Skocz do zawartości
JohnLockePC

Czy warto zmieniać procesor i7-5775C

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Posiadam komputer z GTX 1080 i i7-5775C, czyli z procesorem który można powiedzieć został zapomniany przez świat.

Zastanawiam się, czy warto go zmienić na nowy, łącznie z całym komputerem, czy też wymienić tylko kartę grafiki na RTX 2080/RTX 2080 SUPER, a procesor zostawić.

 

Zależy mi na płynnej grze w 1440p w przyszłych grach (np. Cyberpunk itd). Myślę, czy cały czas mój procek jest na tyle dobry, by podołał RTX 2080 i czy nie będzie przez niego bottlenecku.

Czy jest na rynku jakaś nowa, porządna alternatywa dla mojego procesora? Jaki inny procesor by był dobry do RTX 2080/RTX 2080 SUPER?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku premiere bedzie miał zen3 i ampere, wiec warto poczekać z zakupami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zostaw ten procesor bo to biały kruk i w przyszłości będzie miał wartość kolekcjonerską ;) A druga sprawa to tak jak mówi przedmówca, nie spiesz się z wymianą gdyż 2020 to rok premier w sprzęcie IT, wyjdzie ZEN3 i warto na niego zaczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-5775C miał najlepszą wydajność zegara w zegar, rdzeń w rdzeń - nawet lepszą od i7-8700, ale problemem jest prawdopodobnie to, że intel zasypując dziurę w zabezpieczeniach, obniżył jego wydajność. Do tego dochodzi 4r/8w, także ciężko wyrokować, jak ten CPU poradzi sobie dziś z najmocniejszymi GPU.

Jakbyś mógł wykonać jakiś test, np. benchmark w Shadow of the Tomb Raider DX12 (trial na steam jest darmowy) i wrzucić zrzut wyniku testu (w Shadow of the Tomb Raider mamy osobny odizolowany wynik dla cpu, a sama gra jest na dość przyszłościowej technologii, dlatego to powie coś więcej).

Pytanie jeszcze, jak masz podkręconego tego i7 (pamięc oraz pamięc cache też podbite?)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam jest test dla cpu ?

 

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-5775C miał najlepszą wydajność zegara w zegar, rdzeń w rdzeń - nawet lepszą od i7-8700, ale problemem jest prawdopodobnie to, że intel zasypując dziurę w zabezpieczeniach, obniżył jego wydajność. Do tego dochodzi 4r/8w, także ciężko wyrokować, jak ten CPU poradzi sobie dziś z najmocniejszymi GPU.

Jakbyś mógł wykonać jakiś test, np. benchmark w Shadow of the Tomb Raider DX12 (trial na steam jest darmowy) i wrzucić zrzut wyniku testu (w Shadow of the Tomb Raider mamy osobny odizolowany wynik dla cpu, a sama gra jest na dość przyszłościowej technologii, dlatego to powie coś więcej).

Pytanie jeszcze, jak masz podkręconego tego i7 (pamięc oraz pamięc cache też podbite?)?

 

kgBHrBT.png

 

Zrobiłem testy i przesyłam screena wraz z używanymi ustawieniami graficznymi.

Nigdy nie podkręcałem mojego i7-5775C i nie zamierzam. Już kiedyś bawiłem się dużo w podkręcanie i teraz już nie mam ochoty.

Edytowane przez Saberman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną i7-10700K/Ryzen 7 3700X są wydajniejsze od i7-5775C.Już w tej chwili warto wymienić,ale wyjdą jeszcze Ryzen 4xxx i tu należy wstrzymać z decyzją

Z kartami graficznymi tak samo,będzie Ampere i RDNA 2

Jedno jest pewne,że i7-5775C jest tak rzadki,że możesz go sprzedać za ok.1,5 tys.zł jak nie więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[i mg]https://i.imgur.com/kgBHrBT.png[/img]

 

Zrobiłem testy i przesyłam screena wraz z używanymi ustawieniami graficznymi.

Nigdy nie podkręcałem mojego i7-5775C i nie zamierzam. Już kiedyś bawiłem się dużo w podkręcanie i teraz już nie mam ochoty.

