Skocz do zawartości
Ptosio

Dlaczego zawiasy 360° wciąż nie są standardem?

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy wiele lat temu wchodziły pierwsze urządzenia 2-in-1 byłem pewien, że tak będzie wyglądać przyszłość...i wygląda, ale czemu wciąż to tylko nisza?

 

W większości nie-budżetowych laptopów montowane są już montowane ekrany dotykowe, ale ich użyteczność jest mocno ograniczana przez zawiasy, które odchylają się tylko do ~130 stopni...czemu nie 360?

 

Technologia wydaje się już dawno opanowana i nieszczególnie droga (skoro trafia nawet do tanich chromebooków).

 

Dla użytkownika niechcącego korzystać w trybu tabletu taki laptop wygląda i zachowuje się jak najzwyklejszy komputer.

 

Z kolei dla tych, którzy chcieliby czasem swój sprzęt rozłożyć, jest to spora niedogodność. Ja np. już nie wyobrażam sobie, żebym nie mógł swojego przyszłego laptopa rozłożyć w razie potrzeby.

 

Ba, IMO nawet laptopy bez ekranów dotykowych zyskałyby mocno na możliwości pełnego obrotu: choćby do wykorzystania jako drugi monitor w systemie wieloekranowym, czy nawet jako zwyczajny zamiennik desktopa z myszką i klawiaturą, nie wspominając o najprostszych zastosowaniach jak oglądanie filmów...

Skąd ta awersja do uczynienia pełnego obrotu standardem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: geometria mi się pokwasiła we łbie, pozostaje poniższe:

Oraz twierdzenie że większość niebudżetowych laptopów ma ekrany dotykowe... Chyba mylne. Albo to mój wstręt do ekranów z połyskiem (a w przypadku dotyku: ekranów z tłustymi odciskami palców).

Edytowane przez Gobli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba, IMO nawet laptopy bez ekranów dotykowych zyskałyby mocno na możliwości pełnego obrotu: choćby do wykorzystania jako drugi monitor w systemie wieloekranowym, czy nawet jako zwyczajny zamiennik desktopa z myszką i klawiaturą, nie wspominając o najprostszych zastosowaniach jak oglądanie filmów...

Skąd ta awersja do uczynienia pełnego obrotu standardem?

Na co to komu ? Na sytuację spoglądasz ze swojej perspektywy, z mojej perspektywy dla mnie najlepszą rzeczą w laptopach jest stosowanie złącz do stacji dokujących a tak naprawdę takie rozwiązanie występuje tylko w profesjonalnych oraz biznesowych seriach. W ogóle zastanawia mnie po co Ci opcja takich zawiasów w przypadku gdyby laptop miał być zamiennikiem PC ? W jakiej pozycji ten laptop miałby się znajdować ? Stosowanie jako drugi monitor ? To już wymaga przebudowania zasady działania laptopa (da się tak robić ale po prostu wpisz sobie w google "laptop jako monitor" to zrozumiesz problem).

 

Jeżeli miałbym potrzebę częstego korzystania z takiej funkcji to wolałbym przede wszystkim kupić tablet a do niego podłączyć sobie mychę/klawiaturę w zależności od potrzeby. Już pomijam, że w czasach gdy smartfony są bardzo powszechne to niektórzy ludzie rezygnują w ogóle z laptopa i PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na co to komu ? Na sytuację spoglądasz ze swojej perspektywy, z mojej perspektywy dla mnie najlepszą rzeczą w laptopach jest stosowanie złącz do stacji dokujących a tak naprawdę takie rozwiązanie występuje tylko w profesjonalnych oraz biznesowych seriach. W ogóle zastanawia mnie po co Ci opcja takich zawiasów w przypadku gdyby laptop miał być zamiennikiem PC ? W jakiej pozycji ten laptop miałby się znajdować ? Stosowanie jako drugi monitor ? To już wymaga przebudowania zasady działania laptopa (da się tak robić ale po prostu wpisz sobie w google "laptop jako monitor" to zrozumiesz problem).

 

Jeżeli miałbym potrzebę częstego korzystania z takiej funkcji to wolałbym przede wszystkim kupić tablet a do niego podłączyć sobie mychę/klawiaturę w zależności od potrzeby. Już pomijam, że w czasach gdy smartfony są bardzo powszechne to niektórzy ludzie rezygnują w ogóle z laptopa i PC.

