Skocz do zawartości
Petru23

Czy warto jeszcze kupić TV FHD zamiast 4k

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się założyć wątek ze względu na... Czas ;)

Waham się cały czas przed wrzuceniem w koszyk TCL 50EP640 i trafiłem na sony Sony KDL-50WF665 za 1600zl. No ale FHD.

I zastanawiam się, czy skoro 4k byłoby tylko sporadycznie puszczane a głównie oglądałoby się max FHD, w tym często 720 to czy nie lepiej celować w właśnie w niższa rozdzielczość TV.

 

Co do tego sony to brak info w sieci, gdzieś trafilem na jakieś pomiary, które wypadały lepiej niż w TV 4k.

 

Czy droższy FHD, potencjalnie wyższej klasy nie będzie lepszym wyborem niż budżetowe 4k?

Mowimy o jakości obrazu.

 

I czy sony nie są do dupy pod względem trwałości?

 

Edit

Widziałem omawiane tv, zostawiam plazmę.

Sony ładnie świeci ;)

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy masz dużo filmów i seriali w 4K, czy oglądasz jakieś VOD w 4K czy raczej ograniczasz się do FullHD. Na Twoim miejscu wziąłbym model wyższy i lepszej jakości zamiast budżetowego 4K.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się założyć wątek ze względu na... Czas ;)

Waham się cały czas przed wrzuceniem w koszyk TCL 50EP640 i trafiłem na sony Sony KDL-50WF665 za 1600zl. No ale FHD.

I zastanawiam się, czy skoro 4k byłoby tylko sporadycznie puszczane a głównie oglądałoby się max FHD, w tym często 720 to czy nie lepiej celować w właśnie w niższa rozdzielczość TV.

 

Co do tego sony to brak info w sieci, gdzieś trafilem na jakieś pomiary, które wypadały lepiej niż w TV 4k.

 

Czy droższy FHD, potencjalnie wyższej klasy nie będzie lepszym wyborem niż budżetowe 4k?

Mowimy o jakości obrazu.

 

I czy sony nie są do dupy pod względem trwałości?

 

Edit

Widziałem omawiane tv, zostawiam plazmę.

Sony ładnie świeci ;)

 

Pomimo zakończonego wątku, dopisze że kazde TV 4k bedzie miec lepszy obraz nawet przy sygnale z telewizji naziemnej z uwagi na to ze upscaluje czyli podbija cyfrowo ten obraz do wyższej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tworząc plamy z pixeli ;)

Nie, dzięki, już widziałem co mailem zobaczyć. A i 100/120hz być musi.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo zakończonego wątku, dopisze że kazde TV 4k bedzie miec lepszy obraz nawet przy sygnale z telewizji naziemnej z uwagi na to ze upscaluje czyli podbija cyfrowo ten obraz do wyższej rozdzielczości.

Kompletna bzdura. Ten Sony fullhd zjada wiekszosc tv 4k w podobnym budzecie jesli chodzi o jakosc obrazu w normalnej telewizji a nawet w materialach bluray full hd. Fakt puszczajac cos 4k np z netflixa obraz bedzie ostrzejszy( z pewnej odleglosci) nawet na budzetowyn 4k ale kolory i czern lepsze bedzie mial sony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 cali to jednak już na tyle dużo, by ta różnica była widoczna. W tym budżecie jednak ciągle zdarzają się telewizory FHD. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletna bzdura. Ten Sony fullhd zjada wiekszosc tv 4k w podobnym budzecie jesli chodzi o jakosc obrazu w normalnej telewizji a nawet w materialach bluray full hd. Fakt puszczajac cos 4k np z netflixa obraz bedzie ostrzejszy( z pewnej odleglosci) nawet na budzetowyn 4k ale kolory i czern lepsze bedzie mial sony

 

Nie masz chłopie pojecia, zapewne widziales gdzies w jakims sklepie TV. trybach sklepowych na sygnale telewizyjnym ktory idzie przez kilkadziesiat jak nie kilkaset metrów przewodu antenowego, ktory dodatkowo jeszcze jest rozdzielany przez kilka spliterów a to generuje straty na jakosci. A zeby telewizor mogl upscalowac, potrzebuje płynnie dostarczanych meta danych zeby procesor obrazu mial z czego obrabiac. Wiec jak nie masz pojecia w tym temacie to sie lepiej nie udzielaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, tak na logikę a i głupi nie jestem, że w moim przypadku lepszy będzie TV z dopieszczonym fhd sprzed dwóch lat niż budżetowe 4k. Głównie ze względu właśnie na sygnał.

Poza tym nie ma się co oszukiwać, do 2k to mamy budżetowe TV a co za tym idzie upośledzone w wielu aspektach. Mój 10 letni tv 50hz lepiej sobie radzi z płynnością obrazu niż aktualne tv o tym samym odświeżaniu. Kwestia właśnie procesora.

