Skocz do zawartości
vladipl

TUF Gaming x570-PLUS vs Ryzen 1700x

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Potrzebuję wymienić mobo w mojej maszynce z uwagi na niestabilność obecnego (AsRock Fatal1ty AB350 Gaming K4). Mam go po prostu dosyć, USB czasami nie działają, po wzbudzeniu systemu dyski znikają, potrafi się losowo zawiesić... wszystkie graty podmieniane na inne, działające poprawnie, system kilka razy przeinstalowany itd. itp. Po prostu nadszedł jej kres, nie chce mi się dłużej użerać (acz pierwsze 2 lata śmigała aż miło i złego sowa o niej nie powiem pod tym względem)

 

Myślę nad czymś pod nowe Ryzeny 4000. Obecnie mam Ryzena 1700x i dopóki nie wyjdą nowe CPU nie chcę kupować nic innego.

 

Z kilku względów rozsądną płytą jest Asus TUF Gaming x570-PLUS - dla mnie fajne bo oprócz grafiki (Radeon 5700XT) na PCIe gen4 mam też dysk NVME Corsair MP600 który też jest na PCIe g4. Fabrycznie ma on fajny całkiem duży radiator, na tej mobo nie będzie on problemem bo górny slot M.2 jest odkryty i śmiało mi ten dysk wejdzie ze swoim radiatorem. Do tego drugi slot 16x jest dość mocno odsunięty więc z kartą 10Gbit nie będzie problemu (specyfika mojej pracy wymaga sieci 10G).

 

Zastanawiają mnie jednak 2 rzeczy - patrząc na foto na stronie producenta płyta na górze ma 2 złącza zasilania 4 pin + 8 pin (LINK) nie za bardzo kojarzę takie kable w swoim zasilaczu. W manualu (https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_GAMING_X570-PLUS/E15235_TUF_GAMING_X570-PLUS_UM_WEB.pdf) w chapter 2-7 (punkt 2.1.5) jest to opisane jako "OR" - prośba o potwierdzenie że to kwestia czy zasilacz ma wtyczki 12v do mobo albo 8 pin albo 4 pin i mogę mojego Thermaltake Smart SE 730W 80 Plus Gold pod tą Mobo podłączyć jednym kablem 8 pinowym i będzie OK, czy muszę zasiłkę zmienić przy okazji.

 

Drugą rzeczą jest kompatybilność CPU. Z przyczyn oczywistych Ryzen 1700x nie jest do tej płyty zalecany, ale czy do jesieni aż AMD wypuści nowe CPU będzie działać? oficjalna specka nie przewiduje w ogóle serii Ryzen 1000 (LINK), ale producent chwali się tekstem:

Gniazdo AMD AM4 na procesory AMD Ryzen™ 3. i 2. generacji / procesory AMD Ryzen™ 2. i 1. generacji z kartami graficznymi Radeon™ Vega

 

I tu jest pies pogrzebany - oficjalnie na x570 nie ruszy, ale czy nie ruszy na prawdę? oto jest pytanie.

 

Nie za bardzo chciałbym teraz kupować nowe CPU i RAM, wolę ten wydatek przesunąć na jesień i łyknąć nową generację. Co do MOBO to nawet jutro kupię, jak ktoś potwierdzi że to faktycznie ruszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podłączyć sam 8pin. W ostateczności styknie nawet sam 4pin.

 

Producent chwali się tekstem "(...) procesory AMD Ryzen™ 2. i 1. generacji z kartami graficznymi Radeon™ Vega". Nazwa po ukośniku to pełny opis pojedynczego produktu.

Czyli Asus gwarantuje wsparcie dla APU pierwszej generacji, bez mowy o CPU.

 

Wygląda na to, że 1gen działają na tej płycie, zarówno na starych jak i nowych biosach.

Przynajmniej tak wynika z submitów walidacyjnych w cpu-z:

stary bios

nowy bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na "nowym bios" chłopak wykręcił stabilne 3,9GHz, ładnie u mnie na dobrym custom loop max stabilne to 3,75 na 1,4V powyzej tego zwiechy co chwilę... Mam nadzieję, że jest to wina mobo (jak już pisałem nie za bardzo jest stabilna).

next week chyba zaryzykuje kupno tej płyty. Muszę przetrawić na spokojnie.

 

Z Waszego doświadczenia są jakieś lepsze płyty w budżecie do 1500pln? Warunków konieczny to odsłonięty slot M.2 bo mam dysk z fajnym radiatorem który chce zachować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kie zaszaleć i nie łyknąć MSI MEG X570 ACE... Im więcej czytam tym głupszy się staje ale ta mobo wydaje się idealna.

 

Będzie to działało przy 1 wtyczce 8 pin EPS12V, czy muszę zasilacz od razu kupić z 2 takimi wtykami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leć pośrodku i wybierz MSI MEG unify albo Asus Rog Strix E, obie te płyty mają sekcję zasilania z najwyższej półki i zarazem są fajnie wyposażone. Wystarczą pod każdego procka czy to z 3 czy 4 generacji. Choć ja na twoim miejscu bym poczekał na b550 bo się jeszcze okaże, że jakis ASRock Taichi będzie tańszy i zarazem lepszy od x570 za 1,5k xd

Edytowane przez Ryza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby się nie okazało, że Twój 1700x nie wystartuje na x570. Bo chyba oficjalnie wcale nie musi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 1700x nie będzie działał na płycie z chipsetem X570. Nie ma na to żadnych szans i złudzeń. Działają procesory do piero od modelu 2X00

 

Czyli np. Ryzen 7 2700 lub Ryzen 5 2600.

