Skocz do zawartości
Flik

Zestaw na Intel Core i5-10400F

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Wymyśliłem sobie taki zestaw na procesorze jak w temacie. Posiłkowałem się troche propozycjami Blacka, z lekkimi moimi modyfikacjami. Gry nie są w sumie priorytetem, ale chyba wole jednak Intela. Nie

 

wykluczam jednak, że teraz sobie wreszcie pogram. Przecież to, że ten Intel jest lepszy w grach nie oznacza,że nie nadaje się do innych zastosowań. Do Internetu, offica i filmów wystarczy aż nadto.

 

Chciałbym, byście zerknęli na to co stworrzyłem, może dali jakieś rady lub jakieś drobne korekty. Miałbym też kilka pytań co do zestawu.

 

Procesor:- Intel Core i5-10400F

 

Płyta główna: ASRock B460 Phantom Gaming 4

 

Pamięć RAM: Patriot 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4 Blackout

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6

 

Dysk SSD: Crucial 500GB 2,5″ SATA SSD MX500

 

Chłodzenie CPU w zestawie z procesorem

 

Obudowa: SilentiumPC Armis AR6

 

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze

 

Napęd optyczny: Hitachi LG GH24NSD5 SATA czarny OEM

 

Całość 3552 zł w x-kom Nie chciałbym przekroczyć 3600-3700 zł. Absolutny max to 4000 zł, ale wolałbym te dolne widełki.

 

Myśle jeszcze o zamówieniu złożenia tego, ale być może zrobie to sam chociaż użeranie się z kablami mnie lekko przeraża. ;) Ostatni mój samodzielnie złożony komputer to był socket 775.

 

Moje pytania:

 

1. Czy jest jakaś dobra alternatywa dla tego Asrocka na B460, czy to dobry wybór w tej cenie? Chciałbym przyzwoity kodek dźwiękowy i w miare dostateczną liczbę wejść USB. Nic tu więcej mi nie trzeba do

 

szczęścia. Musze jeszcze doczytać o podstawowych różnicach między chipsetami na socket 1200. Rozumiem, że procesor ruszy tu bez zająkniecia i nie będzie potrzeby aktualki biosu?

 

2. Jest jakaś alternatywa dla tego Ramu (2X4GB)? Ten jakoś mi wizualnie nie leży. Chyba, że jest dobry to go sobie zostawie. Wybrałem 3000 MHz, bo niewielka różnica w cenie. Jaką mielibyście propozycje co

 

do Ramu 2X8GB? Może zrobie korekte.

 

3. Czy w cenie do 1200 zł ten Gigabyte to dobry wybór? Wybrałem tę bo podobno w sppoczynku jest cichutka. Ogólnie jest chwalona z tego co czytałem. Czy ona ma półpasywne chłodzenie, czy jest ono jednak

 

aktywne cały czas?

 

4. Obudowe wybrałem bez okna. Gdybym kiedyś jednak zamarzył sobie okno do tego Armisa, to czy jest możliwość dokupienia burty z oknem do niej? Jak to jest w przypadku innych obudów?

 

5. Czy moc zasilacza jest wystarczająca? Na razie nie myśle o podkręcaniu. Na tym chipie to i tak chyba nic z tego.

 

6. Czy jednak iść w Ryzena 5 3600 w moim budżecie?

 

Czekam na Wasze uwagi ;)

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu to weź 2666, bo na tej płycie i tak więcej nie pójdzie. Generalnie żeby wydobyć więcej z tego proca potrzebujesz płyty na Z490, która obsłuży szybszy ram, a te są horrendalnie drogie.

W sumie na płycie B460 ten proc będzie porównywalny/minimalnie gorszy od Ryzena 3600 w grach.

Masz tu porównanie z wolniejszym i szybszym ramem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 2666 MHz w cenie ramu 3200 MHz i tak nie jest tutaj rozwiązaniem.

Jak masz taką samą cenę, to weź mimo wszystko 3000-3200 MHz.

Ogólnie ta i5 10400 z pamięciami 2666 MHz szału nie robi.

MX500 w jakiej cenie? Zapewne w tej samej albo i drożej od NVME.

Gigabyte GTX 1660 Super WF jest głośny i ciepły. Wersja Gaming jest ok.

 

Przy takiej karcie pokroju 1660 Super nie odczujesz korzyści z nieco wydajniejszego CPU jakim jest i5 10400 względem Ryzena 5 3600. Różnice tutaj są widoczne dopiero przy znacznie wydajniejszych układach.

 

W tej cenie masz https://proline.pl/koszyk/642d33cc z dyskiem NVMe, dobrym chłodzeniem na GPU, 16 GB DDR4. Wrzuć później jakieś chłodzenie na CPU zamiast boxa i zestaw cacy.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce obudowy z oknem i wolałbym wewnętrzny napęd. Ewentualnie moge z niego zrezygnować, ale na teraz chce bude bez okna. Poza tym wiem, że ta obudowa jest często wybierana, ale mi ona się jednak nie

 

podoba. Podoba mi się ten Armis, ale wiem, że swoje wady też ma.

 

Panowie, a gdybyśmy podnieśli budżet do 4 tys i zrobili tak?

 

https://www.x-kom.pl/lista/hdpunyy7k Wypowiedzcie sie prosze o tym zestawie. ;) Czy to ma ręce i nogi.

 

Zadowoliłbym się na razie tą grafiką i ewentualnie szukał dysku zaproponowanego przez Capsa, zamiast tego Cruciala.