Dlatego też nie zmieniam plazmy, bo wolę zasunąć rolety niż się wkurzać, że obraz jaki jasny i kolorowy by nie był, po prostu klatkuje. Człowiek przyzwyczaja się do dobrego, także czekam aż plazma padnie i Wedy kupię sobie jakiś starszy TV wyższej klasy niż budzetową nowość. Chyba, że technologia tv tak się rozwinie, że budżet będzie lepszy od średniaka sprzed tych dwóch lat ;)

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Petru23 na co się decydujesz, bo nie do końca rozumiem Twojego posta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje na razie przy plazmie.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zmieniać plazmę to w ogóle żebyś poczuł różnice to musisz wydać 4k+ zł. Wszystko poniżej to będzie skok do tyłu. Nie wiem skąd w ogóle pomysł brania TCL albo budzetowego Sony który zagra 3x gorzej niż Plazma :v

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zmieniać plazmę to w ogóle żebyś poczuł różnice to musisz wydać 4k+ zł. Wszystko poniżej to będzie skok do tyłu. Nie wiem skąd w ogóle pomysł brania TCL albo budzetowego Sony który zagra 3x gorzej niż Plazma :v

 

Żaden LCD nie odzwierciedli takiego kontrastu obrazu jakim charakteryzowała się plazma, jedyną technologią która będzie krokiem w przód a nie wstecz to Oled. Póki plazma działa lepiej nie pchać się w LCD, no chyba ze nacisk jest na funkcje smart to wtedy sie zgodzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dokupić przystawkę smart ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden LCD nie odzwierciedli takiego kontrastu obrazu jakim charakteryzowała się plazma, jedyną technologią która będzie krokiem w przód a nie wstecz to Oled. Póki plazma działa lepiej nie pchać się w LCD, no chyba ze nacisk jest na funkcje smart to wtedy sie zgodzę.

Kontrast w plazmie był mizerny, raczej Ci chodziło o czerń. Ale obie statystyki zostały już dawno pobite w LCD - Sony XE93, albo ZD9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy o jakiej plazmie mówimy, kontrast akurat w plazmach był zazwyczaj top. Takie TV Jak Ostatnie linie Pioniera KURO czy seria Panasonica "60" do dziś robią wrażenie obrazem.

 

Co do tematu, jeśli chcesz na siłę brać FHD to tylko TV Sony, ale pamiętaj że dobre TV FHD przestano produkować już dobre klika lat temu, 2015 rok to był ostatni gwizdek na dobrego FHD.

 

ST60:

c1cd3ea63937d00570b64ea18ced1706.png

 

 

XE93:

51262ea0d14d55607aff4ca4db9fe4d7.png

 

 

Z9D:

4a74840330821685265d380a4208ccb5.png

 

 

Z9D który jest topowym LCD Sony ledwo dogania poczciwego ST60 a jest od niego znacznie znacznie droższy. 

Gdyby tutaj dać wyniki testów ZT60 czyli topowej Plazmy Panasonica która była produkowana tylko OLED mógłby z nią stanąć do walki.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam P42x20 Panasonica, to nie był topowy model.

Ale świecił miażdżąco wobec ówczesnych LCD w swej cenie :)

 

 

Wg pomiarów

Black level 0,06 cd/m2

Brightness 126 cd/m2

Contrast ratio 2100:1

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wujek ma do dzisiaj plazmę Panasonic Viera, kupioną jeszcze przed 2010, kiedy płaskie TV kosztowały kupę forsy. Działa i nie chce się zepsuć, dźwięk ma lepszy niż dzisiejsze ultrapłaskie TV. Kumpel ma LCD Sony, z podobnego okresu i jakość obrazu jak i dźwięku świetna.

 

Fakt puszczajac cos 4k np z netflixa obraz bedzie ostrzejszy( z pewnej odleglosci) nawet na budzetowyn 4k ale kolory i czern lepsze bedzie mial sony

 

Przecież Netflixowe 4K ma czasami gorszy bitrate niż 1080p z BluRay. Jak kiedyś widziałem w jakiej jakości jest tam 1080p to sam się zdziwiłem że wygląda bardziej na 720p albo gorzej. Tutaj pokazane na przykładzie Wiedźmina:

 

0hnRJ1m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem która ,kilkuletnia nadpalona plazma bedzie miala obraz lepszy niz obecne telewizory.Też to powtarzałem dopóki nie kupiłem telewizora 4k. Posiadam 7letnia plazme Samsunga PS43E450 która do tej pory swieci całkiem ok gdy mamy zaciemnione pomieszczenie i nie dawno kupiłem Sony 55" 4k z g serii...tego nie da sie porównać.Mimo tego że moja plazma ma 600hz

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że jak kupisz wypasiony model to będziesz miał super obraz, ale mi chodziło bardziej o porównanie nowy, budżetowy LCD vs topowa plazma sprzed lat.

