Skocz do zawartości
eteryt

Sprzedaż używek na PS4 a możliowść ich blokowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piszę z takim zapytaniem, która jest dla mnie niejasny. Temat pewnie już dawno był wałkowany ale ostatnio natrafiłem na artykuł, który mnie zbił z tropu. Nie tak dawno natrafiłem na artykuł o zakazie sprzedaży e-booków używanych a chodzi o sprawę wyrok z 19 grudnia 2019 r., w sprawie C-263/18 orzeczony prze TSUE według tego co tam jest napisane dotyczyć ma to również gier ale nie w orzeczeniu a w tym artykule na jednej stron, która zajmuje się tematyką prawa. Z tego co zrozumiałem chodzi głownie o cyfrowe wersje ale pewien nie jestem. Na tą chwilę art 51 & 3 ustawy o prawach autorskich zezwala na sprzedaż gier używanych oczywiście oryginalnych.

Sony bodajże w 2012 opublikowało patent, który miał blokować używane gry czyli z drugiej ręki.

Na stronie http://www.freepatentsonline.com/y2013/0007892.html jest napisane jak to miało by działać.

Ogólnie Sony później niby zaprzeczyło, że miało by to robić. Był nawet taki filmik w którym ktoś od Sony pokazywał, że sprzedawać używki będzie można chociaż tam to wygląda jakby między znajomym można było pożyczać gry a u nas tak czy siak w kraju nielegalne jest pożyczanie gier znajomym no chyba, że twórca zezwoli na to ale nie widziałem na opakowaniach czy płytach od PS4 takiej informacji a jest tylko do użytku domowego.

Jednakże nie o pożyczanie mi chodzi a o sprzedaż używanej gry, które jest legalne na tą chwile w Polsce.

 

Tak sobie myślę że jeśli prawo nagle by zrobiło skok o 180 stopni i nawet używek legalnie nie można było sprzedawać to czy Sony mogło by ten patent uruchomić w naszym kraju. Wtedy gry kupione jakie posiadam to nikt wtedy by nie kupił bo raz że zakazane dwa i tak nie dało by się uruchomić.

Chodzi mi oczywiście o PS4, które są już dawno są wyprodukowane. Nie wiem czy jest możliwe w ogóle uruchomienie tego patentu w konsolach, które już dawno są na rynku. Być może jest to nie aktywne i wystarczy jakiś UPDATE Softu aby aktywować a do tego każda płyta musiała by mieć swój indywidualny identyfikator jakoś zapisany na nośniku, którą konsola musiała by odróżnić od np. mojego God of War od kogoś innego.

Oczywiście pytam czysto teoretycznie nie sadzę, że coś takiego wprowadzą i zaraz prawnie również zakażą sprzedaży gier na nośnikach fizycznych ale być może posiadają taką możliwość techniczną, która to potrafi odróżnić każdy egzemplarz od drugiego i jest taka informacja wysyłana na zdalny serwer Sony.

Wtedy bowiem zakup takich płyt byłby wręcz zbędny to już lepiej kupić wersji cyfrowej bo tyle samo będzie to warte.

Edytowane przez eteryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ci takich bzdur naopowiadał? Możesz sprzedawać gry, możesz je pożyczać. Polskie prawo tego nie zabrania. W wypadku konsol jest to zazwyczaj proste. Dajesz komuś płytę i gotowe. On może grać a ty, ponieważ nie masz płyty, nie możesz.

W wypadku kont jest podobnie. Jednocześnie możesz być zalogowany zazwyczaj na określonej ilości maszyn, a poza tym mało kto by chciał podawać komuś swój login i hasło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyczać akurat nie można. Art 51 & 3 ustawy o praw autorskim o tym mówi czyli

 

Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia.

Użyczenie według słownika języka polskiego

użyczyć czyli

dać coś komuś bezpłatnie do użytku na pewien czas

Gry są wyłączone z dozwolonego użytku osobistego a mówi o tym:

Art. 77. autorskie

Wyłączenie stosowania do programów komputerowych niektórych przepisów ustawy

1.

