Skocz do zawartości
krokus_pokus

Jak czytać raport kalibracji monitora?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam dwa raporty, które delikatnie się różnią.

Jak je czytać?

Czy monitor o mniejszej delcie i liniach na wykresach pokrywających jest lepszy?

Monitor A:

8601536335cd53f5med.jpg

1fc6a769d31999bcmed.jpg

aa532bfb3c04f28emed.jpg

8d5742d904885a10med.jpg

Monitor B:

c57ae3fe8162d489med.jpg

0eab2c2695133a20med.jpg

972bfde844b843a0med.jpg

d0d929cd81fe5c1dmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie te raporty co dodają do monitora to tak niespecjalnie bym się nimi przejmował. Generalnie gamma ma być możliwie najbliżej 2.2, liniowość której nie pokazują za fajnie powinna być możliwie najlepsza.

 

 

ps. monitor wygląda na to, że przycięli w tych pomiarach do równo sRGB - czyli im niższe dE w tym wypadku, tym mniejsza różnica wzgl. sRGB - w zależności jak używasz monitora to ma znaczenie (np. bez profilowania wyświetlasz obrazy sRGB to ma znaczenie), lub zupełnie nie ma (wyświetlasz obrazy z różnymi gamutami używając CMS)

 

ps2. temp. barwową to chyba brzydko skalibrowali, bo współrzędne chromatyczne puntu bieli powinny być x: 0,313 y:0,329 - to zaokrąglenie do 3 miejsc po przecinku (jak kalibruję, to nie mam przekłamań większych niż 0,001 ... w sumie zwykle mam poniżej 0,001) Tym czasem w tych pomiarach widzę odchyłki 0,003 i to w x i y, ale w sumie sięnie przejmuj i tak po paru miesiącach od nowości, jak podświetlenie trochę sie zużyje, to taki monitor potrafi zauważalnie się rozjechać i wypadałoby niestety go ponownie skalibrować - albo tylko mój 32UD99 tak popłynął, ale na szczęście nie miałem problemu go zrekalibrować

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie te raporty co dodają do monitora to tak niespecjalnie bym się nimi przejmował. Generalnie gamma ma być możliwie najbliżej 2.2, liniowość której nie pokazują za fajnie powinna być możliwie najlepsza.

 

 

ps. monitor wygląda na to, że przycięli w tych pomiarach do równo sRGB - czyli im niższe dE w tym wypadku, tym mniejsza różnica wzgl. sRGB - w zależności jak używasz monitora to ma znaczenie (np. bez profilowania wyświetlasz obrazy sRGB to ma znaczenie), lub zupełnie nie ma (wyświetlasz obrazy z różnymi gamutami używając CMS)

 

ps2. temp. barwową to chyba brzydko skalibrowali, bo współrzędne chromatyczne puntu bieli powinny być x: 0,313 y:0,329 - to zaokrąglenie do 3 miejsc po przecinku (jak kalibruję, to nie mam przekłamań większych niż 0,001 ... w sumie zwykle mam poniżej 0,001) Tym czasem w tych pomiarach widzę odchyłki 0,003 i to w x i y, ale w sumie sięnie przejmuj i tak po paru miesiącach od nowości, jak podświetlenie trochę sie zużyje, to taki monitor potrafi zauważalnie się rozjechać i wypadałoby niestety go ponownie skalibrować - albo tylko mój 32UD99 tak popłynął, ale na szczęście nie miałem problemu go zrekalibrować

 

To są raporty tego samego modelu BenQ, pierwszy produkcja grudzień 2019, drugi marzec 2020. Pokrycie RGB niby 99% wg danych na stronie. Tak mi się wydawało, że delta mniejsza, lepsza (choć człowiek chyba zmian tak małych nie dostrzega...)

Ten nowszy ma inny ekran powitalny (szary, uwzględnione logo hdmi, eye care i aq color). Starszy ma okropne niebieskie, bez tego aq color. W nowszym usunęli info o energy starze :E

Ogólnie to kwestia softa, wiem, ale niebieskie tło daje po oczach aż smutno :P

 

Mam wrażenie, robiąc test EIZO (https://www.eizo.be/monitor-test), że nowszy ostrzej wyświetla tekst na białym/czarnym tle. Ale to może być moje widzi mi się.

Starszy natomiast jakby ładniej kontrastował (porównuję na jednym zdjęciu i wygląda na... bardziej opalone :hmm: ). To w ogóle możliwe jak są tak samo ustawione?

 

BLB chyba nieco gorzej na nowszym, choć starszy nie tyle w jednym rogu rozświetla, co srebrzy? Nie wiem czy tak to się nazywa :E

 

Coś w nowszym zmienili na pewno, bo głośniki (które oceniam jako dodatek, bo nie zależy mi na nich) grają inaczej. Dźwięk jest spłaszczony bardziej, przez co tak nie piszczy na wysokich tonach.

 

I jeszcze mam wrażenie, że nowszy model słychać przy scrollowaniu góra/dół :hmm:

Chyba tracę rozum.

