Skocz do zawartości
Smogsmok

Tanie używane GPU do wyświetlania pulpitu i przeglądarki 4k/60HZ

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje jak najtańsze GPU do wyświetlania pulpitu i przeglądarki 4k/60HZ, wydajność w aplikacjach 3D nie ma znaczenia.

Na HDMI lub Display Port.

 

Co polecacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje jak najtańsze GPU do wyświetlania pulpitu i przeglądarki 4k/60HZ, wydajność w aplikacjach 3D nie ma znaczenia.

Na HDMI lub Display Port.

 

Co polecacie.

nvidia gtx 750

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do tematu. Szukam identycznego sprzętu dla mamy do pracy biurowej. Kupiła biedulka monitor 4k i na integrze po HDMI jej działa jedynie 30hz albo 1440p 60.
Im taniej tym lepiej, ale gtx 750 odpada bo nie ma display port. Jak już mam jej wrzucać jakieś GPU to złącze display port to absolutna konieczność. Nie obchodzi mnie czy standard HDMI w tej karcie ogarnie akurat te 4k@60 bo różnie to wychodzi, czasem kontroler w monitorze obsługuje ten standard tylko w DP. (Przykładowo u mnie 240hz na HDMI jest nieosiągalne, muszę mieć przez DP) Tak czy siak MUSI być co najmniej 1 display port i 1 hdmi/usb-c. w gre wchodza raczej tylko karty używane. Im taniej tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś patrzę na gtx 750 i widzę że są modele z DP. Musisz poszukać odpowiedniego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Można rozważyć GT 1030 lub RX 550,tyle że trzeba szykować pow.300 zł

750 Ti/950 też do rozważenia

Do 200 zł można wziąć GTX 660 lub HD 7850,ale raz,że są to stare karty mimo,że wiele tych kart mają HDMI/DP,a dwa raczej 4k/60 Hz po DP/HDMI nie obsłużą

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie GT 210 się nada za 50zl.?

Mój GTX 1660 Super idzie do Xkom na reklamację bo mam czarny ekran po instalacji sterownika zarówno najnowszego, starszego i modowanego od Sid'a

Sprawdzałem na 2 płytach głównych, nowe biosy, resetowałem do defaulultowych ustawień 

Instalowałem Windows 10 po kilka razy dla pewności 

Psu to Corsair RM550x 

Płyty to Asus Prime B450M-K i Gigabyte b450 aorus elite 
Cpu tp Ryzen 1600 AF

Ram to Adata XPG Gaming D10 2x8GB

---
Dawno nie miałem takich przebojów
Sprzedający twierdzi że nie zmieniał biosa i nie kopał oraz że karta u niego działała do końca

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie tak, ale..

karta jest non uefi, tylko CSM, jeśli wgrałeś najnowsze biosy na płyty z secure boot i agesą 0.7 to może być ciemność..

mam HD5450, też staruszka bez uefi, wgrałem najnowszy bios na swojego tomahawka ( zmieniałem procek na 5600 ) odpalam kompa i ciemno, dopiero jak się system załadował to jasność, do biosu nie wejdziesz, nawet z pod windows żeby zmienić uefi na csm..

wgrałem o jeden bios wcześniejszy, na szczęście mam flash z pena i wszystko wróciło do normy, odpala normalnie, informuje o przejściu w tryb CSM, można wejść do biosu itd itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mimuszek napisał:

teoretycznie tak, ale..

karta jest non uefi, tylko CSM, jeśli wgrałeś najnowsze biosy na płyty z secure boot i agesą 0.7 to może być ciemność..

mam HD5450, też staruszka bez uefi, wgrałem najnowszy bios na swojego tomahawka ( zmieniałem procek na 5600 ) odpalam kompa i ciemno, dopiero jak się system załadował to jasność, do biosu nie wejdziesz, nawet z pod windows żeby zmienić uefi na csm..

wgrałem o jeden bios wcześniejszy, na szczęście mam flash z pena i wszystko wróciło do normy, odpala normalnie, informuje o przejściu w tryb CSM, można wejść do biosu itd itp

Ano tak...mowa o GT210

Wgrałem w Aurus najnowszy a starszy był z 2021 z września
W Asus jest jaki był

W moim przypadku ciemność jest po instalacji sterów od GPU w Windows a bios odpala się normalnie w obu płytach
Co do GTX1660 SUPER to już nic nie pomoże jak mniemam?

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Killer85 napisał:

Ano tak...mowa o GT210

tak, mowa o gt210, na przykładzie mojego staruszka HD5450

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mimuszek napisał:

tak, mowa o gt210, na przykładzie mojego staruszka HD5450

Chyba poczekam zatem na powrót GTX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że kupisz używkę która ma uefi, nie będzie wtedy dylematów

ze starszym biosem też będzie działać. jak napisałem problem zaczął się od najnowszych z agesą x.7 i domyślnym secure boot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez gt 710 poniżej 100 na allegro, wsparcie uefi w każdy modelu ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w zapasie laptopa więc uznałem że szkoda pieniędzy na kartę 

Bardziej chodziło mi o potwierdzenie problemu z obecną kartą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Killer85 napisał:

Mój GTX 1660 Super idzie do Xkom na reklamację bo mam czarny ekran po instalacji sterownika zarówno najnowszego, starszego i modowanego od Sid'a

Ups,żebyś się nie zdziwił,że reklamacja zakończy się tak,że zamiast karty dostaniesz zwrot kasy.