Do programów komputerowych nie stosuje się przepisów art. 16 autorskie prawa osobiste pkt 3–5, art. 20 opłaty uiszczane przez producentów i importerów urządzeń reprograficznych i nośników do tych urządzeń, art. 23 zakres własnego użytku osobistego utworu, art. 231 przejściowe lub incydentalne zwielokrotnienie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, art. 27 korzystanie z rozpowszechnionych utworów przez instytucje oświatowe, uczelnie i jednostki naukowe, art. 28 uprawnienia instytucji oświatowych, uczelni i instytutów badawczych, art 33idx2–335, art. 49 nieokreślenie w umowie sposobu korzystania z utworu ust. 2, art. 56 odstąpienie twórcy od umowy lub wypowiedzenie umowy, art. 60 nadzór autorski i art. 62 zbiorowa publikacja utworów.

temat pożyczania zresztą był wielokrotnie opisywany na różnych forach związany z prawem aczkolwiek nie słyszałem aby ktoś miał z tego tytułu sprawę. Troszkę jakby to był martwy przepis.

Sprzedaż jest legalna na razie art wyżej przytoczony 51 & 3 o tym mówi

 

Wiem, że temat może wydawać się co niektórym bzdurny lecz prawny aspekt teoretyczny to ja znam interesuje mnie jednak techniczny aspekt tego patentu w obecnej generacji konsol czy ktoś się orientuje czy to jest możliwe. Pytam z czystej ciekawości bo wyraźnie mi się nudzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 z takim pomysłem wyskoczył M$ przy Xbox One i wiadomo jak to się dla niego skończyło...

ad. 2 Sony i M$ nie odważyli by się na takie coś, po akcji w.w. - już widzieli jaka była reakcja graczy - delikatnie rzecz ujmując

ad. 3 film, co myśli Sony o udostępnianiu gier znajomym z PS4 -

ad. 4 Polskie prawo pozwala ci pożyczać w obrębia najbliższej rodziny. Co do dalszych osób to te prawo jest martwe. Nie słyszałem, aby ktoś miał konsekwencje za to że pożyczył np. god of war koledze :E

ad. 5 kup grę (choćby używaną - PS4) i graj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up:

 

https://sjp.pwn.pl/slowniki/wyj%C4%85tek.html

 

2. «odstępstwo od obowiązującego prawa, przyjętego zwyczaju, przepisów»

 

Gdyby ten przepis nie miał tego zapisu wszystkie biznesy musiały natychmiastowo zaprzestać obrót gier i filmów z drugiej ręki.

To tyczy się odsprzedaży, czy właśnie wynajmu, czyli wypożyczania na dany okres np. filmu na BR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki w ogóle na odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Jestem z lekka paranoikiem więc troszkę może przesadzam jednakże jest to portal bardziej informatyczny nie prawny i nie che mi się pisać na temat prawa dlatego chodzi mi o możliwość zaimplementowanie wyżej napisanego wynalazku do obecnego hardware czyli jakieś aktywacji czytania z płyty ID zakodowanego bezpośrednio na nośniku. Sony opublikowało patent to nie to samo że go wdrożyło a przynajmniej nie aktywowało. Z punktu widzenia informatyka, serwisanta który rozbierał konsolę na części pierwsze czy da się to zrobić na tym sprzęcie? Oficjalnie nie jest powiedziane, że jest taka możliwość. Nigdzie nie mogłem znaleźć informacji na ten temat. Również na angielskiej stronach. Właściwie temat od 2013 roku już ucichł i teraz jakiś nie kompetentny i "świr" wraca do tego. Czyli Ja.

Oczywiście z tym świrem to tak z dystansem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby pożyczanie gier było nielegalne to już dawno byśmy wszyscy siedzieli, ot taka mała dygresja :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...