Skocz do zawartości
Daxior

Nowy monitor - wymiana karty?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie posiadam zbyt dużej wiedzy o podzespołach komputerowych, jednak zdecydowałem się sam złożyć komputer, później wymieniałem pojedyncze części raczej sam, bez konsultacji z żadnym ekspertem.

Tym razem postanowiłem zapytać się was, ludzi którzy się jednak znają na temacie, jaką kartę graficzną dobrać, lub czy w ogóle w tym przykrym okresie wydawać dodatkowe pieniądze.

 

 

Ostatnio zakupiłem monitor Samsung C27JG50 27 cali, 144 Hz. Gdy odpaliłem grę na wysokich detalach, zaczęły się dziać dziwne rzeczy, (wcześniej miałem jakiś rupieć) najbardziej zauważalne było jak podczas większej akcji rozmazywał się obraz.

Po tym stwierdziłem, że trzeba w końcu wymienić kartę graficzną.

 

Przeprowadziłem moją standardową analizę rynku xD - oglądanie filmików na YT. Podobno warto zastanowić się nad rtx 2070 super a Radeon RX 5700 XT Gigabajta.

 

Poniżej mój zestaw, jeżeli zauważyliście jakieś niezgodności to także proszę o radę :D

 

Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W

 

Procesor: AMD Ryzen 9 3900X

 

Pamięć: G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB

 

Płyta główna: MSI MPG X570 GAMING PLUS

 

obudowa już niedostępna - https://www.morele.net/obudowa-corsair-carbide-series-spec-02-cc-9011051-ww-640218/

obecna karta graficzna: geforce gtx 1060 6gb

 

 

Ps. mam boxowe chłodzenie do procka, staram się nie podkręcać, też boje się to robić więc stwierdziłem że może to zaczekać.

 

Dzięki!

Edytowane przez Daxior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z całego serca odradzam ci RX 5700 XT właśnie kupiłem zmieniając też monitor na 144 hz i tylko problemy ze sterownikami, rozumiem że nie wszyscy je mają ale niestety jestem w większości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego proca to i 2080Ti mozna spokojnie podłączyć, z tych 2 co wymieniłeś wolałbym karte od nvidi (dlss, RT, +10% wydajności)

wydajnosc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem niedawno gtx 1080 na rx 5700xt na gtx 1080 miałem lekkie problemy z grą

Warzone online co jakiś czas wywalało do pulpitu poza tym karta spoko po przesiadce na rx 5700xt rewelacja żadnych problemów wszystkie gry jak do tej pory działają bez problemu ta karta jest bardzo wydajna jak dla mnie rewelacja w tej cenie też chciałem zakupić rtxa 2070 super ale musiał bym dopłacić minimum 120funtów [ ok 600zł ] i ciesze się że tego nie zrobiłem . brat również ma rx 5700xt od ponad pół roku i jak do tej pory on również jest z niej bardzo zadowolony ze względu na niskie temperatury oczywiście swoją kartę podkręciłem rdzeń boostuje do ok 2100mhz pamięć bez zmian

Edytowane przez robertgr1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2080 - cena jest już troszkę przesadzona, więc odpada. Chyba trzeba w takim razie poszukać 2070 super. Myślicie że wymiana chłodzenia na procku wpłynie na poprawę sprawności, czy raczej nie muszę tego robić jak nie mam zamiaru podkręcać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej zauważalne było jak podczas większej akcji rozmazywał się obraz.

 

Jesteś pewny, że to wina karty a nie smużącego monitora (VA)?

