Skocz do zawartości
Games4Life

Problem z nowym komputerem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie,

 

przychodzę z prośbą o pomoc, bo nie wiem co robić.

 

Miesiąc temu zamówiłam nowe podzespoły komputerowe ze znanego sklepu internetowego z „X” w nazwie.

Komputer został złożony przez mojego kolegę (składał mi też poprzedni komputer). Wszystko pięknie, estetycznie. Komputer działał bez zarzutu do wczoraj.

 

PC służy mi tylko do gier, mam monitor 4K MSI, podpięty przez hdmi do kompa.

 

Do wczoraj w grach zachowywał sie wzorowo. Ustawienia zawsze ultra lub wysokie, stabilne fpsy, żadnych artefaktów i innych problemów.

Temperatury mam niskie, nic sie nie przegrzewa, w obudowie też jest chłodno.

 

Temperatury CPU na pulpicie srednio 32 stopnie/ w grach na ultra/high max 63

Temperatury GPU na pulpicie srednio 34 stopnie/ w grach na ultra/high max 70-75

 

Wszystko mierzone hwmonitor/ amd master ryzen i afterburner.

 

Od wczoraj pojawił sie mega problem. Przy pierwszym włączeniu nic na to nie wskazywało. Pojawił sie pulpit, odpaliłam Resident Evil Remake 2 i po kilku minutach komputer zaczął pracować jak suszarka. Buczenie z obudowy jakby miał zaraz samolot wystartować, czarny ekran monitora i napis „no signal”. Jedyne co pomogło to reset klawiszem z obudowy.

Po resecie komp sie ponownie uruchomił i załadował sie ekran pulpitu. Po czym po 2/3 minutach spoczynku na pulpicie zas to samo. Czarny ekran, szum z obudowy, wiatraki karty na maxa pracują wtedy i tylko reset pomógł.

 

Sytuacja ta powtórzyła sie kilka razy, więc podjęłam następujące kroki:

 

1. Usuniecie sterowników przez DDU i wgranie ich na nowo z instalki ze strony nvidia

2. Komp sie załadował na pulpit, po czym zaś ten sam problem. Reset, ładowanie do pulpitu, czarny ekran i buczenie i zaś reset.

 

Temperatury nadal byly monitorowane i nadal takie same wartości jak powyżej.

 

Zmieniłam nawet nieco krzywą wentylatorów w Afterburner, żeby szybciej chłodziło GPU- wszystko na nic. Cały czas ten sam problem z czarnym ekranem i buczeniem z obudowy.

 

Próbowałam postawić na nowo Windows bo być może coś jest nie tak ze sterownikami innymi niż GPU lub tymi od GPU. Nie da sie tego niestety zrobić gdyż od wczoraj wieczorem komputer jest tak niestabilny, że ten problem pojawia się średnio co 1-2 minuty!!!!! Tylko reset pomaga, pojawia sie pulpit i zaś czarny ekran.

 

Udało mi się na chwile odpalić Valley Benchmark: fpsy byly powyzej 100 caly czas, temperatura GPU w okolicy 54 stopnie, VRAM około 6,5-7GB zużycie.

Przez 2 minuty Valley robił test a po tym czasie zaś czarny ekran i buczenie.

 

OCCT też nie ukończył testu bo problem pojawił się po około 3 minutach.

 

W BIOS nic nie było zmieniane od czasu złożenia PC, OC nie robiłam bo nie znam się na tym. Wszystko w komputerze jest tak, jak było dotychczas.

 

Nie moge nawet zrobić update biosu bo przy tak niestabilnym komputerze, podejrzewam że problem pojawi się w trakcie aktualizacji.

 

Dziś jest już apogeum tego problemu, bo PC w zasadzie pracuje minute, moze czasem dwie i trzeba resetować bo wywala czarny ekran. No dramat.

 

Zdjełam dziś nawet bok obudowy żeby chłodzenie jeszcze zwiększyć- bez zmian. Cały czas to samo.

