Skocz do zawartości
Arturx

MSI MAG Z390 TOMAHAWK - szybkość raid0 m2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do płyty głównej MSI MAG Z390 TOMAHAWK podłączyłem 2 dyski m2: ADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S50

Prędkość jednego dysku wynosiła około 3600 MB/s. Natomiast gdy te 2 dyski połączyłem w raid0, to pojemość oczywiście była zsumowana ale prędkość nadal około 3600 MB/s

Pytanie jest takie, czyt to normalny objaw na tej płycie?

Czy może lepiej zmienić płytę, bo zależy mi na prędkości?

 

Jeśli już zmiana płyty, to czy warto skusić się na ULTRA M2, np: ASROCK Z390 Extreme4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne - to wąskie gardło na łączu między CPU a chipsetem, które ma wydajność PCIe 3.0 x4.

Na każdej płycie 1151 przy portach z chipsetu będziesz mieć coś takiego.

 

Jedyna opcja to użycie linii PCIe z CPU dla przynajmniej jednego dysku, ale to będzie oznaczać ograniczenie PCIe dla dedykowanej karty do x8. Szukaj płyty która ma taką wzmiankę w specyfikacji, albo baw się w adaptery.

 

Pytanie tylko, czy intel RST pozwoli Ci zraidować dysk podłączony prosto do cpu :hmm: Bo jak nie, to zostaje raid programowy.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikcji ASROCKa jest że obsługuje raid0, popdali nawet że Ultra M.2 jest szybkie na 32 Gb/s.

Tylko nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce gdy zrobie raid0 na 2ch dyskach M.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie też masz obsługę raid0.

32Gb/s = 4GB/s, czyli teoretyczny max 3.0 x4. To wartość dla jednego dysku i podaje ją każdy producent.

Na tym asrocku będzie tak samo przy gniazdach M.2.

 

Mainstream to nie jest dobra platforma do bezkompromisowego raidowania nvme.

Prościej mieć jeden dysk gen4 na x570 albo na wkrótce mającym wyjść b550.

 

Zaleta ww. asrocka to podział łącza cpu na 8+8, wtedy przy użyciu adaptera uzyskasz to co chcesz, ale pewnie tylko programowym raidem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące info.

W takim razie pozostaję przy MSI Z390 i zadowalam się prędkością 3600 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten adapter w pełni można wykorzystać tylko albo na platformie AMD, albo HEDT intela.

 

Na 1151 w najlepszym przypadku wsadzisz do niego 3 dyski, i to kosztem magistrali dla głównej karty graficznej (x4).

Lepszy wariant to tylko dwa dyski, i mniej przycięte gpu bo tylko do x8 (osiągalne na ww. asrocku jeżeli jest odpowiednia opcja w bios).

 

Jak poszukasz znajdziesz adapter na tylko dwa dyski.

 

Pomijam tutaj zupełnie drogie karty które posiadają kontroler PCIe - no chyba, że jesteś skłonny srogo zapłacić.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QUAD montujesz w wolnym slocie PCIE x 16. Karta posiada własny, sprzętowy kontroler RAID. Dzięki temu nie obciąża programowego kontrolera płyty głównej. Dla 4 dysków Samsung 970 PRO prędkość wynosi ok 13500 MB/s na podstawie testów.

Jednakże wątpię byś mógł to osiągnąć z uwagi na niedostateczną ilość linii PCIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura - tu nie ma żadnego kontrolera. Jest tylko retimer PCIe, a sama karta bazuje na dzieleniu linii z poziomu płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już przez moment zapaliło mi się światełko :)

Poczytałem troche o tym cacku i dowiedziałem się że z tego nie zabootuje system, UEFI nie będzie widzieć w opcjach bootowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ wstanie i zobaczy, tylko każdy dysk z osobna. Po prostu ich nie zraidujesz tak, jak zrobiłeś to teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z490/B550 ma jeden port M.2 z CPU i dodatkowe M.2 lub PCIE 4x z chipsetu. Tutaj możesz śmiało zrobić RAID na NVME i transfer w połączeniu zakręci się w okolicy 6000-6200 może 6500-6800, ale raczej nie poleci to z prędkością dokładnie 2x3600. Trzeba by sprawdzić aby się przekonać.

 

Na X570 możesz zrobić raid z trzech dysków NVME bo chipset jest pod kontrolą PCIE 4x gen 4.0. Dzięki temu chipset może pociągnąć dwa dyski NVME PCIE 3.0 4x a trzeci spina się z CPU.

 

Tak więc:

2xNVME 3.0 = Z490 lub B550 lub X570

3xNVME 3.0 = X570 ( ja ukręciłem tutaj chyba max 7500MB/s z dysków gdzie pojedynczo robiły 3200 )

 

Dodatkowo kombinując z NVME na PCIE 4.0 możesz zrobić raida 2x przy X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...