Skocz do zawartości
kalderon

Tani upgrade do 500zł (CPU/mobo/RAM/cooler).

Rekomendowane odpowiedzi

Padło się mojej płycie głównej na LGA775 (na której siedział Xeon E5440) i tak sobie pomyślałem czy za ok. 500zł dałoby się kupić coś co starczy na nieco dłużej? Płytkę na LGA775 zawsze można kupić ale to już starocie.

Bez wymagających gier bardziej do internetu (4 rdzenie Xeona nie wyrabiały przy wideo 1080p60).

 

Po-biurowe używki są dobrą opcją? Większość z nich ma wąskie obudowy, ale przełożenie bebechów do mojej budy i wpięcie GPU mogą utrudniać kombinowane płyty główne, czy dramatyzuję? Rozumiem że lepiej unikać i3 (2 rdzenie), a i7 wychodzi drogo. Różnica miedzy Ivy Bridge a Haswellem na i5 jest jakoś zauważalna żeby polować na wyższy numerek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu pchać się w starocie... am4 będzie bardziej przyszłościowe

procesor

płyta

ale bardziej polecam tą ze względu na 4 banki ram

link

 

Ram bierz za pobraniem z olx 2x4gb lub za 70zł masz na allegro 1 kość 4gb i w przyszłości dołożysz drugie 4gb

1link

2link

3link

4link

Edytowane przez dudek99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytkę na LGA775 zawsze można kupić ale to już starocie.

 

Różnica miedzy Ivy Bridge a Haswellem na i5 jest jakoś zauważalna żeby polować na wyższy numerek?

 

Tyle ze te intele to tez starocie w dodatku wcale nie tanie.

 

500zł dałoby się kupić coś co starczy na nieco dłużej?

 

Moim zdaniem nie warto się pchać z jednego starocia w drogiego drugiego, takie trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto chyba, ze zdajesz sobie z tego sprawę a budżet jest zamknięty i nie oczekujesz faktycznie nic innego niż przeglądanie netu i filmów.

 

W przeciwnym razie trzeba dorzucić parę groszy i kupić coś z obecnej epoki ;)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę Ci polecić zestaw na G4560 - 2 rdzenie i 4 wątki, praktycznie to samo co i3 ale w niższej cenie. Osobiście latam na zestawie z podpisu i powiem Ci ,że z wypieczoną kartą r9 270, 4gb ram ddr4 gta 5 chodziło na wysokich w fullhd, filmy śmigają dobrze. Czasami idzie odczuć brak przynajmniej 8gb ram ale tragedii nie ma.

 

Jak chcesz to mam FX 4300, płyta na AM3+ Gigabyte, 8gb ram, zasilacz Corsair HX450W modularny, obudowa tylko żeby była Cooler Master Elite ( srebrna, kilka wgniotek na panelach bocznych), dysk 160gb oraz obudowa w gratisie. Brak mu tylko karty graficznej.

 

Nie ma sensu pchać się w starocie... am4 będzie bardziej przyszłościowe

procesor

płyta

ale bardziej polecam tą ze względu na 4 banki ram

link

 

Ram bierz za pobraniem z olx 2x4gb lub za 70zł masz na allegro 1 kość 4gb i w przyszłości dołożysz drugie 4gb

1link

2link

3link

4link

 

Ta bierz z oelyksa ,a potem ból głowy bo nie działa, a w szczególności od takich co nie potrafią nawet zrobić zdjęcia. :lol2: Co do nowego zestawu to zdecydowanie na tak ale przekroczy zakładany budżet. :kwasny:

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę Ci polecić zestaw na G4560 - 2 rdzenie i 4 wątki, praktycznie to samo co i3 ale w niższej cenie. Osobiście latam na zestawie z podpisu i powiem Ci ,że z wypieczoną kartą r9 270, 4gb ram ddr4 gta 5 chodziło na wysokich w fullhd, filmy śmigają dobrze. Czasami idzie odczuć brak przynajmniej 8gb ram ale tragedii nie ma.

 

Jak chcesz to mam FX 4300, płyta na AM3+ Gigabyte, 8gb ram, zasilacz Corsair HX450W modularny, obudowa tylko żeby była Cooler Master Elite ( srebrna, kilka wgniotek na panelach bocznych), dysk 160gb oraz obudowa w gratisie. Brak mu tylko karty graficznej.