 

Jemu pewnie chodzi o możliwość złożenia laptopa w płaską powieszchnię np. do oglądania filmów w łóżku, nawet bez ekranu dotykowego, to nie głupie rozwiązanie. Ale patrząc na to jak dziadowskie robią zawiasy pod kąt 135 stopni, to wolę nie wiedzieć co by było przy 360 stopniach :E

 

Co do złącz od stacji dokujących, to kiedyś nawet multimedialne urządzenia takowy posiadały, dzisiaj trzeba zabrać wszystko i robić łaskę z 3 sztukami USB, cóż takie czasy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś leży w łóżku to nie lepiej po prostu położyć laptopa na brzuchu ? Jak stworzy "płaską" powierzchnię to będzie musiał to trzymać cały czas albo opierać o kolana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twierdzenie że większość niebudżetowych laptopów ma ekrany dotykowe... Chyba mylne. Albo to mój wstręt do ekranów z połyskiem (a w przypadku dotyku: ekranów z tłustymi odciskami palców).

 

Ok, może, nie chcę się kłócić o procenty. Ale w każdym razie laptopów z touchscreenem a bez obrotowego ekranu jest mnogość: Surface Laptop, Dell XPS 13/15, Matebook X, ThinkPad X Carbon (nawet niektóre Yogi nie mają opcji obrotu, co już jest totalną aberracją!), Zenbook Pro to tylko kilka high-endowych laptopów, które mają, choćby w ramach opcji, touchscreen bez 360°.

Odwrotnej sytuacji - obrót ekranu bez dotyku - nie spotkałem, ale przecież to też miałoby sens.

 

Na sytuację spoglądasz ze swojej perspektywy, z mojej perspektywy dla mnie najlepszą rzeczą w laptopach jest stosowanie złącz do stacji dokujących a tak naprawdę takie rozwiązanie występuje tylko w profesjonalnych oraz biznesowych seriach.

 

Problem ze stacjami dokującymi jest taki, że każdy i tak startował tam własny standard, więc trzeba by tych złoczy umieścić z 10:P Teraz mam nadzieję wszystko pójdzie w kierunku USB-C, a to złącze już wszystkie nie-budżetowe laptopki mają.

 

Poza tym - brak stacji dokującej to na ogól po prostu kilka sekund więcej stracone na oddzielne podłączenie zasilania, monitora, myszki itp. Ale to wciąż da się zrobić i nie ogranicza to funkcjonalności sprzętu tak jak brak obrotu ekranu.

 

Stosowanie jako drugi monitor ? To już wymaga przebudowania zasady działania laptopa (da się tak robić ale po prostu wpisz sobie w google "laptop jako monitor" to zrozumiesz problem).

 

Chyba nie zrozumiałeś - to do laptopa jest podłączany dodatkowy monitor i robi się to bez problemu przez HDMI/USB :) Laptop jako monitor podłączany pod inny komputer to chyba rzeczywiście egzotyczna opcja:P

 

 

Jeżeli miałbym potrzebę częstego korzystania z takiej funkcji to wolałbym przede wszystkim kupić tablet a do niego podłączyć sobie mychę/klawiaturę w zależności od potrzeby. Już pomijam, że w czasach gdy smartfony są bardzo powszechne to niektórzy ludzie rezygnują w ogóle z laptopa i PC.

 

No nie - tablety są akurat wciąż na tyle ułomne przy obsługiwaniu prawdziwych, desktopowych aplikacji że kupowanie go w celu zastąpienia komputera stacjonarnego nie jest najszczęśliwszym pomysłem.

Natomiast współczesny laptop może już jak najabardziej z powodzeniem zastąpić komputer biurowy. Nie najszczęśliwszym pomysłem jest w tym momencie żeby funkcjonalność sprzętu za parę tysięcy ograniczał brak zawiasów za kilka złotych:P

 

Ale patrząc na to jak dziadowskie robią zawiasy pod kąt 135 stopni, to wolę nie wiedzieć co by było przy 360 stopniach :E

 

Mam Acer Aspire R z 2015 i zawiasy wciąż działają bez zarzutu. Mam też młodszego Asusa Vivobook Flip 14 i tu już zawiasy są nieco lichsze, ale wciąż działąją bez problemu, chyboczą się tylko jeśli mocniej potrząsnąć sprzętem.

Co ważne, w tzw. "normalnym" użytkowaniu te laptopy wyglądają i zachowują się dokłądnie tak jak te ze standardowym zawiasem:)

 

 

A warto też wziąć pod uwagę, że zawias 135 pod wpływem nadmiernej siły pęknie, podczas gdy 360tka... po prostu się odchyli :)

 

 

Tak wygląda obecnie mój "partyzancki" home-office w wersji trójmonitorowej.

wL6TvCE.jpg

Czy dałoby się to zrobić bez obrotu laptopa? Średnio, bo żeby zmieścić część z klawiaturą, musiałbym popchnąć wszystko wyraźnie so tyłu, co nie dość, że byłoby niewygodne, to jeszcze zmusiłoby mnie do założenia okularów ;p

W tej samej pozycji najwygodniej korzystać też z laptopa nawet bez dodatkowych monitorów, ale po prostu z zewnętrzną klawiaturą i myszką - bez klawiatury laptopa zagracającej biurko.

