Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, EvilKillaruna napisał:

 

Więc jaka jest solucja?

Wystarczy cesja domeny i już jest nowy właściciel. Żaden to wyznacznik, także nie przywiązywałbym się do tej daty.

Nie ma solucji, to jakieś zaskoczenie? Fali głupoty nie da się odwrócić.

Nie widzę specjalnego sensu w cesjowaniu domeny, bo i po co? Wniosek jest prosty, forum nadal będzie działać w obecnych ramach albo dają sobie ten niecały rok na dokończenie dzieła zniszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trochę tak piszecie jakbyście zostali w swojej bańce 10-20lat temu i nie chcieli z niej wyjść.

Domena czyli forum podziała conajmniej rok więc nie ma co się martwić na zapas.

Dzięki pandemii forum zamiast umierać miało dużo wyświetleń ale ta forma no nie oszukujmy się jest trochę przestarzała, czasochłonna i mało efektywna w szukaniu informacji. To bardziej miejsce dla grupy osób która no siedzi sobie tutaj od lat. Nawet Blind pisał w którymś temacie w podforum o grach, że memicznie wygląda walka w tematach o grach które odzwiedza kilkadziesiąt osób.

Na przykładzie własnie podforum o grach to ciężko, czasochłonnie i nieefektywnie znaleźć tam jakieś ważne informacje o grze. Bo przeważnie pierwszy post nie jest aktualizowany, trzeba przejrzeć dziesiątki stron a i tak nie ma się pewności co do informacji. Dużo łatwiej wystukać w google nazwę gry i wyskoczy link do filmiku kilkuminutowego pt. recenzja jakiejś gry, lub plusty i minusy gry albo patrzysz na znanych sobie youtuberów. I tu masz pewność dostania informacji. Nawet sami tam wrzucamy linki do filmików na YT.  A i google też będzie promować youtube.

Facebook wydaje się już taki trochę przestarzały. Coraz więcej ludzi odwraca się od tej platformy.

Forum czy też strona musi przyciągać nowych i najlepiej młodych ludzi którzy będą mięli czas na klikanie, czytanie dyskutowanie, będą chcieli wiedzy np. jak złożyć komputer, coś tam o chłodzeniu wodnym itp. Taką wiedzę którą wy już posiadacie i was takie tematy nie interesują.

Polskie sklepy internetowe stawiają na youtuberów i rozwijanie kanału buduje się wokół nich jakaś społeczność. Tak jak kiedyś z PClabem.

To forum jest dobrym miejscem do poczytania sobie ostatnich stron tematów o procesorach, kartach graficznych czy innych podzespołach lub zapytaniu co kupić albo dlaczemu nie działa.

Alternatyw nie ma co szukać bo forum cały czas istnieje.

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, wompierz napisał:

Na przykładzie własnie podforum o grach to ciężko, czasochłonnie i nieefektywnie znaleźć tam jakieś ważne informacje o grze. Bo przeważnie pierwszy post nie jest aktualizowany, trzeba przejrzeć dziesiątki stron a i tak nie ma się pewności co do informacji. Dużo łatwiej wystukać w google nazwę gry i wyskoczy link do filmiku kilkuminutowego pt. recenzja jakiejś gry, lub plusty i minusy gry albo patrzysz na znanych sobie youtuberów. I tu masz pewność dostania informacji. Nawet sami tam wrzucamy linki do filmików na YT.  A i google też będzie promować youtube.

Tylko pod takim filmikiem, to nie podyskutujesz z sensem. Można wrzucić jakąś reakcję, skomentować ale na popularnych kanałach takich komentarzy są tysiące. Nie idzie tego nawet przeczytać, a co dopiero wejść w dyskusję.

Tego typu materiały są do nabicia wyświetleń, ciężko wymienić się jakąkolwiek wiedzą, to jest przekaz w jedną stronę, taka nowsza telewizja. Zamieszczone, obejrzane, zapomniane i tak w kółko do wyczerpania pomysłów na treść i formę, bo jak nie masz nowej widowni, to wylatujesz z rynku.
Na temat FB ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie korzystam, więc nie wiem jak tam wyglądają jakiekolwiek dyskusje. Jeżeli podobnie jak na YT, że są to komentarze do wstawionego materiału, to identyczny problem.