 

 

 

Ta bierz z oelyksa ,a potem ból głowy bo nie działa, a w szczególności od takich co nie potrafią nawet zrobić zdjęcia. :lol2: Co do nowego zestawu to zdecydowanie na tak ale przekroczy zakładany budżet. :kwasny:

Nigdy nie miałem problemów z niesprawnym sprzętem z olx

O ile sprzedawca ma numer telefonu i odbiera :P to raczej jest uczciwy i nie sprzedaje szrotu

A druga zasada to brać za pobraniem.

Trzeba korzystać z okazji a nie ciągle myśleć stereotypami...

6-7gen jest martwa jeżeli chodzi o sensowy upgrade więc odradzam g4560

Moja propozycja to

Ryzen 1200 + NOWE4GB lub (używane 2x4gb z olx... jeżeli ma numer telefonu i zgadza się na wysyłkę za pobraniem to sądzę że nie ma się czego bać. To że kolega podszedł mało inteligentnie do zakupów na olx i jest negatywnie nastawiony to już inna sprawa)

Edytowane przez dudek99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dudek99

Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby prywatny sprzedawca zgodził się na wysyłkę za pobraniem. Na moje to za bardzo skupiasz się na kwestii potencjalnego upgrade'u, nie chcę za to dopłacać. Gdy wpadnie mi wystarczająco dużo gotówki to po prostu kupie nowe albo przynajmniej lepsze niż np. AB350M. Teraz zależy mi na upgradzie jak najniższym kosztem, taniej alternatywy dla kupowania starej płyty LGA775 za 80zł sprzed ponad 10 lat. Na chwilę obecną widzę dwa wyjścia:

- opcja zero czyli płyta LGA775 i szlus

- kupno jakiegoś poleasingowca z 8GB RAMu i Ivy Bridge albo nawet Sandy Bridge (najlepiej z i5 w nadziei na lepsze chłodzenie)  za ~350zł i do tego 8-wątkowego Xeona E3-1230v2 z Chin.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kalderon napisał:

@dudek99

Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby prywatny sprzedawca zgodził się na wysyłkę za pobraniem. Na moje to za bardzo skupiasz się na kwestii potencjalnego upgrade'u, nie chcę za to dopłacać. Gdy wpadnie mi wystarczająco dużo gotówki to po prostu kupie nowe albo przynajmniej lepsze niż np. AB350M. Teraz zależy mi na upgradzie jak najniższym kosztem, taniej alternatywy dla kupowania starej płyty LGA775 za 80zł sprzed ponad 10 lat. Na chwilę obecną widzę dwa wyjścia:

- opcja zero czyli płyta LGA775 i szlus

- kupno jakiegoś poleasingowca z 8GB RAMu i Ivy Bridge albo nawet Sandy Bridge (najlepiej z i5 w nadziei na lepsze chłodzenie)  za ~300zł i do tego 8-wątkowego Xeona E3-1230v2 z Chin.

To już idź w tego xeona jak masz części i kup najtańszą sensowną płytę i przeczekaj aż złożysz coś bardziej sensownego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam części, idąc w Xeona oprócz procka musiałbym kupić płytę+RAM+cooler. Dużo taniej wychodzi przy zakupie poleasingowej używki. Tylko że tam trzeba robić ostrą selekcję bo większość ma customowe płyty producentów (Dell, HP itp.) i na nich nie wiadomo czy Xeon odpali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak lepiej byś wyszedł na ryzenie... ale to twoja sprawa i chodziło mi o xeona na 775 bo inwestowanie w polisingowca w dopłacie max 50zł za ryzena to kiepski pomysł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również podepnę się pod Ryzena. Unikniesz tej sytuacji jaką masz teraz za jakiś czas. Masz o wiele lepszą drogę do modernizacji. 

Wydajnościowo do w/w zastosowań i tak wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny Xeon już słabo wyrabia, muszę kombinować ze skryptami wyłączającymi wideo w 60 fpsach. Platforma na Ryzenie była by ok.50% droższa niż na nowszym od mojego Xeonie (1155) przy podobnej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka opcja ma zasadniczą wadę - jedyny system jaki mam to 32-bitowy W7, tymczasem Ryzen wymaga 64-bitowego W10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta 190PLN:

https://www.aliexpress.com/item/4001067343385.html

CPU o wydajności ryzena 1600 za 135PLN:

https://www.aliexpress.com/item/32811193405.html

RAM DDR3 ECC na alledrogo jest po 20PLN za 4GB więc 16GB masz za 80PLN

i za 400PLN masz dziarski set

 

jak nie masz chłodzenia z zapinką na AM2/3/4 to to jest BDB za 40PLN:

https://www.aliexpress.com/item/32887560226.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Xeon E5 to grzałka, on chyba bierze 130-140W.

