi też wystarcza FreeSync ale to nie znaczny, że działa tak samo dobrze. Nie działa tak samo dobrze, certyfikacja nie ma tu wiele do rzeczy znakomita większość monitorów ze zwykłym FreeSynciem działa identycznie z kartami nVidii. ULMB, kalibracja kolorów, pełen zakres częstotliwości. Prawdziwy sprzętowy G-Sync daje lepszy obraz, ale jest drogi.

Za to przy 60 Hz, automatyczny OD tak wyostrza scenerię, że aż widać pasy od polaryzacji na matrycy, nic tylko pozazdrościć.

A do tego interpolowana polaryzacja ekranu powyżej 120Hz, interlopolowana częstotliwość w urządzeniach powyżej 144Hz, brak możliwości kodowania koloru powyżej 8 Bit, brak HDR, prehistoryczne złącza typu DP 1.2 zamiast DP 1.2a i 1.4, nędzne HDMI 1.4 działające w 60 Hz, zamiast HDMI 2.0 z działającymi 144Hz.

 

Aż się chce dopłacać do tej prehistorii, sam moduł FPGA pochodzi z 2013 roku i jest tysiąc lat za najnowszym Freesyncem 2.0, ale czekaj, przecież NV Wprowadziła już G-Sync 2.0, oparty o ten sam moduł, ale z nowym softem i mniejszą liczbą ograniczeń, za to wentylatorek dorzucili i znowu płacisz krocie za matrycę TN :D

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa lepiej, bo jest brak rozmywania, działa w niższych zakresach częstotliwości, stabilniej itp. Artykułów porównywających Freesync z G-Synciem jest mnóstwo.

Mi też wystarcza FreeSync ale to nie znaczny, że działa tak samo dobrze.

 

 

Nie działa tak samo dobrze, certyfikacja nie ma tu wiele do rzeczy znakomita większość monitorów ze zwykłym FreeSynciem działa identycznie z kartami nVidii.

ULMB, kalibracja kolorów, pełen zakres częstotliwości. Prawdziwy sprzętowy G-Sync daje lepszy obraz, ale jest drogi.

Gdybym sam nie miał monitora G-Sync Compatible to pewnie uwierzyłbym w to co piszesz, jednak ja mogę włączyć praktycznie w locie zmienną synchronizację i nie wpływa to w nawet najmniejszym stopniu na jakość obrazu, działa w zakresie od 30 do 144 Hz a problemów ze stabilnością nie ma żadnych. Oczywiście piszę o modelu monitora, który posiadam. Jeżeli nawet w innych modelach, np. twoim, jest inaczej to nie powinieneś generalizować.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym sam nie miał monitora G-Sync Compatible to pewnie uwierzyłbym w to co piszesz, jednak ja mogę włączyć praktycznie w locie zmienną synchronizację i nie wpływa to w nawet najmniejszym stopniu na jakość obrazu, działa w zakresie od 30 do 144 Hz a problemów ze stabilnością nie ma żadnych. Oczywiście piszę o modelu monitora, który posiadam. Jeżeli nawet w innych modelach, np. twoim, jest inaczej to nie powinieneś generalizować.

Nie rozumiesz o co chodzi. Nie chodzi o to, że FreeSync działa niestabilnie, tylko z technologii wynikają pewne wady

Włączyć wyłączyć możesz na praktyczie każdym monitorze FreeSync bez problemu.

Tu przykładowe porównanie:

https://pclab.pl/art62755.html

 

 

Freesync działa sprzętowo podobnie jak G-Sync, opiera się tylko o zupełnie inne prostsze układy, a nie przepłacony CPU FPGA który jest wykorzystany w 10-20%.

Nie, FreeSync działa softwareowo w oparciu o elementy Adaptive Sync czyli taki software/hardware mix, hardware częściowo bo kontroler monitora musi go jednak wspierać.

Dlatego między innymi Nvidia mogła go dodać do swoich kart właściwie wyłącznie updatem sterowników.

https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync

 

Aż się chce dopłacać do tej prehistorii, sam moduł FPGA pochodzi z 2013 roku i jest tysiąc lat za najnowszym Freesyncem 2.0

FreeSync 2 to nie jest jakiś nowszy FreeSync tylko realizacja HDR.

https://pclab.pl/art78551.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem, tak? No to wymień mi wady, które występują w moim monitorze po włączeniu FreeSync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem, tak? No to wymień mi wady, które występują w moim monitorze po włączeniu FreeSync.

