Skocz do zawartości
danthelos

[Zestaw] 2300zł Gry/B-OC/Cisza/Obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Modernizuję synowi zestaw do gier (w zasadzie jest to praktycznie nowy zestaw, więc zdecydowałem się go określić jako [Zestaw] a nie [Modernizacja].

Z różnych względów ma to być Intel. Wiem że w podobnych pieniądzach Ryzen 3600 będzie wydajniejszy, więc wielka prośba o ew. sugestie lepszego wydania gotówki na coś na Intelu.

 

Obecnie jest używany bardzo budżetowy zestaw na Athlon A10-6700.

 

Z obecnego zestawu zostaje:

 


  1.  
  2. Zasilacz be quiet Pure Power 10 400W (BN272)
  3. Karta graficzna Karta GeForce GTX 1050 2GB,DDR5, szyna 128-bit (rozważam wymianę w przyszłości lub teraz sprzedaż i dołożenie do GeForce GTX 1650)
  4. Dysk HDD 1TB 7200 - dodatkowy dysk
     

 

Do dyspozycji mam jeszcze nowy, nie używany dysk SSD ADATA 2,5" 6GB/s 120GB SATA III, pod partycję systemową ale raczej kupię coś większego - 240 GB lub 512 GB SSD SATA III, więc użycie tego dysku to ostateczność (wydaje mi się że szybko się zapełni i będzie problem).

 

Ze względu na to że chcemy aby zestaw był możliwie cichy, oraz ze względu na to że płyty pod Intel umożliwiające OC są zdecydowanie droższe, najwydajniejszy w tej kwocie Intel bez OC wyszedł mi w oparciu o i5 10400K.

Rozważam również zakup używanego CPU, nowa musi być jedynie płyta główna.

 

Zestaw jaki wybrałem:

 


  1.  
  2. CPU i5 10400K
  3. Płyta ASRock B460M-HDV (tu w zasadzie może być coś innego, mogę dopłacić do lepszej jakości na tym samym chipsecie, ale na razie mało testów/informacji o płytach pod tą podstawkę, więc ciężko coś wybrać)
  4. RAM HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL16 Fury (tu ze względu na chipset który nie umożliwia podkręcania pamięci chyba zbyt dużego znaczenia jakość nie ma, więc może szukać czegoś innego ?)
  5. Dysk SSD Crucial 250GB SATA MX500
  6. Silentium Regnum RG6V ARGB (wymóg syna - ma być dyskoteka :) - a ja chciałem żeby była dobra wentylacja, stąd ten wybór)

 

 

Jeżeli to możliwe, proszę o propozycje ew. zamiany, przykładowo:


  1.  
  2. Inny CPU
  3. Rezygnacja z zakupu SSD (użycie tego który mam 120GB) i zaoszczędzona kasa na coś innego
  4. Sprzedaż obecnej grafiki i wymiana od razu na lepszą - czy sprzedaż GTX 1050 może się jeszcze opłacać ?
  5. Inna płyta
  6. Starszy używany CPU z możliwością OC + inna, nowa płyta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz w co syn gra

Nawet ryzen 1200af będzie lepsze niż te apu

Patrząc z perspektywy późniejszego upgrade to może warto zastanowić się nad lepsza płyta pod AMD i późniejsze kombinacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz w co syn gra

Nawet ryzen 1200af będzie lepsze niż te apu

Patrząc z perspektywy późniejszego upgrade to może warto zastanowić się nad lepsza płyta pod AMD i późniejsze kombinacje?

 

Aktualnie na tapecie są Fortnite, Minecraft, GTA 5, League of Legends. Ale w przyszłości to się może zmienić - generalnie kupno sprzętu pod konkretną grę wydaje mi się troszeczkę bez sensu - za rok będą pewnie grane inne gry, a nie będę zmieniał sprzętu rok do roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nawet ryzen 1200af będzie lepsze niż te apu

Patrząc z perspektywy późniejszego upgrade to może warto zastanowić się nad lepsza płyta pod AMD i późniejsze kombinacje?

 

Właśnie chcę uniknąć późniejszych kombinacji - wiem że są ludzie którzy bawią się w kupowanie/sprzedawanie/wymienianie podzespołów - ja nie mam na to czasu i chęci - chcę kupić komputer który nie będzie wymagał późniejszej gimnastyki, kosztem ew. wolniejszego działania za 2-3 lata i mniejszej ilości FPS w grach.

