Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
20 godzin temu, nlpz napisał:

Nie ważne jak zniesie, ważne, że prawdziwe jest twierdzenie, że zasilacze się zużywają. Myślę, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, nie rozumiem tylko po co sarkastyczne pytanie co się w nich na skutek używania degraduje i dalsza dyskusja na ten temat.

Mam w domu wzmacniacz Denona Stereo, który ma ponad 30 lat. Potężna maszyna. Łyka 300W czyli pewnie więcej niż Twój PC i cały czas działa wzorowo bez najmniejszej naprawy. W środku ma japońskie kondensatory, które po tylu latach mają cały czas swoją fabryczną nominalną pojemność (mierzyłem niedawno). Też ma go wyrzucić "bo się zużywa"? 

Niewykluczone, że Twój zasilacz pożyje dłużej niż mój Denon. Wyrzuć go, ktoś się bardzo ucieszy, jak znajdzie go na śmietniku. 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, bartosz302 napisał:

to nie jest dyskusja o tym, czy zasilacze się zużywają, tylko o tym, czy trzeba wymieniać ax860i po 6 latach pracy ;)

To po co dyskutujesz na temat zużywania się zasilacza?

2 godziny temu, kola01 napisał:

Mam w domu wzmacniacz Denona Stereo, który ma ponad 30 lat. Potężna maszyna. Łyka 300W czyli pewnie więcej niż Twój PC i cały czas działa wzorowo bez najmniejszej naprawy.

No i?

2 godziny temu, kola01 napisał:

W środku ma japońskie kondensatory, które po tylu latach mają cały czas swoją fabryczną nominalną pojemność (mierzyłem niedawno). Też ma go wyrzucić "bo się zużywa"? 

ESR też zmierzyłeś? Zdajesz sobie sprawę z różnicy temperatury w jakich pracują kondensatory w zasilaczu komputerowym i wzmacniaczu?

2 godziny temu, kola01 napisał:

Niewykluczone, że Twój zasilacz pożyje dłużej niż mój Denon. Wyrzuć go, ktoś się bardzo ucieszy, jak znajdzie go na śmietniku. 

Że co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zasilacz przeżył już 3 konfiguracje, mam jego 12 lat a producent dawał na niego 5 lat gw. Nie pisze że to jest reguła ale Seasonic akurat zrobił świetną serię zasilaczy dla Corsaira.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, nlpz napisał:

ESR też zmierzyłeś? Zdajesz sobie sprawę z różnicy temperatury w jakich pracują kondensatory w zasilaczu komputerowym i wzmacniaczu?

Że co?

Mierzyłem pojemność. We wzmacniaczu jest dużo goręcej (przynajmniej w  moim)  niź w zasilaczu ATX klasy Corsair AX860i.

Rubens z kanału YT, nie raz mierzył dużo starsze, japońskie kondziory klasy Rubycon itp.wyjmowane z 30-40 letnich wzmacniaczy. Ich pojemność i ESR nawet po 30-40 latach dalej była poprawna.

 

Gadanie więc, że po 7 latach, warto wymienić dobrze działający zasilacz ATX z górnej półki, na dobrej klasy elektronice i japońskich kondziorach  "bo elektronika się zużywa" jest więc tu daleko chybione. 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia, zostaw ten zasilacz jeśli działa ok, nie ma czegoś takiego że trzeba wymieniać po iluś latach.

Przykład Chieftec GPS-400AA-101A w kilku konfigach 12 lat, tylko 336W na 12v, ciągnie dzisiaj 2600k@4.5 i 1070@2000mhz bez problemów.

Rzeczywiście wentylator zaczął hałasować jakiś czas temu i został wymieniony na Sigmę od SPC, kondensatory (te największe) też już do wymiany ale to koszt kilka zł (trzeba chwilę poczekać po włączeniu listwy żeby komp wystartował z przycisku) 

Tylko że chief to rozsądna budżetówka, a Twój Korsarz to wysoka półka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...