Skocz do zawartości
RoXall

Potrzebny tani i wydajny dysk 240GB pod system na sata III.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Krótka piłka z mojej strony szukam taniego dysku SSD pod system dla siostrzeńca.

Jako magazyn danych dostanie HDD 3TB, więc dysk tylko pod system + ewentualnie dwie trzy gry.

Komputer z sygnatury. MSI p67a c-45 (b3) ma dwa wyjścia sata III więc w sam raz.

 

 

 

PNY CS900 240GB (169zł w Morele)

https://www.ceneo.pl/47753196

 

ADATA SU630SS 240GB (169zł w Morele)

https://www.ceneo.pl/75373563

 

jeszcze znalazłem ADATA SU650 240GB (169zł w x-komp w morele 175zł)

https://www.ceneo.pl/71414935

 

 

Rozważam trzy powyższe - cena ta sama.

PNY chyba ma nowszy kontroler ale nie jestem pewien. Parametry zbliżone, pojemność i cena ta sama.

Nie mogę znaleźć żadnego testu porównującego dwa pierwsze modele.

A może polecicie coś innego? Warto dopłacać do 512GB? Dzieciak zaintaluje ze 3 gry pewnie będzie max... a obawiam się jak np działa PNY przy zapełnieniu 80-90%.

 

 

* PYTANIE DODATKOWE, siostra ma starego laptopa HP 6820s, chcę wywalić napęd optyczny jest na bank na sata bo rozbierałem (niestety pewnie sata 1 chociaż wdziałem na jakieś stronie archiwum allegro, że niby dysk na sata 2 był w jakimś konfigu). Wsadziłem tam mocniejszego core 2 duo zamiast najniższego dual cora z pół roku temu, dołożyłem ramu. Położyłem świeże pasty i wszystko wyczyściłem ale wentylator dalej szaleje a wszystko dalej muli.

Czy jest sens wkładać taki dysk do tego laptopa? Pomoże to coś?

Lapek ma służyć tylko do sieci, jakiś przelewów, max YT czy odpalenie filmu ale jest ZA-MU-LA-TOR okropny.

Celować w inny dysk czy włożyć ten?

Edytowane przez RoXall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania dodatkowego, laptop jest na złom. C2D to na dzisiaj za mało, by internet nawet przeglądać. Można z niego korzystać w formie maszyny do pisania do worda, ale nic więcej. Z dyskiem SSD szybciej będzie działał system i to bardzo zauważalnie, ale cokolwiek, co wymaga policzenia (czytaj: wszystko inne) dalej będzie totalnie kulało.

 

Za niewielkie pieniądze kupisz jakiegoś poleasingowca na i5, z którym będzie się dało pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem niestety...

Chociaż to nie temat polecisz jakiś konkretny model wart uwagi za grosze z i5?

Trochę szkoda, przyjdzie go rozłożyć i chyba na części opchnąć.

 

Mogę zrobić ewentualnie test, wrzucę tam SSD jak nic nie pomoże to to go wyjmę i włożę siostrzeńcowi a drugi odeślę.

 

 

Pytanie który SSD wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy raczej?

A jak się ma seria BX500 do serii MX500?

 

Bo widzę, że na wersje MX dają 60 miesięcy gwarancji zamiast 36 i to jest argument...

A cena za 480gb niemal identyczna ale już 330zł :)

 

Warto dopłacać do wersji 480Gb jak dzieciak będzie instalował jakieś gry?

Edytowane przez RoXall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Crucial-MX500-250GB-vs-Crucial-BX500-240GB/3951vsm578496

 

Jeśli różnica w cenie nie za duża to warto dopłacić, nie podawałem go jako propozycji bo myślałem, że chodzi o jakiś dysk z podobnej kategorii cenowej.

 

Co do wielkości dysku to wszystko zależy od gier, gry typu lol, csgo, rocketleague ważą do jakoś max 20gb, więc wiele takich się zmieści. Jeśli jednak lubi grać w nowsze tytuły jak gta5, rdr2, bf, wiedźmin3 to one potrafią już zajmować od 50 do 150gb pamięci.

 

Dysk można też zawsze dokupić i zamontować dodatkowy, czy to w obudowie czy nawet przenośny.

 

No a cena to wiadomo im więcej kupisz, tym bardziej będzie to opłacalne ale trzeba sobie wyznaczyć granicę i określić ile tak na prawdę będzie tego miejsca potrzebne.

 

A co do twojego pierwszego pytania to chodzi o to, że mają gorsze kontrolery i lubią częściej padać.

Edytowane przez yELLOW9594

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to z tym kontrolerem nie wiedziałem. Dziękuję.

Tę stronę z benchmarkiem widziałem tylko zastanawiam się jak to się ma do realnego codziennego użytkowania.

 

Chciałbym wydać jak najmniej ale w granicach zdrowego rozsądku, czasami warto troszkę dopłacić jeśli jest realny sens.

Co do pojemności, niby będzie też HDD 3TB więc jest jakaś dodatkowa "wolna" rezerwa.

 

Prześpię się z tematem czy wybrać serię BX500 czy MX500. Gwarancja dłuższa ale te dyski wbrew pozorom żyją długo - widziałem dziś jakiś film na morele jak koleś katował parę miesięcy zapisywaniem danych. Mój samsung 830 64Gb jest zapełniony w 85% i też sobie żyje już 8 rok...

 

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycję będę wdzięczny. Może rzeczywiście nie ma co dopłacać i pozostać przy 240GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, że im mniej się ich używa - w sensie nie usuwa i dodaje nowych treści to żyją dłużej gdzie gracz zazwyczaj zainstaluje system, grę i później ich nie rusza.

 

A jak są te 3tb hdd to 250gb ssd na system i jakąś często graną gierkę na pewno wystarczą. Przykładowo chłopak gra w gta5 to sobie zainstaluje na ssd, przejdzie ją ale nie chce jej usuwać to przeniesie ją na hdd. Na ssd po prostu to co się używa żeby szybciej się ładowało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250 GB na kilka sieciowek lub jedną dużą grę AAA starczy spokojnie. Ale ja na obecną chwilę kupiłbym raczej 480GB. SSDki mają to do siebie, że im bardziej zapełnione tym bardziej zwalniają. A jeśli chodzi o wybór, który to cóż. Podlinkowane są OK. taka budżetówka, ale nie ukrywajmy, że dysk nie będzie pełnił funkcji magazynu ultra ważnych danych. A odnośnie kontrolera to cóż. Lepszye dyski tez nie dają Ci gwarancji, że on wytrzyma długo, kwestia modelu, szczęścia. Każdy prędzej czy później padnie.

A odnośnie przenoszenia gier. To raczej napewno będzie musiał ją przeinstalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu wziąłem dzieciakowi Cruciala MX500 512GB.

Co prawda dwa razy drożej ale i dwa razy pojemniej... a przy tym szybciej no i na gwarancji 5lat a nie 2 czy 3.

 

Dziękuję Wszystkim za podpowiedzi.

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...