Albo ta płyta (130zl):

https://www.aliexpress.com/item/4000042395940.html

Xeon E3-1230V2 (170zł):

https://www.aliexpress.com/item/32704595811.html

RAM ok. 120zł:

https://www.olx.pl/oferta/ddr3-8gb-2x4gb-1600-kingston-CID99-IDF7PLC.html#94258f6546

Cooler zaadaptuję swój. Tylko że znowu obracamy się w okolicach kosztów jak za Ryzena, a i wydajnościowo przewagi nie widać mimo 8 wątków (przynajmniej w Passmarku):

ggg.thumb.jpg.a87ec45d4c8a01c09d33a24c1c34a4b9.jpg

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kalderon napisał:

Xeon E5 to grzałka, on chyba bierze 130-140W.

Albo ta płyta (130zl):

https://www.aliexpress.com/item/4000042395940.html

Xeon E3-1230V2 (170zł):

https://www.aliexpress.com/item/32704595811.html

RAM ok. 120zł:

https://www.olx.pl/oferta/ddr3-8gb-2x4gb-1600-kingston-CID99-IDF7PLC.html#94258f6546

Cooler zaadaptuję swój. Tylko że znowu obracamy się w okolicach kosztów jak za Ryzena, a i wydajnościowo przewagi nie widać mimo 8 wątków (przynajmniej w Passmarku):

ggg.thumb.jpg.a87ec45d4c8a01c09d33a24c1c34a4b9.jpg

przecież to ciężkie śmieci są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, kalderon napisał:

Taka opcja ma zasadniczą wadę - jedyny system jaki mam to 32-bitowy W7, tymczasem Ryzen wymaga 64-bitowego W10.

Jak to jest tylko do użytku domowego to zaktualizuj to do win10. Da się nadal a 32bit system to wiesz do czego się obecnie nadaje?

W dniu 26.06.2020 o 20:55, kalderon napisał:

Bez wymagających gier bardziej do internetu (4 rdzenie Xeona nie wyrabiały przy wideo 1080p60).

A ja się w sumie zapytam, jakie masz GPU?

I to wideo gdzie, w czym zakodowane? Piszesz o yt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, kalderon napisał:

Xeon E5 to grzałka, on chyba bierze 130-140W.

Albo ta płyta (130zl):

https://www.aliexpress.com/item/4000042395940.html

Xeon E3-1230V2 (170zł):

https://www.aliexpress.com/item/32704595811.html

RAM ok. 120zł:

https://www.olx.pl/oferta/ddr3-8gb-2x4gb-1600-kingston-CID99-IDF7PLC.html#94258f6546

Cooler zaadaptuję swój. Tylko że znowu obracamy się w okolicach kosztów jak za Ryzena, a i wydajnościowo przewagi nie widać mimo 8 wątków (przynajmniej w Passmarku):

ggg.thumb.jpg.a87ec45d4c8a01c09d33a24c1c34a4b9.jpg

To do takich zastosowań lepiej już ryzena. Na co Ci 8 wątków... dla samego faktu posiadania 8 wątków? r3 1200 wydoli do normalnego korzystania, tak jak i5 6 czy 7 gen, bo to podobna wydajność.

Bo pchając się jeszcze szczególnie w tą płytę na LGA 1155 - brak SATA 3, brak USB 3.0, bieda z portami i 2 banki RAM.

Przy r3 1200 najlepiej na B450, bo wtedy go sobie podkręcisz. Jest to też najsłabszy procesor na platformę a nie najlepszy. W przyszłości sobie kupisz po prostu r5, pewnie nawet i 4 gen.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, domino97 napisał:

Jak to jest tylko do użytku domowego to zaktualizuj to do win10. Da się nadal a 32bit system to wiesz do czego się obecnie nadaje?

Nie rozumiesz - teraz nie mam żadnego komputera. Stoi pudło. Muszę jakoś zdobyć instalkę co da się zrobić, ale co ważniejsze - format wyczyści dane które chcę zachować. I z tym będzie dużo kombinowania bo wśród znajomych desktopy się wykruszyły, a dysku SATA 3,5" to laptopa nie podłączę. Mam jeszcze drugi dysk z jedną działającą partycją ale na złączu IDE które wymarło dawno temu.

