Skocz do zawartości
bj008

Ukryty "Dysk USB" w katalogu "Ten komputer"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Taki przypadek - od wczoraj, tj. 28.06.2020 w katalogu "Ten komputer" wyświetla mi się jakby ukryty "Dysk USB".

Co to może być? Jakaś aplikacja, system? Co lub kto to stworzył?

Pozdrawiam

BJ

 

 

WTF1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

nie masz podpiętego jakiegoś czytnika kart pamięci? U mnie w taki sposób pokazują się puste sloty takiego czytnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym - mam podpięty kontroler (PCI-E 2 porty USB 3.0 złącze 20Pin SATA) - ale odłączyłem go, włączyłem komputer i nadal jest, więc to wykluczyłem.

Jeszcze naszła mnie taka myśl, czy to nie przypadkiem aktualizacja systemu tego nie stworzyła - znaczy jestem przed aktualizacją do wersji 2004 Win10 - czy przypadkiem system sobie nie "wirtualizuje" (czy jak to zwał) tej dużej aktualizacji?

Na chwilę obecną nie chcę tego robić, bo wszystko "działa", ale prędzej, czy później będzie trzeba - i jeśli wcześniej nie zniknie - to wyjdzie szydło z worka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rzecz - teraz pojawiła się jeszcze Stacja dysków - nie działa opcja wysuń. Przy drugim działa normalnie.

Ustaliłem natomiast, czy może bardziej zaobserwowałem kiedy lub w jakim przypadku.

Przed aktualnym włączeniem komputera podmieniłem przewody SATA - wszystkie. Dysk C -> MB, Dysk D -> MB, Stacja dysków -> MB.

Tradycyjnie patrzę w "Ten komputer", czy jest owy "Dysk" i pojawiła się "Stacja dysków" :(

Przed tym, jak pojawił się "Dysk" również robiłem ten manewr, ponieważ zmieniałem przewody na krótsze, aby było luźniej w obudowie.

Możliwe jest, że to jest przyczyną pojawiania się tych anomalii? Może reset BIOS'u pomoże?

WTF2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co widzisz w Menedżerze urządzeń w zakładce Stacje dysków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może usuń klucz rejestru

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2

kliknij prawym, usuń

po restarcie zostanie przywrócony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Frythyr napisał:

A co widzisz w Menedżerze urządzeń w zakładce Stacje dysków?

Zastanawia mnie zaznaczenie - co to może być?

WTF3.jpg

WTF3.jpg

7 godzin temu, glauks napisał:

może usuń klucz rejestru

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2

kliknij prawym, usuń

po restarcie zostanie przywrócony

A za co odpowiada ten klucz?

Żeby nie było sytuacji, że system nie wystartuje? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystartuje

odpowiada między innymi za to co się wyświetla w mój komputer

ale można usunąć, wtedy po restarcie klucz zostanie utworzony na nowo a explorer zaimportuje zawartość klucza z klucza mounted devices

ewentualnie możesz usunąć z klucza mounted devices, czyli

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

kliknij prawym na wartości w prawym panelu i usuń

na dole są dyski z literami, u góry z tzw punktem montowania, trzeba usunąć oba - żeby sprawdzić jaki to dysk u góry trzeba w cmd wpisać

mountvol

wyświetli się min informacja o punktach montowania dysków,  i można usunąć te fikcyjne

żebyś mógł usunąć uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz regedit.exe

też bezpieczne, u siebie usuwałem bez żadnych konsekwencji, tyle ze bezskutecznie, bo mam czytnik kart, a ten podobno nie daje się usunąć, zawsze jest i tak przywracany

zaznaczony usb device to dysk usb - pen byłby jako flash usb disk

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym czasie stwierdzam, że to jednak ten kontroler.

Raz działa, raz nie - czy to USB, czy czytnik kart. Niestety śmiem podejrzewać, że jest również powodem uszkadzania nośników do niego podłączonych.

Tylko teraz pytanie, czy to kontroler, czy panel przedni w obudowie, który jest do niego podłączony?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postawiłbym na panel - ukryj je w eksplorerze, nie będą irytować - w kluczu

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

utwórz w prawym panelu wartość dword NoDisk - kliknij 2 razy na tę wartość i wpisz liczbę w dane - c =4, d =8, e=16, itd - jeśli chcesz ukryć 2 litery trzeba liczby zsumować, np e i f = 48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel sprawny - problem z kontrolerem.

Kupiłem nowy i wszystko działało. Działało, ponieważ tym razem występuje problem z czytnikiem. Znaczy na początku wszystko działało, lecz jak po raz pierwszy włożyłem kartę i postanowiłem ją "bezpiecznie" wyciągnąć i użyłem opcji "Wysuń" napęd znikł. Znikł i już się nie pojawił.

Więc postanowiłem odłączyć kontroler od płyty i ponownie podłączyć - to samo - porty USB działają prawidłowo, lecz czytnik martwy.

Nie mając więcej pomysłów zrobiłem to, co napisał Glauks:

W dniu 8.07.2020 o 01:29, glauks napisał:

ewentualnie możesz usunąć z klucza mounted devices, czyli

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

kliknij prawym na wartości w prawym panelu i usuń

Uruchomiłem ponownie i bingo - są wszystkie. Wkładam Pendrive - działa, kartę SD - działa, microSD - martwa :(

Postanowiłem, że sprawdzę panel bliżej. Rozłożyłem obudowę i odkręciłem czytnik - jak się okazywało źle wkładałem kartę microSD.

Czytnik jest skonstruowany w pionie - na górze karty SD, na dole microSD. I o tyle, o ile karty SD wkładamy opisem do góry, to karty microSD do góry nogami - w związku z tym, że czytnik jest głębiej nie zauważyłem tego. Niemniej jednak rozkręciłem i na pierwszy rzut oka nie było nic złego. Tracąc nadzieję i odkładając już czytnik na miejsce rzucił mi się w oczy jeden pin w mniejszym czytniku - wcześniej tego nie zauważyłem. Przyjrzawszy się bliżej okazało się, że jest coś źle. Poprawiłem - dogiąłem, aby był na równi z resztą i bum - widzi kartę microSD. Sprawdzam SD - również widzi. Porty USB - również działają.

Cytujac klasyka - "Zwycięstwoooo..." :D

Dla pewności robię jeszcze jedną rundkę i wszystko działa. Szczęśliwy sprawdzam jeszcze, jak wygląda sytuacja z "wysunięciem". Jak się okazuje pozostaje bez zmian - wysunięcie powoduje usunięcie napędu i czytnik jest martwy. Zabieg Glauks rozwiązuje problem, więc zabieram się za skręcanie...

Będąc dumny, że problem został rozwiązany skręciłem obudowę kompletnie.

Włączam komputer i tak... USB - działa. Karty - martwe :( W tym momencie zgłupiałem - napędy są widoczne prawidłowo. Ponowiłem również zabieg - nic. Porty USB działają, czytnik nie.

Może, a raczej na pewno coś przeoczyłem...

Tradycyjnie - z góry dzięki za podpowiedź :)

Pozdrawiam

BJ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka - zadziałał dzisiaj, raz. Czytnik SD. Postanowiłem zatem sprawdzić jeszcze microSD - nic. Ponowiłem próbę na SD - ponownie nic :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...