Moja babcia ma jakiś najtańszy LCD Manty i sorry, ale lepszy obraz to miałem na 32' kineskopie Philipsa. Co z tego że ostrość OK, skoro kolory to masakra a czarny przypomina szary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w innym markecie. Dziesiat tv, na każdym materiał demo.

No jaj sobie nie róbmy, każdy z tych tańszych 4k ma obraz bardzo przeciętny.

Do starej plazmy im baaaardzo daleko. Jedyne co, to jaśniej świeca ale przy okazji kolory jakby na siłę ustawione i wieczny lag przy ruchomych płaszczyznach (wyjeżdżające reklamy, produkty itp).

A krawędzie np lodówek czy innych gratów wyświetlone na tv poszarpane,jakby ktoś AA wyłączył i tektury dał na min.

Materiał 4k znośny, ale wszystko poniżej to jakaś parodia.

Dopiero 100hz w oledzie godnie zastąpi plazmę. Tak to zmieniany starszego wypasa pokroju e60 na nową dacie, w porywach fiata tipo.

 

Albo część tu na forum jest ślepa albo po prostu nie ma pojęcia co oznacza dobry obraz w tv.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od tego jaki przedzial cenowy uwazasz za budzetowy. Jezeli porownujesz swoj telewizor do jakies manty to i owszem, ale wydajac juz 2tys mozna miec przyzwoity sprzet.Moj sony kd-55xg7003 (w pl jest to kd-55xg7005) kosztuje w media markt 2200 wiec nie zaden majatek, a w porownaniu do plazmy jest kosmos w kazdym aspekcie, ale co kto lubi.

 

Odpal sobie ten fragment filmu siebie na plazmie a potem na czyms w markecie, a najlepiej jakbys mial okazje porownac dwa telewizory bezposrednio.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraca temat tego sony. Skupmy się na nim. 

I wiem, jestem tak niezdecydowaniy jak mało kiedy. Pobawiłem się ustawieniami plazmy i jest troche lepiej, ale porównałem go do tego co pamiętam z tv i... 

Przejrzalem jednak rynek i do 2k coś by się znalazło, ale bliżej 1500zk same niedoróbki tcla, Sharpa itp. Czyli nie ma sensu zmieniac. Ale ten sony 50wf665 cały czas mnie nęci. Wyszczególniłem sobie kilka zalet, które tak mi mieszają w podjęciu decyzji. Czy zmieniać na sony czy wcale. Bo innej opcji nie ma. No i zalety w stosunku do alternatyw w cenie ok 1500zl.

HDR przy FHD. Tego nie ma nikt chyba nawet w wyższym budżecie 

Matryca VA - za dnia to samo co IPS, w nocy przewaga. Co do kątów widzenia, to u mnie nie przekraczają tych 20st a i osiągam je stojąc przy aneksie np. 

Podświetlanie direct Led - konkurencja do 2k ma przeważnie krawędziowe a co za tym idzie jaśniejsze powierzchnie przy brzegach, rogach. 

Serwis - sony a nie jakiś chińczyk bez faktycznego serwisu, o czym głośno ostatnio. 

Materiał 4k popularny nie będzie szybko u dostawcow tv typu UPC. Prędzej upowszechni się FHD 1080. Zgodnie z info z UPC nadają oni 720 i niekiedy 1080, z czego często to port z HD. TV oglądam albo z 2m albo z 4, także i tak raczej nie odróżnię 4k od FHD jeśli już coś puszcze w prawdziwym 4k

Co o tym sądzicie? Nie chce wydawać więcej niż te 1500zl, bo 1k dałbym $ a resztę na raty. A i już niedługo do wyboru będzie albo badziewne 4k albo nic w niskim budżecie. Sony się wyprzeda... 

Pomóżcie proszę w rozterce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2020 o 19:50, Petru23 napisał:

 

Co o tym sądzicie? Nie chce wydawać więcej niż te 1500zl, bo 1k dałbym $ a resztę na raty. A i już niedługo do wyboru będzie albo badziewne 4k albo nic w niskim budżecie. Sony się wyprzeda... 

Pomóżcie proszę w rozterce

W takim budżecie i tak nie masz sensownego wyboru, więc czegoś lepszego od tego Sony raczej nie znajdziesz, chyba że używanego FullHD.
Ten HDR w Sony to taki udawany będzie, ponieważ praktycznie nie ma szerokiej palety barw, a jasność to 334 cd/m2. Matryca to jakiś tani VA i rozdzielczość ruchu ma na poziomie 150 linii, tyle co w tych tanich 4K, ale tam jest upłynniacz ruchu. W SDR powinno być dobrze, ale twoja plazma będzie tam niewiele gorsza, a czasem lepsza.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas studiuję informacje dostępne w sieci i... Na pewno nie będzie to progres dla mnie. Także się wstrzymuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...