Skocz do zawartości
doman18

Asus X99 WS/IPMI czasem widzi 24gb ram czasem 32gb

Rekomendowane odpowiedzi

i7 5820k (bez oc)

Asus X99 WS/IPMI (najnowszy bios)

32GB (4x8GB) Crucial Ballistix 3000 (nowy z morele), domyślnie ustawiony przez bios na 2400MHz

 

Po pierwszym uruchomieniu widoczne było tylko 24gb. Pogooglałem i ludzie kazali w pierwszej kolejności poprzekładać ram. Zrobiłem, żonglowałem, czasem dostawałem dziwne wskazania, kości się pojawiały i znikały. W końcu pokazało się 32gb. Cieszyłem się, pograłem w Doomy. W ten weekend odpaliłem Far Cry 5. Komp się wieszał w losowych momentach. W końcu przestał bootować, tylko się włączał na 20s i wyłączał. Wymieniłem baterię (była wyczerpana). System znów bootuje ale znów wykrywa 24gb. Jeszcze raz od nowa włozyłem kości. Nic to nie dało.

 

W czym może być problem? W płycie (używka), w niekompatybilności ram z płytą?

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Socket2011-R3/X99-WS_IPMI/QVL/X99_WS_IPMI_MEMORY_DDR4_non_ECC_UDIMM_QVL_HASWELL_1019.pdf

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w BIOSie ile w ogóle widzi kości i zobacz czy po przekładaniu pamięci, cały czas w BIOSie nie pokazuje kości na tym samym konkretnym slocie. Jak na moje, na 90% to wina uszkodzonego jednego banku pamięci RAM. Rozumiem, ze nie widzi na stockowych ustawieniach RAMu? Bez żadnego profilu XMP albo ręcznej zmiany czestotliwości itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie opieram się o odczyty w biosie. W windowsie sytem też widzi 24gb natomiast co ciekawe HWInfo zawsze widzi wszystkie kości.

 

W tej chwili sprawdziłem 2 ostatnie banki i nie działają. Natomiast przełożyłem kośc na górę i wykrywa wszystkie - 3 na górze 1 na dole. Czyli chyba jednak uszkodzone banki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie opieram się o odczyty w biosie. W windowsie sytem też widzi 24gb natomiast co ciekawe HWInfo zawsze widzi wszystkie kości.

 

W tej chwili sprawdziłem 2 ostatnie banki i nie działają. Natomiast przełożyłem kośc na górę i wykrywa wszystkie - 3 na górze 1 na dole. Czyli chyba jednak uszkodzone banki.

 

Prawidłowa konfiguracja to 2 banki na górze i 2 banki na dole.

1,3,6,8 licząc od slotów sata, załaduj profil pamięci i zrób test pamięci memtestem

 

Mnie za pierwszym razem też się trafiła jedna wadliwa kostka.

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wygląda na to, że w innych slotach wszystkie ramy działają, tak? przetestuj w działających slotach te ramy przez pare dni, zrob OC. Memtest dla pewności i będziesz wszystko wiedział. Zazwyczaj i tak są uszkodzone niestety sloty płyty głównej. Niestety, bo ramy zazwyczaj mają wieczystą gwarancję, więc z nimi nie ma problemu, żeby oddać na gwarancję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa konfiguracja to 2 banki na górze i 2 banki na dole.

1,3,6,8 licząc od slotów sata, załaduj profil pamięci i zrób test pamięci memtestem

 

Mnie za pierwszym razem też się trafiła jedna wadliwa kostka.

Tak, wiem quad channel. Leciałem według schematu w manualu (wkładałem w szare sloty). Zastanawiałem się też czy nie zadziałałoby z samymi czarnymi. Ale skoro przedostatni też się nie odzywał ...

Rozebrałem cooler i ramy i złozyłem jeszcze raz - to samo. 1,2,3,6 wykrywa. 1,3,6,8 a także 1,3,6,7 nie.

 

W necie jeszcze czytałem że podobnie może być gdy jakieś piny procka są wygięte, wtedy też może nie wykrywać pamięci. Ale patrzyłem na piny są proste.

 

 

Cholera mnie bierze bo wcześniej zamówiłem identyczną od innego sprzedawcy, ale miała powyginane piny. Do tej pory nie miałem takich przygód z uzywanym sprzętem. Może jednak trzeba było się szarpnąć na nówki (Asrock Rack X470D4U + Ryzen 2700)

 

 

//EDYCJA

Sprzedawca coś się wykręca że być może sam procek jest uszkodzony. To możliwe? Jak dla mnie to jest procek działa albo nie. A nie że "połowicznie".

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WG. mnie jeśli oczywiście sprzęt jest sprawny to masz źle osadzony procesor lub pogięte piny w gnieździe CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...