Tak, nie rozumiesz. Po włączeniu FreeSync nie występują, żadne dodatkowe wady względem FreeSync (no może poza tym, że w niektórych monitorach kontroler ogranicza pewne funkcje).

Cały czas piszę wyłącznie o porównaniu FreeSync z G-Sync.

Przeczytaj np. https://pclab.pl/art62755-4.html

Artykuł już nie do końca aktualny bo G-Sync został uaktualniony oraz monitory z FreeSync i LFC działają ok nawet przy niższych odświeżaniach, ale opisuje różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ty rzeczywiście uważasz, że G-Sync polepsza obraz. W takim razie nie mam więcej pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz o co chodzi. Nie chodzi o to, że FreeSync działa niestabilnie, tylko z technologii wynikają pewne wady

Włączyć wyłączyć możesz na praktyczie każdym monitorze FreeSync bez problemu.

Tu przykładowe porównanie:

https://pclab.pl/art62755.html

Starszego testu nie byłeś w stanie znaleźć? Jak trollować to na całego!

Nie mam innych słów, żeby określić argumentację na podstawie testu pierwszych nieudanych modeli z Freesync pracujących jeszcze w zakresie 48-90 Hz.

 

 

Nie, FreeSync działa softwareowo w oparciu o elementy Adaptive Sync czyli taki software/hardware mix, hardware częściowo bo kontroler monitora musi go jednak wspierać.

Dlatego między innymi Nvidia mogła go dodać do swoich kart właściwie wyłącznie updatem sterowników.

https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync

To działa programowo, czy sprzętowo, bo jak na razie sam sobie przeczysz.

Powtórzę jeszcze raz, Freesync od strony monitora jest zrealizowany sprzętowo, podobnie jak G-Sync, od strony GPU jeden i drugi jest programowy.

Zamiast wklejać linki do wiki, może czas przeanalizować schematy? i Poszukać takiego układu jak skaler, to właśnie on odpowiada za Freesync, genialny G-Sync ma wywalony skaler i praca w jakiejkilwiek innej rozdzielczości niż natywna grozi nowotworem mózgu.

 

FreeSync 2 to nie jest jakiś nowszy FreeSync tylko realizacja HDR.

https://pclab.pl/art78551.html

A to HDR się z kosmosu realizuje? Podpowiem Ci procesor wykonawczy jest w nowszej rewizji, tyle wystarczy.

 

Czyli ty rzeczywiście uważasz, że G-Sync polepsza obraz. W takim razie nie mam więcej pytań.

Spójrz na datę testów i przede wszystkim na użyte urządzenia. To zwykły trolling.

 

Benq XL2730Z - Ten monitor nadawał się do zrzucenia z mostu, dopiero Asus poprawił partactwo BenQ, wprowadzając model MG278Q, a ten i tak nadal nie ma nic wspólnego ze współczesną implementacją Freesynca, która wyzbyła się wielu wad i ograniczeń.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np na ASUS VG259Q ktory ma certtyfikat gdy wylaczylem vsync i zablokowalem fps np na 140 to mialem tearing w niektorych grach mimo aktywnego gsync. Czy na sprzetowym tez by tak bylo?

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np na ASUS VG259Q ktory ma certtyfikat gdy wylaczylem vsync i zablokowalem fps np na 140 to mialem tearing w niektorych grach mimo aktywnego gsync. Czy na sprzetowym tez by tak bylo?

Kup i sprawdź, losowość monitorów z "syncami" jest duża. Z tearingiem nie miałem nigdy problemów na G-Sync, ale z migotaniem owszem, od 2017 roku do 2018 roku to była istna tragedia, potem NV trochę połatała sterowniki i bylo lepiej, ale nie idealnie.

Na Freesyncu mam spokój ze wszystkimi tego typu problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DisconnecT a jest w pełni programowy freesync czy g-sync? Gdyby tak było to na każdym monitorze moglibyśmy to włączyć. Jako posiadacz monitora z freesync uważam że dostałem 10 porcji happymeal z dużymi frytkami i nawet coca cole z popcornem wraz z seansem filmowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...