Skocz do zawartości
kola01

Czym zaszyfrować systemowy dysk lub całą partycję Windows 10 Home

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pod Windows 7 od lat używam Diskcryptora do zaszyfrowania partycji systemowej. Po włączeniu kompa wymaga podania hasła i od razu szybko uruchamia się.

Teraz przyszła pora na przesiadkę na Windows 10 Home, i tu się robi problem bo Diskcryptor nie jest już rozwijany i na Win 10 nie działa. Swojego czasu testowałem Vera Crypt. Program ogólnie mi bardzo pasuje ale ma jedną dyskwalifikującą go wadę: przy uruchamianiu kompa, po wpisaniu hasła, uruchamianie systemu jest wstrzymywane na ok minutę. Rozumiem, że zapewne tu chodzi o bezpieczeństwo ale z drugiej strony inne programy nie wstrzymują startu systemu. Nie po to się kupuje szybkie kompy, żeby potem zamiast 15 sekund czekać 75 sekund za każdym razem na uruchomienie systemu. Aż tak na bezpieczeństwie danych mi nie zależy. Szyfrowanie stosuję jedynie na wypadek zgubienia lub kradzieży kompa i nic więcej.

 

Czy możecie polecić mi coś sprawdzonego, co nie wydłuża przesadnie startu systemu Windows 10? Szyfrowanie katalogów, kontenerów mnie nie interesuje. Tylko cały dysk lub partycja systemowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierz algorytmy szyfrujące AES i włącz wsparcie sprzętowe dla procesora i dysku u mnie weryfikacja trwa dosłownie 5 sekund.

Też walczę z tym tylko mam inny problem. Do autoryzacji chcę wykorzystać Yubikey żeby mi wpisywał to hasło albo w inny sposób uwierzytelnił bo co uruchomienie wpisywać co najmniej 20 znakowe hasło to nie dla mnie. A ustawiać 3 literowe hasło to już lepiej nie szyfrować.  Już się cieszyłem bo przy teście klucz po dotknięciu wprowadził hasło prawidłowo, teraz jak już mam zaszyfrowany dysk to przy wprowadzaniu pomija niektóre litery i cyfry. Jak to ogarnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma działać szybko to BitBlocker który jest dostarczany razem z windowsem, u mnie na dość wolnym ssd nie było widać różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Matt91111 napisał:

Jeżeli ma działać szybko to BitBlocker który jest dostarczany razem z windowsem

Witam.

Sorki że podpinam się do tematu, ale właśnie dotknął mnie problem z Bitlockerem. Owszem sam Bitlocker u mnie działa prawidłowo, jednak po zaszyfrowaniu jednej partycji dość długo jej nie odwiedzałem i zapomniałem hasła. 

Tutaj moje pytanie i prośba jak odzyskać hasło. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...