 

Bardzo prosze Was o pomoc, jakiś punkt zaczepienia- co tu można zrobić lub co podejrzewać? GPU? Zasilacz? MOBO?

 

Nie mam niestety nikogo, kto mógłby sprawdzić grafike lub zasilacz u siebie

 

Liczę na pomoc tutaj. Pozdrawiam

 

Parametry mojego PC:

 

CPU: AMD RYZEN 5 3600

COOLER SilentiumPC Fortis 3 RGB 140mm

MoBo: MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

RAM: CORSAIR VENGEANCE RGB PRO, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

GPU: MSI GEFORCE RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO 8GB GDDR6

SDD: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SPECTRIX S40G RGB

PSU: SilentiumPC SUPREMO FM2 650W 80 Plus Gold

Case: GENESIS IRID 400

Monitor: MSI Optix MAG321CURV Curved

System: Windows 10 pro 64 bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podejrzewał grafikę, ale może też być coś z zasilaczem albo płytą (bios najnowszy?). Na początek wyjąłbym GPU i włożył z powrotem, może coś jest źle osadzone, posprawdzał, czy wszystkie kabelki są dobrze podociskane, szczególnie od zasilania GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy sugerują przegrzewanie, ale jeśli się wyłącza na pulpicie to raczej nie to. Skombinuj zasilacz na podmianę i testuj, tak na początek. Ewidentnie coś niedomaga, a bez podmianek niestety ciężko usterkę zdiagnozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS nie jest najnowszy niestety. Nie zrobiłam aktualizacji zaraz po złożeniu PC, a teraz gdy komputer jest tak skrajnie niestabilny- jest to ryzykowne, bo najprawdopodobniej wyskoczy czarny ekran podczas aktualizowania a wtedy tylko reset pomaga.

 

Dziwne jest tylko to, że przez cały miesiąc, jak mam ten komputer nic sie nie działo, a w żadnych ustawieniach sama nic nie zmieniałam. W biosie tym bardziej.

 

Też obstawiałam zasilacz niemal od początku bo GPU i wszystko inne w komputerze caly czas pracuje jak pojawi się czarny ekran. Jedynie co, to wentylatory grafiki wtedy pracują jak suszarka.

 

A może te 650W być niewystarczające? Chociaż przez miesiąc nic na to nie wskazywało. Bo oprócz podzespołów są też 4 wentylatory RGB od obudowy a to też pewnie obciąża zasilacz w jakimś stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie temperatury, nagła aktywność fan-ów i wyłączanie świadczy o przegrzewaniu się. Sprawdź w BIOSie odczyty temperatur CPU - wprawdzie chodzi sobie na luzie na niskich taktach, niemniej zaobserwuj czy nic nie rośnie. Czy aby na pewno pasta termoprzewodząca na CPU jest zaaplikowana prawidłowo?

 

Spróbuj odpalić jakiś LiveCD lub zbootuj inny OS z pendrive'a i zaobserwuj, czy problem się pojawia (ew. skorzystaj z narzędzi diagnostycznych). Może być również kwestia najnowszych update'ów do Win10 - mi np. nie działa drukarka Brothera i z lapka żony muszę drukować, kto tam wie M$ co namieszali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd dokładnie dochodzi to buczenie?

 

Podejrzewam, że to wentylatory GPU chodzą wtedy na maxa- jak suszarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że to wentylatory GPU chodzą wtedy na maxa- jak suszarka.

Do 60 stopni wogóle nie powinny ruszyć. Jeżeli tak się dzieje na pulpicie czy w przeglądarce to ja bym zaczął od ponownego podłączenia komponentów a jeżeli to nie rozwiąże problemu to trzeba spróbować rozwiązań zaproponowanych przez kolegów powyżej.

 

Może być również kwestia najnowszych update'ów do Win10 - mi np. nie działa drukarka Brothera i z lapka żony muszę drukować, kto tam wie M$ co namieszali.

