Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam grupowiczów,

 

Ponieważ czuję, że powoli nadchodzi czas na odświeżenie mojego sprzętu to zacząłem rekonesans na rynku i wygląda na to, że chyba zdecyduję się na "ASUS ROG Strix SCAR III G531GW-AZ301".

 

Już prawie byłem zdecydowany, bo w końcu znalazłem mniej więcej zadowalająca mnie konfigurację, ale podczas zakupów przyszły mi do głowy pytania:

 

1. Sprzedawca oferuje ten sprzęt bez systemu operacyjnego. W zasadzie zawsze kupuję konfiguracje gaming'owe, bo to zapewnia mnie o tym, że sprzęt sprosta moim czy to zawodowym, czy też rozrywkowym wymaganiom. Pamiętam jednak, że każdy z tych laptopów jakie zakupywałem do tej pory miał Windows'a "skrojonego" przez producenta pod konkretną konfigurację: custom driver'y, jakaś "tajna" partycja na dysku z wersją instalacyjną itp... Jak to teraz wygląda z Windowss 10 Pro. Jak się instaluje teraz system operacyjny na laptopie? Na jakie problemy mogę się natknąć kupując oddzielnie system operacyjny, a nie od razu w opcji "default" ze sprzętem? Czy taki po prostu kupiony gdzieś Windows 10 Pro będzie w stanie zainstalować się na tym sprzęcie i wykryć wszystkie urządzenia, i działać bez problemów?

 

2. Sprzedawca niestety też oferuje ten sprzęt z 16GB pamięci. Zdecydowanie będę chciał zwiększyć tę ilość pamięci do 32GB. Jakie kości wybrać, bo nie mam pojęcia co w nim będzie wsadzone i czy co tutaj ryzykuję?

 

3. Ponieważ do sprzętu chcę podpiąć dwa monitory i bezprzewodową klawiaturę z myszą, to zastanawiam się nad wyborem replikatora portów (chyba tak się nazywa to sprytne urządzonko). W biurze admin pokazał mi ostatnio takie coś i bardzo mi się to urządzenie spodobało. Są jakiś godne polecenia, czy tutaj już bardziej kwestia estetyki i preferowana ilość portów decyduje?

 

 

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam!

 

33lncr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Spokojnie sprzęt przyjmuje każdy win jaki mu zaoferujesz i sterowniki dostosuje pod konfiguracje lecz mimo wszystko polecam pobranie głównych ze strony producenta, np: chipset, bluetooth lub inne oferowane aplikacje, sterownik karty oczywiście ze strony Nvidii i procesora ze strony intela.

 

2. Tu moje pytanie do czego w zasadzie będzie używał sprzętu ? Jeśli pracujesz przy obrabianiu filmów lub streemujesz to wybór i9 zrozumiały lecz musisz liczyć się z naprawdę wysokimi temperaturami tego procesora w tym laptopie. W zależności do czego używasz można tez zaproponować i7 9750h i to pod procesor dobierzemy pamięci ram.

 

3. Jakiekolwiek wyjście wybierzesz uwagę należy zwrócić na przesył danego Obrazu by nie stracić na jakości i odświeżania Hz na sekundę. Niektóre porty potrafią nakładać limity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt różnie, głównie programowanie, ale raz na rok czy kwartał też mogę pograć w Battlefielda :D

No zastanawiałem się nad tym procesorem. W testach niby ogromnej różnicy nie ma, ale biorąc pod uwagę chłodzenie jakim się chwali producent tego modelu zakłądam, że jakoś temperaturę ogarnęli. Poza tym, czy jest sens teraz inwestować w coś poniżej 9tki?

A czy jakiś replikator portów konkretny polecasz? Zależy mi na małych rozmiarach i czymś czarnym raczej, bo widziałem, że ASUS ma swoje, ale białe. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, czy jest sens teraz inwestować w coś poniżej 9tki?

