Skocz do zawartości
pioraj

Raijintek EreBoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w komputerze brata niechcący ułamała się jedna łopatka z wentylatora, teraz strasznie nim "bije" nie jest wyważony, przenosi duże wibracje.

Jaki wentylator mogę tam włożyć ? Szukałem oryginału, ale już niestety nie da się ich kupić. Jakiś tańszy zamieninnik ? Dodam, że oryginał był montowany na kołki antywibracyjne, pozdrawiam.

Edytowane przez pioraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator o wymiarach 140mm i grubości około 13mm. Wybierz jaki Ci pasuje bo nie podałeś kwoty jaką chcesz przeznaczyć. Może byc np cryorig-xt140-pwm-cr-xta albo taniej Deepcool 120mm Slim (XDCGS120)

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być problemu z montażem wentylatora o normalnej grubości przy pomocy tych kołków - tanio możesz wziąć Arctic P12 PWM, ewentualnie drożej Sigma Pro 140mm PWM - rozmiar 140mm, a rozstaw otworów montażowych jak wentylator 120mm, czyli identycznie jak fabryczny z Erebossa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, podmieniłem wentylator z przodu obudowy 3 pinowy, ten z Raijintek był 4 pinowy, procesor i5 2500k podkręcony do 4.5 wcześniej max temp to koło 58 stopni, po podmianie zwiesiło PC po graniu ponad godzinę. Dziwne, bo myślałem że ta 120 da rade, nie pozostaje nic innego jak kupić 140 :)

 

Nie pamiętam dokładnie jaki model podmienionego wentylatora, ale był on z obudowy SilentiumPC Brutus 410, 120 mm. Z tego co oglądałem w HWmonitor to obroty maksymalne miał na poziomie 1100.

Edytowane przez pioraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej wartości dobiła temperatura? Jeśli wpiąłeś wentylator 3-pin do gniazda 4-pin, to płyta nie miała nad nim żadnej kontroli. Dodatkowo leciał cały czas na max obrotach, ale wentylatory z obudów często mają niskie obroty i to mogło być powodem przegrzewania. Nie mówiąc o tym, że pozbawienie frontu obudowy też pewnie wpłynęło negatywnie na temperatury. Dobre 120mm bez problemu ogarnie to chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wentylator z frontu i tak nie był podłączony, dlatego to niewiele zmienia, oryginalny miał dużo więcej łopatek, był większy i szybciej się kręcił, gdy dałem dłoń za chłodzenie czułem podmuch, w przypadku tej 120 praktycznie wcale. Też mnie to zdziwiło, brat grał i po około 30 min miał 75 stopni, potem jeszcze pograł z 20-30 min i zwiesiło PC. Procesor jak wspomniałem podkręcony do 4,5 napięcie 1.32v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wentylator z frontu i tak nie był podłączony, dlatego to niewiele zmienia, oryginalny miał dużo więcej łopatek, był większy i szybciej się kręcił, gdy dałem dłoń za chłodzenie czułem podmuch, w przypadku tej 120 praktycznie wcale. Też mnie to zdziwiło, brat grał i po około 30 min miał 75 stopni, potem jeszcze pograł z 20-30 min i zwiesiło PC. Procesor jak wspomniałem podkręcony do 4,5 napięcie 1.32v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny wentylator na tym Raijintek nie był wybitny - to slim, który potrzebuje wysokich obrotów, żeby mieć dobrą wydajność. W zasadzie byle jakie 120mm o normalnej grubości 25mm będzie od niego wydajniejsze :). Możliwe jednak, że zmiana wentylatora na 120mm miała jeszcze wpływ na co innego. 140mm owiewa sekcję zasilania i zbija jej temperatury. Jeśli ten i5 siedzi na kiepskiej płycie, to sekcja mogła się przegrzewać przy 120mm, gdy brakło przepływu powietrza.

 

Skoro udało Ci się zamontować wentylator o normalnej grubości na tego Erebossa, to bierz wspomnianą Sigmę Pro 140mm - będzie spisywać się lepiej niż fabryczny wentylator, a nadal będzie owiewać sekcję zasilania :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny wentylator na tym Raijintek nie był wybitny - to slim, który potrzebuje wysokich obrotów, żeby mieć dobrą wydajność. W zasadzie byle jakie 120mm o normalnej grubości 25mm będzie od niego wydajniejsze :). Możliwe jednak, że zmiana wentylatora na 120mm miała jeszcze wpływ na co innego. 140mm owiewa sekcję zasilania i zbija jej temperatury. Jeśli ten i5 siedzi na kiepskiej płycie, to sekcja mogła się przegrzewać przy 120mm, gdy brakło przepływu powietrza.

 

Skoro udało Ci się zamontować wentylator o normalnej grubości na tego Erebossa, to bierz wspomnianą Sigmę Pro 140mm - będzie spisywać się lepiej niż fabryczny wentylator, a nadal będzie owiewać sekcję zasilania :).

 

Dzięki wielkie :)

 

Teraz patrzę to ta sigma PRO ma wtyczkę 3 pin.

Edytowane przez pioraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być problemu z montażem wentylatora o normalnej grubości przy pomocy tych kołków - tanio możesz wziąć Arctic P12 PWM, ewentualnie drożej Sigma Pro 140mm PWM - rozmiar 140mm, a rozstaw otworów montażowych jak wentylator 120mm, czyli identycznie jak fabryczny z Erebossa.

 

Są dwie wersje Sigmy Pro - zwykła i PWM. Ta druga ma wtyczkę 4-pin, pisałem o tym powyżej.

 

Edit: Widzę, że cena Sigmy skoczyła w kosmos, 50 zł ten wentylator nie jest wart. Przy takiej kasie wolałbym dorzucić do Noctua NF-P14r redux 1500 PWM lub wziąć coś tańszego.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...