Skocz do zawartości
PCQwesu

Jaki język programowania wybrać.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zacznę od tego że nie jestem świeżakiem w programowaniu.Dosyć długo siedziałem w C++,znam podstawy,poziom średnio-zaawansowany.Bawiłem się kiedyś nawet HTML/CSS.Python,Java - wypróbowane(początki/podstawy).Teraz coś sprawdzam sobie C#.Co do Pythona powiem że nawet,nawet,lecz jakoś mnie nie zatrzymał przy sobie,Java tak samo.Ten C# mnie ciekawi,głównie ze względu na to że jest to dziecko Microsoftu,więc aplikacje pod Windows,ale nie tylko itp oraz Unity,czyli gry.Mi zależy i chcę bardzo bawić się z aplikacjami oraz tworzenie gier,od biedy strony internetowe.Lecz mówi się że MS ma taką wadę,że często porzuca języki,więc ciężko tutaj coś stwierdzić.Python podobno nie należy do szybkich,Java zaś znacząco szybsza,zastosowanie głównie programy,banki itp,z tego co wyczytałem.Co do ofert pracy jak przepatrzyłem to najwięcej jest JavaScript,Python,Java.Zaś C# już nie aż tak.Są też inne mniej znane języki,jak GO,Swift czy Ruby itp,lecz popularność i oferty pracy no ciężko..

I właśnie rodzi się pytanie i niepewność.Jaki język wybrać.Zależy mi by dobrze znaleźć pracę(liczba ofert) oraz przyszłościowość.Co do czasu to za 2 lata chcę iść do pracy jako programista,teraz się uczę.Tak więc co wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

C#, Java, Python są tak popularne i tak wielozadaniowe że póki co można się ich śmiało uczyć. Pytanie do czego konkretnie chcesz tego języka używać. JS też jest ciekawą opcją ponieważ jest powszechnie używany na "frontendzie" (bardzo ogólnie UI) chociaż to sprowadza się póki co do trzech frameworków, na backendzie (node) oraz coraz częściej na desktopach przy użyciu frameworku "Electron".

Wiadomo C# - Unity - gry; WPF, winforms - windowsowe aplikacje; web (backend); w większości łatwy w konfiguracji (ma znaczenie przy nauce)

Java - web (backend), nie wiem jak wygląda sprawa ui; nie wiem jak wygląda konfiguracja projektów

Python - web; desktop; specyficzna składnia; dostarcza problemów przy niektórych konfiguracjach

JS - przez niektórych "znienawidzony" (niektóre rzeczy są mało jasne w porównaniu do innych języków oraz typy są określane dynamicznie co może na początku doprowadzać do "głupich" błędów) web front & backend; desktop; (konfiguracja projektów jest na różnym poziome trudności, od trywialnego do 2 dni grzebania w dokumentacji)

W zasadzie są też frameworki dzięki którym można pisać aplikacje mobilne w C#, Java i JS (nie jestem pewny co do pythona). Nie mniej chcąc pisać bardziej wyspecjalizowane aplikacaje pod mobilki to trzeba by użyć: Javy (android) oraz Objective C (?) na IOS

Do tego teraz GIT też jest teraz podstawą w szukaniu pracy.

Edytowane przez Matt91111

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź.

O co chodzi z tym GIT? W sensie dlaczego jest to tak istotne?

Mnie bardzo interesuje tworzenie gier,zawsze chciałem coś swojego stworzyć,dlatego też pomyślałem o C# i jego Unity,całkiem fajne gierki z niego powstały.

Także teraz mnie zastanawia czy Python również zda egzamin,jeśli chodzi o gry i aplikacje,bo niby jest biblioteka Pygame itp.Mówią że jest wolniejszy niż wiele języków,prawda to? C# ma taki plus,moim zdaniem że jest to język Microsoft,więc Windows i wszystko co z tym związane i znajdzie to tam swoje zastosowanie.Także teraz mnie zastanawia C# czy Python,jak myślisz co będzie lepsze? Bo ofert w wypadku Pythona jest znacznie więcej niż C#.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

GIT - kontrola wersji. Ogólnie widać co, kiedy było zmienione w kodzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z gamedevem żadnego doświadczenia nie mam więc Ci nie powiem wiele w tej kwestii, Git to system kontroli wersji (jeden z wielu) ale zdecydowanie najpowszechniejszy, i bardzo często wymaga się umiejętności jego obsługi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Także teraz mnie zastanawia czy Python również zda egzamin,jeśli chodzi o gry i aplikacje,bo niby jest biblioteka Pygame itp.Mówią że jest wolniejszy niż wiele języków,prawda to? C# ma taki plus,moim zdaniem że jest to język Microsoft,więc Windows i wszystko co z tym związane i znajdzie to tam swoje zastosowanie.Także teraz mnie zastanawia C# czy Python,jak myślisz co będzie lepsze? Bo ofert w wypadku Pythona jest znacznie więcej niż C#.

