Skocz do zawartości
pawkot

Problem z uruchamianiem się komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

po wymianie płyty głównej ASRock H81M-ITX -> gigabyte h81m-hd3 mam problem z komputerem. Potrafi podejmować kilkukrotną próbę włączenia się. To znaczy kręci wentylatorami przez 1 sekundę i przestaje. Robi tak kilka razy po czym włącza się, ale zdarza się, że włączy się za pierwszym razem. Bardzo sporadycznie zdarza się też, że po wyłączeniu go z poziomu windowsa sam z siebie włącza się ponownie.

Jak już się włączy to działa bez najmniejszych problemów, nie mam restartów czy bluescreenów.

Co może być przyczyną? Napisałem, że wymieniłem ostatnio płytę główną, ale to może być tylko zbieg okoliczności. Niestety nie mam poprzedniej płyty głównej. Mam też utrudniony dostęp do części do testów.

Zastanawiam się, czy to zasilacz wysiada, czy ram się gryzie z płytą główną?

W związku z utrudnionym dostępem do części zastanawiam się co najpierw wyeliminować

 

cpu: i5-4460

mobo: gigabyte h81m-hd3

ddr3: Kingston 8GB 1600MHz HyperX Fury White CL10

gpu: gtx660

zasilacz: SilentiumPC Vero L1 500W v2

4 x urządzenia na SATA

3 x wentylator 120mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że masz stary bios (jeżeli posiadasz płytę rev 1.0), dopiero od wersji biosu F5 jest obsługa inteli serii 4xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta rev 2.0 (bios F7, najnowszy). Ram sprawdzałem memtestem i jest ok.

 

Czy jest możliwe jakieś uszkodzenie płyty głównej, które by tak się objawiało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update : sprawdziłem zasilacz multimetrem i jest 100% sprawny, napięcia ma nieco powyżej 'nominalnych'

 

Sprawdzałem jeszcze inne komponenty i moim zdaniem to jednak jest płyta główna. Nie wiem tylko co jej się stało, bo na powierzchni nie widać niczego przypalonego czy coś takiego :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na kondensatory czy nie są spuchnięte na płycie. Być może jest też gdzieś zimny lut w sekcji zasilania. Ale to świadczy o tym że płyta uszkodzona :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał taki sam problem. Po czasie komputer przestał się w ogóle uruchamiać. Zmieniłem zasilacz i problemy zniknęły. Wychodzi na to, że płyta główna to był zbieg okoliczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...