 

Szczerze mówiąc to nie ma sensu inwestować w i9-tki... Jest to półka procesorów dla ludzi którzy naprawdę potrzebują wyciągnąć max możliwości i zaoszczędzić trochę czasu, a jeszcze mniejszy sens jest wkładać to do tak małego pudełka jakim jest laptop. Jak sam napisałeś dużej różnicy nie ma, już nie o dodatkowa kasę mi chodzi ale o sama kulturę pracy na takim sprzęcie. Bo co do chłodzenia to mimo ze ładnie to wyglada na obrazku to ledwo wyrabia. Ten SCAR III nawet z i7 bez undervoltingu temperaturowo przekracza 90 stopni w grach a co dopiero i9 i to podczas renderingu? Na twoim miejscu pozostał bym przy i7, ten 6-cio rdzeniowy procesor jest naprawdę wydajny i wystarczy z zapasem na długie lata. Od siebie mogę polecić trochę lepiej chłodzony ale z matryca 144hz

 

Acer Helios 300 i7-9750H/16GB/512 144Hz IPS RTX2070

 

A co do replikatorów portów i innego rodzaju Hub-ów to jest tego mnóstwo, najpierw musisz zastanowić się jakie monitory podłączysz i do czego tak naprawdę będziesz tego używał a potem wybrać taki by te w pełni wykorzystać razem z tym co oferuje laptop lub.

Edytowane przez pieczyk111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna karta graficzna. 17'' ekran to na pewno nie jest opcja dla mnie, bo to masakra w samolocie, czy w ogóle jako przenośne urządzenie. No i ta matryca.

Co do temperatury, chyba pominę ten aspekt, większość czasu notebook będzie podpięty pod zewnętrzne wyświetlacze i urządzenia input, więc to drugorzędna sprawa.

Nie wiem dlaczego tak ciężko znaleźć dobre konfiguracje tego ASUS'a ROG Strix III. Niby wszędzie są, ale albo nie ma w magazynie, albo konfiguracja jakaś słaba.

Nad monitorami będę się zastanawiał właśnie. Ale od lat związany jestem z Eizo, więc chyba coś od nich znowu wybiorę, chociaż Samsungi kuszą muszę powiedzieć i ceną, i podobno jakością, jak znajomi chwalą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie masz sporo większy wybór.

Acer Triton 500 i7-9750H/16GB/512/W10 RTX2070 IPS 144Hz 8 699 zł

Matryca FULL HD IPS z 144hz, częściowo aluminiowa obudowa, całkiem lekki waga poniżej 2,2kg, podświetlana klawiatura, system i większy dysk SSD w cenie.

 

Alternatywa Lenovo Legion Y740-15 i7/16GB/1TB/Win10P RTX2070 144Hz 7999 zł

Matryca FULL HD IPS z 144hz odświeżaniem, wąskie ramki ekranu, stylowy elegancki design, miejsce na dodatkowy dysk SATA, całkiem cichy, duża liczba portów.

 

W obu przypadkach jest słabsza grafika Q-max, lecz do grania od czasu do czasu spokojnie wystarczy.

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-RTX-2070-Max-Q-Graphics-Card.386281.0.html

BFV spokojnie na najwyższych detalach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uparłeś się na tego i9... Jego pełnej mocy napewno nie wykorzystasz a będzie ci uciążliwy przy pracy poprzez throttling. Z i7 tez będziesz bardzo zadowolony. Rozważ propozycje czekoladki z tritonem 500, bardzo wydajny a zarazem mały, smukły i lekki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że zarówno Triton 500 jak i Y740 mają RTX'a w wersji MAX-Q, czyli wydajnościowo to okolice RTX'a 2060.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że zarówno Triton 500 jak i Y740 mają RTX'a w wersji MAX-Q, czyli wydajnościowo to okolice RTX'a 2060.

Oczywiście chodziło mi o model z pełnym RTX 2070

 

3lcnr, tu masz temperatury w tym asusie podczas gry, a na tym kanale więcej filmów. CPU Poniżej 90 nie schodzi a GPU grubo ponad 80. W najświeższych filmach zrobił UV i jest dużo lepiej. Wyobraź sobie co będzie z i9 bo chłodzenie niczym się nie różni

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że zarówno Triton 500 jak i Y740 mają RTX'a w wersji MAX-Q, czyli wydajnościowo to okolice RTX'a 2060.

 

Sprzęt różnie, głównie programowanie, ale raz na rok czy kwartał też mogę pograć w Battlefielda :D

 

Wszystko się zgadza, choć tutaj spokojnie ta grafika wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...