 

I nie chcę tu wchodzić w polemikę/porównywanie AMD/Intel - dlatego zaznaczyłem na wstępie - interesuje mnie najwydajniejsza platforma oparta o Intel w tym budżecie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja propozycja wygląda bardzo dobrze, SSD z pewnością przyda się do np. GTA 5 gdzie ładowanie online czasami trwa wieki ;D Co do RAM'u nie jestem pewien jak intel, bo dla ryzena taktowanie 2666 mhz to by było zdecydowanie za mało - ale wydajność ryzena sporo opiera się na pamięci. Zmiana grafiki aby miała sens trzeba wliczać kolejne większe koszty, zawsze można to zrobić za jakiś czas. 1660 super albo 2060 aktualnie ma sens ale te karty kosztują 1200-1600+, można jednak kupić używkę. No i nie widzę za bardzo chłodzenia dla tego procesora no a jeśli jeszcze jest OC planowane, coś typu scythe mugen polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie widzę za bardzo chłodzenia dla tego procesora no a jeśli jeszcze jest OC planowane, coś typu scythe mugen polecam

 

Nie planuję OC - zresztą tańsze płyty oparte o B460, nie umożliwiają OC - musiałbym dołożyć 400PLN do płyty, no ale wówczas trzeba też poszukać odblokowanego CPU. W związku z tym na początek planowałem zostawienie chłodzenia BOX'owego dostarczanego z CPU - pewnie przy Intel bez OC wystarczy. Jeżeli nie - wymiana na coś lepszego w późniejszym terminie.

Edytowane przez danthelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie 2060 jest bezsensem, lepiej kupić sensowną wersję 1660 super i zrobić od

Rtx w tych kartach i tak jest na pokaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Starszy używany CPU z możliwością OC + inna, nowa płyta ?''

 

To mnie trochę zmyliło :x

 

Aczkolwiek do takiej platformy grzech nie włożyć czegoś poza box'owym radiatorem ale to zawsze można zrobić później, będziecie widzieć jakie będą temperatury i kultura pracy - i zdecydujecie czy box wystarcza

 

Kupowanie 2060 jest bezsensem, lepiej kupić sensowną wersję 1660 super i zrobić od

Rtx w tych kartach i tak jest na pokaz

 

Dla niektórych tak, ale jak wyżej dan napisał chce coś złożyć na lata. 2060 po prostu jest kolejną półką ponad 1660 super, fakt bardziej opłaca się rx 5600/5700 xt, ale wydaje mi się, że jak ktoś upiera się co do intela to również chce pozostać przy zielonych jeśli chodzi o gpu ;D

Edytowane przez yELLOW9594

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie chcę tu wchodzić w polemikę/porównywanie AMD/Intel - dlatego zaznaczyłem na wstępie - interesuje mnie najwydajniejsza platforma oparta o Intel w tym budżecie :)

 

Na cholerę Ci ten Intel?

Ludzie trzymają się jakichś poronionych swoich widzimisie i stereotypów.

W tak skromnym budżecie AMD niszczy Intela.

Lepiej zaoszczędzić i dołożyć do GPU.

A w przyszłości włożyć coś z serii Ryzen 4x00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel + taki 5600 XT ewentualnie jak budżet pozwoli 5700xt i ma zestaw na X czasu

 

5700 XT gamingi x nawet po późniejszym oc będzie super inwestycja no i vulkan api

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych tak, ale jak wyżej dan napisał chce coś złożyć na lata.

 

Chce złożyć coś perspektywicznego na lata, a ładuję się w platformę na jedną generację.

Jakiś mindfuck.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cholerę Ci ten Intel?

Ludzie trzymają się jakichś poronionych swoich widzimisie i stereotypów.

W tak skromnym budżecie AMD niszczy Intela.

Lepiej zaoszczędzić i dołożyć do GPU.

A w przyszłości włożyć coś z serii Ryzen 4x00.

 

Spróbuj wytłumaczyć to 12-latkowi którego koledzy mają nowe kompy oparte o Intela, bo Pan w sklepie powiedział ze Intel lepszy :) Starsi ludzie myślą racjonalnie, czytają benczmarki itp. - dzieci niestety nie - kierują się opinią otoczenia, uważają że zgred na niczym się nie zna, i próbuje im wcisnąć taniochę żeby przyjanuszować.

