Skocz do zawartości
Kefir92

OC Corsair Dominator Platinum 3000MHz 15CL 32GB

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

 

Temat OC jest mi trochę świeży, ale postanowiłem go ugryźć porządnie wraz z wymianą i7-6700K na Ryzena 3800X. Może najpierw przedstawię pacjenta:

 

Ryzen 3800X

MSI X570 MPG Gaming Plus

Corsair Dominator Platinum 3000MHz 15CL 32GB w 4 kostkach

Chłodzenie wodne Masterliquid Lite 240

Zasilacz Corsair 850W

GTX 1080 Ti

Kilka dysków

 

Do rzeczy: Po zmianie procka, XMP coś średnio działało, w benchmarkach pokazywało tak, jakby RAM działał na defaultowym 2133. Postanowiłem, że wdrożę się w OC. Bawiłem się Typhoonem i Ryzen DRAM Calculator - trochę mierne to wyniki dawało. Postanowiłem przejść do nieco prostszego sposobu - skopiowałem dane z XMP, czyli opóźnienia 15-17-17-35, taktowanie 3000MHz, DRAM Voltage na 1,35V, restart i wszystko działa, benchmark daje magiczne wyniki, memtest bezbłędnie i humor gitówa. No ale ja, jak to ja, lepsze jest wrogiem dobrego - po niecałym dniu użytkowania stwierdziłem, że jak tak łatwo siadło, to spróbujemy obniżyć opóźnienia. No i po tej próbie już nawet nie udało mi się wrócić do ustawień z oryginalnego XMP (15, 3000). Podniosłem SOC Voltage do 1,09V, DRAM Voltage do 1,38V i na tych ustawieniach, stabilnie jest na 2666, a czasem na 2733. Każda próba wyższego taktowania kończy się wywaleniem w trakcie bootu i po chwili w BIOSie muszę ograniczać do 2666, żeby komputer w ogóle wstał.

 

Czy ktoś z Was ma doświadczenia w kręceniu 4x8GB? Poczytałem dzisiaj na forum, że to ciężka sprawa :/. Mogę prosić o jakieś tipy, co w takich wypadkach podnosić (i jakie są bezpieczne wartości), czy w ogóle to jest gra warta świeczki, czy raczej niekoniecznie? Co może powodować, że komputer nie chce wstać przy takim OC? I jak to do cholery możliwe, że raz się udało normalnie uruchomić system na 3000MHz przy CL15 bez żadnych kłopotów, a następnie drobna ingerencja rozwaliła wszystko? RAM nie zachowuje się jak uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetnij bios wejdź do windy na 2133 i potem do biosa i spróbuj uruchomić XMP. Płyta się mogła zgliczować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to nie działa xd? Bo próbowałem wczoraj, po pracy znowu to spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw ręcznie z palca to co masz w xmp. Powinno latać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw ręcznie z palca to co masz w xmp. Powinno latać.

 

Niestety nie działa :/ wyrzuca zasilanie w trakcie uruchamiania. Czytałem, że 32GB w 4 kościach mogą być problemem. Prawda to?

Edytowane przez Kefir92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe 2x8gb bez problemu wstało na 3133 i timingach ustawionych zgodnie z xmp. Podkręciłem tylko napięcie na 1,38V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...