Tu masz rozwiązanie swojego problemu z drukowaniem:

https://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-i-koniec-problemow-z-drukowaniem.-Zobacz-jak-pobrac-opcjonalna-aktualizacje,News,108400.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory GPU na pulpicie w ogólnie się nie ruszają, jednak tak jak wspominałam w pierwszym moim poście- zmieniłam nieco krzywą wentylatorów w Afterburner i ustawione jest aby ruszały już powyżej 40 stopni. Maxa mam ustawionego w krzywej przy temperaturze powyżej 75 stopni.

 

Zrobiłam tak, bo też myślałam początkowo że coś sie może przegrzewać mimo niskich wskazań temperatur, jednak i tak nic to nie pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pojawił sie kolejny problem, bo po włączeniu komputer od razu wchodzi do BIOS a nie na pulpit, mimo że w ogóle nie wciskam „delete” gdy sie uruchamia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, płyta i ewentualnie RAM do sprawdzenia. Postaraj się załatwić wymienione podzespoły, kolejno wkładać do swojej maszyny i obserwować. Pamięć można też potestować na innej maszynie.

 

Możesz też oddać do sklepu skoro sprzęt masz na gwarancji.

 

To raczej nie wygląda na problem sterownikowy, ani temperaturowy. Czy buczenie dochodzi tak mniej więcej z tyłu komputera.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP masz wczytane ?

Jakie jest ustawione napięcie na RAM ?

 

Parametr znajdziesz w zakladce OC

 

 

mxtapu2i2ro31.jpg

 

 

Daj na początek 0.01v a potem 0.02v napięcia na RAM . Komp zachowuje się trochę jakby nie miał dostarczanej odpowiedniej mocy i robi reset jak nie dostaje odpowiedniego zasilania.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popołudniu komputer o dziwo przez około godzine zaczął współpracować i udało mi się w tym czasie postawić na nowo Windows 10 z całkowitym czyszczeniem dysku z poprzednich ustawień itp.

 

Poza tym zdążyłam też zrobić update BIOS do wersji 7C37v18. Powyżej była jedna nowsza z 15 maja tego roku ale wersja beta- więc tej nie instalowałam.

 

W ogóle dziwi mnie że BIOS pokazuje u mnie ustawienia DDR 2133 mhz, podczas gdy moje kości RAM mają 3200 mhz.

 

Czy opcja A-XMP powinna być w biosie włączona? Bo mam wyłączoną domyślnie.

 

Niedawno uruchomiłam ponownie MSI KOMBUSTOR żeby zrobić benchmark GPU ale zaś po około minucie pojawił sie czarny ekran i buczenie.

 

Odpaliłam też Dark Souls 3, gra uruchomiła sie prawidłowo, od razu w opcjach była rozdzielczość 4K. Po około 2 minutach gry ponownie pojawił sie ten problem.

 

W najbliższych dniach postaram się posprawdzać wymienione przez Was podezspoły i zmienić te ustawienia napięć itp.

 

Cały czas mnie zastanawia czy to karta graficzna jest wadliwa, czy problem leży po innej stronie

 

To buczenie dochodzi z całej obudowy, trudno dokładnie ustalić czy z tyłu, ale gdybym miała obstawiać to raczej właśnie z tylnej części

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popołudniu komputer o dziwo przez około godzine zaczął współpracować i udało mi się w tym czasie postawić na nowo Windows 10 z całkowitym czyszczeniem dysku z poprzednich ustawień itp.

 

Poza tym zdążyłam też zrobić update BIOS do wersji 7C37v18. Powyżej była jedna nowsza z 15 maja tego roku ale wersja beta- więc tej nie instalowałam.

 

W ogóle dziwi mnie że BIOS pokazuje u mnie ustawienia DDR 2133 mhz, podczas gdy moje kości RAM mają 3200 mhz.

 

Czy opcja A-XMP powinna być w biosie włączona? Bo mam wyłączoną domyślnie.