I masz trochę odpowiedź. W tym momencie twój CPU ograniczył wykorzystanie GPU z potencjalnych 100% do efektywnych 93% (7% bottlencuk ze strony cpu, przy tych ustawienaich graf. @ 1440p). Możesz jeszcze wykonać test w 1080p, co zobrazuje mniej więcej, jakby to wyglądało z kartą pokroju rtx2080ti @ 1440p.

 

Na ten moment, dopóki nie wymienisz karty, to chyba nie ma co się szarpać w wymianą CPU. Tak, nawet Ryzen 3600 z dobrym ramem (a co ważniejsze - ręcznym ustawieniem timingów) na ten moment będzie zauważalnie lepszy. Natomiast podkręcając swojego i7 5775c sporo byś zyskał - nawet niekoniecznie sam CPU, co bardziej edram L4, North Bridge oraz ram.

 

Gdzie tam jest test dla cpu ?

 

Przy ustawieniach graficznych, chyba klawiszem "R" się rozpoczyna.

Edytowane przez RyszardGTS
cytowanie obrazków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I masz trochę odpowiedź. W tym momencie twój CPU ograniczył wykorzystanie GPU z potencjalnych 100% do efektywnych 93% (7% bottlencuk ze strony cpu, przy tych ustawienaich graf. @ 1440p).

skad te liczby, jak to liczysz?

EDIT: dobra widze teraz, glodny jestem na placka czekam mozg nie funkcjonuje xD

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skad te liczby, jak to liczysz?

Zliczył automat - wykres po prawej na screenach, który nakłada na siebie milisekundy klatek generowanych przez CPU oraz GPU. Dlatego benchmark SoTR jest dość przydatny.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora zrob OC a jak nie ogarniasz to poszukaj kogos w oklicy moze za browarka ci go ustawi chociazby na te 4.0ghz

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał porównać (tabelka poświęcona CPU). Zestaw z sygnaturki (ryzen 5 3600 @4,2ghz + ram 3600mhz manual timings), natomiast render CPU jest prawie niezależny od ustawienia rozdzielczości oraz w niewielkim stopniu zależny od karty graficznej (z nowszą kartą, lepiej kolejkującą obliczenia, byłoby parę fps więcej):

8ec91d8985d1.jpg

Ustawienia wysokie @1080p (w 720p wyniki tabelki CPU praktycznie ten sam): średni wynik cpu- 163fps (z 204fps w renderze), w porównaniu do i7 5775c @ stock, który miał średnio 109fps (@ 1440p, ale przy 1080p powinno być podobnie).

 

Też bym pewnie podkręcił tego i7, bo z podbiciem edram L4, North Bridge oraz ram, pewnie ze 15-20% w górę pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zostaw ten procesor bo to biały kruk i w przyszłości będzie miał wartość kolekcjonerską ;) A druga sprawa to tak jak mówi przedmówca, nie spiesz się z wymianą gdyż 2020 to rok premier w sprzęcie IT, wyjdzie ZEN3 i warto na niego zaczekać.

 

to już jest biały kruk, warto sprzedać to teraz póki ludzie są w stanie wywalić na tego dziadka kasę z kosmosu wyjętą. za cenę tego procka dziś można spokojnie kupić ryzena 3600 i płytę ab350m-ds3h w wersji V2. a ten set obsłuży każdą kartę grafiki. za rok każdy 4/8 będzie się nadawał na śmietnik, nawet za 5775 ciężko będzie wyjąć ze 200 cebularów

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5775C to zaje****ty CPU niemniej czas 4/8 minął bezpowrotnie. Jako były już posiadacz 5675C/5775C radzę sprzedaj to w pi****u póki ktoś jest w stanie zapłacić 1k+ za ten CPU. Jeżeli Intel jeszcze kiedyś wypuści tego typu egzotyczny wynalazek to na 99% go zakupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia grafiki w grze też mają wpływ, także

Moja 580 ewidentnie sie w tej grze juz dusi, procek ma jak dla mnie jeszcze sporo zapasu.

