Skocz do zawartości
Dominor11

Router do światłowodu - RB951Ui-2HnD czy RB951G-2HnD

Rekomendowane odpowiedzi

Mój ojciec zmienia internet i co za tym idzie - będzie trzeba teraz zmienić router, bo mamy jakiś syf. http://integra.tarnow.net.pl/item/425 - tutaj daje link do internetu światłowodowego, który będziemy mieć (oferta środkowa FiberPoint 24). No i teraz pytanie, jaki router do tego kupić, RB951Ui-2HnD czy RB951G-2HnD. Warto dopłacać na ten drugi? Różnica cenowa między nimi to jakieś 73zł.

 

Linki do specyfikacji tych routerów:

1. - https://www.senetic.pl/product/RB951UI-2HND

2. - https://www.senetic.pl/product/RB951G-2HND

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

RB951G-2HnD bo ma gigabitowe porty Ethernet. Ale najlepiej brać hAP ac² . Tylko tak na prawdę czy koniecznie potrzebujesz Mikrotika? Archer C6 w zupełności wystarczy.

Zasadnicze pytanie, czy operatora nie udostępnia swojego routera?

Edytowane przez Qwinto
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chyba nie, spytam dokladnie. Z tego co widzialem, to oni te dwa routery w ofercie swojej maja, tylko drozsze.

 

Czyli https://www.x-kom.pl/p/466049-router-tp-link-archer-c6-1200mb-s-a-b-g-n-ac-dualband.html takie cos wystarczy?

 

I też dobrze jakbyś mi powiedział, jak będzie z zasięgiem Wi-Fi w domu z parterem i pierwszym piętrem (łącznie jakoś 150m2, przynajmniej tego okolice)

Edytowane przez Dominor11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Archer C6 w zupełności wystarczy. Co do zasięgu, to ciężko powiedzieć, bo to zależy od miejsca położenia routera, ilości ścian oraz z tego z czego są zrobione, z czego masz strop, czy klatka schodowa jest otwarta czy nie, itd... Dla przykładu w moim rodzinnym domu FunBox2 od Orange ogarnia dwie kondygnacje z tym że jest powieszony na zewnętrznej ścianie w jednym z pokoi na piętrze, a na parterze tylko po przekątnej w kuchni zasięgu brakuje.

Jak postawisz taki router w centralnym miejscu kondygnacji to powinno być wszędzie, ale to i tak wyjdzie podczas pracy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Rozumiem, bardzo przydatne są twoje informację. No to już ostatnie pytanko do Ciebie odnośnie routera, bo ja się nie za bardzo na tym znam - ten Archer C6 a hAP ac^ mają między sobą jakieś potężniejsze różnice? Wiadomo, cena tego i tego dużo się różni, ale czy jest między nimi jakaś przepaść np. w zasięgu, albo w prędkości internetu? Dodam, że do routera będą przez kabel przypięte 2/3 kompy.

Edytowane przez Dominor11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Dominor11 napisał:

 ale czy jest między nimi jakaś przepaść np. w zasięgu, albo w prędkości internetu? Dodam, że do routera będą przez kabel przypięte 2/3 kompy.

Przy łączu 100/20 Mbps nie ma żadnej różnicy. Oba będą pracowały tak samo. Archer C6 będzie łatwiejszy w konfiguracji. Ma wystarczający zestaw funkcji dla przeciętnego użytkownika. Mikrotik jest bardziej skomplikowany bo ma więcej zaawansowanych funkcji.

Edytowane przez Qwinto
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.07.2020 o 20:27, Qwinto napisał:

Przy łączu 100/20 Mbps nie ma żadnej różnicy. Oba będą pracowały tak samo. Archer C6 będzie łatwiejszy w konfiguracji. Ma wystarczający zestaw funkcji dla przeciętnego użytkownika. Mikrotik jest bardziej skomplikowany bo ma więcej zaawansowanych funkcji.

 

Zadam jeszcze jedno, być może głupie - ale koniecznie pytanie, bo tak jak wspominałem, techonologia światłowodu jest dla mnie nowością. Rozumiem, że w routerze wpięcie WAN służy do połączenia przez kabel RJ45 routera z urządzeniem, które zamontuje mi technik od światłowodu, tak? I konieczne wymagane jest takie gniazdo w routerze dla każdego możliwego światłowodu? Dodatkowo chciałbym dopytać, bo takie gniazdo zadziała na FTTH, a na VDSL również?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się dowiedz jaki router GPON zainstaluje u ciebie operator bo może nie trzeba będzie kupować dodatkowego routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Operator napisał mi taką wiadomość "co do TP-Link Archer C6 to bym się wstrzymał większość ma tendencje do zawieszania ". Wie ktoś może ile w tym prawdy, czy po prostu próbują wywrzeć na mnie presje, abym kupił od nich router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że router ma słaby procek i mało ramu. Przy bardziej obciążających zadaniach potrafi się wywalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bourne2008 napisał:

Chodzi o to, że router ma słaby procek i mało ramu. Przy bardziej obciążających zadaniach potrafi się wywalić.

TP-LINK Archer C6 v2.x (EU)

CPU1: Qualcomm Atheros QCA9563 (775 MHz)
FLA1: 8 MiB (GigaDevice GD25Q64CSIG)
RAM1: 128 MiB (Zentel A3R1GE40JBF)

Czyli RAMu ma tyle samo co wszystkie wymienione powyżej Mikrotiki...

W dniu 6.07.2020 o 13:45, Dominor11 napisał:

Operator napisał mi taką wiadomość "co do TP-Link Archer C6 to bym się wstrzymał większość ma tendencje do zawieszania ". Wie ktoś może ile w tym prawdy, czy po prostu próbują wywrzeć na mnie presje, abym kupił od nich router?

Możliwe że chce zarobić na sprzedaży swojego sprzętu. Google nie zwraca wyników świadczących o dużych problemach z tym sprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, to jak jest z kablami, które będę podłączać router>komputer. Aktualnie mam kable, które używałem przy routerze ADSL, takie same będą pasować do tego Archera C6, czy nie bardzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...