23 minuty temu, domino97 napisał:

A ja się w sumie zapytam, jakie masz GPU?

I to wideo gdzie, w czym zakodowane? Piszesz o yt?

HD7770. Chocby o yt. Nie mogłem korzystać z przyspieszenia sprzętowego na GPU bo sterownik sypał błędami, AMD nie naprawiło tego nawet w Navi.

15 minut temu, domino97 napisał:

Na co Ci 8 wątków... dla samego faktu posiadania 8 wątków?

Przeglądarki dobrze radzą sobie z wielowątkowością.

16 minut temu, domino97 napisał:

Przy r3 1200 najlepiej na B450, bo wtedy go sobie podkręcisz. Jest to też najsłabszy procesor na platformę a nie najlepszy.

B450 jest daleko poza zasięgiem cenowym. AB350M. 1200 jest najsłabszy ale i najtańszy - jako jedyny zszedł poniżej ceny rynkowej. Tymczasem używki 1600 wciąż chodzą po 500zł, za tyle samo jest nowy 1600AF!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, kalderon napisał:

Nie rozumiesz - teraz nie mam żadnego komputera. Stoi pudło. Muszę jakoś zdobyć instalkę co da się zrobić, ale co ważniejsze - format wyczyści dane które chcę zachować. I z tym będzie dużo kombinowania bo wśród znajomych desktopy się wykruszyły, a dysku SATA 3,5" to laptopa nie podłączę. Mam jeszcze drugi dysk z jedną działającą partycją ale na złączu IDE które wymarło dawno temu.

HD7770. Chocby o yt. Nie mogłem korzystać z przyspieszenia sprzętowego na GPU bo sterownik sypał błędami, AMD nie naprawiło tego nawet w Navi.

Przeglądarki dobrze radzą sobie z wielowątkowością.

B450 jest daleko poza zasięgiem cenowym. AB350M. 1200 jest najsłabszy ale i najtańszy - jako jedyny zszedł poniżej ceny rynkowej. Tymczasem używki 1600 wciąż chodzą po 500zł, za tyle samo jest nowy 1600AF!

1. Hmmmm, może jak będziesz miał jakąś sprawną płytę (a w zasadzie to cokolwiek sprawnego) to system z pendrive'a i jakiś dysk zewnętrzny by skopiować dane?

2. Mam Polarisa, jakoś dekodowanie sprzętowe działa. No ale AMD ma tu swoje za uszami, to prawda.

3. Prawda, nawet bardzo dobrze ale nie o to mi chodzi. Po prostu dobre 4 wątki do przeglądania internetu i filmów wystarczą. I tak jest 3x wydajniejszy niż Twój stary Xeon na 775.

4. No to prawda. Ciężko powiedzieć kiedy jego cena spadnie, może gdy będzie już AM5? Na AB350 można podkręcać i wspiera z tego co wiem 3 gen jak coś. Byleby nie A320.

No i jak się sugerujesz passmarkiem to r5 1600 ma 12500 pkt więc odjeżdża wszystkim co tu było, równeż starym xeon 6/12. Choć fakt, one są tanie ale te chińskie mobo...

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama płyta nie wystarczy żeby skopiować dane, po prostu będę musiał znaleźć kompa. Dysk zewnętrzny mam.

To wina tylko i wyłącznie AMD, BSODy pojawiły się po przejściu na W7 i nowszych sterownikach, na XP wszystko hulało jak ta lala.

Wg mnie trochę za dużo skupiasz/my się na wsparciu, prawda jest taka, że 99% użytkowników nigdy tego nie robi nawet gdy ma taką możliwość ( i o niej wie).

6-rdzeniowy Xeon raczej odpada ze względu na pobór prądu. "Rozgrywka" jest między E3-1230v2 a Ryzenem 1200. Żeby to był Ryzen 1400 to bym nie miał żadnych wątpliwości, a tak... Nie idzie mi podejmowanie decyzji, po cichu liczyłem że głosy u bardziej obeznanych osób na forum będą bardziej jednomyślne, a tu dalej mam mętlik w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal obecny system (i programy) z konsoli odzyskiwania i zainstaluj bez formatowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
    • Morawiecki jedyne co robi, to nadal kłamie jak z nut . Hipokryzja w jego wykonaniu nadal jest u niego mocną stroną. A poza tym pisałeś do pisowca, który jedzie na jednej tej samej płycie co inni obecni tu pisowcy, kilku ich tu jest.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...