 

Niedawno uruchomiłam ponownie MSI KOMBUSTOR żeby zrobić benchmark GPU ale zaś po około minucie pojawił sie czarny ekran i buczenie.

 

Odpaliłam też Dark Souls 3, gra uruchomiła sie prawidłowo, od razu w opcjach była rozdzielczość 4K. Po około 2 minutach gry ponownie pojawił sie ten problem.

 

W najbliższych dniach postaram się posprawdzać wymienione przez Was podezspoły i zmienić te ustawienia napięć itp.

 

Cały czas mnie zastanawia czy to karta graficzna jest wadliwa, czy problem leży po innej stronie

 

To buczenie dochodzi z całej obudowy, trudno dokładnie ustalić czy z tyłu, ale gdybym miała obstawiać to raczej właśnie z tylnej części

 

Tak, Ustawienie A-XMP powinno byc włączone, to ZNACZNIE zwieksza wydajność pamięci RAM. Wowczas profil XMP powinnien zostac zaczytany i ustawic sie na 3200 MHZ.

 

Sprawdź w obudowie czy karta graficzna ma podpięte dodatkowe wszystkie zasilania.

 

Co do testów sprawdź najpierw czy CPU i RAM w pulpicie przejda testy bez ruszania GPU np test Cinebench R20

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz gdzieś znajomka z pc to spróbuj podmienić i potestować grafę i ram

zasilacz w miarę ok

prywatnie obstawiał bym grafę

rtx'y 20.. super jakoś ostatno się sypią

u @foresta na kanale jest sporo o tych grafach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Ustawienie A-XMP powinno byc włączone, to ZNACZNIE zwieksza wydajność pamięci RAM. Wowczas profil XMP powinnien zostac zaczytany i ustawic sie na 3200 MHZ.

 

Sprawdź w obudowie czy karta graficzna ma podpięte dodatkowe wszystkie zasilania.

 

Co do testów sprawdź najpierw czy CPU i RAM w pulpicie przejda testy bez ruszania GPU np test Cinebench R20

 

Zrobiłam tak, jak napisałeś- po włączeniu A-XMP od razu przestawiło się na 3200mhz. Mam wokół tego A-XMP dwie cyfry: 1 i 2. w zależności na którą kliknę- wczytuje się profil ram 1 lub 2. to są jak rozumiem odrębne profile do kości ram?

Nie bardzo wiem, gdzie mogę zmienić te napięcia w bios o których pisałeś powyżej w temacie ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym XMP zrób jak jest napisane powyżej.

 

Zasilacz w miare ok, ale się zastanawiam czy jednak nie ciutke przysłaby. Przy tej karcie widziałem, że było napisane: rekomendowana moc zasilacza: 650 W. Tutaj taki jest, ale są jeszcze inne podzespoły.

 

Być może nie mam tu racji. Niech ktoś ewentualnie napisze co myśli.

 

Ja obstawiam, że coś sie dzieje z zasilaczem, płytą lub RAM-em, ale bez sprawdzenia tego to możemy sobie tak teoretyzować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam tak, jak napisałeś- po włączeniu A-XMP od razu przestawiło się na 3200mhz. Mam wokół tego A-XMP dwie cyfry: 1 i 2. w zależności na którą kliknę- wczytuje się profil ram 1 lub 2. to są jak rozumiem odrębne profile do kości ram?

Nie bardzo wiem, gdzie mogę zmienić te napięcia w bios o których pisałeś powyżej w temacie ramu

 

Tak, Ram ma rożne profile. Wczytaj ten z 3200.

Zmianę napiec zostaw na koniec.

 

Wejdź do Windowsa , ściągnij program testowy Cinebench R20 i puść test na multicore, najlepiej kilka razy pod rzad i zobacz czy ci sie zawiesi komp.

Ten test obciąża CPU i RAM nie dotyka natomiast GPU.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zasilacz w miare ok, ale się zastanawiam czy jednak nie ciutke przysłaby. Przy tej karcie widziałem, że było napisane: rekomendowana moc zasilacza: 650 W. Tutaj taki jest, ale są jeszcze inne podzespoły.