Z tą pewnością dostania informacji nie jest w cale tak super. Wiele kanałów jest sponsorowanych, mniej lub bardziej wprost. Nie siedząc w temacie, nie będziesz w stanie odróżnić, czy recenzja takiej gry jest rzetelna, czy robiona pod sponsora.
Z jakością porad też bywa różnie, czasem trafi się w sedno, czasem masz 15 minut pieprzenia o niczym i może 15s tego czego szukałeś. Jak chcesz coś zrobić według poradnika, to bawisz się w pauzy, przewijanie itp. Przy tradycyjnym tekście łatwiej, można też skopiować polecenia, czy jak chce się grzebać w jakimś urządzeniu, to wydrukować i mieć pod ręką.

Bywają takie filmiki bardzo pomocne, bo nieraz ciężko zastąpić obraz opisem ale nie jest to uniwersalne i doskonałe źródło informacji.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wompierz Forum to nie tylko archiwum wiedzy, ale też miejsce w którym można kulturalnie podyskutować, bez spamu i bez tzw. trashtalk. oczywiście przy założeniu że moderacja działa tak jak trzeba. Do tej pory nie pojawiło się nic co mogłoby zastąpić fora dyskusyjne.

Discordy są dobre do utrzymywania małych społeczności, ale tam dyskusja ma zupełnie inną, luźniejszą formę. Raczej mało kto pisze tam bardziej złożone wypowiedzi, a i często można się spotkać z wysyłaniem samych emotek czy memów. W niczym to mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - Discord jest świetnym komunikatorem, ale ma on swoje zastosowanie i nie zastępuje for dyskusyjnych.

Facebook to tona syfu. Nawet gdyby nagle wszyscy użytkownicy FB stali się erudytami i pisali jak ludzie a nie małpy, to i tak trudno byłoby się przekopać przez wszystkie komentarze. Na FB masz podobną sytuację jak na YouTube. Ktoś stworzy post, pod postem pisze się komentarze, ale jak tylko będzie ich trochę więcej to będziesz musiał się przez wszystko przekopywać i rozwijać. To zdecydowanie nie jest miejsce zaprojektowane do dyskusji. Pomijam już kwestię cenzury. Ja z FB uciekłem jakoś pod koniec studiów, bo po prostu już go nie potrzebowałem. Ze znajomymi mam kontakt na Discord, a nie chcę oddawać w ręce korporacji całej władzy nad treścią w Internecie. Wystarczy że już Google ma ogromną kontrolę.

Reddit? Niby spoko, są poszczególne subreddity dla każdej społeczności, gdzie można tworzyć nowe posty i je komentować. Problemy? Jest ich dość sporo. Zacznijmy od tego że każdy subreddit ma własną moderację, która jest złożona najczęściej z założyciela tegoż subreddita oraz osób które sobie dobrał. Często można się spotkać z nadużywaniem władzy moderacji. Drugi problem jest podobny do tego z FB, ale w mniejszej skali. Tutaj posty i komentarze są trochę bardziej czytelne, ale to wszystko gdzieś potem ginie. Siedzę często na Reddicie i na popularniejszych subach przypadki gdzie ktoś zakłada codziennie post o tym samym są nagminne. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki Reddita. Tutaj też trudno się cokolwiek wyszukuje, starsze posty lądując coraz niżej w tzw. infinite scrollu. Dodatkowo w postach starszych niż 6 miesięcy nie można już nic komentować. Moim zdaniem Reddit to taka trochę bardziej rozbudowana forma Discorda.

Na forum zwykle panują jasno określone zasady, które są pilnowane zarówno przez moderację jak i nawet zwykłych użytkowników. Tutaj nie ma tak, że bezmyślnie zakładasz nowy temat, mimo że zaraz poniżej jest dokładnie to samo. Nie ma tak że wysyłasz sobie jedną emotkę jako odpowiedź. Nawet te reakcje które doszły po update forum moim zdaniem tutaj nie pasują, bo np. są ludzie którzy zamiast po prostu odpisać i dyskutować wolą wystawiać sobie nawzajem reakcje "Confused" (przykład z tematu o CP2077 gdzie zapanował syf). Jak widać nawet takie porzucone forum jak PCLab samo z siebie utrzymuje względny porządek, pomijając pojedyncze tematy. Może nie jest to idealny porządek, jak na normalnym, sprawnym forum, ale nadal jest lepiej niż w przypadku powyższych mediów.