A jeśli chodzi o to?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak robiłem reasearch aby zacząć się uczyć programowania to najwięcej przemawiało za językiem JAVA jednak inna osoba poleciła mi Pythona ze względu na niski próg wejścia - tak aby załapać początki i dopiero po zapoznaniu się z tym móc kombinować z innymi językami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam w C++ siedziałem to znam się na nim i wiele języków na nim bazuje,w sensie składnia podobna.Java jak i C# ma wiele rzeczy co działają w ten sam sposób,kwestia innej nazwy czy parę elementów,także mam pewne ułatwienie.Java niby fajna,ale coś mnie demotywuje do niej,no nie wiem.Dlatego też myślę nad C# bądź Pythonem.Tylko kwestia ofert pracy mnie zastanawia,bowiem C# ma mniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

IT w Polsce to tradycyjnie: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Najwięcej ofert od lat jest dla Javowców ze Spring oraz C# z .NET. Równie wiele ofert jest dla frontendowców - zazwyczaj React albo Angular plus Bootstrap w oparciu o Node i Webpack. Próg wejścia w każdą z tych trzech dróg jest wysoki w zamian za multum za dobrą kasę. Są faktycznie miejsca, gdzie jest łatwiej, ale zupełnie są mi one znane. Python to dla mnie tylko pomocniczne skrypty, a niektórzy robią w nim całe data mining.

A twierdzenie, że Języki są podobne do siebie to MIT. Podobna jest składnia, gdy piszesz banały typu pętla. W rzeczywistych projektach, gdzie jest multum frameworków i w grę wchodzi specyfika całej platformy, liczy się właśnie doświadczenie w danym stosie technologii. Ja od lat piszę oprogramowanie serwerowe i sieciowe w Javie i Springu. Mam to w małym palcu, a gdyby ktoś mi teraz kazał napisać grę w C++, to bym rozłożył ręce. Nie wiem, jakie technologie są w użyciu. Nie znam dobrych praktyk. Nie wiem, jakich niuansów powinienem być świadom. Nie mam pojęcia, jakie są wzorce i strategie w pisaniu takiego oprogramowania. A na koniec nie wiem, co oferuje teraz C++. W czasach moich studiów używało się biblioteki Boost. A potem powychodziły smart pointery, konstruktory kopiujące, domknięcia i masa innych rzeczy. Tak samo w Javie - teraz ma elementy funkcyjnych strumieni, a kiedyś nie miała. To zupełnie inne podejście do pisania kodu. Od kilku wersji Javy jest nowe API do obsługi plików oraz nowe API do czasu. Czyli już sam język stanowi wyzwanie, nie wspominając o jego ekosystemie. Oczywiście, łatwiej mi przyjdzie nauka nowych rzeczy od kogoś całkiem świeżego, ale to wciąż jest spadek z seniora na juniora. A same języki też się potrafią od siebie znacznie różnić. Mechanizmy typu autoboxing, double function dispatch, zarządzanie pamięcią, domknięcia potrafią zaskoczyć. Nie wspominając o różnych paradygmatach. Kariera programisty to jest one-way ticket. Bardzo mało ludzi decyduje się przesiąść z jednego świata do drugiego, gdy już w czymś jest ekspertem.

Edytowane przez Karister
  • Downvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź :D

Po dłuższych namysłach,rozmyśleniach decyduje się na C#,czyli .NET/Core oraz tego podobne sprawy z tym związane.Jest wiele ofert pracy dla .Net.Pozwala mi też bawić się w Unity,także również zacnie.A też dzięki znajomości C z dwoma plusikami mam lepsze wejście w C#. Ogólnie to C++ jest fajnym językiem,lecz trzeba też iść z biegiem czasu,jeden język drugi zastępuje,smutne,ale prawdziwe.Mam nadzieję że Microsoft nie uśmierci C#,lecz na moje się na to nie zanosi.Jeszcze raz dzięki wszystkim!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie Python jest teraz jedną z lepszych opcji, co chwilę widać jakieś kursy warte uwagi a na które na pewno zerkną pracodawcy, zwłaszcza, że na tym Ci zależy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi