Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie nie jeden na jego miejscu miałby mętlik w głowie, sprzedać czy nie sprzedać. Kasa za to na pewno była ładna do tego ciepła posadka za dobrą kasę z różnymi benefitami na wiele lat. Teraz można kręcić inny biznes.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tych rzeczy, które tu czasem czytam (chwytając się za głowę zresztą) można wyciągnąć wniosek, że rzeczy o byciu "pasjonatem" niektórym za mocno weszły. Szczególnie to dotyczy tych, którzy dnia nie przepracowali w żadnej redakcji i nie mają zielonego pojęcia o strukturze finansowej w mediach technologicznych. Zdrajca Piła, bo zarobił na SWOIM biznesie :D Jak on śmiał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Doamdor napisał:

Sprawdź sobie kiedy akcje Axel Springer zostały sprzedane i kto jest kluczowym człowiekiem w Axel Springer SE.

Szczerze? Nie chce mi się. Naprawdę. Mam to za przeproszeniem głęboko w piecu i interesuje mnie to w stopniu zerowym, czy nawet ujemnym. Nie mam najwyraźniej żadnych uprzedzeń narodowościowych, a może po prostu jestem niesamowicie liberalny w tych sprawach, a może też odzywa się fakt że wiem jak działa biznes, bo nie widzę niczego złego w tym że właściciel z własnej nieprzymuszonej woli sprzedał swoją własność jakiemuś nabywcy, który stał się odtąd jego nowym właścicielem i dysponentem. 

Bycie pasjonatem nie wyklucza możliwości monetyzacji swojego hobby w taki czy inny sposób, godzenia ze sobą komercji z pisaniem obiektywnej prawdy, czy dysponowania swoim majątkiem i własnością, także intelektualną, jak się tylko tej osobie podoba. Równie dobrze mógłby to być podmiot z innego państwa, albo nawet zaoranie wszystkiego do zera "bo tak", nie zmieniłoby to niczego, a już na pewno nie odbierałoby nikomu prawa do pasji i hobby, nawet jeśli jest w tym sporo biznesu i materialnych profitów.

W tym kraju niestety ludzie mają niesamowitą tendencję do siania uprzedzeń i węszenia spisków, a ponad wszystkim do zaglądania innym w portfele, spodnie i garaże. Postawię sprawę prosto i uniwersalnie, bo nie tyczy się to PCL a wszystkich forów i serwisów na których byłem: masz wolną wolę, jeśli coś Ci się nie podoba, widzisz inwazję Niemiec na Polskę, czujesz się prześladowany i molestowany zagranicznym kapitałem, nie zgadzasz się z czyimiś decyzjami biznesowymi lub organizacyjnymi, to po prostu odpuść i się wyloguj z takiego miejsca, a nie nabijasz ruch Niemcom albo innym "wrażyskim soldatom" którzy będą w najbliższym czasie na topie ;). Serio. Właściciel mógł podjąć inne decyzje, podjął takie jakie podjął, pozostaje z tym handlować. Masz prawo się z tymi decyzjami nie zgadzać, ale dorabianie do tego narodowej ideologii to już trochę przesada. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, BlindObserver napisał:

Z tych rzeczy, które tu czasem czytam (chwytając się za głowę zresztą) można wyciągnąć wniosek, że rzeczy o byciu "pasjonatem" niektórym za mocno weszły. Szczególnie to dotyczy tych, którzy dnia nie przepracowali w żadnej redakcji i nie mają zielonego pojęcia o strukturze finansowej w mediach technologicznych. Zdrajca Piła, bo zarobił na SWOIM biznesie :D Jak on śmiał.

Zdrajca bo nie podzielil sie. Jakby tak rozdal po 500+ to by byla inna śpiewka :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Trepcia To by było że rozdał za mało i że większą część pewnie sam dla siebie przytulił. 

139595_0a360eb6f05999c506933b9bdd6b6b34.

