Skocz do zawartości
Asmodea

[1300zł] Używany laptop dla osoby starszej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Mały budżet - 1.300zł.

 

Poszukuję laptopa o minimalnych wymaganiach:

1) 15"

2) dysk SSD 128GB

3) procesor z 4 rdzeniami

4) maksymalne taktowanie procesora powyżej 2,8GHz

5) grafika z pamięcią własną minimum 2GB

6) 4GB RAM

 

Oczywiście będzie to zapewne używany, na poleasingowy nie liczę, ale może...

Matowa matryca byłaby dodatkowym plusem :)

 

Zdaję sobie sprawę, że budżet mały jak na wymagania, ale może coś się komuś uda znaleźć.

Istnieje też opcja kupienia kilku podzespołów i mogę to "złożyć" we własnym zakresie.

 

Myślałam o czymś takim:

https://allegro.pl/oferta/bialy-asus-x550c-8gb-500gb-geforce-gt720-2gb-9349647918

 

Zostałoby trochę budżetu na wymianę procesora i dysku. Tylko czy ktoś się orientuje czy ta płyta uciągnie procesor 4 rdzeniowy i nie będzie jakichś cudów z temperaturami? Na tyle się nie znam niestety, dlatego też proszę Was o pomoc :)

 

Poza klasycznymi 15.6" mogłaby być też np. 17.3", ale musiałaby być jakaś lżejsza, żeby nie 5kg ;)

Mile widziane bardziej bezawaryjne egzemplarze typu Asus, Dell, itd., ale to już moja niechęć do biegania i słuchania narzekań w razie co, więc mało ważne... :P

Edytowane przez Asmodea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W używanych powinieneś celować w modele biznesowe. Najlepiej z pełnym procesorem np HP Probook 650 G1, dodatkowo od razu z dyskiem SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałam na ten model: HP Probook 650 G1, ale zazwyczaj są to 2 rdzenie, grafika zintegrowana i cena przynajmniej 1400-1500zł, a mój budżet jest raczej nieprzekraczalny.

Czy mogę prosić o jakieś inne propozycje i wyjaśnienie dlaczego 2 rdzenie ze zintegrowaną grafiką w modelach biznesowych są lepsze?

Przepraszam, że tyle pytań, ale ostatnim razem miałam styczność z zakupem takiego sprzętu gdzieś w okolicach 2000 roku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki procesor w połączeniu z dyskiem SSD wystarczy, modele biznesowy są z reguły lepiej wykonane oraz długotrwalsze.

Alternatywy Fujitsu LifeBook E754

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa praktycznie niedostępna. Tylko 1 sensowna aukcja i to w cenie 1.299zł z dyskiem HDD :(

 

A czy taki HP mógłby być?

 

https://allegro.pl/oferta/hp-elitebook-8560w-i7q-8gb-500gb-q1000-fhd-w10-9253534720

 

1.150zł + 150zł na wymianę dysku na SSD 240GB by było. Tylko czy ma to sens? Trochę zdezelowana obudowa.

 

A co do trwałości to jakoś szczególnie mi na tym nie zależy - ważne, żeby na filmach i grach się nie cięło :)

Właśnie będzie zmiana z 10-letniego Mediona Akoya P6620, który poza grzaniem się wygląda nadal jak nowy ;)

 

Jeszcze takiego Dell`a znalazłam, ale nie wiem czy to biznesowa wersja:

 

https://allegro.pl/oferta/dell-xps-l501x-15-6-i7-8-gb-ram-9312609346

Edytowane przez Asmodea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa praktycznie niedostępna. Tylko 1 sensowna aukcja i to w cenie 1.299zł z dyskiem HDD :(

 

A czy taki HP mógłby być?

 

https://allegro.pl/oferta/hp-elitebook-8560w-i7q-8gb-500gb-q1000-fhd-w10-9253534720

 

1.150zł + 150zł na wymianę dysku na SSD 240GB by było. Tylko czy ma to sens? Trochę zdezelowana obudowa.