 

Nie podoba mi się tylko, że ten MSI świeci, ale jeśli warto ją brać to moge to zaakceptować. Czy to dobry wybór jak chodzi o

 

chipset Z490? Macie jakieś ciekawe nieprzekombinowane alternatywy w cenie tego MSI?

 

Czy te GoodRamy będą kompatybilne z tym MSI? Czy szukać czegoś innego? Może coś od Hyper Fury, albo Crucial Ballistix? Nie

 

widze ich teraz w x-kom. Czy jednak mogą zostać te zaproponowane przeze mnie? Na tą płytę i tak nie wsadze nic powyżej 3000

 

MHz.

 

Później mam jeszcze propozycje na Ryzen 5 3600, ale musze nanieść jeszcze poprawki.

 

Ten Crucial kosztuje 339 zł. Czyli faktycznie tyle co ten Kingston. Ciężko znaleźć taniej. Jak już to o 20 zł. Na portalu aukcyjnym nie szukałem.

 

Budżet mnie mocno ogranicza. Albo dam słabszą płyte (B460) i nieco lepszą karte, albo odwrotnie. Myśle o drugiej opcji.

 

Ten jednowentylatorowy Gigabyte Super Mini to dobra opcja? Nie będzie za słaba do tego i5 10400? To też jest w sumie seria

 

1660 Super.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj GPU z normalnym układem chłodzenia a nie wybrakowanym do ITX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy te GoodRamy będą kompatybilne z tym MSI? Czy szukać czegoś innego? Może coś od Hyper Fury, albo Crucial Ballistix? Nie

 

widze ich teraz w x-kom. Czy jednak mogą zostać te zaproponowane przeze mnie? Na tą płytę i tak nie wsadze nic powyżej 3000

 

MHz.

 

 

 

Powinny działać, ale na tę płytę wsadzisz spokojnie każdy ram, czemu ma nie działać powyżej 3000?

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z490-GAMING-PLUS/Specification

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny działać, ale na tę płytę wsadzisz spokojnie każdy ram, czemu ma nie działać powyżej 3000?

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z490-GAMING-PLUS/Specification

 

 

Bo sugerowałem się stroną x-kom, a tam jest napisane: Typ obsługiwanej pamięci DDR4-2933 MHz, DDR4-2666 MHz, DDR4-2133 MHz ;)

 

Mój link

 

To jeszcze poprosze o porade w sprawie karty graficznej co brać?:

 

Zotac GeForce GTX 1660 SUPER Gaming Twin Fan 6GB GDDR6

 

czy

 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 ★

 

Czy któraś z nich jest półpasywna?

 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6 jest dla mnie za droga. Poza tym nie chce trzech wentylatorów na karcie. Widziałem ją w jakiejś tańszej wersji, ale chyba była na GDDR5.

 

Co to jest za firma KFA2 ? Czy ta karta jest warta zainteresowania? KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER 1-Click OC 6GB GDDR6

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4k to już bym wolał na ryzenie z RTX zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie trochę właśnie mocne kombinowanie i parcie na tego 10400 no ale jak kto tam chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4k to już bym wolał na ryzenie z RTX zestaw.

 

O RTX wogóle nie myślałem. Nawet nie wiem co brać posd uwage. Jeśli podacie jakąś ciekawą cichą i półpasywna propozycje to rozważe, ale taka karta raczej nie będzie miała u mnie nic do roboty. Superka

 

podobno bardzo niewiele ustępuje RTX 2060 (zasłyszane chyba od youtubera Blacka). Monitor mam Full HD, więc byłaby raczej wystarczająca.

 

Takie trochę właśnie mocne kombinowanie i parcie na tego 10400 no ale jak kto tam chce.

 

Może troche i tak, ale rozważam też Ryzena 5 3600. Im bardziej o tym myśle, tym w zasadzie chyba jestem bardziej skłonny iść w Ryzeny.

 

Mam na oku taki taki zestaw na AMD Ryzen 5 3600

 

Tylko tutaj mam jeszcze problem z płytą główną. Nie wiem którą brać.

 

Wstępnie wybrałem ASRock B450 Pro4. W gre wchodzą jeszcze ta ASRock Fatal1ty B450 AM4 i MSI B450-A PRO MAX oraz MSI B450 TOMAHAWK MAX. Ta ostatnia ponoć nie potrzebuje aktualki biosu do tego

 

Ryzena. Skłaniam się bardziej ku którejś MSI (może ten Tomohawk?). Potrzebuje tylko w miare przyzwoitego kodeka dźwięku i dostatecznej liczby złącz oraz w miare bezproblemowej pracy.

Nakierujcie mnie prosze na właściwy wybór. ;) Powiedzmy, że kweste ekonomiczne zostawmy na boku. Która z tych płyt jest godna

 

uwagi? W przypadku jednak wyboru 10400F zostałby ten MSI MPG Z490 GAMING PLUS, ale poprosze o rade w sprawie mobo na Ryzena.

 

 

 

Poradźcie też jeszcze prosze w tej kwestii. Zacytuje sam siebie:

 

"To jeszcze poprosze o porade w sprawie karty graficznej co brać?:

 

Zotac GeForce GTX 1660 SUPER Gaming Twin Fan 6GB GDDR6

 

czy

 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 ★

 

Czy któraś z nich jest półpasywna?

 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6 jest dla mnie za droga. Poza tym nie chce trzech wentylatorów na karcie. Widziałem ją w jakiejś tańszej wersji, ale chyba była na GDDR5.

 

Co to jest za firma KFA2 ? Czy ta karta jest warta zainteresowania? KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER 1-Click OC 6GB GDDR6"

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...