 

 

Przysłaby zasilacz? Tu by 500W starczyło. jak coś mu dolega to jakaś usterka, a nie że za mało mocy.

Producenci kart podają rekomendowaną moc zasilacza ze sporym zapasem, no i jest to moc na cały komputer, a nie tylko dla karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przysłaby zasilacz? Tu by 500W starczyło. jak coś mu dolega to jakaś usterka, a nie że za mało mocy.

Producenci kart podają rekomendowaną moc zasilacza ze sporym zapasem, no i jest to moc na cały komputer, a nie tylko dla karty.

Ten zasilacz ma zloty certyfikat, jest to markowy produkt, ma przetwornice DC-DC i komplet zabezpieczeń, 650 W całkowicie wystarcza.

 

Caly komp ciągnie może ze 350 W pod obciążeniem. To idealnie, bo w okolicach 50% obciążenia jest najlepsza sprawność.

 

Niewykluczone ze zasilacz ma usterkę i załącza sie któreś z zabezpieczeń

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przyznaje Wam racje. Mówiłem, że moge się mylić. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinebench 20 zrobie test jutro, bo na ten moment komputer jest ponownie bardzo niestabilny i co minute wskakuje czarny ekran. Kilka razy nawet w BIOSIE.

 

Moje kości RAM mają napiecie wedlug producenta 1.35V. Natomiast w Biosie, w tych informacjach na górze jest napisane: DDR VOLTAGE: 1.36V.

 

Weszłam w biosie w ddr voltage aby zmienić to na 1.35, zapisałam, komputer się uruchomił, ponownie weszłam do biosu i w polu zmiany napięcia jest 1.36 domyślne i to 1.35 moje ustawione. W informacjach u góry nadal mam DDR VOLTAGE: 1.36 i zauważyłam ze ta wartość sie zmienia na bieżąco, na ogół do 1.364. Nie mam pojęcia o co tu chodzi z tym napięciem. Może to jest przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinebench 20 zrobie test jutro, bo na ten moment komputer jest ponownie bardzo niestabilny i co minute wskakuje czarny ekran. Kilka razy nawet w BIOSIE.

 

Moje kości RAM mają napiecie wedlug producenta 1.35V. Natomiast w Biosie, w tych informacjach na górze jest napisane: DDR VOLTAGE: 1.36V.

 

Weszłam w biosie w ddr voltage aby zmienić to na 1.35, zapisałam, komputer się uruchomił, ponownie weszłam do biosu i w polu zmiany napięcia jest 1.36 domyślne i to 1.35 moje ustawione. W informacjach u góry nadal mam DDR VOLTAGE: 1.36 i zauważyłam ze ta wartość sie zmienia na bieżąco, na ogół do 1.364. Nie mam pojęcia o co tu chodzi z tym napięciem. Może to jest przyczyna?

 

Pomiędzy ustawieniem w BIOS, a tym ile da od siebie (najczęściej trochę zawyża) dodatkowo płyta zawsze istnieje rozbieżność, to normalne.

 

Napięcie 1.35V(płyta dodaje parę milivoltów od siebie) jest całkowicie normalne przy XMP 3200. Możesz dać testowo 1.38V lub 1,40V i zobaczyć czy sie komp dalej wiesza.

 

Sprawdz jak pisalem i inni przewody zasilajace do karty graficznej. Najlepiej je odepnij i załącz jeszcze raz. Sprawdz od strony zasilacza (jak masz modularny) czy nie odpial sie przewod od wtyczki.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy osoba która składała ci komputer podpieła dodatkowe zasilanie do karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko było prawidłowo podpięte.

 

Sprawdzę te napięcia w biosie bo zaczynam mieć wrażenie że tu raczej zaczął jakiś problem występować z zasilaczem lub właśnie koścmi ram i ustawieniami w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...