A co do tytułowego taniego GPU,w tym roku za 100 zł kupiłem HD 7570 (coś takiego na zdjęciu niżej) i ogólnie do wyświetlania pulpitu jest ok,ale czy pociągnie 4K60 z DisplayPort to ja szczerze nie mam pewności. I co ważne,zapewne uefi ta karta nie ma (przy okazji sprawdzę,jak mnie się zachce odpalić kompa,w którym to GPU siedzi).
AMD RADEON HD 7570 1GB 0PGA9 109-C33457-00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Spl97 napisał:

Ups,żebyś się nie zdziwił,że reklamacja zakończy się tak,że zamiast karty dostaniesz zwrot kasy.

 

Może być i to bo za podobną kwotę kupiłem 

Ale teraz to mnie nie pociesza bo ani karty ani kasy nie mam a cała sprawa potrwa z miesiąc 

Komp skompletowany tylko Gpu brak

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Spl97 napisał:

kupiłem HD 7570

raczej nie ma UEFI, bo mam też 7850 2GB w drugim kompie i standardowo nie miały, ale do nich są biosy z uefi, wystarczy wgrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przemyślałem i usiadłem do kompa z tym HD 7570 i GPU-Z wyświetla, że ta karta (Dellowski OEM) nie ma Uefi. Jeśli faktycznie są takie biosy z Uefi, to kiedyś wgram taki, jak zajdzie potrzeba włożenia tego GPU do nowych płyt.

f53df0d149c3ff3e.jpg

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Spl97 napisał:

 Jeśli faktycznie są takie biosy z Uefi, to kiedyś wgram taki, jak zajdzie potrzeba włożenia tego GPU do nowych płyt.

Na techpowerup jest (przynajmniej 1) taki Dell HD 7570 z UEFI.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój GTX 760 przy oglądaniu filmu 4 k na youtube pobiera 34Wat a procesor 4790S około84W, procesor pracuje na około 80% przy monitorze ustawionym na 100Hz.

Przy podłączonym monitorze do płyty głównej, ten sam film procesor pracuje 80/90% do 100% i pobiera IGPU 14Wat a CPU 74 W.

Kiedyś siedziałem kilka lat w necie na tym procku i było spoko. Chciałem polecić ten procesor do filmów 4k/60 ale dziś on mi się poci przy takich filmach na youtube. Dlaczego? Jedyne co zmieniłem od tamtej pory to Windowsa 7 na 10 czy to może być to? 

 

Edytowane przez Mlkolal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zmienili kodeki na youtube

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.06.2022 o 13:17, Spl97 napisał:

 Jeśli faktycznie są takie biosy z Uefi, to kiedyś wgram taki, jak zajdzie potrzeba włożenia tego GPU do nowych płyt.

 

Nawet jak na TPU nie ma biosów to można samemu dodać wsparcie, wystarczy że kostka biosu na karcie będzie miała więcej jak 64kb czyli jak masz 128 to w większości przypadków działa, jak ktoś ma chęci i czas https://winraid.level1techs.com/t/amd-and-nvidia-gop-update-no-requests-diy/30917

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.06.2022 o 12:46, Mlkolal napisał:

Mój GTX 760 przy oglądaniu filmu 4 k na youtube pobiera 34Wat a procesor 4790S około84W, procesor pracuje na około 80% przy monitorze ustawionym na 100Hz.

 

Mam 4790 na Windows 7 i przy jakimś demo LG 4k@60 na Youtube mam zużycie CPU na poziomie 40-60% (pod Chrome), ale i tak w statystykach widać że gubi jakieś ~5% klatek przy odtwarzaniu (da się oglądać, ale nie jest idealnie płynnie).

Grafikę mam RTX 2060 Super, ale pod Windows 7 nie używa jej akceleracji odtwarzania VP9 w przeglądarkach, bo podobno "pod Windows 7 nie działa", mimo że odtwarzanie pod MPC-HC działa bez problemów (odtwarzanie filmiku z linku ściągniętego na dysk ma zużycie procesora na poziomie 5%).

GTX 760 nie ma wsparcia dla VP9, ani AV1 (kodeki używane przy rozdzielczościach 1440p i 4K na Youtube), więc całość dekodowania filmu musi liczyć procesor.

Edycja: Ten sam filmik na Youtube pod Firefoxem ma niższe zużycie procesora i nie gubi klatek.

Edytowane przez MassTA
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.06.2022 o 15:08, MassTA napisał:

Mam 4790 na Windows 7 i przy jakimś demo LG 4k@60 na Youtube mam zużycie CPU na poziomie 40-60% (pod Chrome),

 

U mnie 4790S i gtx760 pod Chrome w tym filmiku średnie użycie procesora nieznacznie poniżej 60%.

Znalazłem że GTX 960 ma wsparcie dla VP9. A od jakich kart zaczyna się wsparcie dla AV1? Bo mi troszkę przeszkadza hałasujące chłodzenie procesora jak jakiś filmik 4K/60Hz na youtube włączę.

Edytowane przez Mlkolal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach Youtube (zakładka "Odtwarzanie i jakość") jest opcja czy ma używać kodowania AV1:

obraz.png.cbe3285c4d8dba4448dd82786aac4845.png

Opcja "Automatyczne" używa tego kodeka tylko do rozdzielczości 1080p (gdzie procesor sobie poradzi bez problemu), a powyżej używa zawsze VP9. Dopiero jak przestawisz na "Zawsze preferuj AV1" to będzie próbował używać AV1 (o ile jest dostępny dla danego filmiku) przy rozdzielczościach 1440p i 4K.

Jak weźmiesz kartę z VP9 to powinno być wystarczająca, a jedyne na co można zwrócić uwagę to jak chcesz odtwarzać filmiki z HDR, to karta musi mieć dekodowanie VP9 10/12 bit - wtedy GTX 960 nie wystarczy.

Tutaj masz tabele dla nvidia: https://developer.nvidia.com/video-encode-and-decode-gpu-support-matrix-new

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...