Skocz do zawartości
Wuadator

Komputer do 6500 zł bez karty graficznej/monitora/peryferiów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć!

Po raz kolejny zwracam się z prośbą o pomoc w złożeniu komputera. Ostatni raz z Waszą pomocą składałem budę  w 2018 roku i bylem bardzo zadowolony. Komputer będzie służył jedynie do grania, najlepiej jakby wystarczył na 4-5 lat.

1) komputer muszę złożyć do 15 sierpnia

2) planuję zakup karty graficznej po premierze RTXa 3xxx ( najprawdopodobniej 3080, jeżeli będzie dostępny do 4000 zł)

3) posiadam monitor 1440p/144hz

4) chciałbym złożyć coś na platformie Intela + AiO (ze względu na 5 generacje konsol, minimum 10700k- zastanawiam się, czy budżet pozwoli na 10900k, biorąc pod uwagę, że komputer ma posłużyć kilka lat )

5) nie jestem specem w OC i najprawdopodobniej nie będę miał czasu na żyłowanie CPU i ramu ( swój ostatni zestaw z 8700k byłem w stanie postawić na 4,9 ghz na wszystkich rdzeniach na chłodzeniu powietrznym, więc nie było źle, ale bez fajerwerków) i tu pojawia się jeszcze jedno pytanie : czy jest jakiś sklep/ użytkownik forum, ktory mógłby się zająć OC komputera? Widzialem, że jesli chodzi o 80 hz+, krecenie ramu daje duzego boosta, wiec raczej warto sie tym zajac, a sam sobie pewnie nie poradzę. Swego czasu widziałem, że VBTC robił coś takiego i zastanawiam się, czy nie składać PCta z jego udziałem.  Jak myślicie?

Będę pewnie odświeżał temat jeszcze na początku sierpnia, chciałbym się na razie zorientować na czym stoję.  Może coś jeszcze się uzbiera.

 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam :)

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróć 10 Sierpnia, teraz nie ma sensu dyskutować o zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, termin zbliża się nieubłaganie, więc odświeżam temat. Myślałem o czymś takim:

Procesor- 10900k (2600 zł) --> zastanawiam się jeszcze nad 10700k, bo w tym momencie można już kupić za 1800, więc 800 zł różnicy to dosyć sporo, ale z drugiej strony, na pewno nie będę rozbierał PCta i upgradeował procesora, za kilka lat będę go po prostu próbował sprzedać, więc chciałbym, żeby poradził sobie z "klatkażem" 100+ jak najdłużej

Mobo- ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING(1350 zł)--> swego czasu na forum, ta płyta była mocno polecana. Czy coś się zmieniło, czy nadaj warto ją kupić? Coś tam o PCIe 4.0 czytałem, że nie wiadomo, czy obsłuży, ale tak jak pisałem wcześniej, raczej nie będę zmieniał procesora w 11 generacji, a do kolejnej będzie pewnie potrzebna i tak nowa płyta. Fajnie jakby było WiFi, ale brak WiFi nie dyskwalifikuje dla mnie płyty, jeśli miałaby być po prostu lepsza.

Pamięci ram- Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4400MHz CL19-19-19-39 (599 zł) --> Myślę, że w tej cenie raczej bez konkurencji

Chłodzenie procesora - ALPHACOOL EISBAER 360 myśląc o 10900k ( ok 650-700 zł) ( nigdy nie miałem chłodzenia wodą, ale gram w słuchawkach więc raczej pompka nie powinna być problemem)

Zasilacz- tutaj nie mam pojęcia co wybrać. Ostatnio miałem seasonica focusa GX plus gold, było wszystko ok, tylko jakieś plotki krążą o 12 pinowych wyjściach do zasilania karty graficznej i dużym poborze mocy w nowej generacji, więc 650/750 W ? I jaki model byście polecili?

Dysk- Jak wyżej, nie wiem co warto kupić. ( w starym komputerze miałem samsugna 960 evo i NVME i był super, ale patrząc wstecz, dla moich zastosowań był to overkill :] ) Jaki dysk byście polecili w rozsądnej cenie, 1Tb ( myślę, że wystarczy) ?

Obudowa- co byście koledzy polecili w miarę cichego i chłodnego ( chłodnego przede wszystkich), co pomieści 360 aio na górze? ( w starym kompie miałem Obudowa Thermaltake Supressor F31 i byłem mega zadowolony, niby kobyła, ale wielkość nie ma znaczenia, stoi pod biurkiem, miejsca mam dużo, w plecaku tego nosić nie będę :D )

Budżet można zwiększyć delikatnie ( powiedzmy z 500 zł) 

Mam nadzieję, że pomożecie,

pozdrawiam :)

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko nie wiem czy do gier jest sens pakowania się w i9. Dopłata prawie 1000 zł za 2 rdzeni i 4 wątki więcej.

Do czasu kiedy ten CPU będzie w pełni wykorzystywał swój potencjał w grach, to i nie wiem czy do tego czasu on już mocno nie zestarzeje. 

Jeżeli chodzi o mobo, to dalej niż Z490 Elite bym nie szedł. Porządna sekcja i dobrze chłodzona. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.07.2020 o 13:45, thestasiex12 napisał:

Arctic Liquid Freezer II 360 będzie lepszy niż ten alphacool?

dlaczego Pamięć G.Skill TridentZ RGB DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 XMP2F4-3200C16D-32GTZR ? czy 32 gb będzie mi na razie do czegoś potrzebne? Jeśli nie, to chyba te pamięci, co podałem będą wydajniejsze ?

Czy są jakieś zasilacze z wyjściami 12 pin  do GPU? Krążą plotki ( no właśnie, tylko plotki, ale nie chcę się za 2 miesiące obudzić i zmieniać zasilacz), że rtxy 3xxx będą potrzebować12 pinowego wyjścia, albo przejściówek, a Seasonic ma tylko 8 pinowe.