To nie my siedzimy w bańce, tylko po prostu Internet stał się popularniejszym, ogólnodostępnym medium. Przeciętny człowiek nie potrzebuje takiej formy dyskusji, bądź nawet nie potrafi takowej prowadzić. Internet jest skomercjalizowany, korporacje dostosowują się do większości. Fora raczej nadal będą istnieć, ale będą niszą. Zresztą już są.

Edytowane przez Isharoth
  • Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Więc jaka jest solucja?

Wystarczy cesja domeny i już jest nowy właściciel. Żaden to wyznacznik, także nie przywiązywałbym się do tej daty.

Ciekawe kto kupi tą domenę ważną do Maja 2022 roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi napisze co się działo w tym temacie przez ostatnie kilka dni? Bo widzę, że dyskusja ożywiona. Forum się zwija całkowicie czy jak? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Kszyrztow napisał:

Ktoś mi napisze co się działo w tym temacie przez ostatnie kilka dni? Bo widzę, że dyskusja ożywiona. Forum się zwija całkowicie czy jak? :E

Nie. Po prostu wyłączyli główną pclaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kszyrztow napisał:

Forum się zwija całkowicie czy jak? :E

Nie wiadomo co się stanie z tym forum.Może pożyje kilka miesięcy...
I tak,główna całkiem została wyłączona,a jak się wpisze pclab.pl,to automatycznie przekierowuje się na komputerświat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

są nawet arty o zamknięciu i przekierowaniu na KŚ na spidersweb i telepolis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona Komputer Świat kompletnie mi nie odpowiada. Jest cała strasznie źle i niewygodnie dla odwiedzającego zaprojektowana. Już 20 lat temu wolałem Chipa, czytałem tylko od nich Komputer Świat Gry ale wtedy prezentowali wyższy poziom niż dziś... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to KŚ reprezentuje jakiś poziom po za żebraniem o prenumeratę za 5-10 letnie arty z PCL? :lol2:

 

1 godzinę temu, Spl97 napisał:

Ciekawe kto kupi tą domenę ważną do Maja 2022 roku?

Wiesz mistrzu że domenę można przedłużyć. To nie jej ważność ma wartość, a sam alias, tyle że łonet tego nie sprzeda, jak przerobi forum na KŚ to domena PCL będzie kierować i taki jej cel wartościowy by był.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piła napisał swoje,a on sam swoje stworzone dziecko sprzedał Onetowi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest strasznie zabawne, Piła niegdyś redaktor naczelny największego w PL serwisu IT, a dzisiaj łapie się czego może i w efekcie bardziej jest internetowym spamerem który za wszelką cenę szuka atencji na portalach społecznościowych. ?

Świat upadł już nisko, ale spokojnie głupota znajdzie sposób aby przebić dno i wielu z nas będzie tego świadkiem. ;)

 

PS. Pamiętajcie jakie było narzekanie na forum po aktualizacji? Jeżeli ktoś korzysta stąd z forum android niech zobaczy co tam się wydarzyło, zrobili praktycznie z forum fejsbunia który nawet nie posiada działów i trzeba szukać po aliasach i tagach. Internet 21 wieku. :rotfl:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.06.2021 o 04:55, Kynareth napisał:

Polskie firmy masowo posprzedawały się zagranicznym.

Może chociaż CD Projekt Red się nie sprzeda...

Co ciekawe obie firmy są z "tej samej parafii" :) Czyli Optimus :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była by lipa gdyby forum zniknęło. Szczególnie, że lepszego, a w każdym razie polskojęzycznego niż to pclab, po prostu nie ma. Ruch tutaj też jest imo spory.

Tak z ciekawości... ile kosztuje roczne utrzymanie takiego forum?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się! Strona PCLab automatycznie kieruje na KŚ! Wygaszają PCLab. Zostało tylko forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kynareth napisał:

Strona Komputer Świat kompletnie mi nie odpowiada. Jest cała strasznie źle i niewygodnie dla odwiedzającego zaprojektowana. Już 20 lat temu wolałem Chipa, czytałem tylko od nich Komputer Świat Gry ale wtedy prezentowali wyższy poziom niż dziś... ?

Ale stron projektowanych "po staremu" już nie będzie. Każdy portal, co do jednego, przeszedł lub przejdzie na takie bałaganiarskie projekty, gdzie na jednym ekranie mieszczą się logo serwisu, 2-3 clickbaity i nic poza tym.