 

Ta sama pozycja jest też IMO optymalna do oglądania filmów ze stolika lub do rozmów przez Skype. Możesz lepiej skupić się na ekranie, mając go bliżej siebie i bez niepotrzebnych elementów.

 

Jeżeli zaś oglądasz filmy leżąc w łóżku, to znowu - odchylając klawiaturę do tyłu masz z jednej strony w pełni funkcjonalną, płynną regulację nachylenia - dzięki czemu mojego 14" laptopa trzyma mi się na brzuchu/kolanach WYGODNIEJ, niż 9.7" iPada! - a z drugiej nic nie odwraca ci wzroku od samego filmu. Moim zdaniem to najlepsza opcja do indywidualnego konsumowania multimediów, jeśli nie masz dostępu do dużego TV.

 

Czytanie dłuższych artykułów czy książek w pdf też jest wygodniejsze, gdy masz ekran bliżej siebie.

 

 

Uważam, że czynności takie jak oglądanie/czytanie/korzystanie z myszki są na tyle mainstreamowe, że nie ma tu mowy o jakiejś egzotycznej niszy czy mocno specyficznych zastosowaniach.

Edytowane przez Ptosio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem ze stacjami dokującymi jest taki, że każdy i tak startował tam własny standard, więc trzeba by tych złoczy umieścić z 10:P Teraz mam nadzieję wszystko pójdzie w kierunku USB-C, a to złącze już wszystkie nie-budżetowe laptopki mają.

 

Poza tym - brak stacji dokującej to na ogól po prostu kilka sekund więcej stracone na oddzielne podłączenie zasilania, monitora, myszki itp. Ale to wciąż da się zrobić i nie ogranicza to funkcjonalności sprzętu tak jak brak obrotu ekranu.

Nie wiem jakim cudem sprowadziłeś złącze stacji dokującej do tak prozaicznego rozwiązania jak "USB". Może to wynikać, że teraz właśnie producenci oddalają się od czegoś co było prawdziwą stacją dokującą na rzecz "pudełeczek", które ładnie wyglądają i komunikują się właśnie przez USB-C. Powiem dlaczego ja pokochałem te rozwiązania sprzed lat. Sam laptop nie miał jakoś mega dużo złącz ale po podłączeniu do stacji dokującej nie dość, że zyskiwało się dużo czasu (myszka, dwa monitory, ładownie, net, głośniki - to wszystko było pod stacje podpięte) to jeszcze możliwości były naprawdę zaawansowane - złącze COM czy LPT po prostu zmiata system (ale tutaj trzeba się bawić z samochodami albo automatyką).

 

Nie najszczęśliwszym pomysłem jest w tym momencie żeby funkcjonalność sprzętu za parę tysięcy ograniczał brak zawiasów za kilka złotych:P

Przede wszystkim nie widzę sensu aby stosować takie zawiasy w sprzętach, które nie mają dotykowych ekranów. Druga kwestia - nie każdy ma nawet potrzebę posiadania czegoś takiego. Uwierz mi, że przez 10 lat posiadania laptopa nigdy nie miałem przypadku, że leżę sobie i myślę - "przydałby mi się obrót o 360 stopni".

 

Czy dałoby się to zrobić bez obrotu laptopa? Średnio, bo żeby zmieścić część z klawiaturą, musiałbym popchnąć wszystko wyraźnie so tyłu, co nie dość, że byłoby niewygodne, to jeszcze zmusiłoby mnie do założenia okularów ;p

W tej samej pozycji najwygodniej korzystać też z laptopa nawet bez dodatkowych monitorów, ale po prostu z zewnętrzną klawiaturą i myszką - bez klawiatury laptopa zagracającej biurko.

Nie sądzisz, że wygodnie jest po prostu korzystać normalnie z laptopa i podłączyć do niego tylko mysz ? Tak robią miliony ludzi na świecie.

 

Już pomijam fakt że nie wiem jak można mieć stanowisko zbudowane z trzech monitorów, każdy inny a do tego żaden nie jest ustawiony w pionie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem dlaczego ja pokochałem te rozwiązania sprzed lat. Sam laptop nie miał jakoś mega dużo złącz ale po podłączeniu do stacji dokującej nie dość, że zyskiwało się dużo czasu (myszka, dwa monitory, ładownie, net, głośniki - to wszystko było pod stacje podpięte)

 

Przecież to wszystko masz właśnie w stacjach USB-C...?

