Skocz do zawartości
anderson20

Czy jak jest lekko krzywo radiator to jest źle?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Ktoś mi polecił by do ryzena 3600 zamiast boxowego chłodzenia kupić Fortis 3. No i podkusiłem się.

I w trakcie składania kompa okazało się, że kompletnie nie umiem nakładać pasty, bo pierwszy raz to w życiu robiłem. Bo na boxowych chłodzeniach to masz już nałożone fajnie.

Nie nakładałem na ziarno grochu tylko kartą sim rozprowadzałem pastę wzdłuż powierzchni procka, bo tak piszą by jakąś kartą to rozprowadzać.

Ale tak jak na youtubie to wychodzi montażystom to mi kompletnie nie udało się rozprowadzić tak by cała powierzchnia procka była pokryta aż po brzegi.

Efekty są w załączniku.

Następnie zamontowałem radiator i wiatrak i widzę że to jest lekko krzywo jak na rysunku.

Czy mam to rozmontowywać i jeszcze raz próbować nakładać pastę. Tylko że lepiej nie dam rady nałożyć. Ponadto już pokryte pastą, nie umiałbym wyczyścić, bo nigdy tego nie robiłem a poradniki na youtubie to widzicie jak z nakładaniem pasty wyszło.

A co z tym że radiator jest lekko krzywo, to akurat mógłbym zdemontowac, ale może już nie ruszać lepiej? Nie da się też od dołu nijak podejrzeć czy cała powierzchnia radiatora styka się z prockiem, szkoda że wymiarów tych powierzchni nie zmierzyłem to by było wiadomo czy forstis ma jakiś zapas czy one na styk są.

Albo zdemontować wszystko i boxowe chłodzenia jak zawsze to robiłem to użyć?

Dajcie znać czy montowac dalej czy zrobić krok wstecz i od nowa.

W sumie też dobre pytanie czy lepszy fortis 3 zamontowany i z nałożoną pastą jak na rysunkach czy lepsze boxowe chłodzenie?

post-620885-15912951909612_thumb.jpg

post-620885-15912952008959_thumb.jpg

Edytowane przez anderson20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis dużo lepszy, pastę możesz sobie zamówić mx-2 tania i dobra jak i łatwa do nałożenia. Tą z Fortisa to taka plastelina. Nie przeszkadza że jest krzywo, możesz zawsze popuścić śruby i wyprostować.

 

A pasta się sama powinna rozejść pod naciskiem. Jak temperatury są w porządku to nie masz czym się martwić.

Edytowane przez sprzetowiec90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docisk zrobi swoje i pasta ładnie się rozejdzie. Chłodzenie porządnie dokręć, bo jak nie będzie dobrego styku, to będziesz miał temperatury do bani. To, że chłodzenie jest krzywo niczemu nie szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie tą z fortisa używałem i nie szło jak na youtubie, bo gęsta była.

To montuje dalej.

Czyli jak juz zmontuje zestaw to uruchmić kompa i od razu do biosu wejsc i tak z godzine niech sobie komp pochodzi i monitorowac temperatury? Jak są w okolicach 30-40 stopni to jest ok? Potem windows będzie instalowany i na czas tego nie będę miał mozliwości monitorowania, aczkolwiek w trakcie instalacji windy są ze 2-3 resety to ewentualnie wtedy wejsc do biosa i zobaczyć jak temperatury wzrosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złóż kompa i wejdź do BIOSu, wystarczy, że tam kilka minut posiedzisz i będziesz widział czy temperatury idą w górę czy nie. W BIOSie zazwyczaj jest trochę wyższa temperatura niż na pulpicie, więc może być trochę ponad 40 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym od razu przeszedł do instalacji, instalacja nie rozgrzeje procka do czerwoności, jakkolwiek pasta nie byłaby źle nałożona i jak krzywo nie byłby zamontowany wentylator.

 

Poza tym płyta ma zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podczas gry by sobie monitorować temperatury procka i płyty to MSI Gaming APP użyć (bo płyta tomahawka to MSI)? Czy jakiegoś uniwersalnego narzędzia i ono tak samo będzie monitorować temperatury mimo że nie dedykowane specjalnie do płyty?

Np. dla karty grafiki rx570 to od producenta używałem dedykowanego softu. I w prawym górnym rogu był monitoring fpsów i temepratury karty grafiki. To to musiałoby być teraz takie narzędzie co w lewym górnym rogu będzie monitorowac temperature procka i płyty a co by nie było kolizji z tym softem od radeona. A może jest jakiś uniwersalny soft co pokaże temperatury z czujników od karty grafiki, procka i płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie po prostu MSI Afterburner i w nim możesz ustawić OSD (on screen display) z czym będziesz chciał - temperatura CPU, taktowanie CPU, użycie RAMu, temperatura GPU etc. Masz tam pełną możliwość konfiguracji. Możesz też ustawić sobie klawisze, po naciśnięciu których te dane się pokażą na ekranie i znikną, bo nie ma sensu, żeby takie rzeczy ciągle się wyświetlały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie, lekko krzywo radiator na Fortisie. Tak po prostu musi być, nie da się tego inaczej skręcić. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu oprócz dyskomfortu psychicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie, lekko krzywo radiator na Fortisie. Tak po prostu musi być, nie da się tego inaczej skręcić. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu oprócz dyskomfortu psychicznego.

Ludzie, jak krzywo przykręcicie backplate fortisa, to radiator będzie później krzywo osadzony. Tam jest spory luz. Oczywiście nie wpływa to na temperaturki. Ważne, żeby dobrze przylegał do CPU.