 

Generalnie gamma ma być możliwie najbliżej 2.2, liniowość której nie pokazują za fajnie powinna być możliwie najlepsza.

 

 

Wg testu EIZO wychodzi 1,4 :hmm:

Btw, najlepsza czyli... najbliżej przerywanej?

 

 

 

ps2. temp. barwową to chyba brzydko skalibrowali, bo współrzędne chromatyczne puntu bieli powinny być x: 0,313 y:0,329 - to zaokrąglenie do 3 miejsc po przecinku (jak kalibruję, to nie mam przekłamań większych niż 0,001 ... w sumie zwykle mam poniżej 0,001) Tym czasem w tych pomiarach widzę odchyłki 0,003 i to w x i y

Mówisz o RGBW?

Edytowane przez krokus_pokus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg testu EIZO wychodzi 1,4 :hmm:

Odpal PixelPersistence Analyzer, naciśmnij F1, ustaw suwak na takiej wartości by kwadraty się zlały (... a powinno do tego dojść przy suwaku na 2.2)

 

 

Mówisz o RGBW?

Mówię o samym White

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytać. Włożyć do pudełka po monitorze i zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... czytaj te głupoty :) Testowałem wiele różnych modeli i nic nigdy się nie zepsuło ... bo niby jak ?! Od wyświetlania? To jakby napisać że wyświetlanie gier psuje monitor :lol2:

 

No ale jak siętak boisz, to wyświetl rzeznik.png w paint - tam też można ustawić gammę na 2.2

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... czytaj te głupoty :) Testowałem wiele różnych modeli i nic nigdy się nie zepsuło ... bo niby jak ?! Od wyświetlania? To jakby napisać że wyświetlanie gier psuje monitor :lol2:

 

:)

Wracając do tematu, to na podstawie tych dwóch raportów możliwe jest, że zdjęcia wyświetlane są na tym o niższej delcie ładniej (bardziej "opalone"?

Da się jakoś sprawdzić czy głośnik wydaje dźwięk przy scrollowaniu?

Mój laptop przeważnie zaczyna buczeć i nasłuchiwanie jest trudne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to na podstawie tych dwóch raportów możliwe jest, że zdjęcia wyświetlane są na tym o niższej delcie ładniej (bardziej "opalone"?

Zdjęcia są bardziej "opalone" (domyślam się że chodzi o przesycenie) bo wyświetlasz zdjęcie w przestrzeni sRGB na monitorze z szerszym gamutem (??? - nie wiem jaki gamut ma ten ekran, bo jeśli równiutko sRGB przy wyświetlaniu zdjęcia sRGB to powód jest inny) zapewne, bez korzystania CMS/zarządzania kolorem - pisałem już o tym nie raz. Po oprofilownaiu i konfiguracji programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www będzie wszystko OK.

 

Alternatywnie może masz włączony "filtr niebieskiego światła" itp. zniekształcacze obrazu. Powody "opalenia" mogą być różne i na odległość ciężko powiedzieć co jest nie tak.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są bardziej "opalone" (domyślam się że chodzi o przesycenie) bo wyświetlasz zdjęcie w przestrzeni sRGB na monitorze z szerszym gamutem (??? - nie wiem jaki gamut ma ten ekran, bo jeśli równiutko sRGB przy wyświetlaniu zdjęcia sRGB to powód jest inny) zapewne, bez korzystania CMS/zarządzania kolorem - pisałem już o tym nie raz. Po oprofilownaiu i konfiguracji programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www będzie wszystko OK.

 

Alternatywnie może masz włączony "filtr niebieskiego światła" itp. zniekształcacze obrazu. Powody "opalenia" mogą być różne i na odległość ciężko powiedzieć co jest nie tak.

 

A jak garmut sprawdzić? To chyba sRGB, nie?

Czekam na Philipsa jeszcze, ponoć ma ok 117% sRGB. Ciekawe czy będę widzieć różnicę przy BenQ ok 100%.

 

Napiszesz coś więcej o tym oprofilowaniu i konfiguracji?

Chrome i Firefox już ogarnęłam, pytanie jak ze zwykłym wyświetlaniem przez Windows plus Photochłopy i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszesz coś więcej o tym oprofilowaniu i konfiguracji?

Chrome i Firefox już ogarnęłam, pytanie jak ze zwykłym wyświetlaniem przez Windows plus Photochłopy i inne.

Sam windows nie profiluje interface'u (np. kolor ikon nie jest profilowany). Natomiast Photoshop jeśli dobrze pamiętam, pobiera z automatu profil wyświetlacza jako ten wskazany w Windows. Natomiast w GIMP trzeba już manualnie zaznaczyć profilowanie w Preferencjach (co ciekawe GIMP ma jakiś bład, bo przy włączonym profilownaiu, przy obrazach w trybie monochromatycznym pojawia się dziwne zaniebieszczenie, podczas gdy w trybie kolorowym jest OK).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Photoshopa trzeba właściwie skonfigurować. Za to inny popularny program od Adobe, Lightroom rzeczywiście jedzie na systemowych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...