Skocz do zawartości
Slipknot1986

MSI MPG X570 Gaming plus - dziwne zachowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku zaznaczę że mam aktualną wersje biosu. Problem polega na tym że do niedawna wszystko wyglądało ok, gdy włączyłem opcję turbo to miałem stały zegar 4.300ghz a od paru dni zrobiło się 4250ghz więc postanowiłem przywrócić ustawienia domyślne na płycie głównej. Teraz nie mogę ustawić xmp, mam pamięci 3200 a widzi mi 2133 i zegar procesora w biosie jest cały czas 3.90 (ryzen 3800x) bez względu na to czy ustawię opcję turbo. Wcześniej gdy włączyłem tą opcję to zegar wyświetlał się 4.30. Jeżeli chodzi o rzeczywiste taktowanie w trakcie grania, to zegary skaczą tak jak powinny ale bios zupełnie tego nie wyłapuje. Mam też pytanie odnośnie napięcia na procku, 1.445V przy standardowym zegarze 3.900ghz, to chyba za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jeszcze śmieszniej, gdy włączę opcję turbo i mam zegary 4.250ghz to napięcie z 1.445 spada do 1.375... o co tu chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj wbudowanej opcji Turbo w tych płytach. Bezsensownie pompujesz napięcie do CPU.

 

Zegar 3,9 który widzisz w biosie to zegar stock i przy ustawieniach auto to waśnie powinieneś widzieć w biosie

 

Doradzam update i reset biosu

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-PLUS

 

Ustaw CPU na auto, włącz PBO i ewentualnie zrób mały offset -0,05V na napięciu CPU. Resztą zajmie się wbudowany w CPU algorytm

 

W Windowsie ustaw plan zasilania Ryzen balanced Plan (musisz mieć zainstalowane sterowniki chipsetu).

Z takimi ustawieniami CPU będzie sam dobierał sobie zegary.

 

U mnie np na pulpicie Ryzen Master pokazuje ze większość rdzeni jest uśpiona a jeden czy dwa chodzą na 200-800MHz. średnie napięcie CPU spada czasami poniżej 0,3V

Jak gram to zegazry mam w zakresie 4,2-4,3GHz i napiecie 1,25-1,31V. Jak zegar boostuje do 4.4GHZ to napięcie mam 1.40V

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam raczej uwaloną płytę główną, do takiego wniosku doszedłem z serwistantem do którego dzwoniłem, mogę ją zwrócić. tylko pytanie co teraz wziąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić w programie occt czy cpuid hwmonitor albo nwet aida 64 temp. sekcji zasilania? jak ona jest oznaczona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może oznaczać że ustawienia xmp w biosie po ustawieniu profilu 1 lub 2 pamięci wskakiwały od razu z 2133mhz na 3200mhz (bez konieczności restartu), a po przywróceniu ustawień fabrycznych dopiero po restarcie? to samo jest z zegarem procesora, wcześniej gdy włączałem opcję turbo boost, zegar w biosie od razu wskakiwał z 3.90 na 4.30 a teraz widać go dopiero po zapisaniu i restarcie oraz ponownym zalogowaniu do biosa. Zacząłem też trochę zagłębiać się w napięcie procesora i w biosie wyłączyłem w zakładce "oc" boost precison i napięcie z proca spadło z 1.440 na 1.012, czy to normalne?

Edytowane przez Slipknot1986

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...