Skocz do zawartości
uncatchble

Upgrade komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam obecnie i5 2500k, radeona rx470, asrock Z68 Extreme3 Gen3, 8gb jakiegoś śmieciowego ramu i Chieftec 600W. Myślę o konkretnym upgrade kompa i zastanawiam się czy coś z obecnego setupu może się przydać. Docelowo chciałbym ryzena 5 3600, GTX 1660 i 8gb ramu. Nie ukrywam że chciałbym uciąć możliwie jak najbardziej koszty i stąd moje pytanie. Czy próbować złożyć zestaw na obecnej obudowie i zasilaczu, który ma dobre 8 lat.Czy się nie wygłupiać i celować trochę niżej z procesorem i grafiką. Budżet na upgrade to około 2600zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa, dyski, od biedy zasilacz ;) Na upartego możesz sobie komputer zmontować na desce do krojenia więc wiesz ;) Zasilacz jeśli sprawny, to tez może dać radę, Po prostu w pierwszej kolejności widząc resety, czy inne problemy, sprawdź zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 3600 - 850 zł

GTX 1660 jak już brać to w wersji SUPER która kosztuje 1200 złotych, za 1050 kupisz zwykła ale jest sporo mniej opłacalna cena/wydajność

2 kości ramu po 4 GB to jakieś 200-220 złotych

Skoro socket am4 to i płyta główna by się przydała, gdzie najtańsza sensowna opcja to 400 złotych

 

Razem to jakieś 2500+, więc jeśli ufasz zasilaczowi (bo 600W to wystarczająco, o ile ma +/- tyle na linii 12 V), masz jakąś w miarę przewiewną obudowę bo to jest w niej najważniejsze, posiadasz dysk (albo go dokupisz poza budżetem) to coś da radę w tej cenie zrobić. Warto do Ryzena 5 dodać jakieś chłodzenie typu spartan 3, fera 3 lub fortis 3 - może to być po jakimś czasie, sam będziesz widział czy temperatury na box'owym chłodzeniu będą w porządku. No a jeszcze co do zasilacza to chyba warto już wydać te 200+ złotych na coś pewnego co Ci nie spali podzespołów ;D

 

Na twoim miejscu dołożyłbym do zasilacza i 1660 w wersji SUPER -> a w przyszłości dokupił jakieś chłodzenie do procka za 60-100 zł oraz zmienił obudowę

 

Fajną alternatywą jest też Ryzen 3 3300x

 

Ponad 200 zł tańszy, w grach radzi sobie można powiedzieć tak samo, ma jedynie mniej rdzeni i wątków. Odsyłam do filmu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/koszyk/f5106d14

Zostając na chłodzeniu boxowy mieścisz się w budżecie.

Jeżeli zostaniesz przy swoim zasilaczu można pomyśleć o lepszej płycie i za rok półtorej wrzucić lepsze CPU(R4xxx).

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzone jest już przez AMD, że chipsety B450 będą miały wsparcie (aktualizację BIOS'u) dla Ryzenów 4xxx. Jedyne co warto by zrobić to poczekać na nowy chipset B550 który ''podobno'' ma kosztować 350-600 złotych a jego sprzedaż ma ruszyć już 16 czerwca. Byłby to najnowszy chipset, do tego budżetowy i posiadający wiele udogodnień których B450 nie posiada.

Edytowane przez yELLOW9594

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas mnie nie nagli bo kompa dopiero używałbym w lipcu. Zapomniałem napisać, że mam chłodzenie Noctua NH-U9s do którego musiałbym chyba dokupić inną podstawkę.

 

Obudowę mam chyba dosyć spoko bo zalman z9 plus i chyba z 6 wiatraków.

 

Odnośnie ryzena to zastanawiam się czy potrzebuje tyle rdzeni i czy mógłbym celować niżej z prockiem. Będę grał w iRacing i nie potrafię nigdzie sprawdzić na ilu rdzeniach działa optymalnie.

 

Sam nie wiem tylko czy ufać temu zasilaczowi. Nie było z nim żadnych problemów od 8 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas mnie nie nagli bo kompa dopiero używałbym w lipcu. Zapomniałem napisać, że mam chłodzenie Noctua NH-U9s do którego musiałbym chyba dokupić inną podstawkę.

 

Obudowę mam chyba dosyć spoko bo zalman z9 plus i chyba z 6 wiatraków.

 

Odnośnie ryzena to zastanawiam się czy potrzebuje tyle rdzeni i czy mógłbym celować niżej z prockiem. Będę grał w iRacing i nie potrafię nigdzie sprawdzić na ilu rdzeniach działa optymalnie.

 

Sam nie wiem tylko czy ufać temu zasilaczowi. Nie było z nim żadnych problemów od 8 lat.

PC to nie tylko gry i na pewno już nie tylko ta jedna ;) Nowe konsole mają mieć 8 rdzeni 16 wątków zen2, wiec "wincej rdzeniooof" zmienia znaczenie :D

 

Możesz pomierzyć napięcia jeśli masz miernik, ale jak nie sprawuiał kłopotów i biorąc pod uwagę że chieftec może nie jest zasilaczem z wysokiej półki, ale tez nie z czarnej listy to możesz próbować śmiało.

 

obudowa tyłka nie urywa ale spełni swoje zadanie.

 

Zresztą o czym dyskusja, jak czas Cie nie nagli i myślisz o lipcu? Do tej pory sporo się może zmienić, włącznie z twoim budżetem :E

 

Noctua Mounting Kit (NMAM4)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...