Przy okazji nie wiem, jak można nie umieć rozsmarować pasty Pactum-PT2 karta kredytową. Poziom trudności: 2/10. Nawet praktykantki (z technikum) w mojej firmie sobie z tym radzą pomimo, że zazwyczaj robią to pierwszy raz w życiu. Wystarczy odrobina cierpliwości. To wszystko. Jak pasta jestdla kogoś za gęsta (PT2 jest lekko gęsta) to może sobie podgrzać tubkę i CPU np suszarką przed nałożeniem. Będzie trochę łatwiej (osobiście tego nie robię).

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chciałbym spotkać taką praktykantkę co zamierza to robić pierwszy raz w życiu:)

Temperatury po ok godzinie w biosie to CPU 33 i płyty 35, ustabilizowały sie na tyle i od pół godziny takie są. Więc przechodzę do instalacji windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie, lekko krzywo radiator na Fortisie. Tak po prostu musi być, nie da się tego inaczej skręcić. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu oprócz dyskomfortu psychicznego.

Da się tylko trzeba odpowiednio wyregulować, ja mam prosto a też miałem krzywo przy pierwszym zamontowaniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a voltage 1.458V przy temperaturach prockach (ryzen 3600) 35 jest OK?

Jeszcze biosu nie updejtowałem,może tam inaczej jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki urok Fortisa. Przy pierwszym montażu też tak miałem, ale zostawiłem go tak na około pół roku, aż do czasu ostatniej wymiany w budzie wentyli. Pomyślałem sobie przy okazji, że może warto byłoby lekko dokręcić śruby w Fortisie, bo pamiętałem że mocno ich przy montażu nie dokręcałem. Żeby było śmieszniej przy zdejmowaniu wentyla, aby dostać się do jednej ze śrub, drucik od montażu "wiatraka" od górnej strony spadł na płytę w taki sposób, że o coś zahaczył i nie dało rady już go wyciągnąć bez demontażu chłodzenia :E Był jeden plus takiego obrotu sprawy, bo przypomniało się mi, żeby spróbować go teraz trochę naprostować. Chodzi przede wszystkim o to, aby w miarę symetrycznie ustawić te blaszane "bumerangi" po obu stronach, ale głównie sprawa krzywego mocowania tyczyła się tego blaszanego "paska", który jest na górze podstawy chłodzenia. Okazuje się, że to tam tkwi problem. Chińczyk patrząc skośnymi oczami przy montażu najwyraźniej myśli, że jak przykręca mocowanie do podstawki to wszystko jest super i równo, no ale nie jest :lol2: . Ja po prostu trochę na chama, ręcznie nastawiłem to mocowanie mniej więcej na równo i teraz jest lepiej, a było podobnie jak u kolegi na zdjęciu. Przy okazji zabawy z wymuszonym :) powtórnym montażem chłodzenia zgubiłem kilka stopni na cepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a voltage 1.458V przy temperaturach prockach (ryzen 3600) 35 jest OK?

Jeszcze biosu nie updejtowałem,może tam inaczej jest.

Było o tym milion razy na forum to jest napięcie 1 rdzenia aby wysoko boostował jak obciążysz czymś procesor a szczególnie jakimś syntetykiem to zobaczysz jak gwałtownie zbije napięcie na wszystkich rdzeniach, dlatego ja nigdy nie bawię się w te śmieszne auto boosty tylko ustawiam po swojemu procesory na sztywno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia sprawa. Zainstalowałem MSI Afterburner z Riva Statistic toolem i na płycie glównej Tomahawk MAX są 4 czujniki temeperatury, przynajmniej tak MSI HWMonitor pokazuje i bios. No a MSI Afterburner to tam podczas grania możesz zobaczyć tylko temperature procka i karty graficznej. Czy znacie jakiegoś innego toola, ktory wykrywa ilość czujników na płycie głównej i pokazuje temepratury podczas grania wraz z fpsami? Bo MSI Afterburner widocznie nie ma takiej funkcjonalności. Jeszcze pytanie do supportu MSI wysłalem czy HWMonitor ma możliwość wyświetlenia podczas grania tych temperatur, zobaczymy co odpiszą.

Edytowane przez anderson20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko idzie ustawić w MSI Afterburner, łącznie z wyświetlaniem FPSów i miliona rożnych temperatur.

z film, w którym facet pokazuje jak to ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI Afterburner można ustawić ogrom rzeczy do wyświetlania. Możesz nawet utworzyć grupy czujników jak np teraz zrobiłem sobie do LC żeby widniało to w zakładce LC na ekranie podczas granja, a nie GPU czy CPU, wymaga to jednak trochę czasu.

 

HW INFO również współpracuje dobrze z Afterburnerem i możesz ogrom czujników z niego ustawić w statystykach, nie tylko temperatury, ale też napięcia, pobór mocy np procesora, procentowe użycie karty graficznej, prędkości wentylatorów itp.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pasty, to te dołączane przez SilentiumPC do chłodzeń rzeczywiście trudno się rozprowadza, są dość gęste i takie "plastelinowe". Ja do Fery 3 miałem dołączoną pastę SPC Pactum i za pierwszym razem jak zakładałem to chłodzenie po kupnie, to też chciałem ją rozprowadzić równo po procesorze i też mi to nie wyszło, a robiłem to już wiele razy w życiu. Wnerwiłem się, starłem ją z procka i ponownie nałożyłem robiąc "X" na CPU i na tego "iksa" docisnąłem chłodzenie. W sumie chyba najlepszy i najprostszy sposób. Ale mimo wszytko nie jest zła ta pasta, ciepło przewodzi dobrze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...