Skocz do zawartości
Tomo21

Upgrade PC - czy jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam obecnie taki sprzęt:

- procesor Intel Core i5-3470, 3.2GHz

- płyta Gigabyte GA-Z77X-D3H

- pamięć Corsair Vengeance LP, DDR3,1600MHz, CL9: łącznie 24 GB (4 kości)

- grafika Gigabyte Radeon HD 7950, 3GB DDR5

- dysk SSD HyperX 120 GB 2.5'' (system)

- dysk WD nie pamiętam jaki model, 2 TB na resztę rzeczy

- system Windows 7 64-bit

 

Jakie są mankamenty? Przede wszystkim wydajność w grach i to chciałbym poprawić.

Dlatego dokupiłem więcej RAMu (pierwotnie było 8GB) ale niewiele to dało.

Poza tym wkurza mnie ta karta graficzna bo wentylatory na niej są mega głośne, w niektórych grach szum jest straszny.

No i chyba się przegrzewa bo ostatnio już dwa razy zdarzył mi się BSOD podczas grania (chyba, że to było związane z czymś innym a nie z grafiką). Nie pamiętam dokładnie komunikatu, ale pewnie gdzieś się to da wygrzebać w logu systemowym? Tylko nie wiem gdzie dokładnie.

 

I teraz pytanie: czy kupno lepszej karty graficznej może dużo zmienić, czy np konieczny byłby też upgrade procesora lub co gorsza całości sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaki posiadasz zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w co tam pogrywasz. Do niektórych gier wystarczyłoby wymienić GPU. Do niektórych także CPU trzeba by wymienić. Tu w grę wchodziłby i7 3770 lub podobny Xeon. A GPU w zależności od budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego w co chcesz na tym grać i jaki masz budżet, procka dla świętego pokoju wymieniłbym na i7-2600 do 300zl, lub szukał jakiegoś Xeona E3-1240 (taniej) i dokupił kartę wedle budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@up

 

Jak proc to na i7 2600 a nie na i7 3770. Dlaczego?

 

i7 2600 ma luta pod IHSem (nie ma problemu z temperaturami jak damy dobry cooler a nie kisić go na BOXOWYM badziewiu Intelowskim) a i7 3770 gluta przez co trzeba go skalpować by się nie przegrzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Jak proc to na i7 2600 a nie na i7 3770. Dlaczego?

 

i7 2600 ma luta pod IHSem (nie ma problemu z temperaturami jak damy dobry cooler a nie kisić go na BOXOWYM badziewiu Intelowskim) a i7 3770 gluta przez co trzeba go skalpować by się nie przegrzał.

Do tego wrzucać zbyt dużo pieniędzy w starą platformę się po prostu nie opłaca i trzeba iść jak najmniejszym kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad budżetem się jeszcze nie zastanawiałem, dopiero przymierzam się do tematu. Na pewno jeśli by się dało to chciałbym zmienić kartę przede wszystkim na cichszą no i taką, która wystarczy na jak najdłużej bez konieczności kolejnego upgrade'a.

A, i żeby nie była dłuższa od mojej obecnej, bo obudowę mam starego typu i pamiętam, że jak tą wkładałem to musiałem się trochę napocić żeby weszła.

Może ktoś by coś polecił?

 

Zasilacz mam dość mocny, teraz nie mogę sprawdzić, ale wydaje mi się, że ma około 700 W jeśli dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770 można za 300PLN wyrwać podobnie jak i7 2600, więc cenowo różnica praktycznie żadna. Ale jeżeli chodzi o temperatury, to może rzeczywiście lepszym wyborem będzie 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak masz obsadzone te pamieci ram czy napewno w dualu? Zrob test aida 64 cahce & memory. Jezeli tylko do gier to zostaw sobie 16gb a reszte srzedaj bo i tak tego nie wykorzystasz. Ja zmienil bym procka na jakas i7 albo xeona e3 v2, do tego grafike na rx 470/570 i jeszcze na tym zestawie mozna sobie pograc. 3770 bez k sie az tak nie grzeja zeby sie martwic czy tam jest glut czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770 można za 300PLN wyrwać podobnie jak i7 2600, więc cenowo różnica praktycznie żadna. Ale jeżeli chodzi o temperatury, to może rzeczywiście lepszym wyborem będzie 2600.

Można, można i pewnie taniej, ale to polowanie bo w PL intel nadal u januszy się ceni. Tak jak pisałem można tez szukać xeona, albo zamówić z alliixpres jak się nie spieszy.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 mają mega przeceny, dzisiaj w x-kom B450 Elite za 399 zł, do tego 3300X albo 1600AF, ramy na promce też ładnie już latają po 300 zł.

 

Sprzedaj tego Intela dopóki jeszcze możesz wziąć jakiś hajs. Pakowanie się w używki Intela olej, nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak masz obsadzone te pamieci ram czy napewno w dualu? Zrob test aida 64 cahce & memory. Jezeli tylko do gier to zostaw sobie 16gb a reszte srzedaj bo i tak tego nie wykorzystasz. Ja zmienil bym procka na jakas i7 albo xeona e3 v2, do tego grafike na rx 470/570 i jeszcze na tym zestawie mozna sobie pograc. 3770 bez k sie az tak nie grzeja zeby sie martwic czy tam jest glut czy nie.

 

Powinny być w dualu, bo tak instalowałem w gniazdach według instrukcji: 2x4GB i 2x8GB. Nie wiem na co patrzeć w wynikach tego testu, nie używałem wcześniej tego programu, o którym piszesz.

post-256067-15926628742999_thumb.png

Edytowane przez Tomo21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770 można za 300PLN wyrwać podobnie jak i7 2600, więc cenowo różnica praktycznie żadna. Ale jeżeli chodzi o temperatury, to może rzeczywiście lepszym wyborem będzie 2600.

i7 2600 spokojnie wyrwiesz za 200 pln (tylko trzeba się rozglądać i brać jak się pojawi), ja ostatnio za 200 pln kupiłem na olx-ie 2600K, był wystawiony za 245 więc też sporo taniej niż 3770 a na Z77 mógłbyś go jeszcze trochę podkręcić.

Edytowane przez mpzgora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny być w dualu, bo tak instalowałem w gniazdach według instrukcji: 2x4GB i 2x8GB. Nie wiem na co patrzeć w wynikach tego testu, nie używałem wcześniej tego programu, o którym piszesz.

kiepskie timingi. Jakie to kosci sa, konkretny model? 2x4gb spokojnie mozesz sprzedac. Sprobuj chociaz wszystkie 1600 cl9 ustawic a najlepiej podkrecic na te 1800-2000mhz (twoja plyta to umozliwia) tyle, ze przy 4 kosciach bedzie ciezej niz przy 2. Podbic mnotznik turbo tez mozesz na tym swoim 3470 o ile tego nie zrobiles.

 

i7 2600 spokojnie wyrwiesz za 200 pln (tylko trzeba się rozglądać i brać jak się pojawi), ja ostatnio za 200 pln kupiłem na olx-ie 2600K, był wystawiony za 245 więc też sporo taniej niż 3770 a na Z77 mógłbyś go jeszcze trochę podkręcić.

to trafiles okazje, ja nie mialem problemu zeby sprzedac i7 2600K za 340zl + wysylka. Wystarczy zrobic troche mniejsza cene niz reszta wystawionych i juz schodzi. Na olx to ja nie polecam kupowac zadnej elektroniki.

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiepskie timingi. Jakie to kosci sa, konkretny model?

 

Oryginalnie miałem: Corsair Vengeance DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9 CML8GX3M2A1600C9

Ostatnio do tego dokupiłem: Corsair Vengeance LP, DDR3, 16 GB,1600MHz, CL9 (CML16GX3M2A1600C9)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij 2x4gb, a na 2x8gb w biosie ustaw profil xmp w biosie. Podbij sobie tez turbo per core w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

Posiadam obecnie taki sprzęt:

- procesor Intel Core i5-3470, 3.2GHz

- płyta Gigabyte GA-Z77X-D3H

- pamięć Corsair Vengeance LP, DDR3,1600MHz, CL9: łącznie 24 GB (4 kości)

- grafika Gigabyte Radeon HD 7950, 3GB DDR5

- dysk SSD HyperX 120 GB 2.5'' (system)

- dysk WD nie pamiętam jaki model, 2 TB na resztę rzeczy

- system Windows 7 64-bit

 

Jakie są mankamenty? Przede wszystkim wydajność w grach i to chciałbym poprawić.

Dlatego dokupiłem więcej RAMu (pierwotnie było 8GB) ale niewiele to dało.

Poza tym wkurza mnie ta karta graficzna bo wentylatory na niej są mega głośne, w niektórych grach szum jest straszny.