1 godzinę temu, Caps napisał:

Mimo wszystko nie wiem czy do gier jest sens pakowania się w i9. Dopłata prawie 1000 zł za 2 rdzeni i 4 wątki więcej.

Do czasu kiedy ten CPU będzie w pełni wykorzystywał swój potencjał w grach, to i nie wiem czy do tego czasu on już mocno nie zestarzeje. 

Jeżeli chodzi o mobo, to dalej niż Z490 Elite bym nie szedł. Porządna sekcja i dobrze chłodzona. 

 

Jeżeli brałbym 10700k , to czy chłodzenie powietrzem będzie wystarczające, np Noctua NH-D15, czy lepiej dla świętego spokoju wziąc AiO?

Co do mobo, tempreatury/ OC CPU i ramu na porownywalnym poziomie? Bo jeśli tak, to oczywiście nie ma po co przepłacać :D

 P.S. Chciałbym coś złożyć i mieć spokój, jeżeli ma być 300 zł droższe, ale lepsze to trudno. Raz na jakiś czas mam zielone światło od żony na zakup komputera, a budżet jest dosyć plastyczny. Łatwiej mi będzie teraz wydać 2000 więcej, niż za rok dokładać 1000, jeżeli wiecie o co chodzi :] Natomiast nie chcę wydawać też głupio, jeżeli nie ma takiej potrzeby :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wuadator napisał:

Arctic Liquid Freezer II 360 będzie lepszy niż ten alphacool?

Bezpośredniego porównania raczej nie znajdziesz ale Liquid poniekąd zamiata w temacie

Godzinę temu, Wuadator napisał:

dlaczego Pamięć G.Skill TridentZ RGB DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 XMP2F4-3200C16D-32GTZR ? czy 32 gb będzie mi na razie do czegoś potrzebne? Jeśli nie, to chyba te pamięci, co podałem będą wydajniejsze ?

Do grania na teraz nie potrzebujesz więcej niż 16 GB. Możesz brać te co masz ale mimo wszystko 600 zł z komplecik, to naprawdę spora suma. Czy pójdą z profilu, wątpię.

Godzinę temu, Wuadator napisał:

Czy są jakieś zasilacze z wyjściami 12 pin  do GPU? Krążą plotki ( no właśnie, tylko plotki, ale nie chcę się za 2 miesiące obudzić i zmieniać zasilacz), że rtxy 3xxx będą potrzebować12 pinowego wyjścia, albo przejściówek, a Seasonic ma tylko 8 pinowe.

Póki co to tylko plotki. Zasilaczy takich nie ma bo skąd, do czego na chwilę obecną? Złącze 12 pinowe to i może 2x6 przejdzie ale tam przy 12 pinach ma być wyższe natężenie. Jeżeli takie złącze będzie, to rozwiązaniem dla obecnych zasilaczy mają być przejściówki. 

Godzinę temu, Wuadator napisał:

Jeżeli brałbym 10700k , to czy chłodzenie powietrzem będzie wystarczające, np Noctua NH-D15, czy lepiej dla świętego spokoju wziąc AiO?

Będzie wystarczające. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem właśnie 10900K z komputronika za 2499, więc temat procesora już za mną. Zdecyduję się też na chłodzenie arctisa. Cały czas zastanawia mnie kwestia płyty głównej. Nie mogę nigdzie znaleźć testów na i9, każdy poleca inne płyty. Z tego, co udało mi się znaleźć, to najlepiej wypada właśnie Strix-e i MSI meg unify( z płyt do powiedzmy 1400 zł). Polecane przez Was płyty są tańsze, ale czy tak samo dobrze sprawdzą się w OC przy 10900k i ramu? Chetnie wydam mniej pieniedzy, tylko nigdzie nie moge znaleźć konkretnego porównania tych płyt głównych...

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz brać nawet Z490 Tomahawk czy Z490 Elite. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Caps napisał:

Spokojnie możesz brać nawet Z490 Tomahawk czy Z490 Elite. 

Bo będzie tak samo dobre jak np Unify, jeżeli chodzi o sekcje zasilania, temperatury i potencjał OC? :)

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależność płyty do OC to w zasadzie wyrywanie ostatnich MHz i nie warto dopłacać. 

Sekcje zasilania i ich temperatury są ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zamówiłem zestaw, do tej pory doszło do mnie :

procesor 10900k

plyta: MSI Meg z490 unify

ram: Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4400MHz CL19-19-19-39

czekam na:

obudowa: Lian Li o11 dynamic + 6 wentów arctic p12 pwm pst

Zasilacz: seasonic focus gx 750w

Chlodzenie: arctic liquid freezer II 360

Dysk : ADATA XPG SX8200 Pro 1TB

Towary, na które czekam mogę zmienić. Widziałem na forum, że ktoś polecał dysk Samsunga 970 evo zamiast tego sxa. Dopłata wychodzi z 50 zł, więc jak jest lepszy, to może warto zmienić dysk ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady i sugestie. Radziłem się w różnych  działach, podjąłem kilka decyzji, czytając, analizując i uznając, że akurat dla mnie tak będzie lepiej. Myślę, że wyszedł z tego super zestaw, z którego będę zadowolony. Mam jeszcze ostatnie pytanie: czy brać drugi dysk na system/ programy ( powiedzmy 250 gb), czy partycja na tym, który wybrałem spisze się tak samo dobrze ? Jeśli tak, to jaki dysk wybrać?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i gorąco pozdrawiam :)

P.S. wydałem na zestaw 6850 zł, czyli tyle ile założyłem, więc myślę, że w tej kwocie wybrałem najlepsze podzespoły;)

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...