Pewnie zaraz ktoś powie że dzieci nie powinny podejmować decyzji w ważnych sprawach, ale ja wychodzę z założenia że skoro jest na rynku wybór, to trzeba temu młodemu człowiekowi dać wybierać, chociażby dlatego żeby nie było przypału na dzielni.

I uprzedzając ew. pytania - przerobiliśmy już pierdyliard porównań na youtube (inne w tym wieku nie wchodzą) a młody człowiek i tak wie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-10400 jest bardzo dobrym procesorem dla gier, za tyle lat co przyjdzie upgrade/zmiana pc'ta to już nikt nie będzie pamiętał o tych wydanych 3k :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wytłumaczyć to 12-latkowi którego koledzy mają nowe kompy oparte o Intela, bo Pan w sklepie powiedział ze Intel lepszy :) Starsi ludzie myślą racjonalnie, czytają benczmarki itp. - dzieci niestety nie - kierują się opinią otoczenia, uważają że zgred na niczym się nie zna, i próbuje im wcisnąć taniochę żeby przyjanuszować.

Pewnie zaraz ktoś powie że dzieci nie powinny podejmować decyzji w ważnych sprawach, ale ja wychodzę z założenia że skoro jest na rynku wybór, to trzeba temu młodemu człowiekowi dać wybierać, chociażby dlatego żeby nie było przypału na dzielni.

I uprzedzając ew. pytania - przerobiliśmy już pierdyliard porównań na youtube (inne w tym wieku nie wchodzą) a młody człowiek i tak wie lepiej.

Oczywiście, masz rację ale dlatego Ty jesteś ojcem a nie na odwrót , nie odbierz tego że mam jakieś ale co do twojego wychowania syna ale chodzi o sam fakt że wyrzucasz kasę w błoto :E

Ryżem + RX i masz piękny zestaw :Up_to_s:

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wytłumaczyć to 12-latkowi którego koledzy mają nowe kompy oparte o Intela, bo Pan w sklepie powiedział ze Intel lepszy :) Starsi ludzie myślą racjonalnie, czytają benczmarki itp. - dzieci niestety nie - kierują się opinią otoczenia, uważają że zgred na niczym się nie zna, i próbuje im wcisnąć taniochę żeby przyjanuszować.

Pewnie zaraz ktoś powie że dzieci nie powinny podejmować decyzji w ważnych sprawach, ale ja wychodzę z założenia że skoro jest na rynku wybór, to trzeba temu młodemu człowiekowi dać wybierać, chociażby dlatego żeby nie było przypału na dzielni.

I uprzedzając ew. pytania - przerobiliśmy już pierdyliard porównań na youtube (inne w tym wieku nie wchodzą) a młody człowiek i tak wie lepiej.

 

No stary. Sam mam trójkę dzieci i zawsze staram się je tak wychować aby nie były zależne od grupy.

W zasadzie to dla nich wytycznymi w wielu kwestiach jest moja opinia, a nie grupy z którą się zadają.

Taką pozycje sobie wypracujesz to będzie brał Twoje zdanie w pierwszej kolejności pod uwagę.

Jeśli jest inaczej to pokaż mu ten wątek i powiedz, że podążanie za owczym pędem nie jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra,

Były rady dotyczące AMD.

Były też rady dotyczące wychowania dzieci.

 

A może ktoś się wypowie w temacie wątku - czyli co pod Intel ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra,

Były rady dotyczące AMD.

Były też rady dotyczące wychowania dzieci.

 

A może ktoś się wypowie w temacie wątku - czyli co pod Intel ? :)

 

To się nazywa "dziecko weszło rodzicowi na głowę" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa "dziecko weszło rodzicowi na głowę" :E

To się nazywa - nie mam nic do powiedzenia w temacie, to się wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Starszy używany CPU z możliwością OC + inna, nowa płyta ?''