A porty COM i tak by zniknęły, bo są przestarzałe i mocno niszowe, a jeśli ich potrzebujesz, to przecież zawsze możesz sprawić sobie adapter.

 

To, że pierdyliard niekompatybilnych złącz jest wreszcie powoli zastępowany jednym, uznałbym raczej za postęp.

 

 

Przede wszystkim nie widzę sensu aby stosować takie zawiasy w sprzętach, które nie mają dotykowych ekranów. Druga kwestia - nie każdy ma nawet potrzebę posiadania czegoś takiego. Uwierz mi, że przez 10 lat posiadania laptopa nigdy nie miałem przypadku, że leżę sobie i myślę - "przydałby mi się obrót o 360 stopni".

 

Mało kto wtkorzystuje WSZYSTKIE możliwości swoich laptopów, ale one jednak wciąż tam są:) Myk z tymi zawiasami polega na tym, że byś ich obecności w żaden negatywny sposób nie odczuł, sprzęt zachowywałby się jak zwykły laptop.

A do choćby oglądania filmów wcale ekranu dotykowego nie trzeba: odpalasz video i obracasz ekran. SPróbuj kiedyś obejrzeć film na sprzęcie 360, może się przekonasz:)

 

Już pomijam fakt że nie wiem jak można mieć stanowisko zbudowane z trzech monitorów, każdy inny a do tego żaden nie jest ustawiony w pionie...

 

Eee, no po to, żeby móc na każdym odpalić inną aplikację? Jasne, że lepiej gdyby wszystkie były jednakowe, ale to jest jednak wariant mocno budżetowy:) I po co którykolwiek miał być ustawiony w pionie?

Zresztą, trzeci monitor to overkill, ale drugi naprawdę się przydaje i opcję awaryjnego stworzenia takiego układu

uważam za niezwykle cenną, Czy dałoby się to zrobić używając laptopowej klawiatury? Dałoby się, ale dużo mniej wygodnie (brak możliwości podniesienia ekranu na bardziej ergonomiczną wysokość, dołączenia pełnowymiarowej klawiatury mechanicznej itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porty COM i tak by zniknęły, bo są przestarzałe i mocno niszowe, a jeśli ich potrzebujesz, to przecież zawsze możesz sprawić sobie adapter.

Heh ? Nie powiem Ci gdzie taki adapter można sobie wsadzić. One może działają jak trzeba drukarkę podłączyć a nie np. sterownik CNC lub niektóre kable do diagnostyki pojazdów.

 

 

Mało kto wtkorzystuje WSZYSTKIE możliwości swoich laptopów, ale one jednak wciąż tam są:) Myk z tymi zawiasami polega na tym, że byś ich obecności w żaden negatywny sposób nie odczuł, sprzęt zachowywałby się jak zwykły laptop.

A do choćby oglądania filmów wcale ekranu dotykowego nie trzeba: odpalasz video i obracasz ekran. SPróbuj kiedyś obejrzeć film na sprzęcie 360, może się przekonasz:)

Ten argument brzmi jakbyś pracował w dziale marketingu i próbował stosować zasadę - stwórzmy najpierw produkt a później wmówmy ludziom, że tego potrzebują. Znam wiele osób, które nie używają PC/laptopów bo wystarczy im telefon i telewizor. Ba ! Są nawet takie co mają tylko telefon i wystarczy im do oglądania filmów. Zachwalasz sprzęt 360 do oglądania filmów a znowu mój znajomy specjalnie sobie pokój przerobił na kino domowe i tylko tam ogląda filmy.

 

 

Eee, no po to, żeby móc na każdym odpalić inną aplikację? Jasne, że lepiej gdyby wszystkie były jednakowe, ale to jest jednak wariant mocno budżetowy:) I po co którykolwiek miał być ustawiony w pionie?

Dlaczego dziwi Cię ustawienie monitora w pionie ?

 

Zresztą, trzeci monitor to overkill, ale drugi naprawdę się przydaje i opcję awaryjnego stworzenia takiego układu

uważam za niezwykle cenną, Czy dałoby się to zrobić używając laptopowej klawiatury? Dałoby się, ale dużo mniej wygodnie (brak możliwości podniesienia ekranu na bardziej ergonomiczną wysokość, dołączenia pełnowymiarowej klawiatury mechanicznej itp.)

Problem jest taki, że niewiele osób ma po prostu potrzebę takiego wykorzystywania sprzętu. Ja osobiście nie widzę sensu w przyłączaniu dodatkowej zewnętrznej klawiatury do laptopa. Rozumiem opcję podłączenia dużego monitora oraz klawiatury i myszki jednak ustawianie na książkach laptopa aby był wyżej jest dla mnie niezrozumiałe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...