Nie roztrząsam przy tym czy decyzja była słuszna czy nie. Swoje zdanie na ten temat oczywiście mam, ale nie widzę sensu się nim dzielić z perspektywy faktów dokonanych i tego co dzieje się tu i teraz. Wierzę że rozpamiętywanie przeszłości nie pozwala skupić się na teraźniejszości i patrzeć w przyszłość. A ta rysuje się jak na razie tak jak ogłoszono dla PCL. Powiem tak - wolałbym aby marka została utrzymana i nie ginęła lub nie ograniczała się tylko do forum, ale mocy decyzyjnej nie mam, więc pozostaje to tylko takim moim skromnym życzeniem. Co będzie to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Trepcia Zdrajca, bo się wzbogacił. Bo jak wiadomo, pasjonat musi być biedny i żyć z bycia pasjonatem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, BlindObserver napisał:

@Trepcia Zdrajca, bo się wzbogacił. Bo jak wiadomo, pasjonat musi być biedny i żyć z bycia pasjonatem :D

Powiem tak, jakby ta jego pasja nie wygasła to teraz jest dobry moment odkupić domenę taniej i się bawić ;)  Ja bym tak zrobił, tylko kto będzie pisał artykuły i robił testy. W swoim czasie PClab był na naprawdę niezłym poziomie z testami ale to są konkretne roboczogodziny. No ale samo forum spokojnie można utrzymać. Szczerze to naprawdę specyficzny jest to biznes. Sam zresztą wiesz najlepiej bo chyba dalej coś tam skrobiesz? Z jednej strony trzeba portafić i lubić pisać z drugiej trzeba się znać na zagadnieniach IT. Jak się znasz to znajdziesz sobie lepiej płatną robotę jako administrator czy inny mistrz kubernetes. Myślę, że to po prostu kwestia jaki kto ma etap w życiu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najpierw ktoś musiałby mu tę domenę sprzedać. Piła rozwija inny projekt, jego zainteresowania ewoluowały w stronę biznesu w IT i tyle. Nadal jest pasjonatem, ale nie tego rodzaju, jakiego część osób oczekuje. Patrząc na zainteresowanie jego projektem ze strony innych firm źle nie ma.

Ludzie piszą, bo to lubią. Nikt przecież w tym biznesie nie robi dla jakichś większych kokosów, skoro jeden telefon i mogą pracować w największych agencjach PR choćby, gdzie kasa jest znacznie większa. Dla innych pisanie jest tylko dodatkowym zarobkiem i traktują to typowo jako hobby. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, BlindObserver napisał:

Najpierw ktoś musiałby mu tę domenę sprzedać. Piła rozwija inny projekt, jego zainteresowania ewoluowały w stronę biznesu w IT i tyle.

Jeżeli dobrze kojarzę (?), lata temu od słynnego wtedy Benchmarka3d.pl i pasji właściciela, dziś w linii prostej mamy... komputronik, który jest dziś bardziej znany już z tego. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@JeRRy_F3D Myślę że wiele zależy od tego kto jakie ma priorytety i co go napędza. Tak jak Blind mówi:

26 minut temu, BlindObserver napisał:

Dla innych pisanie jest tylko dodatkowym zarobkiem i traktują to typowo jako hobby. 

dokładnie tak mógłbym opisać siebie. Oczywiście z czasem przychodzi spowolnienie, może też frustracja czy wypalenie, ale są na to metody. Raz człowiek myśli że już wszystko słyszał i wie, a potem jedzie na Audio Show i wraca głupi, głuchy i biedny :E. Myślę też, że przynajmniej każdy prowadzący własny serwis zadał sobie przynajmniej raz pytanie, czy byłby gotów sprzedać swój serwis komuś innemu w prowadzenie, a jeśli tak to w jakich okolicznościach i za ile. 

Najgorzej gdy z hobby robi się po prostu maszynka do zarabiania pieniędzy. Wtedy pasja ulatuje, a wchodzi twarda księgowość. Prawdopodobnie to stało się z KŚ, bo na początku było naprawdę dobrze dla mało zaawansowanych użytkowników i sam pamiętam że też wiele się nauczyłem, gdy mieszkałem na prowincji a moja wiedza była malutka. Teraz zaś jest jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
46 minut temu, EvilKillaruna napisał:

@JeRRy_F3D Myślę że wiele zależy od tego kto jakie ma priorytety i co go napędza. Tak jak Blind mówi:

dokładnie tak mógłbym opisać siebie. Oczywiście z czasem przychodzi spowolnienie, może też frustracja czy wypalenie, ale są na to metody. Raz człowiek myśli że już wszystko słyszał i wie, a potem jedzie na Audio Show i wraca głupi, głuchy i biedny :E. Myślę też, że przynajmniej każdy prowadzący własny serwis zadał sobie przynajmniej raz pytanie, czy byłby gotów sprzedać swój serwis komuś innemu w prowadzenie, a jeśli tak to w jakich okolicznościach i za ile. 