 

To mnie trochę zmyliło :x

 

Aczkolwiek do takiej platformy grzech nie włożyć czegoś poza box'owym radiatorem ale to zawsze można zrobić później, będziecie widzieć jakie będą temperatury i kultura pracy - i zdecydujecie czy box wystarcza

 

 

 

Dla niektórych tak, ale jak wyżej dan napisał chce coś złożyć na lata. 2060 po prostu jest kolejną półką ponad 1660 super, fakt bardziej opłaca się rx 5600/5700 xt, ale wydaje mi się, że jak ktoś upiera się co do intela to również chce pozostać przy zielonych jeśli chodzi o gpu ;D

 

Dzięki za wszystkie sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam tylko tyle że do i5 10400f na pewno nie zostawialbym GTX 1050 raczej bym celował w 1660 super. Na ithardwre jest test MSI b460 mortar możesz coś poczytać.

Co do kolegów syna ciekaw jestem jakie mają oni te Intelem bo podejrzewam że większość to super hiper ultra mocny i7 2600k przepłacony na allegro. Ogólnie biorąc Intela żeby wszystko miało ręce i nogi musisz liczyć się z większym wydatkiem

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padły sugestie budowy zestawu w oparciu o Ryzen. Może ktoś w takim razie pokusi się również o propozycję zestawu w tym budżecie, uwzględniając takie same potrzeby, oraz użycie posiadanych komponentów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam tylko tyle że do i5 10400f na pewno nie zostawialbym GTX 1050 raczej bym celował w 1660 super. Na ithardwre jest test MSI b460 mortar możesz coś poczytać.

Co do kolegów syna ciekaw jestem jakie mają oni te Intelem bo podejrzewam że większość to super hiper ultra mocny i7 2600k przepłacony na allegro. Ogólnie biorąc Intela żeby wszystko miało ręce i nogi musisz liczyć się z większym wydatkiem

 

Koledzy mają kompy składane na i7 4-tej generacji - w okolicy jest firma która składa zestawy na używanych podzespołach, no ale i7, więc nie podskoczysz :)

Co do karty - wiem że karta będzie najsłabszym elementem, ale puki co budżet nie pozwala na lepszą kartę - chyba że GTX 1050 jest coś warty i uda się go sprzedać.

O MSI b460 mortar poczytam - być może warto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowo ta i5 10400f na b460(mało info) wychodzi na podobnym poziomie co R5 3600 na b450(przyzwoite) wydajnościowo teoretycznie też. chłodzenie fortis3 czy arctic freezer 34 sport duo i ram 3200mhz i mieścisz się w budżecie w obu przypadkach. Grzebać niestety będziesz musiał dalej bo będzie cię czekać wymiana zasilacza i GPU żeby odczuć większy skok jakościowy.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowo ta i5 10400f na b460(mało info) wychodzi na podobnym poziomie co R5 3600 na b450(przyzwoite) wydajnościowo teoretycznie też. chłodzenie fortis3 czy arctic freezer 34 sport duo i ram 3200mhz i mieścisz się w budżecie w obu przypadkach. Grzebać niestety będziesz musiał dalej bo będzie cię czekać wymiana zasilacza i GPU żeby odczuć większy skok jakościowy.

Czy ja wiem czy by koniecznie musiał zasilacz wymieniać.

Patrząc na testy i5-10400f to max 160W (obciążony z max turbo), gtx1660ti to max 130W. Dodając pozostałe pierdoły i uwzględniając, że to są wartości maksymalne uzyskiwane w benchmarkach a nie grach myślę, że zamknęło by to się w 300W.

Moim zdaniem 1650 super, 1660 super, 1660ti czy rx 5500 xt powinien utrzymać, choć będzie zdecydowanie bardziej obciążony niż obecnie.

Nie wkładałbym jednak starszych gtx1060 i rx570/580.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty - wiem że karta będzie najsłabszym elementem, ale puki co budżet nie pozwala na lepszą kartę - chyba że GTX 1050 jest coś warty i uda się go sprzedać.

No tak myślę, że za 200-300zł może się uda sprzedać. Najlepiej spojrzeć na zakończone na allegro.

W niektórych grach ta karta w fhd już sobie po prostu nie poradzi, jak syn będzie miał problemy w jakiejś grze to wiesz co będziesz musiał wymienić :P

Za 800-900zł masz gtx 1650 Super bądź rx 5500 xt 4GB. Najtańsze nowe sensowne do FHD pod Twój zasilacz (nie liczę rx570/580 który jest trochę tańszy ale to też stare już karty - żrą prąd, Polaris swoją drogą siedzi w PS4 Pro).

Oba są grubo ponad 2x wydajniejsze od 1050.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...