Odwiedzający nie ma otwierać portalu i czytać tego co go interesuje - on ma godzinami przewijać stronę (czyt. kolejne reklamy) i mozolnie szukać jakiegoś punktu zaczepienia.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, wahoo napisał:

Ale stron projektowanych "po staremu" już nie będzie. Każdy portal, co do jednego, przeszedł lub przejdzie na takie bałaganiarskie projekty, gdzie na jednym ekranie mieszczą się logo serwisu, 2-3 clickbaity i nic poza tym.

Odwiedzający nie ma otwierać portalu i czytać tego co go interesuje - on ma godzinami przewijać stronę (czyt. kolejne reklamy) i mozolnie szukać jakiegoś punktu zaczepienia.

Od tego masz Ublock + masa skryptów. Ja nie narzekam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dobie tych wszystkich projektów crowdfundingowych typu Wspieram.to czy Patronite, to kasa na utrzymanie takiego forum nie byłaby chyba wielkim problemem, tak myślę.

Z drugiej strony niestety internet się po prostu zmienia. Lwia część treści jest przygotowywana w ten sposób, aby cedzić ją poprzez wszelakie portale społecznościowe, "dyskusja" tym samym też się tam już przenosi. Mam konto na Facebooku i widzę co publikuje tam np. Komputer Świat właśnie czy choćby Przegląd Sportowy. Ich "artykuły" to są zwykłe clickbaity w stylu jakiegoś Pudelka na poziomie merytorycznym takim, jakby to pisała banda praktykantów na kolanie. Do tego wpychają tam jakiś śmieszny model abonamentowy. Smutne to strasznie. Konto mam tutaj od 2008 roku i przyznam szczerze, że jest to jedyne miejsce w sieci, w którym się jeszcze aktywnie udzielam. Byłaby to wielka szkoda, gdyby te miejsce zniknęło. No nic, trzeba będzie otrzeć łzę z policzka i żyć w tym dziwnym świecie dalej :E

Edytowane przez Kszyrztow
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, DyndaS napisał:

 Ruch tutaj też jest imo spory.

Tylko to ratuje to forum,jeszcze.Możecie się śmiać,ale jak dla mnie na chwilę obecną uśmiercenie tego forum żadnej ze stron się zwyczajnie nie opłaca.

10 godzin temu, Ghost54 napisał:

Stało się! Strona PCLab automatycznie kieruje na KŚ! Wygaszają PCLab. Zostało tylko forum.

Wow,już w poniedziałek to się stało,a serwisy tj.Telepolis spóźnili się o okrągłe 2 dni :E,po czym wysmarowali arty o śmierci domeny pclab.pl,a podstawą do napisania takich artów było.. tweet Piły :D

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kszyrztow napisał:

W dobie tych wszystkich projektów crowdfundingowych typu Wspieram.to czy Patronite, to kasa na utrzymanie takiego forum nie byłaby chyba wielkim problemem, tak myślę.

Pieniądze nie są tu problemem, jak ktoś z was sobie założy takie forum to jego utrzymanie będzie śmiesznie tanie z prostego powodu - tam nie będzie ruchu i dlatego nie ma to żadnego sensu.

W czasach świetności for dyskusyjnych byłem właścicielem aktywnego forum >100k userów i byłem w stanie to utrzymać będąc w gimnazjum/liceum 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ma i nie ma racji.
Ma rację rynkowo, nie ma racji w kontekście czego oczekiwali użytkownicy, a ci w większości (która jakkolwiek się wypowiadała) byli mocno anty komórkowi (zwłaszcza w plotkarskich aktualnościach).

Pierwszą złą decyzją było rozdzielenie portalu od forum, takie rozdwojenie jaźni. Powierzchownie w rozdziale treści komentarzy i forum, głębiej całego systemu zarządzania użytkownikami (ban na forum nie oznaczał bana na głównej i odwrotnie).
Drugą totalne olanie forum, pozostawienie użytkowników samych sobie, bez wizji jak ma forum funkcjonować i w którą stronę iść.

Niby wspólna baza użytkowników ale pewnie z połowa udzielała się tylko w jednym miejscu. Biznesowo to marnowanie zasobów i potencjału.
Na to wszystko nałożył się korporacyjny Onet czy RASP, gdzie dominowały arkusze kalkulacyjne, a nie dbanie o czytelników. Zaniedbania w interfejsie, to tylko wypadkowa ogólnego podejścia właściciela do portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...