Otóż to. Przez 10 lat (!) prowadziłem wespół z kumplem vortal i forum. Wtedy - uważany był za nr 1 w kraju - w swojej kategorii. Były na nim (forum) wszystkie tuzy i magicy branży. Kilka tysięcy zredagowanych własną ręką! newsów (+newsy i arty innych userów). Zaproponowano mi / nam odkupienie marki. NIE POSZLIŚMY na to (nawet nie potrafiliśmy tego sensownie wycenić), by za jakieś 2 lata... własnoręcznie położyć i wysypać to wszystko przez (zaniedbanie) życiowe zwroty wydarzeń. Wszystko poszło w kibel (przez - "nie, bo nie").

Bardzo, bardzo tego żałuję z perspektywy czasu.

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, JeRRy_F3D napisał:

Otóż to. Przez 10 lat (!) prowadziłem wespół z kumplem vortal i forum. Wtedy - uważany był za nr 1 w kraju - w swojej kategorii. Były na nim (forum) wszystkie tuzy i magicy branży. Kilka tysięcy zredagowanych własną ręką! newsów (+newsy i arty innych userów). Zaproponowano mi / nam odkupienie marki. NIE POSZLIŚMY na to (nawet nie potrafiliśmy tego sensownie wycenić), by za jakieś 2 lata... własnoręcznie położyć i wysypać to wszystko przez (zaniedbanie) życiowe zwroty wydarzeń. Wszystko poszło w kibel (przez - "nie, bo nie").

Takie jest życie. Nie da się hobbystycznie żyć, bo do realnego życia potrzebne są pieniądze. Jak pojawia się rodzina to zmniejsza się czas na hobby, a zwiększa na zarabianie w celu jej utrzymania. Jak ktoś nie znajdzie drogi na odpowiednią monetyzację hobby to projekt umiera. Niestety osoby poniżej 25 roku życia często tego nie rozumieją i piszą w sieci swoje "światłe" teorie. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, JeRRy_F3D napisał:

Forum3d.pl? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, jagular napisał:

Forum3d.pl? :)

O jak miło. ;)

Ktoś pamięta...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzień dobry,

Pclab czytam praktycznie od początku, tak samo jak benchmark.pl

Jestem raczej cichym użytkownikiem internetu, specjalnie nie lubię się udzielać w komentarzach czy na forach, myślę że takich osób jak ja, jest bardzo dużo.

Przeżyłem całą tę transformację internetu od początku, kiedy to zaczynało się na modemie z wybieraniem numeru, żeby mieć internet.

Wg mnie jedyne słuszne strony, które traktowały hardware i software poważnie to właśnie dwie wyżej wspomniane, ale to było do jakiegoś 2014, może 2015 roku, bo później to już zamiast pasji zaczęły wszędzie, na różnych serwisach, nie tylko tych wspomnianych, zaczął się robić bałagan, takie wszystko o wszystkim i o niczym, testy głupot i porządne serwisy sprzedażowe na których można kupić dziwne rzeczy dzisiaj (empik, komputronik - co to w ogóle dzisiaj jest). Ale nie ważne, nie będę ciągnął tego, ogólnie mówiąc, bardzo źle się dzieje w internecie ze wszystkim, wszystko nastawiane na sprzedaż, plotki, reklamy, znaleźć dzisiaj coś ciekawego w internecie, to naprawdę trzeba się postarać. Kiedyś było odwrotnie, były same wartościowe rzeczy, do momentu, kiedy to internety zaczęły używać dzieci neostrady :) NIEWAŻNE...

W sumie zarejestrowałem się z jednego powodu,

czy ktoś zna sprawdzone i proste oprogramowanie, dzięki którym mógłbym pobrać pclab do offline, głównie zależy mi na artykułach, po nich, jak sobie zaczniemy przeglądać od najstarszego, świetnie widać jak rozwijała się technologia (procesory, grafiki, systemy, rozwiązania technologiczne). Jest to naprawdę ogromna skarbnica wiedzy. No i te stare testy, albo rozkładanie na czynniki pierwsze technologii w dawnych artykułach, nie ma w polskim internecie żadnego innego serwisu, który robił to lepiej, mówię o tej przestrzeni tych prawie 19 lat.