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.komputronik.pl/product/394560/hyperx-predator-16gb-2x8gb-2666mhz-ddr4-cl13-xmp-dimm-.html - ddr4 2666Mhz

https://www.komputronik.pl/product/688957/intel-core-i5-10500.html - 15 10500 (6c/12w)

https://www.x-kom.pl/p/568447-plyta-glowna-socket-1200-msi-b460m-pro-vdh-wifi.html - płyta z wifi

 

Ewentualnie 32GB: https://www.komputronik.pl/product/394558/hyperx-predator-16gb-1x16gb-2666mhz-ddr4-cl13-xmp-dimm-.html

 

Taki zestaw byłby dla Ciebie w sam raz uwzględniając te słowa:

Nigdy nie podkręcałem mojego i7-5775C i nie zamierzam. Już kiedyś bawiłem się dużo w podkręcanie i teraz już nie mam ochoty.

 

Po sprzedaży aktualnych części pewnie jeszcze ci reszta zostanie aby dołożyć później do GPU :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecający czekanie chyba nie biorą pod uwagę, że cena jego sprzętu na rynku wtórnym będzie spadała(czyli będzie musiał dołożyć więcej, niż teraz), a znając ceny używanych Inteli obecnie to można jeszcze wyjść na plus :). Wszystko sobie ładnie podliczyć(ile za obecne graty) i wymienić. Będzie nowy sprzęt, będzie gwarancja, będzie pewnie wyższa wydajność. Same plusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

broadwell białym krukiem jest tylko w europie, bo na alie jest ich masa. Sam miałem ten procesor kupiony z aliexpress za 168$ i sprzedałem go kilka dni temu za 810 zł (zszedł w ciągu 2-3h). Szybka wysyłka od Chinola, bo przyszedł do mnie w ciągu 2 tyg bez żadengo vat czy cła. Ty swojego mozesz próbować wystawić za +1k

 

kgBHrBT.png

 

Zrobiłem testy i przesyłam screena wraz z używanymi ustawieniami graficznymi.

Nigdy nie podkręcałem mojego i7-5775C i nie zamierzam. Już kiedyś bawiłem się dużo w podkręcanie i teraz już nie mam ochoty.

 

 

Ustawiłem tak jak Ty masz. Tylko ja posiadam GTX 1070TI + Ryzen 5 3600. Mozesz sobie porównać :P

 

 

 

ozJqq4W.jpg

Edytowane przez calvex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz od chinoli można kupić mobilne i7 z adapterem. I chyba wypada lepiej niż biały kruk cenowo i wydajnościowo.

Oczywiście mobilne układy mają na pokładzie IrisPro, czyli 64-128MB Edram również :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.... Przywiazujecie sie do procesorow? Plyt glownych? W szczegolnosci drogich i wolnych? Ja w tamtym roku mialem 4 procesory a w tym juz dwa. A tu ktos sie zastanawia bo rzadki.... Rzadki to byl kolego Ryzen 5 3500X. Sprzedawaj tego intela, niech znajdzie sie jelen. Tak. Jelen. Bo jak cos jest wolne i drogie to kupuja najczesciej jelenie. Ew. Pasjonat ale jaki to moze byc pasjonat skoro az tak rzadki to cwp nie jest a na 100% ceny beda spadac (bo jak moga rosnac skoro to tak stary procesor). Nie ma sie co przywiazywac. Sprzedawaj póki jakis kesz z tego wyjmiesz. Jak chcesz to akurat mam ryzena 3100 4/8 to nozwmy porownac w bwnchmarku jakims. Bylw nie gty bo nie bede ciagnal niczego. Zakres zegarow do 4500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przywiązanie do DDR3 bo DDR4 są drogie ;)

A nie już nie są drogie, w takim razie to dla jeleni lub nieświadomych :E

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przywiązanie do DDR3 bo DDR4 są drogie ;)

A nie już nie są drogie, w takim razie to dla jeleni lub nieświadomych :E

Jak drogie. Crucial E-DIE 2x8GB za 360zł z amazona to drogo? Już nie przesadzajcie...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wstrzymam się z decyzją o zmianie sprzętu do podania wymagań sprzętowych Cyberpunka 2077, bo to jest gra pod którą głównie chcę zrobić upgrade.

Kiedy już chociaż wymagania sprzętowe będą znane, to wtedy możliwe, że napiszę kolejny temat z zapytaniem, czy warto zmieniać mojego kompa, skoro wymagania są takie jakie będą.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...