Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

tak jak w temacie.

Zasilacz markowy, z górnej półki ,ale działa już 7 lat. Nie chciałbym nic popalić w sprzęcie. Czy to już czas na wymianę??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak dobrze działa to nie wymieniaj. Twój zasilacz ma zabezpieczenia, więc nawet jak się kiedyś sfajczy, to nie powinien pociągnąć sprzętu za sobą.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem dużo lat (~10 lat) z OCZ Silencer 750W i działa on cały czas jednak wymieniłem go na obecny Seasonic właśnie ze względu na strach związany z upływem lat. Proponuję autorowi jednak wymiankę - niepisana zasada przy markowych zasilaczach to zapobiegawcza wymiana po ~10 latach użytkowania, lepiej to zrobić niż później żałować moim skromnym zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki za odpowiedzi.

 

Czyli jeszcze pewnie ze dwa lata posłuży.

Założyłem wątek bo poprzedni zasilacz Corsair (ośmioletni ale budżetowy z niższych serii) pociągnął w otchłań 2 karty graficzne i płytę główną)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, caleb59 napisał:

...Proponuję autorowi jednak wymiankę - niepisana zasada przy markowych zasilaczach to zapobiegawcza wymiana po ~10 latach użytkowania, lepiej to zrobić niż później żałować moim skromnym zdaniem.

Ta zasada jest OK, tylko że dotyczy ona nie markowych zasilaczy, bez zabezpieczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręć i sprawdź czy wszystko jest OK i czy kondensatory nie napuchły. Ja do dziś używam HX520 po fanswapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"7 letni zasilacz corsair" tylko co to za model? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój Corsair będzie miał z 10 lat, jego zabezpieczenia:

short-circuit (SCP), over current (OCP), over voltage (OVP), over power (OPP) and under voltage (UVP).

 

 

Cytat

OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i aktywuje się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej[2]. Wymagane przez normę ATX12V.
UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Jest spotykane znacznie rzadziej niż OVP, ponieważ zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność.
OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza. Wymagane jest przez normę ATX12V.
OLP lub OPP (Over Load Protection lub Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza. Przegrzanie może pojawić się podczas przeciążenia, złej cyrkulacji powietrza wynikającej np. z zakrycia wylotu zasilacza lub z powodu awarii wentylatora[2]. Wymagane jest przez normę ATX12V.
SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Aktywuje się, kiedy w obwodzie zasilacza pojawi się zwarcie (czyli opór mniejszy niż 0,1Ω). Pomimo, że nie jest one obowiązkowe, to znajdziemy je we wszystkich obecnych zasilaczach[2].
IOVP (Input Over Voltage Protection) i IUVP (Input Under Voltage Protection) – zabezpieczenie zasilacz przed zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem wejściowym. Stosowane jest głównie w zasilaczach z manualnym przełącznikiem napięcia wejściowego (115V lub 230V).

 

Raczej się nie boję ale zastanawiam się kiedy i co mu pierwsze walnie? :D

 

 

 

Edytowane przez Tracan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwórz pokrywę zasilacza (gwarancji i tak pewnie nie ma) i sprawdz czy kondensatory nie puchną, wątpie żeby puchły w markowym zasilaczu ale to pierwszy objaw nadchodzącego końca żywota. 

Nie smyraj ich tylko palcami bo mogą być jeszcze naładowane i dostaniesz prundem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

14 letni Tagan 430W, który niedawno mi zakończył żywot z bardzo głośnym hukiem, nie miał żadnych kondensatorów spuchniętych. Wizualnie w środku nie wyłapałem żadnych fizycznych uszkodzeń. Po 14-tu latach dalej w środku wyglądał jak nowy. Na szczęście nie zabrał w zaświaty ze sobą żądnego innego komponentu komputera.

Edytowane przez kola01
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, czolgista778 napisał:

Otwórz pokrywę zasilacza (gwarancji i tak pewnie nie ma) i sprawdz czy kondensatory nie puchną, wątpie żeby puchły w markowym zasilaczu ale to pierwszy objaw nadchodzącego końca żywota. 

Nie smyraj ich tylko palcami bo mogą być jeszcze naładowane i dostaniesz prundem :E

Problem polega na tym, że jeszcze mam 1 rok gwarancji w Corsairze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz gwarancję to trzymaj go jeszcze, jak się będzie kończyła zakup nowy i po temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora... pogięło, ax860i na co chcesz wymieniać? ? totalny nonsens 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bartosz302 napisał:

do autora... pogięło, ax860i na co chcesz wymieniać? ? totalny nonsens 

ax - ax'em prawda to świetny zasilacz, ale przepracował już 7 lat. Nic nie jest wieczne. Nie mówię, że zaraz padnie bo gwarancja się kończy, ale mając tak zacny config i trochę wolnej gotówki sprzedał bym go nawet teraz gdzie jest jeszcze Gw i kupił coś nowego. 

Sam posiadam rebrand Seasonica (LD LC) kupiłem go nowego bez gwarancji, ostatnio trafiłem na Prime Platinum 750W za fajne pieniądze to szkoda było nie kupić, tym bardziej, że ma jeszcze 11 lat gw. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bartosz302 napisał:

co z tego, że przepracował 7 lat? :szczerbaty:

A no to, że użyte podzespoły do jego zbudowania degradują na skutek użytkowania. Nic nie jest wieczne, a nowe to nowe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tyż tyż chcę wiedzieć co się degraduje ??? :-)   elektronika jak jest dobrze skonstruowana z dobrej jakości podzespołów to będzie działać długie długie lata  nie wliczam już przepięć ale to jest inny czynnik, w dużej części przypadków pada od wysokiej temp. której to defacto nie zapewnia się odpowiednio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie porównujemy go do AX860i, tylko mówimy o tym, że zasilacze się starzeją i pewne ich elementy w miarę upływu czasu się zużywają. Zużywa się zarówno Silverstone sprzed kilkunastu lat jak i współczesny AX860i. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie rozmawiamy o ax860i a nie o jakimś starym rupieciu... badziewny zasilacz gorzej zniesie próbę czasu niż taki, który jest na poziomie ww ax ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne jak zniesie, ważne, że prawdziwe jest twierdzenie, że zasilacze się zużywają. Myślę, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, nie rozumiem tylko po co sarkastyczne pytanie co się w nich na skutek używania degraduje i dalsza dyskusja na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AX to topowa seria zasilaczy Corsair, także powinien być wyposażony w najlepszej jakości komponenty

oprócz oględzin kondensatorów, niech też zrobi pomiary za pomocą dobrego miernika, na jakieś podstawowe parametry dla norm ATX

 

btw. według mnie skoro producent dał na niego 7 lat gwarancji, to myślę że spokojnie powinien dociągnąć do 10 lat...

 

...Zresztą teraz 10 lat gwarancji na dobre zasilacze to już standard, ja sam na mojego SEASONIC PRIME TITANIUM dostałem 12 lat :D

być może w tamtych czasach (~2013), producenci nie byli pewni co do wytrzymałości , to dlatego dawali max 5-7 lat GW na najdroższe konstrukcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, nlpz napisał:

Nie ważne jak zniesie, ważne, że prawdziwe jest twierdzenie, że zasilacze się zużywają. Myślę, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, nie rozumiem tylko po co sarkastyczne pytanie co się w nich na skutek używania degraduje i dalsza dyskusja na ten temat.

to nie jest dyskusja o tym, czy zasilacze się zużywają, tylko o tym, czy trzeba wymieniać ax860i po 6 latach pracy ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mów za siebie.😎 Ja chcę kupić monitor który spełnia moje oczekiwania, muszę bazować na recenzjach oraz opiniach użytkowników i przy kwocie którą trzeba wyłożyć za taki niszowy 32 calowy monitor gdzie można kupić coś z serii C albo GX od LG nie mówiąc o S95C więc aby wyrzucić ponad 6 koła to warto aby monitor chociaż nie piszczał czy może to już moje od górne zachcianki i zostałem nieświadomym testerem? Co do dostępności jest to bardzo globalna sytuacja gdzie w europie jest kilka sztuk danego monitora na krzyż może usa jest odrobinę lepsza dostępność (zazwyczaj Alienwareów) ale tam też ludzie czekają 30 dni+ na monitor.
    • hellhound'a wziąć czy https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-nitro-radeon-rx-7900-gre-oc-16gb-gddr6-11325-02-20g-13180478/ próbuję ogarnąć który lepszy tzn mniejsze ryzyko. Chyba szafiry lubią piszczeć?
    • Myślałem, że to wnuczka Protasiewicza a to jego dziewczyna. Ona 22 lata on 56 lat. Co ona ma w głowie. https://www.o2.pl/plotki/22-latka-zabralo-glos-po-skandalu-partnerka-protasiewicza-to-studentka-7017418808142752a   Wczoraj słuchałem kawałek. Początek kilkanaście min o byłym już działaczu PiS który okazał się pedofilem i zarzuca mu sie skrzywdzenie kilkudziesięciu dziewczyn ale był chroniony przez wyżej postawionych. https://kultura.onet.pl/wiadomosci/bartlomiej-m-przed-sadem-problemy-w-procesie-znanego-aktora/g0mq6hp
    • Nie zauważysz poprawy "w działaniu systemu" jeżeli już to w grach  czy benchmarkach, pamięci masz wsadzone w slot nr 2 i 4 ?, włączenie profilu xmp nie powinno mieć wpływu na pracę wentylatora od chłodzenia cpu,w Biosie nie ustawiasz żadnego OC na 1500mhz... wbijasz profil xmp 2 3000mhz i moduły mają być wsadzone w slot A2 - B2
    • Hej Posiadam 1060 6Gb, monitor FullHD oraz zasilacz 600W BeQuiet. Chciałbym złożyć coś młodemu na platformie AMD Ryzen 7600. Nigdy na AMD nic nie składałem i nie wiem jaki np RAM do tego wybrać i MOBO. Tyle, że na AM5. Mógłby ktoś pomóc? Dziękuję.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...