Nie wierzę, że domena zostanie do przeglądania, na pewno nadejdzie moment, że po prostu wszystko zniknie, dlatego chciałbym to sobie zarchiwizować.

Niestety też od kilku miesięcy zacząłem bardzo sporadycznie przeglądać benchmarka, bo to co zrobili z layoutem to jakaś kpina i wmawianie ludziom na siłę jedyną słuszną racje, na zasadzie "my wiemy lepiej, bo tak". Często zapomina się, że w tym wszystkim to dzięki tym co wchodzą i przeglądają jest zarobek, a nie od widzimisie dwóch, trzech osób, którym w pewnym momencie kasa i władza na dobrze płatnych stanowiskach zaczyna uderzać mocno do głowy... Niestety w Polszy tak jest ze wszystkim, jak komuś coś ciekawego dobrze idzie, to po jakimś czasie leci to na sprzedaż dla jakiś pustych korpo z zachodu albo USA, niestety mamy jakiś taki brak ambicji na stworzenie czegoś więcej... dobra, koniec żali, proszę o wskazanie, jak wyżej. Będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Cichy wielbiciel starego PClaba.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, xtn napisał:

Niestety osoby poniżej 25 roku życia często tego nie rozumieją i piszą w sieci swoje "światłe" teorie. 

Ciekawe jakie teorie piszą,nie przypominam sobie,żebym w wieku 22 lat pisał jakieś niestworzone teorie.

@robertocdx W Benchmark zrobili to samo co u nas,zmienili layout tak,że użytkowników oburzył.

Ich testy i artykuły co pamiętam na Benchu były na dużo niższym poziomie niż na PCLabie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, JeRRy_F3D napisał:

O jak miło. ;)

Ktoś pamięta...

Pamięta, pamięta :)

Swego czasu rzeczywiście tworzyłeś legendę w ekskluzywnej niszy.

Wydaje mi się jednak (to tylko moja opinia), że chociażby nie wiadomo co robić, nie było ucieczki od kolapsu. Ciążenie grawitacyjne coraz wyższego progu wejścia, coraz większej niszowości niszy, czy zwykła globalizacja działały nieubłaganie.

Zresztą, popatrz nawet tutaj, na podobno dużym forum, popularnym wszystkie działy związane z content creation dawny uschły ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
55 minut temu, robertocdx napisał:

(...) do jakiegoś 2014, może 2015 roku, bo później to już zamiast pasji zaczęły wszędzie, na różnych serwisach, nie tylko tych wspomnianych, zaczął się robić bałagan, takie wszystko o wszystkim i o niczym, testy głupot i porządne serwisy sprzedażowe na których można kupić dziwne rzeczy dzisiaj (empik, komputronik - co to w ogóle dzisiaj jest). (...), bardzo źle się dzieje w internecie ze wszystkim, wszystko nastawiane na sprzedaż, plotki, reklamy, znaleźć dzisiaj coś ciekawego w internecie, to naprawdę trzeba się postarać. Kiedyś było odwrotnie, były same wartościowe rzeczy (...)

Bo internet - lata temu - stał się edenem, oazą, bezgranicznym polem do popisu, wolnością (!) dla wszelkich fascynatów.
Wtedy powstawały serwisy i fora PASJONATÓW dla pasjonatów. Wtedy nawet nikt nie myślał, że "na tym" można zarobić.
Większość rzeczy robiło się za free, z serducha.
Dziś niestety liczą się sumy w kolumnach excela.
To NAJPIERW ma zarabiać, a później "pomyślimy czym wypełnić treści". Kiedyś było odwrotnie.
Ktoś tworzył perełkę, która z czasem, po latach, może... przerodziła się w źródło dochodu lub choć samofinansujące się coś.
Kiedyś były naprawdę serwisy mocno specjalizowane, teraz jakieś rozmdlacze o wszystkim i dla wszystkich - bo liczą się ilości wejść i kliknięć - a nie ważna jest "jakość" tych kliknięć (kto klika).
Smutne, ale prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
56 minut temu, jagular napisał:

Pamięta, pamięta :)

Swego czasu rzeczywiście tworzyłeś legendę w ekskluzywnej niszy.