 

A co do trwałości to jakoś szczególnie mi na tym nie zależy - ważne, żeby na filmach i grach się nie cięło :)

Właśnie będzie zmiana z 10-letniego Mediona Akoya P6620, który poza grzaniem się wygląda nadal jak nowy ;)

 

Jeszcze takiego Dell`a znalazłam, ale nie wiem czy to biznesowa wersja:

 

https://allegro.pl/oferta/dell-xps-l501x-15-6-i7-8-gb-ram-9312609346

Jak mam dać Ci parę rad:

 

1.Nie szukaj czegoś "na siłę" z 4 rdzeniami. Porównuj wydajność a nie ilość rdzeni - orientacyjnie możesz używać passmarka, cinebencha albo geekbencha. I7 1 gen odpuść, ma dużo gorszą wydajność od nowocześniejszych procesorów 2/4 nawet 3gen.

Pierwsze sensowne 4 rdzenie w lapkach to i7 2gen w górę ale polecałbym się zainteresować przede wszystkim 4gen. Np.Thinkpadem T540p:

https://allegro.pl/kategoria/laptopy-ibm-lenovo-77920?string=T540&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-5-0605&order=p

Ale do wymiany procesor na i7, do znalezienia na alledrogo. Co jest bardzo ważne, te Thinkpady były z i7, więc chłodzenie to wytrzyma.

Możesz też szukać Della Precision Mxxxx z i7, najlepiej 4gen.

Jak popatrzymy na wyniki z passmarka to i7 2gen osiąga ok 3600pkt. i7 4gen 5200pkt co już jest dużo bliższe współczesnym laptopowym procesorom 4/8 (od 6 do 8k pkt). Bo tak naprawdę od 4gen do 8gen włącznie dużo się w architekturze samego procesora nie zmieniło.

Okolice 3600pkt i7 2gen jest swoją drogą osiągalne przez dobre procesory 2/4 i to nawet niskonapięciowe np. dużo młodszy i7-6500U osiąga 3300pkt.

Wniosek się nasuwa sam nie patrz nigdy tylko na liczbę rdzeni i taktowanie, bo to nie tylko to decyduje o wydajności!

Wolałbym mieć tą i7-6500u od i7 2gen MQ, bo się mniej grzeje i mniej zużywa prądu więc czasy na baterii będą lepsze.

 

2.Grafika. Zastanów się czy potrzebna jest Ci dedykowana. Jak grasz to tak ale też niekoniecznie gt720 xD. Ilość pamięci vRAM ma się zupełnie nijak do wydajności grafiki. Tutaj też warto podejść do sprawy technicznie i patrzeć na benchmarki albo nawet lepiej - na ilość fps w poszczególnych grach. Do tego jest to kolejny układ, który w starym już laptopie może się po prostu zepsuć.

Do oglądania filmów integra jest bardzo dobra:

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Masz tam tabelkę ze sprzętowym dekodowaniem poszczególnych kodeków. Przykładowo yt korzysta z VP-9 i w 4K procki starsze laptopowe 2/4 odpadają, bo nie są w stanie dekodować sprzętowo tego kodeka i wszystko idzie na CPU :P To wiem z autopsji. No ale w sumie to kto używa yt w 4K.

Ważne jest to, że im młodszy laptop kupisz tym masz lepszą integrę. Tutaj spore zmiany zaszły od 5gen. Swoją drogą integra w moim lapku (HD520) (poleasingowy Fujitsu E746, mam oprócz tego PC ze stopki) ma podobną wydajność co gt720M o którym myślałaś na samym początku :P A i tak się nie nadaje za specjalnie do gier, które już byśmy uznali za starsze.

730M w wersji 128bit z GDDR5 jest już całkiem niezła jak chcesz w coś pograć starszego, 750m lepiej, ale nie 720M z którą wygrywają nowocześniejsze integry ;)

 

Quadro 1000M z ostatniego to jest jeszcze Fermi!. To już jest serio stara architektura. Do gier szukaj chociaż Keplera 730M 128bit - 750M.

 

3.Ekran

Nie zależy Ci na tym czy jest podpięty do zewnętrznego monitora?

FHD IPS naprawdę sprawia, że codzienne użytkowanie jest dużo przyjemniejsze. Szczególnie właśnie oglądanie filmów czy praca biurowa. Z tym, że w tym okresie IPS łatwiej znaleźć w bardziej mobilnych lapkach 14". Ale może Ci się uda :)

 

PS.Napisz jakie gierki będą na tym odpalane, łatwiej będzie ocenić co tutaj jest potrzebne ;)

Sądząc pod tym z czego jest przesiadka to dobra integra powinna sobie bez problemu poradzić.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...