No i chyba się przegrzewa bo ostatnio już dwa razy zdarzył mi się BSOD podczas grania (chyba, że to było związane z czymś innym a nie z grafiką). Nie pamiętam dokładnie komunikatu, ale pewnie gdzieś się to da wygrzebać w logu systemowym? Tylko nie wiem gdzie dokładnie.

 

I teraz pytanie: czy kupno lepszej karty graficznej może dużo zmienić, czy np konieczny byłby też upgrade procesora lub co gorsza całości sprzętu?

 

W skrócie, upgradować prawie zawsze warto (zmiana całej platformy to spory koszt i zabawa w sprzedaż), tutaj procesor na i7 2600/2700/3770 i do tego karta o wydajności w okolicach gtx 1070/gtx 1660 Super i masz maszynkę nie do poznania :)

 

Przykładowo taki procek Intel Xeon E3-1240V2 3.4GHz https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-xeon-e3-1240v2-3-4ghz-jak-i7-3770-9402177126

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770k z ali są po 100$, ale czy warto?

grafika zawsze ci zostanie na drugą platforme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij 2x4gb, a na 2x8gb w biosie ustaw profil xmp w biosie. Podbij sobie tez turbo per core w biosie.

 

Czyli ten 2x4 spowalnia te większe pamięci?

 

 

grafika zawsze ci zostanie na drugą platforme

 

Dokładnie, dlatego tutaj wcale nie musi być jakaś karta budżetowa. Wolałbym natomiast zostać przy karcie z układem Radeona. Polecacie jakiś konkretny model, który się sprawdzi przy takiej konfiguracji (zakładając że wymienię procka na i7)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten 2x4 spowalnia te większe pamięci?

latwiej bedzie ci zrobic OC. mozesz sprobowac tez teraz odpalic xmp ale pewnie nie ma takiej opcji nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dlatego tutaj wcale nie musi być jakaś karta budżetowa. Wolałbym natomiast zostać przy karcie z układem Radeona. Polecacie jakiś konkretny model, który się sprawdzi przy takiej konfiguracji (zakładając że wymienię procka na i7)?

Do FHD? Z radków do podkręconego i7-2600k/3770k myślę, że rx 5600 xt to max.

Ale podkreślam podręconego :P - tak na 4,5Ghz

Możesz i wziąć oczywiście mocniejszą ale dużo to nie da, bo w FHD będzie ograniczana przez procka, więc będzie podobna ilość fps - no może z paroma wyjątkami, które siedzą bardzo na grafice np. Metro Exodus.

Na pewno będzie 60fps+ w zdecydowanej większości gier na wysokich/ultra.

Do 1440p możesz iść i w rx 5700xt, a nawet w jeszcze wydajniejsze.

 

Masz nadal win7 swoją drogą. Niby AMD go nadal wspiera (win 8.1 nie) ale w niektórych grach możesz trochę tracić przez brak dx12 szczególnie przy słabszym procku ;)

Więc jak zmienisz grafikę, to moja rada to aktualizacja do win10 - dalej możliwa za darmo.

 

Podaj model zasilacza, bo bardziej się liczy jego jakość niż sucha moc :P

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770k z ali są po 100$, ale czy warto?

 

Widziałem też na allegro nowy powystawowy za około 400 zł

 

 

Więc jak zmienisz grafikę, to moja rada to aktualizacja do win10 - dalej możliwa za darmo.

Podaj model zasilacza, bo bardziej się liczy jego jakość niż sucha moc :P

 

Myślałem, że możliwość darmowej aktualizacji skończyła się dawno temu.

Sprawdziłem zasilacz: Thermaltake Smart SE 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że możliwość darmowej aktualizacji skończyła się dawno temu.

Sprawdziłem zasilacz: Thermaltake Smart SE 650W

No to zasilacz ok.

 

Teoretycznie tak ale Microsoft nigdy tego nie zablokował, to ich narzędzie nadal działa. Jak nie potrzebujesz super legitnej licencji i jest to komputer tylko do użytku domowego no to nic nie stoi na przeszkodzie. Po aktualizacji otrzymujesz nową licencję na win 10. Z tym, że nie używał bym czegoś takiego np. w jakiejś firmie. MS trochę przymyka oko na takie rzeczy, taką mają politykę - chyba po prostu wolą by każdy się przesiadł. Ogólnie tematyka licencji Windowsa to temat rzeka.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w ogóle po zmianie procka i grafiki nie będzie konieczności reinstalacji całego systemu żeby wszystko chodziło stabilnie?

I czy ta aktualizacja Windowsa do 10 nie sprawi, że jakieś zainstalowane już aplikacje przestaną działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...