Ale miło :banan:

Wydaje mi się jednak (to tylko moja opinia), że chociażby nie wiadomo co robić, nie było ucieczki od kolapsu.

Ale pojawiła się szansa... chcieli nas przejąć Platige Image. Wtedy rekin rynku (taki CDPR wśród FX w PL - dla tych co nie znają).
Zmarnowaliśmy tę szansę na rozwój, na zmonetyzowanie, na cokolwiek.
Byliśmy zbyt zieloni na "biznesy" wtedy. Ambicja... ciągniemy dalej. To "nasze dziecko", itd.
I padło. 

zwykła globalizacja działały nieubłaganie.

Ale był to czas, że to my "bywaliśmy" kreatorami tej globalizacji. ;)
Pamiętam jakie to było miłe, gdy NAS - Forum3D z PL cytowały największe serwisy CG na świecie.
USA, Canada, Rosjanie, Czesi, Turcy... znalazłem nawet kilka artów czy newsów w totalnym krzaczkowie w Chinach... gdzie pośród morza tekstu "krzaczków" tylko link w tekście był "Forum3D" (polish service).
W ICQ miałem zakładki "newsmani" - z podziałem na kraje - i wymienialiśmy się newsami - cały świat (a my - dwóch żuczków z PL - między nimi).
Był potencjał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem kim są Platige Image (albo: kim byli), to rzeczywiście była poważna opcja. Kto wie jak obecne PI by się zachowywało?

"Wtedy" mieliśta chyba po prostu bardzo wysoki stosunek jakości do objętości :)

Ale cóż, nie ma co płakać nad przeszłością. Jej już nie zmienimy. W życiu drzwi się wprawdzie pojawiają, ale zazwyczaj jesnokierunkowe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Piła sprzedał Pclaba niemal jak wizjoner - na chwilę przed rozkwitem poważnej społecznościówki, przewagi urządzeń do konsumpcji treści aniżeli jej tworzenia, oraz skrajnego skomercjalizowania popularnych wyszukiwarek internetowych.  Ile osób ponad dekadę temu przewidywało, że wszystkie duże fora będą zdychać mimo nieporównywalnie większego poola potencjalnych userów ? Komercha zabiła ten lepszy Internet 

Edytowane przez bigovsky
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, JeRRy_F3D napisał:

Jeżeli dobrze kojarzę (?), lata temu od słynnego wtedy Benchmarka3d.pl i pasji właściciela, dziś w linii prostej mamy... komputronik, który jest dziś bardziej znany już z tego. ;)

0202122, ppp, teleport pro, dwa, może trzy 3minutowe impulsy... i przeglądanie internetu w offlinie :E

Nawet gdzieś powinienem  mieć sesje "ściągania internetu", wtedy głównie benchmark3d i frazpc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, robertocdx napisał:

(...) czy ktoś zna sprawdzone i proste oprogramowanie, dzięki którym mógłbym pobrać pclab do offline, głównie zależy mi na artykułach, po nich, jak sobie zaczniemy przeglądać od najstarszego, świetnie widać jak rozwijała się technologia (procesory, grafiki, systemy, rozwiązania technologiczne). Jest to naprawdę ogromna skarbnica wiedzy. No i te stare testy, albo rozkładanie na czynniki pierwsze technologii w dawnych artykułach, nie ma w polskim internecie żadnego innego serwisu, który robił to lepiej, mówię o tej przestrzeni tych prawie 19 lat (...)

@RyszardGTS już odpowiedział powyżej.
Lata temu używałem do tego właśnie... Teleport Pro! ;)

4 minuty temu, RyszardGTS napisał:

0202122, ppp, teleport pro, dwa, może trzy 3minutowe impulsy... i przeglądanie internetu w offlinie :E

BINGO! ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, bigovsky napisał:

Piła sprzedał Pclaba niemal jak wizjoner - na chwilę przed rozkwitem poważnej społecznościówki, przewagi urządzeń do konsumpcji treści aniżeli jej tworzenia, oraz skrajnego skomercjalizowania popularnych wyszukiwarek internetowych.  Ile osób ponad dekadę temu przewidywało, że wszystkie duże fora będą zdychać mimo nieporównywalnie większego poola potencjalnych userów ? Komercha zabiła ten lepszy Internet 

Kurła,nie mogę się nie zgodzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi