Skocz do zawartości
AUTO6

Chłodzenie powietrzne pod OC 10700K

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie nie mogę znaleźć testów z podkręcania i7 10700K na topowych chłodzeniach powietrznych. Planuje tu ktoś zakup tego proca i kręcenie go na powietrzu (widziałem, że kilka osób na forum już ma 10700K, ale chyba wszyscy siedzą na wodzie więc nie ma kogo spytać)?

 

Wydaje mi się, że NH-D15 czy Dark Rock 4 Pro w dobrze wentylowanej budzie (myślałem o Meshify S2 z dołożonymi dodatkowymi wentylatorami) powinny spokojnie ogarnąć podkręcanie (choć nie jakieś ekstremalne) nowej i7 skoro z i9 9900K dawały sobie radę.

Mocno myślę nad 10700K (choć czekam jeszcze i tak na GPU Ampere), ale na pewno nie będę się pchał w chłodzenie wodne i dlatego jestem ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akurat jeśli chodzi o budę postawiłbym na Phanteksa P600S. Chłodzenie Noctua NH-15 jest na pewno wydajniejsza niż BQ także kolejny wybór z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 i DRP4 to ten sam poziom wydajności, różnice są marginalne (1-2 stopnie max). Podobnie Assassin III - też topowe chłodzenie, niby wydajniejsze od NH-D15, ale minimalnie. Każde z tych chłodzeń poradzi sobie z 10700K po umiarkowanym OC. Jak chcesz katować procka w kompletny opór, to tylko woda.

 

C odo obudowy, to Meshify S2 jest jak najbardziej ok. Bardzo dobrze wykonana i wentylowana obudowa, zwłaszcza po dorzuceniu dodatkowych wentylatorów. Wspomniane P600S tez jest ok, jak otworzysz front. Osobiście wolałbym brać Fractala, bo jest lepiej wykonany.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad NH-D15 (najlepsze chłodzenie powietrzne moim zdaniem), ale chyba jednak padnie na Dark Rock 4 Pro z powodu lepszej kompatybilności z wysokimi modułami RAM - Noctua co prawda pozwala podnieść wentylator aby zmieścił się pod nim RAM, ale wygląda to średnio i nie wiem czy nie wpływa negatywnie na wydajność chłodzenia (w dodatku trzeba uważać czy taki podniesiony wentylator zmieści się w budzie)

 

f92286a8-7140-49f3-97fb-bfb036662cb5.png

 

be quiet! zastosował nad RAMem mniejszy wentylator zatem ten problem odpada, a chłodzenie jest tylko minimalnie mniej wydajne niż Noctua.

 

Co do budy Meshify S2 to myślałem by dokupić 2 wentylatory Dynamic X2 GP-14 (takie same jak te dołączone) i mieć w sumie 3x140mm zaciągającyh na przodzie 1x140mm wyciągający z tyłu i 1x140mm wyciągający na górze z tyłu. A może jednak na górze dać 2x140mm aby były 3 zaciągające i 3 wyciągające? Wydaje mi się, że jednak lepiej mieć tylko 2 wyciągające aby w środku stworzyło się lekkie nadciśnienie co powinno zapobiegać wdzieraniu się kurzu do środka - niby S2 ma wszędzie filtry przeciwkurzowe, ale kurz zawsze znajdzie dostęp. Sam już nie wiem która opcja lepsza.

Mógłbym jeszcze wymienić te fabryczne na coś lepszego, ale to już chyba przerost formy nad treścią i niewiele więcej da się już z chłodzenia powietrznego wycisnąć.

Chciałbym tylko by 10700K można na tym było podkręcić w okolice 5,1ghz na wszystkich rdzeniach (5,0ghz też zaakceptuję jeśli trafi się gorsza sztuka) i by temperatury w grach były znośne (katować proca najbardziej wymagającymi benchmarkami nie zamierzam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kompatybilność z RAMem to DRP4 wypada pod tym względem lepiej. Z ciekawych chłodzeń masz jeszcze Scythe Fuma 2 - bardzo wydajne i mega ciche chłodzenie. Nie powinno wadzić o RAM, bo z przodu ma cieńszy wentylator.

 

Co do wentylatorów, to zakup tych GP-14 sobie odpuść, w tej cenie nie warto. Weź sobie Arctic P14 PWM PST - bezkonkurencyjne wentylatory pod względem wydajności i i kultury pracy do ceny. Biją na głowę konstrukcje kosztujące sporo więcej. Ewentualnie jak chcesz coś wyraźnie lepszego to doplata do Silent Wings 3, Nosieblocker B14-PS czy Noctua NF-A14 PWM Chromax.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, tak po prostu, Noctua NH-15S. Wydajność świetna i nie będzie kłopotów z ramem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mugen albo Ninja też się dobrze sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze na Noctua NH-U12A. Nowość w ofercie Noctua, z dwa stopnie więcej niż na NH-15S ale za to pełna kompatybilność z RAMem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze na Noctua NH-U12A. Nowość w ofercie Noctua, z dwa stopnie więcej niż na NH-15S ale za to pełna kompatybilność z RAMem.

NH-15S też ma bardzo dużą kompatybilność z ramem i będzie sporo cichsza (ma tylko jeden wentyl).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Tak jak wspominałem planuję budowę PCta dopiero po wyjściu Ampere więc jeszcze trochę czasu mam, ale już powoli sobie wszystko planuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...