 

A co do RTXa to 2070S bardzo dobry wybór, tylko pamiętaj że zaraz RTXy 3000

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

 

A co do RTXa to 2070S bardzo dobry wybór, tylko pamiętaj że zaraz RTXy 3000

 

Zaraz? Nvidia jest "ostatnia w kolejce" do 7nm w fabrykach TSMC po "romansie" z Samsungiem, który będzie tłukł następcę Ampere - GPU Hopper w 5nm. Nie ma żadnych (znaczących) informacji, slajdów, czy zdjęć pudełek Ampere. Nie spodziewaj się Ampere dla ludzi w masowej produkcji wcześniej niż w 1 kwartale 2021 roku. W tym roku tylko "okręt flagowy" Ampere - a to i tak prawdopodobnie pod koniec tego roku (masowa produkcja). Prezentacje samych kart to zupełnie inna sprawa - pewnie lipiec/ sierpień tego roku. ;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2080 - cena jest już troszkę przesadzona, więc odpada. Chyba trzeba w takim razie poszukać 2070 super. Myślicie że wymiana chłodzenia na procku wpłynie na poprawę sprawności, czy raczej nie muszę tego robić jak nie mam zamiaru podkręcać?

 

wymiana chłodzenia cpu na lepsze pozwoli na dłuższe utrzymywanie zegarów boost i da to pare % wydajności,oczywiście kultura pracy będzie także lepsza (nizsze temp, mniej db)

ale nawet bez boosta ten proc spokojnie wystarczy do tej karty :thumbup:

 

 

ryzen 3900

Base Clock

3.8GHz

Max Boost Clock (tu należy pamiętać ze mało która sztuka boostuje tak wysoko)

Up to 4.6GHz

 

co do podkręcania Ryzenow 3xxx to był artykuł ze daje to niewielki przyrost mocy z racji wysoko ustawionego fabrycznego boosta (więcej daje podkręcenie RAM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz? Nvidia jest "ostatnia w kolejce" do 7nm w fabrykach TSMC po "romansie" z Samsungiem, który będzie tłukł następcę Ampere - GPU Hopper w 5nm. Nie ma żadnych (znaczących) informacji, slajdów, czy zdjęć pudełek Ampere. Nie spodziewaj się Ampere dla ludzi w masowej produkcji wcześniej niż w 1 kwartale 2021 roku. W tym roku tylko "okręt flagowy" Ampere - a to i tak prawdopodobnie pod koniec tego roku (masowa produkcja). Prezentacje samych kart to zupełnie inna sprawa - pewnie lipiec/ sierpień tego roku. ;)

14 maja wypuścili DGX A100 o powierzchni 826 mm^2 w 7nm drugiej generacji, jestem pewien, że RTX 3080 wyjdzie przed Cyberpunkiem, RTX 3070 może również.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana chłodzenia cpu na lepsze pozwoli na dłuższe utrzymywanie zegarów boost i da to pare % wydajności,oczywiście kultura pracy będzie także lepsza (nizsze temp, mniej db)

ale nawet bez boosta ten proc spokojnie wystarczy do tej karty :thumbup:

 

 

ryzen 3900

Base Clock

3.8GHz

Max Boost Clock (tu należy pamiętać ze mało która sztuka boostuje tak wysoko)

Up to 4.6GHz

 

co do podkręcania Ryzenow 3xxx to był artykuł ze daje to niewielki przyrost mocy z racji wysoko ustawionego fabrycznego boosta (więcej daje podkręcenie RAM)

 

Szukałem jakieś chłodzenia możliwe dla tego procka i się okazało że moja obudowa ma Maksymalna wysokość chłodzenia CPU 157 mm, co z tego wynika, odpada dark rock 4 i wiele innych. Prawdopodobnie muszę kupić inna obudowę :/ Tutaj to już totalnie się nie znam... z chłodzenia poza dark rock, zainteresowałem się jeszcze Noctua NH-D15 i NH-U12a, jednak te mode są jeszcze większe, co jeszcze bardziej mnie przekonuje do zakupienia innej obudowy.

 

https://proline.pl/obudowa-be-quiet-pure-base-500dx-czarna-z-oknem-argb-p5486669 - czy taka by była ok? czy trochę przesada?

Edytowane przez Daxior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obudowa wg mnie ok, ale od razu mowie ze na obudowach to sie nie znam, sam mam stara coolermaster dolozylem tylko wentyle i filtry i daje rade :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...