 

Przy obsłudze pamięci jest napisane że:

 

2nd and 1st Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics Processors - tu chodzi o procesory ze zintegrowaną grafiką.

 

I 2nd Gen AMD Ryzen™ Processors oraz 3rd Gen AMD Ryzen™ Processors - tu są zwykłe Ryzeny bez GPU.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Kupiona już MSI MEG x570 ACE. Sekcje zasilania ma nawet lepszą niż będę kiedykolwiek potrzebował, a jak zobaczyłem infiniti mirror na żywo to już wiedziałem że będzie moja. Jak tylko przyjdzie z Angela.pl przepływomierz i dodatkowe czujki temperatury to ją montuję i zobaczymy na żywo czy informacje o działających 1700x to fake newsy, czy faktycznie działają.

 

Awaryjnie zamówiłem do odbioru w x-kom Ryzen 3900x jakby ten 1700x nie zabanglał, to mam wycieczkę do sklepu i złożę na 3900x. RAM zamówiłem od G.SKILL komple 2 kostek po 16GB CL14 3200MHz - będzie ładnie synchronicznie działał z tym CPU, kręcić go raczej nie będę więc będzie gitara.

 

Od razu też zasiłkę wymienię z pół-modularnego Thermaltake na modularnego Silentium Supremo FM2 750W, mam pomysł zrobienia customowego okablowania... ale to "step 2" będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200c14-14-14 to bdie, więc z ryzenem kręcić obowiązkowo trzeba :D IF 1:1 1833-1900Mhz da na ramie 3733/3800MHz i tak można zostawić. Przy 3900x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla płyt msi w bazie cpu-z widzę tylko jeden wpis z summitem na x570 -> KLIK

Na wersji biosu 1.0, czyli starszej niż najstarsza do pobrania ze strony MSI :E

Ale pewnie na wersji 1.1 też śmignie. Pamiętaj że masz flashback na płycie jakby się okazało, że z nowszych wywalili działanie 1st gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@minciu dzięki za info :) jak już to uruchomię... i pewnie CPU wymienię to poproszę o pomoc :)

 

@mitycznyjeż nigdy nie widziałem jak działa flashback, zobaczymy czy będzie potrzebny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odbieganie od tematu ale nie podobają mi się temp. PCH 75C. pod obciążeniem gpu, gdybym przełożył kartę na dolny slot PCI odsłaniając przy tym wentylator na płycie głównej, te temp. mogły by być niższe? i czy aby na pewno obydwa sloty są x16? bo w msi mpg x570 na dolnym slocie pci były prędkości x2 czy x4 pomimo tego że na każdej stronie napisane było x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM4 nie jest w stanie dostarczyć dwóch łączy które jednocześnie by działały @x16.

Część płyt potrafi dzielić 16 na 8+8, część (zwykle ta tańsza) nie.

 

Producenci na stronach często wpisują "x16" w znaczeniu "slot pełnej długości". Dopiero bardziej szczegółowa specyfikacja opisuje jakie te sloty tak naprawdę są z punktu widzenia sygnału.

 

Temperatury... Tutaj jest napisane, że można trochę ugrać zdejmując plastikową osłonkę.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale jeżeli włożyłbym kartę do slotu niżej, będzie chodzić tak samo wydajnie? bo w MSI x570 tak robiłem i niestety ale karta uzyskiwała niższe fpsy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa, bo tylko jeden slot na tej platformie może mieć pełne łącze x16.

Drugi będzie albo x8, albo x4.

Zajrzyj do specyfikacji płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI masz 75 stopni na PCH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam płyte Asus tuf x570 a gdy siedziała u mnie msi miałem 60-63c. Jeżeli chodzi o Asusa to gdybym miał możliwość wyłączenia wentyla na płycie, za pewne dużo by to pomogło.

Edytowane przez Slipknot1986

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na MSI 63 pewnie z fan stop było nawet? To po co Asusa brałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest lepsza, ale nie sądziłem że długość karty graficznej zrobi taką różnicę w temp. mostka północnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x570 nie jest ani mostkiem północnym, ani nawet południowym. Obie te rzeczy są zintegrowane z procesorem.

x570 (jak i każdy inny "chipset" na AM4) to opcjonalny HUB dostarczający dodatkowe magistrale komunikacyjne.

 

Nie patrz tylko na długość karty, ale na samo chłodzenie karty graficznej i to, jak zorientowane są finy - bo inaczej powietrze leci gdy te są pionowo, a inaczej, gdy są poziomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt że można zdjąć plastikową osłonkę, co mogę jeszcze zrobić żeby zmniejszyć temp. na pch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało zapytam w czym jest lepszy Asus? W głośności chipsetu?

 

Jak chcesz zbić temperaturę chipsetu to możesz kupić MSI :E

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt że można zdjąć plastikową osłonkę, co mogę jeszcze zrobić żeby zmniejszyć temp. na pch?

Możesz kombinować... np. blokując wylot powietrza z karty graficznej dokładnie tam, gdzie wieje ona na chipset.

I/lub ulokować dodatkowy wentylatorek wiejący na chipset (takie coś miałoby większy sens przede wszystkim bez osłonki).

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...